Mandat za jazdę buspasem. Jakie kary grożą kierowcy?

Na ulicach polskich miast widok kierowców korzystających z buspasów wbrew obowiązującym przepisom jest dość powszechny. Często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że postępując w ten sposób, popełniają wykroczenie i narażają się na karę.

Ile wynosi mandat za jazdę buspasem i kto tak naprawdę jest uprawniony do jego używania?

Spis treści: 
1. Czym są buspasy i dlaczego są potrzebne?
2. Jaki mandat za jazdę buspasem w 2022 roku?
3. Kto może jeździć buspasem?
4. Mandat za jazdę buspasem. Kilka słów na koniec

Korki są niestety smutną rzeczywistością większości polskich miast. Pomimo wysiłków ich włodarzy, duża liczba kierowców w dalszym ciągu przedkłada podróż za kierownicą własnego samochodu nad dojazdy za pomocą szeroko dostępnego transportu publicznego. Właśnie z myślą o komunikacji miejskiej na polskich ulicach tworzy się coraz więcej buspasów. Są to specjalne pasy ruchu, które pozwalają autobusom oraz innym pojazdom transportu publicznego na unikanie korków. 

Niestety ten wolny od zatorów pas ruchu stanowi często dla kierowców, którzy postrzegają go jako szybszy sposób na dotarcie do celu, nie lada pokusę. Należy pamiętać o tym, że jazda buspasem stanowi wykroczenie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jaki mandat za buspas przewiduje polskie prawo oraz kto może jechać buspasem, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym są buspasy i dlaczego są potrzebne?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, buspasem nazywamy pas ruchu wydzielony na jezdni, który przeznaczony jest do użytku transportu publicznego. Celem tworzenia buspasów jest jak największe upłynnienie ruchu autobusów tak, by nie tkwiły one w korkach razem z innymi użytkownikami drogi. Z tego powodu wydziela się je głównie w miejscach, w których w godzinach szczytu tworzą się największe zatory i opóźnienia w ruchu. 

Przeczytaj też: Mandat za brak pasów. Jakie kary grożą kierowcy?

mandat-za-jazde-buspasem

W odróżnieniu od krajów zachodnich, w których buspasy tworzy się przez wybudowanie specjalnego pasa ruchu przeznaczonego dla autobusów, w Polsce buspasy powstają na istniejących już drogach. Skutkiem przeznaczenia jednego z pasów ruchu wyłącznie dla ruchu autobusowego są rzecz jasna większe korki dla samochodów osobowych, ale dzięki temu pojazdy transportu zbiorowego mogą kursować zgodnie z rozkładem, stając się jednocześnie dużo szybszym środkiem transportu niż samochód osobowy.

W Polsce buspasy oznacza się znakami poziomymi P-22 oraz pionowymi D-12. Z reguły zasady poruszania się buspasem obowiązują przez całą dobę, ale często zdarzają się również wyjątki. W wielu miastach, oprócz wspomnianych wyżej oznaczeń, do znaku D-12 dodawana jest tabliczka, na której wyszczególnione są godziny, w których obowiązuje buspas. Najczęściej są to godziny poranne oraz popołudniowe, w których występuje największe natężenie ruchu związane z dojazdami do pracy i powrotami do domu.

Buspasy wykorzystywane są obecnie praktycznie w każdym większym mieście na świecie i są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dotyczących transportu publicznego. Ich historia sięga aż do pierwszej połowy XX wieku. Dokładnie w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych w mieście Chicago utworzono pierwszy na świecie buspas. Europa musiała czekać na pierwszy pas do ruchu autobusów aż do 1962, kiedy to takie rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w niemieckim Hamburgu. 

Jeżeli chodzi o historię buspasów w Polsce, to można powiedzieć, że jest to w dalszym ciągu „nowość” na polskich ulicach. Pierwszy polski buspas został utworzony na krakowskich Alejach Trzech Wieszczów na początku XXI wieku. Obecnie rozwiązanie to jest bardzo popularne i można je spotkać w większości polskich miast.

Jaki mandat za jazdę buspasem w 2022 roku?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, buspasy znacznie upłynniają ruch komunikacji miejskiej. Niestety, gdy są one tworzone na istniejących już ulicach poprzez wyłączenie jednego z pasów z ruchu, powodują powstawanie jeszcze większych korków wśród pojazdów nieuprawnionych do korzystania z nich. Z tego powodu zniecierpliwieni kierowcy często zjeżdżają na pusty buspas. Przepisy w takiej sytuacji są jednak nieubłagane i przewidują dla niecierpliwych zmotoryzowanych stosowną karę.

mandat-za-jazde-buspasem

Oprócz przekroczenia prędkości, jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń jest właśnie jazda buspasem. Mandat za to przewinienie obejmuje karę grzywny w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny.  Podstawą prawną uzasadniającą jego nałożenie jest art. 90 lub art. 97 Kodeksu wykroczeń. Mandat za jazdę buspasem jest tak często nakładany m.in. dlatego, że jest to łatwo egzekwowane wykroczenie. Policjanci doskonale wiedzą, w których miejscach najczęściej dochodzi do jego popełnienia, co pozwala im na złapanie niecierpliwych kierowców na gorącym uczynku.

Sprawdź również: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

Kto może jeździć buspasem?

Wiesz już jakie kary grożą z nieuprawnione korzystanie z pasów dla autobusów. Pytanie brzmi jednak “kto może jechać buspasem oprócz komunikacji miejskiej”? Co ciekawe, odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z definicji z buspasów korzystać mogą rzecz jasna kierowcy autobusów, ale istnieją pewne warunki, które pozwalają na wykorzystywanie ich również przez innych użytkowników drogi. 

Jakie pojazdy poza autobusami mogą wykorzystywać buspas? Przepisy mówią o tym, że z takich pasów ruchu mogą korzystać pojazdy, które są środkami odpłatnego przewozu osób na regularnych liniach. Do grupy tej poza autobusami i trolejbusami kwalifikują się też np. podmiejskie busy czy szkolne autokary. Z buspasów nie mogą za to zazwyczaj korzystać taksówkarze, ponieważ nie przewożą oni osób na regularnych liniach. 

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 roku, jazda buspasem obejmuje również tzw. pojazdy zeroemisyjne, czyli np. zdobywające w ostatnim czasie coraz większą popularność samochody elektryczne.

Oprócz wspomnianych wyżej wyjątków, do korzystania z buspasów dopuszczone mogą być również inne pojazdy. Warunkiem, który musi zostać w takiej sytuacji spełniony, jest zgoda zarządcy drogi oraz umieszczenie pod znakiem D-12 oznaczającym buspas, stosownej tabliczki z informacją o pojazdach uprawnionych.

Należeć do nich mogą m.in. wymienione już wcześniej taksówki. Jeżeli pod znakiem, który oznacza pas dla autobusów umieszczona, została stosowna informacja, taksówkarz z niego korzystający nie popełnia wykroczenia. Kogo jeszcze wyjątkowo obejmować może jazda buspasem? Mandat nie będzie dotyczył również motocyklistów i rowerzystów, o ile pod znakiem D-12 znajduje się stosowna informacja o dopuszczeniu ich do korzystania z pasa dla autobusów.

mandat-za-jazde-buspasem

Mandat za jazdę buspasem. Kilka słów na koniec

Po przeczytaniu naszego artykułu powinieneś już doskonale orientować się w tym, kto może jeździć buspasem oraz jaki mandat za buspas czeka na tych kierowców, którzy zdecydują się na jego wykorzystanie pomimo zakazów. Kara za bezprawne korzystanie z pasa dla autobusów obejmuje grzywnę w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny, który zostanie dopisany do konta kierowcy popełniającego to wykroczenie.

Jeżeli w najbliższym czasie dobiega końca Twoje ubezpieczenie OC, koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą firmy LINK4. Skorzystaj też z kalkulatora OC, który pomoże wyliczyć wysokość Twojej składki.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl 

 

Redakcja

Komentarze