Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

OC na hulajnogę. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 18 sek.

OC dla użytkownika hulajnogi, potocznie nazywane OC na hulajnogę, może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami spowodowania szkody. Wraz z pakietem OC na samochód w LINK4 możesz kupić OC dla Ekocyklistów, które pokryje szkody osobowe i rzeczowe spowodowane w związku z użytkowaniem hulajnogi, roweru lub innego podobnego urządzenia. 

Spis treści: 

1. Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną – dlaczego warto o nie zadbać?
2. OC dla Ekocyklistów – co obejmuje polisa?
3. Jak kupić OC na hulajnogę w LINK4?
4. Kilka słów na koniec – OC na hulajnogę
5. FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie hulajnogi

Hulajnogi elektryczne nieustannie zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić – w końcu przemieszczanie się nimi jest szybkie, wygodne i przede wszystkim ekologiczne. Korzystając z tego środka transportu, ograniczamy wydzielanie CO2 do atmosfery. Jazda na hulajnodze przynosi także korzyści zdrowotne – w końcu to dodatkowa aktywność fizyczną, jaką wykonujemy w ciągu dnia. Nieważne, czy hulajnoga służy Ci do dotarcia do pracy, na uczelnię czy wyłącznie w celach rekreacyjnych, niezwykle istotna jest bezpieczna jazda.

W związku z tym przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze są regulowane prawnie. W Art. 33 w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym1 czytamy, że „kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.”

Ponadto „korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.”

Co więcej, podczas jazdy hulajnogą nie możemy być pod wpływem alkoholu, ani korzystać z telefonu komórkowego. Nie można też jeździć na hulajnodze z pasażerem.

Należy przestrzegać wyżej wspomnianych zasad, ponieważ pozwolą one na bezpieczną jazdę. Według danych polskiej Komendy Głównej Policji w 2022 r. odnotowano w Polsce 272 wypadki spowodowane przez użytkowników hulajnóg elektrycznych, w których zginęły trzy osoby, a 278 zostało rannych2.

Jak widać, problem istnieje, a jego konsekwencje mogą być poważne. A tam, gdzie grożą Ci poważne konsekwencje, przyda Ci się ubezpieczenie.

ubezpieczenie-hulajnogi-1

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną – dlaczego warto o nie zadbać?

Większość posiadaczy hulajnóg elektrycznych wychodzi z założenia, że jeśli ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, to nie trzeba go mieć. Przekonujemy, że to niebezpieczne myślenie, które może sporo kosztować. Podczas jazdy na hulajnodze może przydarzyć Ci się wiele nieprzyjemnych sytuacji – możesz przypadkiem potrącić pieszego i wyrządzić mu szkodę albo wjechać w czyjeś auto, uszkadzając je. Dzięki temu, że masz ubezpieczenie, możesz czuć się bezpieczniej podczas poruszania się hulajnogą. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku bezpiecznej i ostrożnej jazdy.

OC na hulajnogę zabezpiecza Cię przed kosztami procesu

OC na hulajnogę chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi szkód, jakie możesz wyrządzić osobom trzecim. Jeżeli w kogoś wpadniesz, zrobisz mu krzywdę albo zniszczysz sprzęt, będziesz za to odpowiadać. Bez ubezpieczenia odpowiesz ze swojej kieszeni. 

Oprócz szkód osobowych i rzeczowych w ramach OC dla Ekocyklistów LINK4 pokrywa także koszty:

1) poniesione w celu zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów,

2) wynagrodzenia ekspertów powołanych przez nas lub za naszą zgodą w celu ustalenia okoliczności zdarzenia, z którego wynika odpowiedzialność i rozmiaru wyrządzonej szkody,

3) niezbędnych dla obrony sądowej przed roszczeniami, w tym w szczególności kosztów pomocy prawnej udzielonej przez zatrudnionego, w porozumieniu z nami, adwokata lub radcę prawnego, 

4) postępowania pojednawczego.

OC dla Ekocyklistów zadziała, gdy uderzysz w samochód

OC dla Ekocyklistów działa w przypadku szkód na osobie i na mieniu. Oznacza to, że w przypadku uderzenia np. w czyjś samochód ubezpieczenie pokryje koszty naprawy tego samochodu, które nie mając OC, musiałbyś pokryć ze swojej kieszeni.

Ile może kosztować naprawa samochodu? 

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych aut w Unii Europejskiej, w których koszt naprawy blacharsko-lakierniczej jednego elementu to kwota rzędu kilkuset złotych. 

Jednak po polskich drogach jeździ sporo drogich lub elektrycznych aut, których naprawa może być zdecydowanie droższa. W LINK4 suma ubezpieczenia wynosi 25 tysięcy złotych, co oznacza, że ubezpieczenie może pokryć szkody do takiej kwoty. 

Ubezpieczysz nie tylko hulajnogę

OC dla Ekocyklistów w oczywisty sposób kojarzy się głównie z hulajnogami elektrycznymi, których popularność mocno wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Jednakże ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów obejmuje także szkody wyrządzone w związku z jazdą na rowerze, a także klasyczną hulajnogą napędzaną siłą nóg czy deskorolką. 

Według danych GUS3 w Polsce 79,2% gospodarstw domowych posiada rower. To przekłada się na blisko 10 milionów rowerów. Co roku ma miejsce kilka tysięcy wypadków z udziałem rowerzystów. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 r. rowerzyści brali udział w 3685 wypadkach, z których sami spowodowali 1304. Zginęły w nich 72 osoby. To o wiele większe liczby niż hulajnogi elektryczne, a przypominamy, że rowery nie mają ani prawnego, ani konstrukcyjnego ograniczenia prędkości do 25 km/h. 

Jeśli nie masz wykupionego OC dla Ekocyklistów, za szkody spowodowane podczas jazdy rowerem zapłacisz z własnej kieszeni. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji jak spowodowanie kolizji, zarysowanie samochodu czy potrącenie lub wpadnięcie na pieszego.

Zobacz także: Ubezpieczenie skutera – od czego zależy cena polisy OC?

ubezpieczenie-hulajnogi-2

OC dla Ekocyklistów – co obejmuje polisa?

Według definicji z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia LINK4 w polisie OC dla Ekocyklistów:

„Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego za szkody osobowe i rzeczowe, które powstaną w związku z Użytkowaniem przez niego Urządzenia”.

Czytamy dalej, że Urządzenie to:

„Jedno lub wielośladowy środek przeznaczony do transportu lądowego osób, napędzany za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, lub napędzany siłą mięśni poruszającej się nim osoby”.

OC dla Ekocyklistów może obejmować:

  • szkody rzeczowe (np. uszkodzenie czyjegoś samochodu) i osobowe (np. uszkodzenie ciała osoby trzeciej);

  • szkody powstałe na terenie Europy;

  • odpowiedzialność cywilną osób poruszających się zarówno na rowerach, jak i hulajnogach elektrycznych, napędzanych siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego;

  • ochronę przed kosztami naprawy pojazdów i innych szkód osób trzecich.

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale może zapewnić ochronę przed nieprzewidzianymi kosztami. Cenę takiej polisy wyliczamy indywidualnie. Masz możliwość opłaty składki jednorazowo lub w ratach. Ubezpieczenie obejmuje dowolne urządzenie spełniające warunki określone w OWU, a nie tylko jeden konkretny pojazd.

Szkody osobowe oznaczają uszczerbek na zdrowiu, np. skaleczenia, stłuczenia, złamania czy pęknięcia kości.

Ważne! Jeżeli poszkodowanym będzie pasażer hulajnogi, to OC go nie obejmie. Poruszanie się jedną hulajnogą w dwie osoby jest zakazane w Polskim prawie (art. 33a, Ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jest także wyłączeniem odpowiedzialności LINK4 w ubezpieczeniu OC dla Ekocyklistów. Za obrażenia ciała pasażera zapłacisz z własnych środków.

Sprawdź również: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak kupić OC na hulajnogę w LINK4?

OC dla Ekocyklistów jest dostępne wraz z OC w LINK4. W naszym towarzystwie masz do dyspozycji 3 kanały zakupu ubezpieczenia. Polisę możesz kupić online – skorzystaj z Kalkulatora OC i oblicz swoją składkę w kilka minut. Możesz też zadzwonić do nas pod numer 22 444 44 44 i porozmawiać z naszymi konsultantami. Możesz też spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.

Podaj dane niezbędne dla zawarcia polisy ubezpieczeniowej:

  • dane ubezpieczającego, czyli osoby zawierającej polisę – imię i nazwisko, adres zamieszkania i PESEL, a jeśli ubezpieczający jest firmą: nazwę, adres siedziby i numer NIP,

  • dane ubezpieczonego, czyli głównego użytkownika pojazdu. Również imię i nazwisko, adres zamieszkania i PESEL,

  • dane polisy ubezpieczenia OC pojazdu– ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów możesz kupić tylko w pakiecie z ubezpieczeniem OC pojazdu w LINK4.

Okres ochrony polisy OC dla Ekocyklistów jest „przypięty" do okresu ochrony Twojej polisy obowiązkowego OC w LINK4. Oznacza to, że jeśli masz OC na auto ważne jeszcze pół roku, OC dla Ekocyklistów będzie ważne do końca polisy OC.

Składkę obliczymy na podstawie danych zawartych we wniosku, takich jak okres ochrony. Możesz ją opłacić jednorazowo lub w ratach. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy z formularzem, zostaw do siebie numer – oddzwonimy i pomożemy. 

ubezpieczenie-hulajnogi-3

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Kilka słów na koniec – OC na hulajnogę 

Ubezpieczenie OC na hulajnogę jest istotne, aby uchronić się przed finansowymi konsekwencjami spowodowania szkody. W Polsce liczba hulajnóg elektrycznych rośnie, a Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących ich użytkowania. 

Polisa OC dla Ekocyklistów obejmuje również szkody wyrządzone podczas jazdy na rowerze i innych pojazdach napędzanych siłą mięśni, takich jak klasyczne hulajnogi czy deskorolki.

Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów. OC dla Ekocyklistów można kupić w LINK4, a cenę polisy wyliczamy indywidualnie.

Jeżeli masz już ubezpieczenie OC samochodu w LINK4 i dodatkowo chcesz zabezpieczyć się na wypadek spowodowania szkody na hulajnodze elektrycznej lub rowerze, skontaktuj się z nami. Polisę kupisz online, telefonicznie pod numerem 22 444 44 44 oraz osobiście u agenta współpracującego z LINK4. Zachęcamy do kontaktu!

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów dostępne w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

 


 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie hulajnogi

Czy ubezpieczenie na hulajnogę elektryczną jest obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenie na hulajnogę elektryczną nie jest obowiązkowe. Jednakże zawsze warto rozważyć wykupienie polisy, ponieważ może ona zabezpieczyć Cię przed finansowymi konsekwencjami w przypadku szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na hulajnogę?

Cena za ubezpieczenie na hulajnogę OC dla Ekocyklistów w LINK4 zależy od okresu ubezpieczenia. Składka jest za każdym razem wyliczana indywidualnie. Ubezpieczenie na hulajnogę wykupisz wraz z OC, którego cenę możesz poznać w kalkulatorze online, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 lub u agenta współpracującego z LINK4. 

Jaki mandat za jazdę hulajnogą po ulicy?

Jazda hulajnogą po ulicy w miejscu do tego niewyznaczonym to mandat do 500 zł. Nowe zasady w Kodeksie Drogowym mówią, że jazda na hulajnodze elektrycznej po ulicy jest dozwolona tylko w przypadku braku drogi rowerowej w danym obszarze i gdy maksymalna dozwolona prędkość na drodze wynosi 30 km/h. 

Czy hulajnogą można jeździć po chodniku?

Tak, hulajnogą można jeździć po chodniku pod warunkiem, że dostosujesz prędkość jazdy do tempa pieszego, czyli przeciętnie 3-7 km/h. Kierującego hulajnogą elektryczną obowiązują te same zasady, co rowerzystę, a co za tym idzie, hulajnogą można jeździć po ścieżkach rowerowych.

Stanowi o tym artykuł 33a. Ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który brzmi: „Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów”.

Czy OC dla Ekocyklistów obejmuje hulajnogi na wynajem?

Tak, OC dla Ekocyklistów obejmuje także hulajnogi wynajmowane na minuty, o ile spełniają warunki określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia LINK4, gdzie Urządzenie to „jedno lub wielośladowy środek przeznaczony do transportu lądowego osób, napędzany za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, lub napędzany siłą mięśni poruszającej się nim osoby”.

 

Źródła:

1Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

2Komenda Główna Policji, Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku, https://statystyka.policja.pl/download/20/403374/Wypadkidrogowe2022.pdf

3Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej w 2021 r., https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5495/5/2/1/uczestnictwo_w_sporcie_i_rekreacji_ruchowej_w_2021_r.pdf 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20