Naprawa instalacji gazowej w samochodzie — wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Serwisowanie samochodu z instalacją LPG jest kluczowe dla prawidłowego działania układu gazu oraz Twojego komfortu jazdy.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda naprawa instalacji gazowej w samochodzie, jak często dokonywać przeglądów oraz co należy sprawdzić podczas wizyty u mechanika.

Spis treści:
1. Naprawa instalacji gazowej w samochodzie – kiedy jest konieczna?
2. Naprawa gazu w samochodzie – najczęstsze usterki i sposoby naprawy
3. Jak często przeprowadzać przegląd instalacji gazowej samochodu?
4. Teraz już znasz najważniejsze informacje o instalacji gazowej w samochodzie!

Naprawa instalacji gazowej w samochodzie – kiedy jest konieczna?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie o przegląd LPG. Na pewno powinieneś udać się do warsztatu mechanicznego, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości związane z instalacją gazową w Twoim samochodzie. Najczęściej pojawiające się symptomy dotyczą przede wszystkim momentu odpalania silnika. Bywa też, że uszkodzone LPG sprawia, że jednostka napędowa gaśnie w trakcie jazdy, co oprócz dyskomfortu może być również przyczyną niebezpiecznego zdarzenia. 

naprawa-instalacji-gazowej-w-samochodzie

Jeśli podczas korzystania z samochodu czujesz specyficzne szarpnięcia przypominające kaszel, to również znak, że coś złego dzieje się w obrębie instalacji LPG. Co ważne, nawet najmniejsze nieprawidłowości powinny zwrócić Twoją uwagę. Pamiętaj bowiem, że bagatelizowanie drobnych usterek często prowadzi do poważnej awarii oraz bardzo kosztownych napraw. 

Sprawdź także: Gaz w samochodzie. Czy instalacja LPG się opłaca?

Naprawa gazu w samochodzie – najczęstsze usterki i sposoby naprawy

A więc posłuchałeś naszej rady i wybrałeś się na przegląd instalacji gazowej samochodu. To bardzo dobry krok! Z pewnością zastanawiasz się, jak powinien przebiegać serwis gazu samochodowego i jakie najczęstsze problemy trawią LPG w autach. 

  • Filtry

Najważniejszymi elementami gazu w samochodzie są filtry gazowe. Zazwyczaj w pojeździe zamontowane są dwa filtry, chociaż istnieją rozwiązania z wykorzystaniem tylko jednego. Wiele zależy od producenta oraz montażysty instalacji. Pomimo tego, że użytkownicy często nie doceniają roli filtrów w ich samochodach, to należy z całą stanowczością stwierdzić, że ich dobry stan jest ważnych czynnikiem, wpływającym na prawidłowe działanie pojazdu

Filtry wychwytują wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w paliwie LPG. Jeśli chodzi o instalację opartą o gaz, zanieczyszczenia są niezwykle szkodliwe, ponieważ paliwo docierające do komory spalania przechodzi stosunkowo długą drogę. Na początku gaz jest filtrowany w fazie ciekłej, by potem przejść ten sam proces w fazie lotnej.

Naprawa instalacji gazowej w samochodzie w kontekście filtrów polega na wymianie tych elementów na nowe. Koszt tego typu naprawy nie przekracza 50 zł za filtr. 

  • Reduktor

Reduktor to również istotny element LPG. Bez względu na generację oraz stopień zaawansowania pojazdu reduktor zawsze stanowi ważny punkt instalacji. Jeśli chodzi o przegląd gazu w samochodzie, sprawdzenie tego podzespołu powinno być jedną z pierwszych czynności wykonanych przez mechanika

Zadanie reduktora polega na obniżeniu ilości gazu dostarczanego ze zbiornika do silnika. Po drodze paliwo przechodzi z formy ciekłej w gazową. Bardzo ważne jest, żeby zmiana odbywała się szybko. Chodzi bowiem o nadążenie za zapotrzebowaniem silnika na paliwo

Reduktor, który nie działa prawidłowo, można oczywiście naprawiać, ale powinieneś wiedzieć, że w przypadku najtańszych instalacji często jest to nieopłacalne. Koszt reduktora potrafi sięgać nawet do 300 zł, co w przypadku wiekowych pojazdów nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Z kolei nowe instalacje to reduktor o wartości nawet 700 zł. Zanim zdecydujesz się jednak na wymianę, skonsultuj swoją decyzję z mechanikiem, który poinformuje Cię o tym, jakie inne możliwości masz do wyboru. Serwisanci zajmujący się instalacjami LPG wskazują, że wymiana lub przegląd reduktora powinny być dokonywane co 100- 150 tys. km przebiegu. 

naprawa-instalacji-gazowej-w-samochodzie

  • Elektroniczny sterownik 

Naprawa gazu w samochodzie nie może też odbyć się bez sprawdzenia stanu elektronicznego sterownika. Ten element jest odpowiedzialny za dozowanie odpowiedniej ilości paliwa dopływającego bezpośrednio do cylindrów. Sterownik zazwyczaj współpracuje z czujnikami oraz komputerem sterującym pracą jednostki napędowej.

W większości przypadków sterownik sam dostosowuje parametry pracy do sygnałów, które odbiera od komputera oraz systemu czujników. Bywa jednak, że przy montażu tego podzespołu mechanik musi samodzielnie określić ilość paliwa kierowaną do cylindrów. W tym wypadku bardzo ważna jest jednak precyzja oraz duże doświadczenie. Jeśli sterownik zostanie ustawiony niezgodnie z wymogami instalacji, Twój pojazd nie będzie działać prawidłowo.

Przynajmniej raz do roku powinieneś sprawdzić ustawienia sterownika poprzez podłączenie go do komputera diagnozującego. Zazwyczaj koszt tego typu procedury nie przekracza 50 zł.

  • Gumowe węże

Serwis gazu samochodowego powinien również zawierać sprawdzenie gumowych węży, których rola często jest bagatelizowana. Co ważne, po jakimś czasie guma parcieje, co prowadzi do nieszczelności. Mogą pojawiać się też mikroskopijne otwory powodujące znaczne ubytki gazu oraz zmniejszanie jego ilości dostarczanej do cylindrów. Zadbaj o to, by węże były wymienione podczas naprawy instalacji.

  • Zbiornik 

Okres eksploatacji zbiornika LPG to zazwyczaj 10 lat. Nie oznacza to jednak, że naprawa instalacji gazowej w samochodzie może odbyć się bez sprawdzenia tego elementu. Zbiornik musi wytrzymać spore ciśnienie, a więc warto raz na jakiś czas dokonać kontroli jego szczelności. Wymiana zbiornika na nowy to najczęściej koszt 300-600 zł. Cena legalizacji nie przekracza w większości przypadków 400 zł.

Przeczytaj również: Homologacja i legalizacja butli LPG. Najważniejsze informacje

Jak często przeprowadzać przegląd instalacji gazowej samochodu?

Naprawa LPG powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku. Najlepszym okresem na czynności serwisowe jest wiosna. Instalacja po okresie jesienno-zimowy może być uszkodzona oraz wymagać regulacji poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o przegląd instalacji LPG, cena nie powinna być wyższa niż 200 zł. Musisz jednak doliczyć do niej koszty ewentualnych napraw wynikających z dużego obciążenia LPG w samochodzie. 

naprawa-instalacji-gazowej-w-samochodzie

Teraz już znasz najważniejsze informacje o instalacji gazowej w samochodzie!

Wiesz już, jak przebiega naprawa gazu w samochodzie oraz ile kosztuje przegląd LPG. Pamiętaj, że dobry stan instalacji jest związany nie tylko z komfortem jazdy, ale również Twoim bezpieczeństwie.

Skoro mowa o bezpieczeństwie warto też podkreślić rolę dobrego ubezpieczenie komunikacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na pakiet OC + AC otworzysz nad sobą oraz swoim pojazdem specyficzny parasol ochronny, który pomoże Ci w razie potrzeby poradzić sobie z konsekwencjami finansowymi zdarzeń, które Ci się przytrafią. 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie auta, kalkulator LINK4 pomoże Ci w wyliczeniu składki ubezpieczenia. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy