Nabijanie klimatyzacji – kompendium wiedzy

Klimatyzacja samochodowa to niezwykle przydatna funkcja, która jest w stanie doprowadzić temperaturę wewnątrz kabiny kierowcy do przyjemnego i komfortowego poziomu, nawet gdy za oknem panuje niemiłosierny upał.

Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda nabijanie klimatyzacji oraz ile kosztuje nabicie klimatyzacji. Zaczynamy!

Spis treści:
1. Nabijanie klimatyzacji – wszystko, co musisz wiedzieć
2. Nabijanie klimatyzacji – jaki czynnik?
3. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?
4. Co wybrać: nabicie klimatyzacji czy pełne serwisowanie?
5. Nabijanie klimatyzacji samochodowej. Podsumowanie

 

Nabijanie klimatyzacji – wszystko, co musisz wiedzieć

Z pozoru system klimatyzacji w samochodach wygląda na niezbyt rozbudowany, co jednak nie do końca jest prawdą. Otóż w jego skład wchodzi o wiele więcej elementów niż same wywietrzniki, skraplacz, osuszacz i kompresor. A co z całym systemem przewodów rozprowadzonych po pojeździe i odpowiadających za rozprowadzanie zimnego powietrza? Ich rola jest nieoceniona, ale niestety ze względu na zadanie, jakie wypełniają, są bardzo narażone na osadzanie się w ich wnętrzu drobnoustrojów i grzybów. Jeśli te groźne mikroorganizmy nie zostaną usunięte, pojawią się w kabinie kierowcy, a Ty po prostu będziesz nimi oddychał i narażał swoje zdrowie.

Zagrzybiona klimatyzacja to nie tylko zagrożenie dla zdrowia górnych dróg oddechowych, ale też nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z wywietrzników. Istnieje jednak procedura, jaką jest odgrzybienie klimatyzacji oraz doprowadzenie jej do idealnego stanu. 

nabijanie-klimatyzacji

Odgrzybienie jest procesem, który nie wymaga specjalistycznych umiejętności i tak naprawdę każdy może wykonać go we własnym zakresie. Zawsze możesz też zgłosić się do profesjonalnego warsztatu zajmującego się serwisowaniem układów klimatyzacji. Zazwyczaj używana jest jedna z trzech popularnych metod:

  • Ultradźwiękowa – najmłodsza oraz uważana za najbardziej zaawansowaną technologicznie. Polega na wprowadzeniu do przewodów klimatyzacji substancji aktywnej i wykorzystaniu dźwięku o niskiej częstotliwości. Płyn, którego zadaniem jest pozbycie się bakterii, zostaje rozprowadzony po całym systemie i czyści ją ze wszelkiego rodzaju drobnoustrojów;

  • Ozonowa – metoda stosowana przez większość profesjonalnych serwisów, zajmujących się klimatyzacjami. Odgrzybianie ozonem polega na wpuszczeniu tritlenu do obiegu i zabiciu osadzonych wewnątrz przewodów grzybów oraz bakterii;

  • Piankowa – Stosunkowo rzadko wykorzystywana metoda na czyszczenie klimatyzacji, którą przeprowadza się przy pomocy wprowadzenia do przewodów pianki dezynfekującej, mającej oczyścić układ.

Skoro wiesz już o odgrzybianiu, czas zająć się tym, czym jest nabijanie klimatyzacji. Najczęściej wykonuje się ją bezpośrednio po usunięciu drobnoustrojów zalegających w przewodach. Napełnienie klimatyzacji to proces polegający na uzupełnieniu czynnika chłodzącego, którego utrata jest naturalna i prędzej czy później dosięgnie każdego użytkownika samochodu. Czynnik chłodzący to substancja, odpowiadająca bezpośrednio za obniżanie temperatury w upalne dni oraz osuszanie krążącego w kabinie kierowcy powietrza. 

Przeczytaj także: Czyszczenie nawiewu w samochodzie. Poradnik

Nabijanie klimatyzacji – jaki czynnik?

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje gazów wykorzystywanych do napełniania klimatyzacji. Popularnym oraz o wiele starszym jest R134a. Zazwyczaj stosuje się go przy samochodach, których produkcja nastąpiła przed rokiem 2011. Drugi i nowszy rodzaj czynnika to R1234yf. Warto zaznaczyć, że jest on obowiązkowy od 2017 roku dla wszystkich aut, które są sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

nabijanie-klimatyzacji

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Na pewno w Twojej głowie pojawia się pytanie o to, ile musisz wydać za nabicie klimatyzacji. Cena wykonania takiej usługi może być różna ze względu na czynnik, jaki postanowisz wykorzystać. W przypadku R1234yf, czyli rozwiązania, które jest wykorzystywane w większości przypadków to wydatek rzędu 300-400 zł. Kilka lat temu nabicie klimatyzacji było o wiele tańsze, ale zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących ekologii sprawiło, że ceny dosłownie wystrzeliły. Jeśli więc wybierzesz renomowany warsztat, który do swojej pracy wykorzystuje nowoczesne urządzenia, a pracownicy posiadają niezbędne szkolenia, nie zdziw się, gdy przyjdzie Ci zapłacić kwotę niebezpiecznie zbliżającą się do 1000 zł. Brak czynnika sprawi jednak, że Twoja klimatyzacja nie będzie działać. Nie ma więc wielkiego wyboru. Wiesz już, ile kosztuje nabicie klimatyzacji. Cena nie powinna Cię zszokować.

Sprawdź również: Jak pozbyć się wilgoci z auta? Poradnik

Co wybrać: nabicie klimatyzacji czy pełne serwisowanie?

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle podyktowana rolą, jaką pełni w samochodzie prawidłowo działająca klimatyzacji. Aby zobrazować to lepiej, wyobraź sobie, że podczas kąpieli umyłeś tylko jedną rękę. Niby wszystko jest w porządku, ale świadomość, że druga jest brudna, wciąż nie daje Ci spać. Tak samo jest w rozważaniach nad tym, co jest lepsze – nabijanie klimatyzacji, czy pełny serwis? Oczywiście, że serwisowanie! Co ważne warto też wspomnieć o tym, że w skład serwisowania bardzo często wchodzi napełnienie klimatyzacji

nabijanie-klimatyzacji

Serwisowane powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Najczęściej dokonuje się go razem z nadejściem wiosny oraz pierwszym uruchomieniem nawiewów. Po zimie wilgoć mogła osadzić się w przewodach oraz doprowadzić do nagromadzenia szkodliwych drobnoustrojów, które należy usunąć. Poznaj konsekwencje zaniedbania serwisu klimatyzacji:

  • Awaria – jeśli raz na jakiś czas nie udasz się do serwisu mechanicznego, Twój układ nawiewów może najzwyczajniej w świecie przestać działać, co latem bywa wręcz katastrofą. Jedyna metoda na uniknięcie kosztownej usterki to regularne serwisowanie oraz bieżące dbanie o stan klimatyzacji; 

  • Spadek wydajności – w przypadku, gdy zabraknie czynnika chłodniczego, klimatyzacja samochodowa przestanie być tak wydajna jak niegdyś, co z pewnością zauważysz podczas codziennego użytkowania. Tutaj z pomocą przyjdzie Ci nabijanie klimatyzacji samochodowej

  • Brzydki zapach – ze względu na nagromadzenie grzybów i drobnoustrojów w pojeździe może pojawić się brzydki zapach, który z pewnością zmniejszy komfort podróżowania. W skrajnych przypadkach musisz liczyć się z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a nawet dusznościami. 

Nabijanie klimatyzacji samochodowej. Podsumowanie

Jak widzisz, nabicie klimatyzacji oraz jej serwisowanie to bardzo ważne elementy utrzymania całego układu w dobrym stanie. Skoro jednak dbasz o dobrą atmosferę w pojeździe, to może warto zastanowić się również nad ochroną na drodze. Pomogą Ci w tym ubezpieczenia komunikacyjne. Kalkulator OC/AC pozwoli na szybkie wyliczenie ewentualnej składki oraz pokaże Ci oferty najbardziej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Jeśli zależy Ci na wyborze najlepszej polisy w kontekście Twoich potrzeb, warto porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Nie czekaj i zabezpiecz się już dzisiaj poprzez polisę OC i AC

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy