Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i jej skutkami? Poradnik

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Niemal każdy właściciel pojazdu (niezależnie od jego rodzaju) zadaje sobie to pytanie. Sprawdź kilka ważnych wskazówek i zobacz, co możesz zrobić, by ograniczyć ryzyko kradzieży do minimum.

Spis treści:
1. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Tych błędów unikaj
2. Zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu
3. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie
4. Jak uchronić auto przed kradzieżą? Podsumowanie

Utrata auta na skutek kradzieży jest wyjątkowo stresująca. Wiąże się ona również z ogromną ilością formalności i obowiązków – zwłaszcza w pierwszych chwilach od momentu kradzieży, gdyż fakt ten należy zgłosić od razu na policję, do ubezpieczyciela itp. Sprawdź więc, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą. W poniższym materiale znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania osób, które chcą chronić siebie i swoje mienie. 

jak-zabezpieczyc-auto-przed-kradzieza-1

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Tych błędów unikaj 

Wiedza o tym, jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą, bardzo często opiera się na podstawach mówiących o tym, czego nie należy robić. Jeśli nie chcesz stać się potencjalnym celem złodziei, warto wiedzieć o tym, co może przyczynić się do zwiększenia ryzyka kradzieży. 

Zadbaj o bezpieczne miejsce, w którym parkujesz i pozostawiasz auto. Ciemne uliczki i alejki z dala od miejsc, w których regularnie pojawiają się przechodnie to “kuszenie losu”. Jak to mówi stare i popularne przysłowie “okazja czyni złodzieja”. Lepiej więc zachować ostrożność i nie prowokować innych do tego, by próbowali przywłaszczyć sobie Twoje mienie.  

Zawsze zamykaj auto i upewniaj się, że drzwi zostały zaryglowane. W dobie elektroniki wystarczy zakłócenie sygnału, by wyeliminować ruch zamka, mimo odpowiedniego zachowania pojazdu (tj. sygnalizacja światłami). Kierowcy i właściciele często też nie zwracają uwagi na takie detale, gdyż są oni do nich po prostu przyzwyczajeni. Wystarczy więc upewnić się, że auto jest naprawdę zamknięte, naciskając lub pociągając za klamkę. Zajmie Ci to zaledwie kilka sekund, a tak pozornie mało istotny nawyk może przeważyć o bezpieczeństwie samochodu. 

Nie pozostawiaj rzeczy na widoku – np. portfela, torebki, plecaka lub sprzętu elektronicznego na fotelu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochód nie zostanie skradziony, lecz uszkodzony z tego powodu. Złodziej po prostu wybije szybę, zabierze Twoje przedmioty i ucieknie. Jest to więc tzw. wabik, który może przyczynić się do większych szkód i strat. Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciel może nie uznać (lub obniżyć) wypłaty odszkodowania w takiej sytuacji, gdyż takie hipotetyczne sytuacje mogą znajdować się w OWU jako wykluczenia

Sprawdź także: Autocasco All Risk − co to znaczy? Wyjaśnia ekspert

Zabezpieczenia przed kradzieżą samochodu

Wielu właścicieli zastanawia się nad tym, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą polegającą na standardowym wybiciu szyby lub używaniu klasycznych metod otwierania zamka – co znamy raczej z filmów i opowieści naszych rodziców lub dziadków. Obecnie złodzieje skupiają się raczej na nowoczesnych pojazdach i wykorzystują narzędzia, które wyposażone są w niezwykle innowacyjne systemy elektroniczne, które pomagają przechwycić i rozkodować sygnał z kluczyka, tworząc natychmiastowo kopię. 

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą na walizkę? Po pierwsze i najważniejsze – przechowuj kluczyk w specjalnym futerale zagłuszającym odbiór lub odczyt sygnału. Wybieraj również wysokogatunkowe produkty, które zaprojektowane zostały z zachowaniem dbałości o detale i spełniają najnowocześniejsze normy oraz standardy. Jest to stosunkowo niewielki gadżet, który naprawdę działa. W zagłuszacz sygnału RFID wyposażone są także markowe portfele eliminujące ryzyko kradzieży środków z karty za pomocą skanowania jej podczas przechodzenia obok odbiornika sygnału. 

Chcesz mieć pewność, że nawet w przypadku kradzieży, złodzieje będą mieć utrudnione zadanie? Chociaż każdy nowoczesny pojazd wyposażony jest w nawigację GPS, rzadko kiedy umożliwia ona błyskawiczne namierzanie położenia samochodu. Nowoczesne markowe moduły kosztują zaledwie kilkaset złotych, a są w stanie błyskawicznie określić najistotniejsze informacje – tj. lokalizację, czy prędkość, z jaką porusza się auto. 

Jeśli chcesz wejść na jeszcze wyższy poziom ochrony, kup moduł GPS/GSM. Sygnał GSM nie gubi zasięgu w budynkach i może co pewien czas logować się do sieci, udostępniając dane. Dzięki temu w przypadku kradzieży wystarczy spojrzeć na telefon komórkowy, by od razu wiedzieć, gdzie przed chwilą logował się nadajnik zamontowany i schowany w Twoim pojeździe. 

jak-zabezpieczyc-auto-przed-kradzieza-2

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Wybierz odpowiednie ubezpieczenie 

Możesz wiedzieć, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą na walizkę i wciąż stać się ofiarą złodziei. Bywają oni naprawdę kreatywni i zawzięci w realizacji swoich planów, dlatego nawet osoby z bogatą świadomością na temat bezpieczeństwa padają ofiarami różnego rodzaju oszustów lub kradzieży. Lepiej więc nie ryzykować. 

Jako zespół doświadczonych ekspertów z branży ubezpieczeniowej, przygotowaliśmy wiele usług, które zabezpieczają zarówno właścicieli aut, jak i kierowców przed konsekwencjami kradzieży. Jednym z takich przykładów jest m.in. oferta Smart Casco od LINK4. Chcesz poznać jej szczegóły przed podjęciem decyzji? Szczegóły, warunki i informacje na temat zakresu wsparcia znajdziesz na naszej stronie LINK4. Skontaktuj się również z zespołem naszych specjalistów. Odpowiedzą oni na wszystkie Twoje pytania i pomogą sfinalizować zakup polisy ubezpieczeniowej, która będzie chronić Cię przed stratami finansowymi w wyniku kradzieży auta. 

Przeczytaj również: Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?

jak-zabezpieczyc-auto-przed-kradzieza-3

Jak uchronić auto przed kradzieżą? Podsumowanie 

Teoretycznie wiesz już, jak najlepiej zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Z praktycznego punktu widzenia jest to jednak niemożliwe. Złodzieje wielokrotnie udowadniali, że nawet zabezpieczenie pojazdu w prywatnym garażu na swojej posesji nie jest dla nich poważną przeszkodą – zwłaszcza gdy chodzi o naprawdę drogi oraz prestiżowy pojazd o dużej wartości rynkowej. 

Możesz jednak zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu poprzez konkretne działania. Najlepszym przykładem na to jest m.in. chowanie kluczyków do specjalnego futerału, który wyklucza możliwość skanowania sygnału. Wykorzystuj wszystkie nowoczesne technologie, które są dostępne. Z ich pomocą prawdopodobnie utrudnisz złodziejom kradzież do tego stopnia, że większość z nich zrezygnuje z ataku. 

Sprawdź też, jak uchronić auto przed kradzieżą z pomocą profesjonalnego ubezpieczenia – a raczej jak uchronić swoją płynność finansową. Utrata pojazdu sama w sobie jest ogromnym stresem. Chroń się z pomocą LINK4. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu znamy realne potrzeby naszych konsumentów. 

Skorzystaj z możliwości błyskawicznej wyceny wysokości składki polisy ubezpieczeniowej w LINK4. Służy do tego kalkulator online, dostępny na naszej stronie internetowej, gdzie musisz podać kilka podstawowych informacji. Obliczy on na tej podstawie wysokość składki polisy. A jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów telefonicznie, mailowo lub odwiedzając agenta osobiście. Odpowiedzą oni na Twoje pytania i pomogą w finalizacji transakcji.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Wybrany wariant ubezpieczenia Smart Casco dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze