Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Homologacja i legalizacja butli LPG. Najważniejsze informacje

Czas czytania: 4 min. 12 sek.

Ceny benzyny oraz oleju napędowego rosną w zastraszającym tempie, dlatego też wiele osób myśli o zakupie auta napędzanego innym rodzajem paliwa, na przykład gazem LPG. W przypadku montażu takiej instalacji kluczowe znaczenie ma homologacja i legalizacja butli LPG.

Spis treści:
1. Montaż butli LPG to nie wszystko!
2. Koszt legalizacji butli LPG
3. Przedłużenie homologacji butli LPG krok po kroku
4. Legalizacja butli LPG – o tym musisz pamiętać!

W ciągu ostatniego roku cena litra benzyny oraz diesla wzrosła prawie o złotówkę na litrze. Przebita została bariera 6 złotych, w tym samym czasie litr paliwa LPG kosztuje około 3 złote. Z tego względu wielu kierowców zastanawia się nad instalacją butli na gaz w swoich samochodach. Warto jednak najpierw wiedzieć, ile kosztuje homologacja butli LPG, oraz jakie formalności są związane z jej zamontowaniem.

Montaż butli LPG to nie wszystko! 

Zamontowanie butli w samochodzie to pierwszy krok do tego, aby poruszać się po drogach. Zanim to jednak nastąpi, musi ona uzyskać homologację. Dzięki temu diagnosta w czasie przeprowadzenia badań technicznych pojazdu będzie wiedział, że butla jest bezpieczna, a pojazd nie będzie stanowił zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Polskie prawo dopuszcza homologację na okres 10 lat. Po upływie tego terminu należy przeprowadzić tak zwaną legalizację, czyli przedłużenie możliwości korzystania z butli LPG na kolejne 10 lat. Jedna butla może być używana maksymalnie przez okres 20 lat. Po tym czasie powinna być wymieniona na nowy model. 

Homologację butli LPG uzyskać możesz w specjalistycznych warsztatach, które mają upoważnienia wystawione przez TDT, czyli Transportowy Dozór Techniczny. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego warsztatu, sprawdź, czy ma on takie uprawnienia. W innym przypadku instalacja butli może zostać przeprowadzona nieprawidłowo. A to z kolei stwarza zagrożenie dla Ciebie oraz innych osób.

Jeśli jeździsz bez ważnej homologacji, może czekać Cię sroga kara. Po pierwsze, w razie kontroli drogowej ukarany zostaniesz mandatem. Policja zatrzyma Twój dowód rejestracyjny do momentu zdobycia homologacji dla instalacji gazowej. W takim wypadku nie możesz oczywiście kontynuować podróży. Auto z pewnością zostanie odholowane na Twój koszt.

Brak homologacji uniemożliwi Ci także przejście corocznego badania technicznego. Diagnosta poprosi Cię o dokumenty związane z homologacją zbiornika, jeżeli takich nie posiadasz, nie podbije Ci on przeglądu. Takie same kłopoty czekają Cię także w przypadku gdy upłynie termin ważności butli zainstalowanej w Twoim pojeździe. Jest ona w takim wypadku traktowana tak samo, jak butla bez homologacji.

Oczywiście, jeżeli czujesz się na siłach, możesz przeprowadzić montaż butli LPG samodzielnie. Natomiast homologacje musi wystawić Ci uprawniona do tego placówka z akredytacjami wydanymi przez TDT. 

Zobacz również: Auta na gaz – jaki model warto kupić? Zestawienie

legalizacja-butli-lpg

Koszt legalizacji butli LPG

Jeżeli w Twoim aucie jest już zamontowana instalacja LPG i zbliża się termin jej ważności, czeka Cię pewien wydatek. Legalizacja butli LPG to koszt około 200-250 zł. Biorąc pod uwagę, że przeprowadzona musi być ona raz na 10 lat, cena ta nie jest  bardzo wygórowana. Co więcej, jeżeli przeanalizujesz ceny paliw, to korzystanie z butli LPG jest jedną z najtańszych, jeśli nie najtańszym sposobem na podróżowanie po polskich drogach.

Natomiast jeżeli myślisz dopiero o zainstalowaniu butli LPG w Twoim samochodzie, przygotuj się na znacznie większy wydatek. W takim przypadku poza homologacją będzie trzeba też zapłacić za usługę montażu oraz zakup całej instalacji. Całkowita cena zależy od tego, na jaki rodzaj instalacji się zdecydujesz. Na rynku w tej chwili dostępnych jest 5 generacji instalacji LPG. Każda kolejna jest bardziej zaawansowana technicznie. 

Koszt instalacji LPG pierwszej generacji to około 1000 zł. Druga generacja kosztuje od 1500 do 2000 zł, trzecia generacja to wydatek rzędu około 2500 zł. Instalacja LPG czwartej generacji to opłata od 2500 do nawet 6000 zł. Najnowsza piąta generacja uważana jest za najbardziej zaawansowaną technicznie, a cena jej zaczyna się od około 4000 zł

Dobór odpowiedniej generacji powinien być dostosowany do rodzaju, wieku oraz przeznaczenia pojazdu. Nie ma przecież logicznego wytłumaczenia na montowanie drogiej i skomplikowanej instalacji gazowej w kilkunastoletnim aucie wartym 2000 lub 3000 zł. Poza tym prawdopodobnie byłaby ona zbyt skomplikowana, by można było ją zamontować. 

Do kosztów związanych z homologacją oraz legalizacją butli LPG należy też doliczyć nieco wyższy koszt corocznego przeglądu technicznego. Na chwilę obecną kosztuje on 163 zł, czyli o 62 więcej niż w przypadku samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. Poza tymi wydatkami nie ma innych kosztów związanych z homologacją oraz legalizacją butli LPG. Teraz możesz już cieszyć się tanim paliwem i liczyć zyski.

legalizacja-butli-lpg

Przedłużenie homologacji butli LPG krok po kroku

Legalizacja, czyli przedłużenie homologacji instalacji LPG w Twoim samochodzie nie jest czynnością skomplikowaną. Tak jak w przypadku zamontowania nowej instalacji wymaga jednak udania się do specjalistycznego warsztatu. Firma taka powinna mieć akredytację wystawioną przez TDT. W innym przypadku nie może ona badać oraz wydawać stosowanych zaświadczeń.

Gdy znajdziesz się w takim warsztacie, pierwsze, na co specjalista zwróci uwagę, to  tabliczka znamionowa butli. Na terenie naszego kraju dopuszczone są tylko modele z wybitym znakiem 67R. Odnosi się on do rodzaju zainstalowanego zaworu na butli. Modele z innymi oznaczeniami nie otrzymają nowej homologacji.

Na butli widoczne powinny być także inne informacje, takie jak dane producenta, dopuszczalne ciśnienie w butli, jej pojemność oraz data produkcji. Czytelny musi być także numer seryjny na danym modelu. W niektórych przypadkach możesz spotkać się także z podaną na butli datą zakończenia eksploatacji. 

Następnie przeprowadzone zostanie badanie powłoki zewnętrznej butli, kontrola wytrzymałości ciśnieniowej oraz stopień napełnienia butli LPG. Poziom ciekłego gazu w butli powinien być o kilka litrów mniejszy niż jej całkowita pojemność. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, wystawiona zostanie homologacja butli LPG

Czy nadal zadajesz sobie pytanie, czy opłaca się homologacja butli LPG? Cena, jak sam widzisz, nie jest wysoka, a sama czynność nie należy do skomplikowanych. Dlatego też biorąc pod uwagę sytuację na rynku paliw oraz koszty związane z instalacją LPG, warto zastanowić się nad zmianą rodzaju paliwa w samochodzie.

Jednak, zanim się na to zdecydujesz, przelicz wszystko dokładnie. Może się okazać, że taka inwestycja będzie się zbyt długo zwracać, zwłaszcza w przypadku, gdy dość często zmieniasz samochody.

Przeczytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

legalizacja-butli-lpg

Legalizacja butli LPG – o tym musisz pamiętać! 

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko na temat legalizacji butli LPG. Dowiedziałeś się, co należy zrobić, gdy zainstalujesz butlę, oraz co grozi za brak dokumentów poświadczających prawidłowy montaż i działanie Twojej instalacji LPG. Wiesz także, czym różnią się legalizacja i homologacja LPG.

Pamiętaj także, że bez względu na to, na jakim paliwie jeździsz, samochód powinien być ubezpieczony. Dlatego zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4, gdzie znajdziesz atrakcyjne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. Zarówno tych obowiązkowych, jak i polis dodatkowych takich jak AC czy NNW.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20