Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie? Instrukcja krok po kroku

Bezpieczniki w samochodzie pełnią bardzo istotną funkcję. Kiedy zostaną przepalone, wiele urządzeń w aucie nie będzie działać. Zatem jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie? Wyjaśniamy.

Spis treści:
1. Czym są bezpieczniki w samochodzie?
2. Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie?
3. Jak rozpoznać spalony bezpiecznik?
4. Teraz już wiesz, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie

Awarie urządzeń elektrycznych zdarzają się stosunkowo często. Jednak nie każda z nich wymaga wizyty u mechanika samochodowego. Niekiedy problem może tkwić jedynie w przepalonym bezpieczniku. Wówczas z taką usterką można sobie szybko i bezproblemowo poradzić. Trzeba jednak wiedzieć, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie. Jak to zrobić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. 

Czym są bezpieczniki w samochodzie?

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie? Zanim przeczytasz dokładny poradnik dotyczący tej czynności, warto zastanowić się, do czego w zasadzie potrzebne są te elementy. Otóż bezpieczniki pełnią bardzo istotną funkcję w układzie elektronicznym samochodu. 

Rola bezpiecznika polega na tym, aby chronić urządzenia elektryczne przed skutkami nagłego wzrostu napięcia. Takie sytuacje zdarzają się zarówno w instalacjach domowych, jak i tych stosowanych w samochodach. W momencie nagłego wzrostu napięcia to właśnie bezpiecznik bierze na siebie skutki przepięcia, dzięki czemu awarii ulegnie on sam, a nie urządzenie elektryczne w samochodzie. W końcu lepiej jest wymienić sam bezpiecznik niż np. radio samochodowe czy elementy wentylacji. 

Spalony bezpiecznik w aucie sprawia, że dane urządzenie nie będzie działać, ponieważ nie dochodzi do niego prąd. Dopiero w momencie wymiany tego elementu na nowy urządzenie zacznie działać z powrotem.

Zatem, jeżeli nagle jakieś urządzenie elektroniczne w Twoim aucie z niewiadomego powodu przestanie działać, istnieje spora szansa, że problem tkwi właśnie w przepalonym bezpieczniku. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jak wygląda przepalony bezpiecznik w aucie. Dzięki temu będzie on w stanie szybko go zlokalizować i wymienić, kiedy pojawi się problem w układzie elektronicznym w samochodzie.

jak-sprawdzic-bezpieczniki-w-samochodzie

Sprawdź również: Gaz w samochodzie. Czy instalacja LPG się opłaca?

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie?

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy bezpiecznik jest spalony, najpierw trzeba mieć świadomość tego, w jaki sposób go zlokalizować. Dokładne umiejscowienie takich elementów w poszczególnych autach może wyglądać inaczej. W większości wypadków skrzynka z bezpiecznikami jest umieszczona pod deską rozdzielczą. Należy zdemontować osłonę, co pozwoli uzyskać dostęp do tych elementów. 

Jak sprawdzić bezpiecznik w samochodzie, gdy nie możesz znaleźć skrzynki? Czasem trzeba jej trochę dłużej poszukać. Warto pamiętać o tym, że skrzynka z bezpiecznikami może być także umieszczona np. w okolicach schowka, a niekiedy nawet pod maską. Jeżeli masz problem z jej zlokalizowaniem, sięgnij do instrukcji obsługi pojazdu. 

To, jak sprawdzić, czy bezpiecznik jest przepalony, stanowi informację, którą powinien mieć każdy kierowca. Gdy już zlokalizujesz skrzynkę, możesz zacząć sprawdzać poszczególne bezpieczniki. Możesz zrobić to na kilka sposobów – organoleptycznie lub z wykorzystaniem miernika.

Jak sprawdzić bezpiecznik w samochodzie bez przyrządów? To najprostsza metoda. Wystarczy tylko przyjrzeć się skrzynce w poszukiwaniu elementów ze śladami przepalenia. Jak wygląda przepalony bezpiecznik w aucie? O tym przeczytasz dalej. 

jak-sprawdzic-bezpieczniki-w-samochodzie

Jak rozpoznać spalony bezpiecznik?

Nie wiesz, jak rozpoznać spalony bezpiecznik? Najlepiej jest po prostu go wyjąć i obejrzeć z każdej strony. To jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na to, jak sprawdzić, czy bezpiecznik jest spalony

Wewnątrz takiego elementu znajduje się tzw. topik – spalony bezpiecznik samochodowy będzie miał uszkodzony ten element. Już na pierwszy rzut oka będzie widać, że jest on przerwany. Przypomina to nieco sprawdzanie żarówki – jeżeli widzisz przerwany wolframowy drucik, oznacza to, że została ona przepalona.

Przepalony topik to niejedyny sposób na to, jak rozpoznać spalony bezpiecznik. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku awarii takiego elementu może dojść do śladów przepalenia także na samej obudowie bezpiecznika. Gdy zauważysz takie ślady na wyjętym elemencie – z pewnością oznacza to, że rzecz ta nie nadaje się już do użytku.

Jak sprawdzić bezpiecznik w aucie miernikiem? Czy w ogóle warto to robić? Zdecydowanie tak. Jeżeli widzisz, że żaden z bezpieczników nie jest przepalony, a jednocześnie układ elektroniczny w Twoim samochodzie nie funkcjonuje prawidłowo, problem może być właśnie w samym bezpieczniku, który może po prostu nie działać prawidłowo. Wykorzystanie miernika może pozwolić na precyzyjne określenie stanu takich elementów.

Zatem jak sprawdzić bezpiecznik w aucie miernikiem? Oczywiście w pierwszym kroku należy wyjąć go ze skrzynki. Następnie należy przyłożyć do niego miernik – niekiedy bezpieczniki mają możliwość przyłożenia miernika bez konieczności ich wyciągania. Jeżeli nie są one widoczne, element trzeba będzie wyjąć ze skrzynki w celu jego sprawdzenia. 

Miernik należy ustawić w odpowiednim trybie, który służy do badania „przepływu” lub „ciągłości” przewodu. Przeważnie jest on zaznaczony charakterystycznym piktogramem. Następnie należy przyłożyć do miernika dwie końcówki bezpiecznika. Jeżeli działa on prawidłowo, wartość powinna być bliska 0. W przypadku niektórych mierników będzie się to wiązało z sygnałem dźwiękowym. 

Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy bezpiecznik jest przepalony, pozostaje jeszcze kwestia… co z nim zrobić? Czy należy go wyrzucić? A może spalony bezpiecznik samochodowy można w jakiś sposób naprawić? Prawda jest taka, że w takiej sytuacji trzeba go po prostu wymienić na nowy. Czynność jest tak prosta, że nie wymaga udawania się do mechanika.

Trzeba tylko sprawdzić parametry, jakie ma spalony bezpiecznik samochodowy, a następnie na jego miejsce włożyć działający element. Należy tylko upewnić się, aby włożyć go dokładnie w to samo miejsce i upewnić się, że jest on osadzony prawidłowo. 

jak-sprawdzic-bezpieczniki-w-samochodzie

Przeczytaj także: Spalone sprzęgło – przyczyny, objawy i naprawa awarii

Teraz już wiesz, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie? Z pewnością teraz nie będziesz mieć z tym problemu. Jest to naprawdę prosta czynność, dzięki której jesteś w stanie szybko zdiagnozować usterkę samochodowej elektroniki. Jedyny problem to tak naprawdę zlokalizowanie skrzynki z bezpiecznikami, która w różnych samochodach może znajdować się w innych miejscach. Potem trzeba już tylko sprawdzić, jakie parametry ma przepalony bezpiecznik samochodowy, wymienić go i… gotowe.

Zobacz także: OC Sandomierz, ubezpieczenie Szczytno

To, jak poznać przepalony bezpiecznik samochodowy, powinien wiedzieć każdy kierowca. W końcu nie jest to szczególnie trudne, a może pomóc wybrnąć z awaryjnej sytuacji, która może zdarzyć się na drodze. Pamiętaj, że w wielu przypadkach, możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela – o ile masz wykupiony pakiet Assistance.

Gdy mowa o rzeczach, o których powinien wiedzieć kierowca, trzeba pamiętać także o podstawach, takich jak termin badania technicznego czy też koniec okresu ubezpieczeniowego polisy. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, gdzie warto wykupić polisę OC lub AC, koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4. 

Ile może kosztować ubezpieczenie aut? Kalkulator na stronie LINK4 pozwoli Ci określić orientacyjne składki. A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji – zadzwoń na infolinię pod numer 22 4444444 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy