Małe tablice rejestracyjne — jak je uzyskać?

Możliwość zaopatrzenia się w małe tablice rejestracyjne pojawiła się w Polsce w roku 2018 i od razu zyskała bardzo dużą popularność.

Co jednak dziwne, wielu kierowców, których pojazdy nie były przewidziane w przepisach, również chcieli móc korzystać z niewielkich tablic. Z tego tekstu dowiesz się, co grozi za nieuprawniony montaż zmniejszonych „blach” i wiele więcej.

Spis treści:
1. Małe tablice rejestracyjne – podstawowe informacje
2. Jak wyrobić "małe rejestracje"?
3. Mała tablica rejestracyjna a kara
4. Małe tablice rejestracyjne. Podsumowanie

Małe tablice rejestracyjne – podstawowe informacje

Jak już wspominaliśmy, małe tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w Polsce 1 lipca 2018 roku. To właśnie wtedy weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Co jednak ważne, nie każdy kierowca może skorzystać z tego, co oferuje mała tablica rejestracyjna

Zgodnie z przepisami tablice jednorzędowe zmniejszone są przeznaczone dla „pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnego przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej”. W praktyce oznacza to więc, że aby móc skorzystać z mniejszych tablic, konieczne jest posiadania auta, które nie pozwala, poprzez swoją konstrukcję, na zamontowanie tablic normalnych wymiarów. Najczęściej tego typu sytuacja dotyczy zagranicznych pojazdów sprowadzony z USA lub Japonii. 

Małe tablice rejestracyjne – wymiary

Właściciele pojazdów importowanych nie mieli fizycznej możliwości zamontowania rejestracji o standardowych wymiarach 520 x 114 mm, co skutkowało koniecznością zginania tablic i przerabiania ich tak, by pasowały do polskich przepisów. Nowelizacja, która zaczęła obowiązywać w 2018 roku, znacznie ułatwiła jednak życie posiadaczom zagranicznych samochodów i wprowadziła możliwość montażu tablic o wymiarach 305 x 114 mm. Tak powinny wyglądać Twoje małe tablice rejestracyjne. Wymiary są jasne i czytelne.

Dlaczego małe rejestracje są modne?

Życie szybko pokazało, że zainteresowanie mniejszymi tablicami przerosło najśmielsze oczekiwania ustawodawcy. Niestety bardzo często dochodziło do sytuacji, gdy z niewymiarowych rejestracji chcą korzystać kierowcy w samochodach bez ograniczeń konstrukcyjnych. Wynika to ze swoistego rodzaju mody oraz względów estetycznych. Małe rejestracje zaczęły pojawiać się coraz częściej, co w rezultacie skutkowało dosyć dużym problemem na europejskich drogach. 

Wynika to z faktu, że blachy zawierają tylko jedną literę oznaczającą województwo oraz kombinację trzech cyfr i liter przypisanych do miast, oraz powiatów. Szybko okazało się więc, że liczba kombinacji jest dosyć ograniczona i wynosi jedynie 17 379. To znacznie utrudniało zmianę, jaką miała wprowadzić tablica rejestracyjna mała.

Problem pozornie został rozwiązany wprowadzeniem konieczności składania przez kierowców oświadczeń dotyczących zmniejszonej wnęki na blachy. Poświadczenie nieprawdy w tej kwestii groziło konsekwencjami sądowymi, a policjanci mieli prawo zatrzymać dowód rejestracyjny podczas kontroli drogowej. Niestety, ale oświadczenie właściwie niczego nie zmieniło, ponieważ życie szybko zweryfikowało, że nikt nie sprawdzał, czy dany kierowca kłamał, czy mówił prawdę. Kontrole były przeprowadzane bardzo rzadko, a tablice wciąż pojawiały się na ulicach polskich dróg. Wszystko zmieniło się dwa lata później, o czym dowiesz się z dalszej części tego tekstu. 

To może Cię zainteresować: Indywidualne tablice rejestracyjne. Jak je wyrobić i ile kosztują?

małe-tablice-rejestracyjne-2

Jak wyrobić "małe rejestracje"?

Załóżmy jednak, że Twój pojazd spełnia wymogi ustawy i masz prawo do zamontowania małych tablic. Procedura jest stosunkowo prosta, ponieważ zarówno cena blach, jak i samej rejestracji jest taka sama jak w przypadku standardowego pojazdu. Bardzo ważne jest jednak oświadczenie. Małe tablice rejestracyjne wymagają złożenia wniosku o ich wydanie oraz oświadczenia potwierdzającego, że auto jest konstrukcyjnie przystosowane do niewielkich blach. Została jeszcze jedna informacja, która może Ci się przydać, jeśli myślisz o tym, by złożyć oświadczenie. Małe tablice rejestracyjne mogą być wydane również w przypadku, gdy dokument o małej wnęce w konstrukcji jest złożony na wniosku o rejestrację lub na jego odwrocie. 

Małe tablice rejestracyjne – koszt

Przejdźmy do tego, ile zapłacisz za małe tablice rejestracyjne. Koszt tego typu blach to 180,50 zł. W przypadku, gdy będziesz potrzebować również karty pojazdu, przygotuj 256 zł. Co ważne, cena uwzględnia wydanie tablic, dowodu, pozwolenia czasowego oraz nalepek kontrolnych i legalizacyjnych. Pamiętaj również, że nie można wyrobić indywidualnych lub zabytkowych zmniejszonych blach.

małe-tablice-rejestracyjne-1

Mała tablica rejestracyjna a kara

Skoro wiesz już, że nie każdy samochód może posiadać tablice rejestracyjne małe, to warto też poświęcić chwilę konsekwencjom za nieuprawnione korzystanie z mniejszych tablic rejestracyjnych. Zacznijmy jednak od sytuacji prawnej. Otóż 4 grudnia 2020 roku w życie weszły przepisy pakietu deregulacyjnego. Został w nich zastosowany poniższy zapis:

„Zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.”

Z powyższego wynika, że ustawodawca potwierdził w ten sposób, zakaz używania małych blach w samochodach do tego nieprzeznaczonych. Co jednak w sytuacji, gdy kierowca zostanie „przyłapany” na łamaniu przepisów? Musisz wiedzieć, że fakt ten może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej, a również przy przeglądzie. Jeśli diagnosta zauważy małe tablice rejestracyjne w dużych oprawkach, jest zobligowany do wydania negatywnej decyzji

To z kolei znacznie wydłuży cały proces przerejestrowania oraz podniesie jego koszty. Musisz bowiem wiedzieć, że urząd będzie wymagać od Ciebie wyrobienia tymczasowych tablic, przejścia z nimi badania technicznego. Dopiero potem będziesz mógł przystąpić do właściwej rejestracji.

Zobacz również: Niebieskie tablice rejestracyjne. Kto może z nich korzystać?

małe-tablice-rejestracyjne-3

Małe tablice rejestracyjne. Podsumowanie

Jak widzisz, mała tablica rejestracyjna z przodu pomimo tego, że w wielu przypadkach prezentuje się bardzo dobrze i podkreśla wyjątkowość pojazdu, bywa również być źródłem problemów. Nie każde auto może bowiem korzystać z dobrodziejstw, jakie oferują tablice rejestracyjne. Małe rozmiary omawianych blach są przeznaczone wyłącznie dla konkretnej grupy samochodów. Co ważne i warte podkreślenia, proces rejestracji samochodu wyposażonego w małe rejestracje ma swoje wymogi i nieco odbiega od standardowej procedury. Chodzi przede wszystkim o specjalne oświadczenie. Małe tablice rejestracyjne zostaną przyznane tylko wtedy, gdy do wniosku dołączysz tego typu dokument. 

Skoro jednak mowa o legalizacji pojazdu, to warto również wspomnieć o polisach komunikacyjnych. Mała tablica rejestracyjna z przodu nie zmienia niczego w kwestii ochrony. Ubezpieczenie samochodu online to dzisiaj jeden z najpopularniejszych (obok wizyty u agenta) sposobów na zagwarantowanie zarówno sobie, jak i autu ochrony. Sprawdź ofertę LINK4 oraz poznaj ciekawe propozycje polis OC, AC i nie tylko. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. W końcu nigdy nie wiesz, co może stać się na drodze.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze