Jak ustawić światła w samochodzie? Poradnik

Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie to kwestia bezpieczeństwa na drodze. Niewłaściwa pozycja świateł może zaburzać widoczność i oślepiać innych uczestników ruchu. Zobacz, jak samemu ustawić światła w samochodzie. 

Spis treści: 
1. Jak ustawić światła w samochodzie?
2. Zrób to sam! Jak ustawić światła w samochodzie na ścianie?
3. Ustawienie świateł w samochodzie. Jaki mandat grozi, gdy jest nieprawidłowe?
4. Już wiesz, jak ustawić reflektory w samochodzie!

Czy wiesz, że prawidłowego ustawienia świateł należy pilnować z taką samą uwagą, jak chociażby powietrza w oponach? Wymiana żarówki czy jazda po nierównej nawierzchni może sprawić, że żarówki w reflektorach zmienią swoją pozycję. A to może skutecznie utrudniać jazdę Tobie oraz innym kierowcom. Żeby Twój samochód przeszedł pozytywnie badanie techniczne, powinien mieć wyregulowane reflektory. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie. Jeżeli proces ten Cię przerasta, zawsze poprosić możesz o pomoc mechanika.

jak-ustawic-swiatla-w-samochodzie

Jak ustawić światła w samochodzie?

O tym, czy światła w Twoim samochodzie są właściwie ustawione, dowiesz się m.in. podczas przeglądu technicznego. Żeby auto pomyślnie przeszło badanie, kierowca zostanie poproszony o wyregulowanie świateł. Choć w wielu punktach diagnostycznych specjaliści sami dokonują potrzebnej korekty. Zajmuje to dosłownie kilka minut. 

Dlaczego ustawianie świateł w aucie jest tak istotne? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przez większą część doby jeździmy po zmroku. Światła znajdujące się w złej pozycji będą oświetlać zbyt mały obszar, co zawęzi Twoje pole widzenia w ciemności. A od tego już tylko krok do nieszczęśliwego wypadku. 

jak-ustawic-swiatla-w-samochodzie

Co więcej, zbyt wysoko ustawione światła mogą przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. Zwłaszcza kierowcom samochodów jadących z naprzeciwka, ale nie tylko. Blask reflektorów odbijanych w lusterku wstecznym skutecznie utrudnia prowadzenie pojazdu. Zbyt wysoko padający snop świateł mijania przypominać będzie drażniące innych kierowców światła długie. Oślepienie innych uczestników ruchu to niemałe zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. 

Jak ustawić światła w samochodzie? Jeżeli nie wiesz, jak tego dokonać samodzielnie, możesz podjechać do warsztatu samochodowego, gdzie dosłownie za kilkanaście złotych mechanik wyreguluje poziom snopu świateł. Nie zajmuje to też wcale wiele czasu. Specjalista nie musi korzystać z domowego sposobu pozycjonowania świateł na ścianę”. Ma on w warsztacie odpowiednie przyrządy, które pozwolą na szybką i precyzyjną korektę. 

Urządzenie do badania właściwej pozycji świateł nazywa się spektrofotometrem. Za jego pomocą określa się granicę padania światła i cienia w płaszczyznach pionowej oraz poziomej. Przed pomiarem bardzo ważne jest również określenie kąta przewyższenia, który określa różnicę maksymalnej i minimalnej wysokości reflektorów. Korektę położenia świateł można wykonać za pomocą śrub przy reflektorach. Co bardzo ważne, prawidłowo ustawić należy światła mijania, światła długie, a także światła przeciwmgielne. 

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w urządzenie, które pomaga wyregulować pozycję reflektorów. Znajduje się ono wewnątrz auta, a przestawienie świateł ogranicza się do przekręcenia pokrętła. Korektor powinien być on ustawiony na poziom 0, czyli do pozycji neutralnej. 

Zwróć jednak uwagę, że układ Twojego samochodu, a co za tym idzie i świateł, może się zmieniać, jeżeli pojazd dociążysz z tyłu, np. załadujesz bagażnik. Wtedy maska samochodu może się nieco unieść, co zmieni pozycję reflektorów. W takim wypadku również warto wyregulować poziom świateł, zwłaszcza przed daleką podróżą. Jeżeli korzystasz z korektora, przestaw ustawienie świateł z poziomu 0 na 1 lub wyżej. 

Pozycja świateł zmieni się także, gdy w samochodzie przebywa maksymalna liczba pasażerów. W takim wypadku zaleca się przestawienie korektora z pozycji 0 na 2. A gdy kierowca podróżuje sam, ale ma doczepioną przyczepkę lub maksymalnie załadowany bagażnik – z 0 na 3. 

Sprawdź również: Mycie na dwa wiadra - na czym polega

Zrób to sam! Jak ustawić światła w samochodzie na ścianie? 

Jak ustawić reflektory w samochodzie? Możesz to zrobić samodzielnie w domu czy w garażu. Nie będziesz do tego potrzebować spektrofotometru. Wystarczy do tego ściana, taśma, ołówek, poziomica i sprawny samochód. Regulacja świateł w samochodzie jest prostsza, niż myślisz. 

Zanim przeprowadzisz test, sprawdź, czy pojazd nie jest zbyt obciążony – wyciągnij z niego niepotrzebny bagaż. Manualny korektor regulacji świateł powinien znajdować się w pozycji 0. Zwróć również uwagę, aby samochód stał na równej nawierzchni – nie może przekrzywiać się w żadnej płaszczyźnie – ani prawo/lewo, ani przód/tył. 

Jak ustawić światła w samochodzie na ścianie? Oto instrukcja krok po kroku. 

  • Ustaw samochód w jak najmniejszej odległości od ściany. 

  • Zapal światła mijania. 

  • Zaznacz ołówkiem lub taśmą na ścianie punkty, które odpowiadają żarnikom świateł oraz oś samochodu (najczęściej będzie to logo samochodu). 

  • Odjedź w linii prostej od ściany na równe 10 m. 

  • Na ścianie, 10 cm poniżej oznaczonych żarników, narysuj poziomą linię (najlepiej użyj do tego poziomicy).

Jeżeli narysowana linia pokrywa się z granicą światła i cienie reflektorów, Twoje światła znajdują się w prawidłowej pozycji. Jeżeli nie, musisz wprowadzić korektę za pomocą śród na reflektorach. 

W przypadku gdy linia na ścianie i granica światła i cienia reflektorów znacznie się różnią, najlepiej udaj się do mechanika, który za pomocą spektrofotometru precyzyjnie ustawi Twoje światła. 

jak-ustawic-swiatla-w-samochodzie

Ustawienie świateł w samochodzie. Jaki mandat grozi, gdy jest nieprawidłowe?

Wiesz już, że nieprawidłowe ustawienie świateł w samochodzie może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W związku z tym domyślasz się pewnie, że za niewyregulowane reflektory może grozić mandat nawet do 500 zł. Dobre ustawienie świateł to warunek dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego podczas okresowych przeglądów. Może więc zdarzyć się, że policjanci będą kazali odholować samochód na lawecie, ze względu na jego niezdatność do jazdy. Oczywiście zdarza się to tylko w skrajnych przypadkach. 

Przeczytaj także: Montaż bagażnika dachowego – instrukcja krok po kroku

Już wiesz, jak ustawić reflektory w samochodzie!

Prawidłowe ustawienie świateł w aucie to kwestia bezpieczeństwa na drodze. Lepiej więc tego nie bagatelizować. Zwłaszcza że za oślepiające lub niedoświetlające reflektory może grozić Ci mandat. 

Światła w samochodzie możesz ustawić samodzielnie w domu, za pomocą sprawdzonej metody na ścianę” lub też poprosić o pomoc mechanika. Cała procedura zajmuje dosłownie kilka minut. Pamiętaj, że wyregulowane reflektory w aucie zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. 

Zobacz także: OC Łódź, rejestracja samochodu Kielce

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia aut LINK4. Dzięki niemu, bez wychodzenia z domu, poznasz wysokości składek. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami drogą telefoniczną pod numerem 22 4444444. Możesz także umówić się na osobiste spotkanie z agentami współpracującymi z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy