Jak włączyć światła postojowe? Poradnik dla kierowcy
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Światła postojowe wciąż budzą wśród kierowców wiele pytań. Mimo złożonych egzaminów na prawo jazdy, niewielu uczestników ruchu drogowego korzysta z nich podczas jazdy i wie, jak robić to zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Jako że mają one zapewnić wzrost bezpieczeństwa na drodze, warto poznać zakres ich pracy i zastosowanie. Sprawdź, jak włączyć światła postojowe. Szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym artykule. Skorzystaj z wiedzy i rad specjalistów LINK4.
Światła postojowe — podstawowe informacje
Światła postojowe bardzo często określane są mianem świateł pozycyjnych, co nie jest właściwą formą. Chociaż należy je wykorzystywać w podobnych sytuacjach, nie należ stosować ich nazw w formie naprzemiennej. Światła postojowe służą też do oświetlania samochodu w trakcie holowania, w razie niedostatecznej widoczności – czyli w trakcie nocy, mgły i opadów atmosferycznych. Są one też przydatne w razie zatrzymania samochodu w miejscu, w którym niedoświetlony pojazd mógłby stanowić zagrożenie lub utrudnienie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Należy jednak zaznaczyć, że światła postojowe nie należą do obowiązkowego elementu wyposażenia auta, a kolor świateł postojowych jest tradycyjnie biały.
Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia informuje, że światła postojowe mogą być uruchomione wyłącznie od wewnętrznej strony jezdni. Podczas postoju przy prawej krawędzi, należy włączyć oświetlenie wyłącznie z lewej strony, analogicznie postępując w odwrotnej sytuacji. Przepis ten dotyczy jednak określonych pojazdów. Lampy postojowe mogą stanowić element wyposażenia samochodu, którego długość nie jest większa niż 6 metrów, zaś jego szerokość nie przekracza 2 metrów.
Informacje na ten temat dostępne są w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która tak to określa:
Art. 52. [Używanie świateł pozycyjnych i szperacza]
- Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.
- Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.
- Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.
Światła postojowe a pozycyjne – jakie są różnice między nimi?
Różnica między światłami postojowymi a pozycyjnymi polega głównie na tym, że światła pozycyjne są jedynie dodatkową formą oświetlenia. Wprowadzona została ona wyłącznie przez niektórych producentów z branży motoryzacyjnej. Można zauważyć, że są one standardem w pojazdach sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie stanowią one obowiązkowe oświetlenie auta zarówno w trakcie jazdy, jak i postoju. Co więcej, światła pozycyjne aut z U.S.A. są w kolorze pomarańczowym, a taka forma oświetlenia nie jest zgodna ze standardem homologacji w Unii Europejskiej. Oznacza to, że chcąc sprowadzić pojazd ze Stanów Zjednoczonych, należy dostosować lampy pozycyjne do standardów.
Czy światła pozycyjne świecą razem z mijania?
Tak. Światła pozycyjne świecą razem ze światłami mijania, których nie da się włączyć osobno. Możliwe jest jednak uruchomienie świateł pozycyjnych bez świateł mijania. Po ustawieniu włącznika świateł w pierwszej pozycji aktywowane są światła pozycyjne. Dopiero w drugiej pozycji włącznika dochodzą światła mijania, które świecą się razem ze światłami pozycyjnymi.
Obydwa rodzaje oświetlenia mają jednak zapewnić bezpieczeństwo podczas postoju w warunkach pogodowych ograniczających widoczność. Warto zaznaczyć, że lampy postojowe można zastąpić pozycyjnymi. Nie można jednak zrobić tego w odwrotny sposób. Dodatkowe reflektory nie mogą też stanowić roli obowiązkowego elementu wyposażenia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Światła postojowe – jak włączyć? Praktyczny poradnik krok po kroku
Światła postojowe włącza się po zgaszeniu silnika. Należy w tym celu uruchomić kierunkowskaz w lewo bądź prawo – zgodnie z przepisami dotyczącymi używania świateł postojowych, oświetlając wyłącznie wewnętrzną część drogi. Na desce rozdzielczej rozbłyśnie zielona kontrolka, przedstawiająca literę “P” oraz odchodzące od niej promienie.
Proces użytkowania świateł pozycyjnych jest nieco bardziej złożony. Sprawdź, kiedy z nich korzystać i jak je uruchomić.
Kiedy korzystanie ze świateł pozycyjnych jest dozwolone?
Wiesz już, do czego służą światła postojowe, jak włączyć je w trakcie postoju i czym różnią się od świateł pozycyjnych? Stosowanie tego rodzaju oświetlenia jest ściśle określone w przepisach – a konkretnie w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Światła pozycyjne należy włączyć:
- podczas holowania w warunkach niedostatecznej widoczności – informuje o tym art. 31 ust. 1 pkt 5. Przepisy określają, że pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem odblaskowym. Jeśli jednak warunki nie zapewniają odpowiedniej widoczności, wówczas pojazd powinien mieć dodatkowo włączone światła pozycyjne;
- podczas uszkodzenia lub wypadku pojazdu silnikowego bądź przyczepy na drodze ekspresowej, lub autostradzie – art. 50 ust. 2 pkt 1a mówi, że w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, wówczas należy użyć świateł pozycyjnych. Punkt 2a oraz 2b informują, że to oświetlenie należy włączyć na drogach, jak i poza obszarem zabudowanym w razie postoju na jezdni w miejscu zabronionym lub w przypadku ograniczonej widoczności pojazdu;
- w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju – art. 52 ust 1 dodaje, że w powyższych warunkach w pojeździe silnikowym lub szynowym kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł pozycyjnych przednich oraz tylnych, lub świateł postojowych.
Jak włączyć światła pozycyjne?
Chcąc uruchomić światła pozycyjne, wystarczy ustawić włącznik świateł do pozycji wskazującej dwie lampy z trzema umieszczonymi do siebie tyłem liniami światła. Na desce rozdzielczej powinna pojawić się ta sama kontrolka w kolorze zielonym.
Assistance jako Twoje wsparcie w podróży
W przypadku unieruchomienia pojazdu w wyniku kolizji lub awarii, aby ostrzec o tym uczestników ruchu, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt. Dodatkowo możesz także włączyć światła postojowe. Jeżeli masz wykupione ubezpieczenie Assistance w LINK4, możesz zadzwonić na infolinię pod numer (22) 444 44 44, aby uzyskać pomoc. Assistance w LINK4 – co to jest i kiedy może okazać się pomocne?
Assistance to produkt ubezpieczeniowy należący do grupy polis dobrowolnych. Ma on gwarantować niezbędną i szybką pomoc w razie unieruchomienia auta w wyniku awarii, wypadku, wandalizmu czy kradzieży. Twój samochód zostanie naprawiony na miejscu, jeśli jest taka możliwość lub zostanie on odholowany w bezpieczne miejsce – np. na parking warsztatu mechanicznego lub na Twoją posesję (jeśli trasa mieści się w limicie kilometrów). Kierowcy i pasażerowie otrzymują też wsparcie w razie przebicia opony albo gdy zabraknie Ci paliwa.
Co, jeśli samochodu nie da naprawić się na miejscu lub został on skradziony? Assistance zakłada udostępnienie pojazdu zastępczego na kilka najbliższych dni. Pamiętaj! Holowanie jest realizowane w ramach limitu kilometrowego, określanego zgodnie z trzema wariantami oferowanymi w LINK4.
Jakie są warianty Assistance w LINK4?
Wariant Auto Assistance obejmuje pomoc techniczną w przypadku np. uszkodzenia auta na parkingu, kolizji drogowej i wypadku, awarii, wandalizmu oraz kradzieży pojazdu. Możesz liczyć m.in. na wymianę koła, dostarczenia paliwa i pomoc, kiedy nalejesz do baku niewłaściwe paliwo lub gdy paliwo zamarznie. Auto Assistance to wsparcie również w sytuacji, w której stracisz lub zniszczysz kluczyki. Zespół pomocy drogowej spróbuje otworzyć Twoje auto w sposób bezpieczny, a nawet postara się uruchomić pojazd w razie rozładowania akumulatora.
Jeśli się okaże, że naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia jest to niemożliwa, możesz skorzystać z holowania do wskazanego przez Ciebie miejsca do 500 km.
Wariant Auto Assistance obejmuje ponadto:
- transport lub opiekę nad zwierzętami, jeżeli zostaniesz, jako ich właściciel, przewieziony do szpitala,
- opiekę nad dziećmi, jeżeli jesteś ich jedynym opiekunem bądź znajdziesz się w szpitalu,
- pokrycie kosztów parkowania przez okres do 3 dni,
- wizytę bliskiej osoby w szpitalu oraz jej zakwaterowanie w hotelu **/***, jeżeli takie będzie zalecenie lekarzy,
- transport do miejsca zamieszkania ze szpitala w sytuacji, gdy hospitalizacja trwa minimum 5 dni,
- złomowanie pojazdu,
- przewóz pasażerów i kierowcy do miejsca zamieszkania albo celu podróży w sytuacji, kiedy odległość ta wynosi więcej niż 20 km,
- nocleg w hotelu **/*** w przypadku znajdowania się przynajmniej 20 km od miejsca zamieszkania,
- auto zastępcze na okres do 4 dni, wypożyczane w razie kradzieży bądź wypadku.
Auto Assistance Plus obejmuje wszystkie świadczenia w wariancie Auto Assistance, a także dodatkowo zastępczy pojazd w przypadku awarii Twojego samochodu (limit wynosi 3 dni - możesz skorzystać z tej opcji jeden raz w okresie obowiązywania polisy). Zyskujesz też większy limit na auto zastępcze w razie kradzieży bądź wypadku (pojazd zastępczy na maksymalnie 5 dni w przypadku kradzieży lub wypadku. ).
Trzeci wariant ubezpieczenia to Auto Assistance Komfort. Obejmuje on holowanie bez limitu kilometrów w Polsce oraz do 750 km od miejsca zdarzenia na obszarze Europie. Ponadto otrzymujesz pojazd zastępczy na okres do 5 dni w przypadku awarii oraz na 10 dni w razie kradzieży lub wypadku Twojego pojazdu. Co więcej, w razie braku możliwości prowadzenia auta, a znajdujesz się w odległości większej niż 20 km od miejsca zamieszkania, możesz skorzystać z usług kierowcy zastępczego.
Skontaktuj się z LINK4 i wykup Assistance do OC lub OC+AC. Możesz to zrobić przez internet na stronie LINK4, zadzwonić na naszą infolinię pod numerem (22) 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Wybierz najwygodniejszą formę kontaktu i skorzystaj z dostępnych ubezpieczeń już dziś.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Światła postojowe – podsumowanie
Korzystanie ze świateł postojowych nie jest wcale skomplikowane. Należy wyłącznie trzymać się zasady mówiącej o tym, by korzystać z nich wyłącznie wtedy, kiedy ma to wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – np. podczas postoju w niedostatecznie oświetlonym miejscu. Chcąc włączyć lampy postojowe, wystarczy po zgaszeniu silnika uruchomić właściwy kierunkowskaz. Przepisy ruchu drogowego określają, że powinien być to sygnał wyłącznie ze strony wnętrza ulicy. Jeśli więc auto stoi przy krawężniku po lewej stronie, należy uruchomić prawy kierunkowskaz.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: OC Renault, Ubezpieczenie OC Nowy Sącz
FAQ — często zadawane pytania
Co to jest światło postojowe i kiedy powinienem ich używać?
Światła postojowe powinny być włączone, gdy holujesz pojazd lub zatrzymujesz pojazd przy drodze, a warunki atmosferyczne mogą utrudniać widoczność samochodu. Kierownica musi odpowiednio doświetlić auto, by inni kierowcy mogli zareagować i przejechać obok niego w sposób bezpieczny. Mimo ich przydatności nie stanowią one obowiązkowego elementu wyposażenia auta.
Czy mogę włączyć światła postojowe, gdy zatrzymuję się, aby zadzwonić lub odebrać telefon?
Tak. Jeśli decydujesz się o zatrzymaniu pojazdu i wykonaniu telefonu w miejscu, które jest niedostatecznie oświetlone, należy skorzystać ze świateł postojowych zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą niewłaściwe używanie świateł postojowych?
Brak używania wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Jeżeli nie włączysz odpowiednich świateł, możesz otrzymać mandat i punkty karne.
Czy ubezpieczenie Assistance od LINK4 pomoże mi, gdy zapomnę włączyć światła postojowe i dojdzie do kolizji?
Tak. Assistance to produkt ubezpieczeniowy przygotowany z myślą o pomocy w razie unieruchomienia pojazdu. Zgodnie z jego warunkami, kierowca i pasażerowie ubezpieczonego pojazdu mają otrzymać wsparcie umożliwiające im kontynuowanie jazdy lub zapewnienie bezpiecznego schronienia.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20