Ubezpieczenie skutera – od czego zależy cena polisy OC?

Skuter to dla wielu nastolatków pierwszy poważniejszy środek transportu. Skuterem można poruszać się po drogach publicznych z określoną prędkością, posiadając stosowne uprawnienia i dostosowując się do zasad ruchu drogowego.

Poznaj więc również obowiązki, o które musisz zadbać po zakupie jednośladu – np. ubezpieczenie skutera. 

Spis treści:
1. Czy ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe?
2. Ile kosztuje ubezpieczenie skutera i od czego zależy cena polisy?
3. Jakie są kary za brak ubezpieczenia skutera?
4. Ubezpieczenie skutera. Kilka słów na koniec

Wszedłeś w posiadanie pierwszego w swoim życiu jednośladu lub będziesz nim w ciągu najbliższych dni, lub tygodni? Warto znać swoje obowiązki. Inwestycja w ubezpieczenie OC na skuter jest jednym z nich. W LINK4 udowadniamy, że obliczanie OC i ubezpieczenie skutera 50 cm3 nie musi być trudne. Korzystając z usług ekspertów, otrzymasz wsparcie i odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury poniższego materiału i w razie potrzeby do kontaktu z zespołem naszych specjalistów. 

Czy ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe? 

Tak. Wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach i zarejestrowane w Polsce muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Skuter jako jednoślad używany na drogach publicznych również należy do tej grupy. Właściciele takich maszyn muszą więc stale posiadać ważne ubezpieczenie OC na okres 12 miesięcy – bez wyjątku. W innym wypadku (np. w przypadku braku ciągłości ubezpieczenia OC) grożą im kary finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Fakt: Używanie skuterów sezonowo (w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią) nie oznacza, że poza sezonem można je tymczasowo wyrejestrować. Składki ubezpieczeniowe należy opłacać zgodnie z harmonogramem ratalnym lub zapłacić z góry na 12 miesięcy.

Dlaczego polisa OC na skuter jest tak ważna?

Ponieważ skuter może (jak każdy inny pojazd mechaniczny biorący udział w ruchu drogowym) ulec wypadkowi. Jako kierowca możesz również spowodować zdarzenie szkodowe. W takich sytuacjach polisa ubezpieczeniowa chroni poszkodowane osoby trzecie. Zadbaj więc o OC. Skuter to wygodny środek transportu. Postaraj się więc o to, by był on również bezpieczny.

Co ze skuterami elektrycznymi?

Wspomnieliśmy o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd mechaniczny. Czy to oznacza, że nie musisz kupować polisy ubezpieczeniowej na skuter elektryczny?

Nie. Ubezpieczenie skutera elektrycznego jest obowiązkowe, gdy staniesz się jego posiadaczem i zamierzasz poruszać się nim po drogach publicznych, a sam jednoślad jest zarejestrowany. Skuter elektryczny musi być ubezpieczony polisą OC, ponieważ jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Napęd i jego rodzaj nie ma większego znaczenia dla ustawodawcy.

Co z rowerami i hulajnogami elektrycznymi?

W ich przypadku sprawa jest nieco skomplikowana i zawiła. Zgodnie z obowiązującym prawem, hulajnogi wyposażone w siodełko są motorowerami. Oznacza to, że teoretycznie powinny być one zarejestrowane i ubezpieczone jak skuter lub inny pojazd mechaniczny. Nie posiadają one jednak homologacji, co z kolei oznacza, że nie można się nimi poruszać po ulicach, a w konsekwencji nie można ich zarejestrować ani ubezpieczyć. Najbezpieczniej więc poruszać się hulajnogami i rowerami elektrycznymi po ścieżkach rowerowych oraz chodnikach. 

Muszą być one jednak przystosowane do obecnych przepisów. Nie mogą zatem przekraczać prędkości 20 km/h. 

Sprawdź również: Prawo jazdy na motocykl – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

ubezpieczenie-skutera-1

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera i od czego zależy cena polisy? 

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 bez zniżek? Jednoznaczne przedstawienie kwoty jest niemal niemożliwe, gdy nie posiadamy wielu ważnych informacji. Będzie ono jednak o wiele tańsze, niż ubezpieczenie skutera OC o dużo większej pojemności – np. o pojemności 125cc. Istotną rolę odgrywa też to, czy jest to Twój pierwszy pojazd mechaniczny. Jeśli nie posiadasz historii ubezpieczeń, stawka za ubezpieczenie skutera będzie wyższa w porównaniu do oferty, którą otrzyma osoba posiadająca wieloletnią, bezwypadkową historię. 

Skorzystaj z kalkulatora LINK4. Pozwala on na szybkie obliczenie OC. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i gotowe. Nie czekaj i sprawdź, jakie to proste – zwłaszcza że możesz wykupić ubezpieczenie skutera online

ubezpieczenie-skutera-3

Jakie są kary za brak ubezpieczenia skutera? 

Kara za brak utrzymania ciągłości polisy ubezpieczeniowej wzrosła wraz z początkiem roku 2022. Jest to spowodowane podwyżkami płacy minimalnej, która od 1 stycznia 2022 roku wzrosła z 2800 zł do 3010 zł brutto.

Obowiązek zabezpieczenia pojazdu w ramach OC określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wynika z niej także wysokość, tryb nakładania i dochodzenia opłat karnych. Instytucją kontrolującą ten obowiązek jest z kolei UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). To on w przypadku wykrycia przerwy lub braku ważnej polisy nałoży na właściciela pojazdu karę finansową.

Ile wynosi kara za brak ważnego ubezpieczenia OC na skuter?

W przypadku tych pojazdów (tj. skutery i motocykle) kara za brak utrzymania ciągłości OC wynosi:

  • 200 zł do 3 dni;

  • 500 zł między 3 i 14 dni;

  • 1000 zł powyżej 14 dni. 

Warto jednak zauważyć, że ta kwota jest dużo wyższa dla samochodów osobowych i ciężarowych. Wynosi ona:

  • 1200 zł dla aut osobowych i 1810 zł dla aut ciężarowych do 3 dni;

  • 3010 zł dla aut osobowych i 4520 zł dla aut ciężarowych między 3 i 14 dni. 

  • 6020 zł dla aut osobowych i 9030 zł dla aut ciężarowych powyżej 14 dni. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, zastanawiając się nad tym, ile kosztuje ubezpieczenie skutera. Może okazać się to zbyt kosztowne. 

To może Cię zainteresować: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

ubezpieczenie-skutera-2

Ubezpieczenie skutera. Kilka słów na koniec 

Wiesz już, że ubezpieczenie na skuter jest obowiązkowe. Polisa OC na skuter może nie być tania, gdy jest to Twój pierwszy pojazd mechaniczny w życiu. Znasz także sposób na to, by dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 lub modelu o większej pojemności silnika. 

Kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC w przypadku jednośladów w porównaniu do aut osobowych i samochodów ciężarów jest niewielką kwotą. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy warto niepotrzebnie wydawać pieniądze w ten sposób. Na pewno jesteś w stanie spożytkować je o wiele lepiej – zwłaszcza że zakup polisy zajmie Ci zaledwie krótką chwilę. 

W LINK4 możesz wykupić ubezpieczenie skutera online. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by poznać szczegóły oferty na polisę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Obliczanie OC przy użyciu naszego wygodnego kalkulatora jest szybkie i proste. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji na temat pojazdu mechanicznego i swoich danych (w tym na temat wieku), by po chwili otrzymać spersonalizowaną propozycję wyceny. 

Chcesz jednak porozmawiać z naszym ekspertem na temat OC? Skuter to często ubezpieczany pojazd mechaniczny. Eksperci LINK4 chętnie pomogą w całym procesie i zagwarantują Ci kompleksowe wsparcie. Skontaktuj się z nami telefonicznie już teraz. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze