Odkażanie klimatyzacji samochodowej – jak je wykonać?

Przynajmniej raz na rok należy przeprowadzić odkażanie klimatyzacji samochodowej w samochodzie. Możesz powierzyć to specjalistom lub spróbować przeprowadzić prace samodzielnie.

W jaki sposób odgrzybiać klimatyzację i dlaczego to takie ważne?

Spis treści:

1. Odkażanie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?
2. Dezynfekcja klimatyzacji – cena
3. Środki do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej
4. Samodzielne odkażanie klimatyzacji samochodowej – jak to zrobić?
5. Dezynfekcja klimatyzacji. Kilka słów na koniec

Filtry kabinowe i kanały wentylacyjne w samochodzie to miejsca, które wyjątkowo upodobały sobie różne drobnoustroje. Utrzymująca się wilgotność, ciepłe powietrze i zamknięta przestrzeń to środowisko wymarzone dla grzybów. Ich zarodniki są bardzo nieprzyjazne dla zdrowia człowieka. Regularne odkażanie klimatyzacji samochodowej jest najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Jak to zrobić?

Dowiedz się więcej: Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Poradnik krok po kroku

odkazanie-klimatyzacji-samochodowej1

Odkażanie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Montaż nawiewu w samochodach z regulacją temperatury i intensywności ruchu powietrza jest obecnie standardem. Powietrze pobierane jest z zewnątrz i wpuszczone do środka kabiny. Tymi samymi kanałami pobierane jest zużyte i wilgotne powietrze z wewnątrz. Zarówno z jednej, jak i drugiej strony przez kanały może przepływać wilgotne i ciepłe powietrze. To sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, takich jak grzyby, pleśń i bakterie. 

Odkażanie klimatyzacji samochodowej jest jednym z zabiegów serwisowych wykonywanych w samochodzie. Polega na usunięciu drobnoustrojów i bakterii z wnętrza kanałów. Jednocześnie zabieg przeprowadzany jest w taki sposób, żeby nie demontować kanałów, a także utrzymać ich szczelność. Środki bakteriobójcze aplikowane są z wnętrza kabiny samochodowej za pomocą kratek wentylacyjnych.

Regularna dezynfekcja klimatyzacji ma zapewnić odpowiednią jakość powietrza dostarczanego do kabiny. Dzięki temu do środka nie dostaje się powietrze zawierające zarodniki grzybów i bakterie. Musisz pamiętać, że narażanie się na działanie takich związków przez kilka godzin dziennie jest szkodliwe dla zdrowia. Szczególnie dobrze problemy z takimi mikroorganizmami znają alergicy i osoby z chorobami górnych dróg oddechowych. 

Dezynfekcja klimatyzacji – cena

Odkażanie klimatyzacji samochodowej nie jest zabiegiem trudnym i wykonuje go wiele serwisów samochodowych. Brak komplikacji przy realizacji tego rodzaju zadań wpływa też na stosunkowo niewysoki koszt samego procesu. Choć dla każdego modelu samochodu odkażanie klimatyzacji przeprowadza się nieco inaczej, można szacunkowo zestawić potencjalne koszty takiej usługi. W jej skład wchodzą następujące czynności:

Odgrzybianie 

Usuwanie mikroorganizmów jest najważniejszym etapem dezynfekcji klimatyzacji. Cena takiej usługi zależy od metody użytej do zwalczania grzybów i pleśni. Wykorzystuje się tu ozonowanie, fale ultradźwiękowe, a także inne biobójcze środki do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej w postaci aerozoli. Koszt usługi w warsztatach samochodowych wyniesie do kilkuset złotych.

odkazanie-klimatyzacji-samochodowej2

Wymiana filtra kabinowego 

Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się wewnątrz filtra kabinowego. To w nim utrzymuje się wilgoć i jest sporo zakamarków sprzyjających rozwojowi mikroorganizmów. Dlatego zazwyczaj przy odgrzybianiu zaleca się także wymianę filtra. Koszt filtra to kilkadziesiąt złotych niezależnie od modelu samochodu. Z kolei wymiana może kosztować drugie tyle, ale to zależy od konstrukcji pojazdu. W niektórych modelach konieczne będzie zdemontowanie elementów podszybia, co wymaga więcej pracy i jest bardziej kosztowne. 

Kontrola szczelności 

Ostatnim etapem związanym z odgrzybianiem jest kontrola szczelności układu. Za pomocą specjalnych urządzeń mechanik sprawdza, czy ilość powietrza wpuszczonego do układu jest identyczna z ilością pobranego. Szczelny układ zapewnia lepszą wymianę powietrza, szybsze nagrzewania kabiny w zimie i lepsze chłodzenie w czasie upałów. Koszt kontroli to kilkadziesiąt złotych. 

Środki do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej

Dezynfekcja samochodu w profesjonalnych warsztatach jest prowadzona najczęściej za pomocą ozonowania. Wewnątrz pojazdu umieszczane są specjalne urządzenia emitujące silne pole elektromagnetyczne. Wytwarza się warunki zbliżone do tych, jakie można spotkać w czasie burzy. Wówczas z tlenu powstaje ozon, który dostaje się do wewnątrz układu i niszczy mikroorganizmy, grzyby i bakterie. 

Inną metodą jest aplikacja środków chemicznych o charakterze biobójczym. Specjalnie dobrane związki są wpuszczane do układu wentylacyjnego i wraz z pochłanianym powietrzem docierają do wszystkich jego zakamarków. Dzięki zamknięciu układu i utrzymaniu w nim szczelności, można dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Ta technika pozostawia jednak nieprzyjemny chemiczny aromat, którego nie jest w stanie zniwelować nawet dodatek zapachowy. 

Jeszcze jednym rozwiązaniem będzie środek do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej w postaci aerozolu. To metoda przeznaczona do samodzielnego użytku domowego i polega na wpuszczeniu do klimatyzacji pianki lub aerozolu. Środek chemiczny działa podobnie jak mieszanka aplikowana w profesjonalnych warsztatach. Konstrukcja puszki z pianką pod ciśnieniem i mechanika aplikacji nie jest doskonała, dlatego nie usunie wszystkich zanieczyszczeń z wewnątrz. Jednak będziesz w stanie pozbyć się na jakiś czas nieprzyjemnego zapachu i większości bakterii. 

Samodzielne odkażanie klimatyzacji samochodowej – jak to zrobić? 

Zainwestowałeś w dobry środek do dezynfekcji klimatyzacji samochodowej i zastanawiasz się, jak przeprowadzić odgrzybianie? Najpierw zapoznaj się z informacją na opakowaniu. Jeśli nie wskazuje inaczej, trzymaj się następujących kroków:

  • osuszenie parownika – włącz silnik i klimatyzację, ustaw ogrzewanie na najwyższy poziom, a następnie pozostaw wszystko na 10 minut;

  • aplikacja środka odgrzybiającego – po osuszeniu parownika ustaw temperaturę pokojową, wyłącz klimatyzację i ustaw odbezpieczony preparat pod siedzeniem pasażera. Po 10 minutach włącz klimatyzację na kolejne 5 minut;

  • drugie osuszenie parownika – po zakończonej aplikacji powtórz procedurę osuszania parownika przez około 10 minut;

  • wietrzenie – środki bakteriobójcze mogą być trujące także dla ludzi, dlatego po wysuszeniu parownika pozostaw samochód otwarty na kilkanaście minut. 

Sprawdź również: Nabijanie klimatyzacji – kompendium wiedzy 

odkazanie-klimatyzacji-samochodowej3

Dezynfekcja klimatyzacji. Kilka słów na koniec.

Odkażanie klimatyzacji samochodowej nie jest czynnością wymagająca wielkiego wysiłku i umiejętności. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego mechanika samochodowego, także nie poniesiesz ogromnych kosztów związanych z odgrzybieniem. Tymczasem korzyści z czystego i świeżego powietrza wydobywającego się z nawiewu są znaczące. Dlatego nie warto odkładać tych prac na inny termin i dołożyć odgrzybianie do listy corocznych obowiązków. 

Zobacz także: ubezpieczenie samochodu OC Hyundai Tucson,  rejestracja samochodu Wieliczka

Na tej liście powinno znaleźć się także ubezpieczenie samochodowe. Obowiązkowe OC możesz wykupić w LINK4. Sprawdź naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz kalkulator ubezpieczeń – dzięki niemu w prosty sposób wyliczysz wysokość swojej polisy. Możesz też porozmawiać z naszymi konsultantami pod numerem telefonu 22 444 44 44, a także spotkać się z jednym z agentów współpracujących z nami. Sam wybierzesz najbardziej dogodną dla Ciebie formę kontaktu z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy