Oświetlenie drzwi samochodu. Jak działa i jak je montować?

Sądzisz, że w Twoim aucie przydałoby się oświetlenie drzwi samochodu? W takiej sytuacji koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tej odmiany tuningu optycznego.

Spis treści:
1. Jak działa i jak wygląda oświetlenie drzwi samochodu?
2. Jak zamontować oświetlenie LED w drzwiach samochodowych?
3. Oświetlenie drzwi samochodu – jakie wybrać?
4. Oświetlenie pod drzwiami samochodu. Podsumowanie

Oświetlenie LED to często stosowany element do tuningowania samochodu. Oczywiście w przypadku reflektorów, właściciel pojazdu ma w pewnym sensie związane ręce – nie można bowiem zmienić oświetlenia na takie, które pozbawione jest homologacji. Nie można również stosować dodatkowych elementów oświetlenia zewnętrznego, które mogłyby rozpraszać innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym zabronione są np. neonowe podświetlenia podwozia czy felg. A jak ma się sprawa, gdy chodzi o oświetlenie drzwi samochodu?

Jak działa i jak wygląda oświetlenie drzwi samochodu?

W przypadku wnętrza pojazdu – kierowca ma całkiem spore pole do popisu, gdy chodzi o tuning optyczny. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kokpicie zainstalować dodatkowe źródła światła. Oświetlenie drzwi samochodu jest jednym z częściej wybieranych rozwiązań, które sprawiają, że korzystanie z auta po zmroku jest znacznie łatwiejsze. Na czym to polega?

Oświetlenie LED w drzwiach samochodowych sprawia, że wchodzenie do auta jest znacznie wygodniejsze. Takie rozwiązanie może przyjmować różne formy. Niekiedy będzie to zaledwie jedna lampka stanowiąca dodatkowe źródło światła w tym miejscu. W innych sytuacjach może to być podświetlenie drzwi w samochodzie pod postacią listwy LED. Wówczas obrys takiego elementu będzie doskonale widoczny.

Jednak warto wiedzieć o tym, że oświetlenie drzwi pełni nie tylko funkcje estetyczne czy też zwiększa wygodę podczas wchodzenia do auta po zmroku. Taka lampka ma jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę. Chodzi oczywiście o zwiększenie bezpieczeństwa. Samochód, w którym zamontowane jest oświetlenie LED drzwi, jest lepiej widoczny po ich otwarciu. To szczególnie istotne w przypadku parkowania w nieoświetlonych miejscach po zmroku.

Warto przy tym pamiętać, że oświetlenie drzwi samochodu – po otwarciu oświetla także inne elementy na zewnątrz auta. Dzięki temu możesz dostrzec słupek czy drzwi innego pojazdu. Tym samym – takie oświetlenie LED może chronić przed zarysowaniem auta.

Sprawdź również: Lampy retrofit LED. Co to jest i czy ich stosowanie jest legalne?

oswietlenie-drzwi-samochodu-3

Jak zamontować oświetlenie LED w drzwiach samochodowych?

Jak zrobić podświetlenie drzwi w samochodzie? To łatwiejsze niż myślisz. Jednak w pierwszym kroku trzeba zdecydować się na konkretne urządzenie. 

Montaż przeważnie ma kilka cech wspólnych. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne przemycie powierzchni, do której ma zostać przymocowane oświetlenie drzwi samochodu

Następny krok może wyglądać inaczej w zależności od wybranego produktu. Istnieją bowiem mocowania magnetyczne lub na taśmę. W pierwszym przypadku należy przymocować magnes do drzwi, a następnie do niego przymocować oświetlenie LED do drzwi w samochodzie. Jeżeli oświetlenie drzwi samochodu jest mocowane na taśmę – należy zdjąć warstwę zabezpieczającą, a następnie przymocować taśmę do drzwi.

A jeżeli chcesz zamontować projektor w drzwiach samochodu, musisz znaleźć miejsce do jego umiejscowienia. W tym celu najczęściej demontuje się fabryczne oświetlenie w drzwiach lub też dokonuje się nawiercenia (najczęściej w tapicerce) w celu przymocowania elementu do drzwi auta.

Kolejny krok wygląda różnie w zależności od tego, jak zasilane jest oświetlenie LED do samochodu. Jeżeli jest ono wyposażone w zasilanie bateryjne, nie ma potrzeby prowadzenia kabla czy dokonywania nawiertów. W takiej sytuacji urządzenie jest już zamocowane.

Jeżeli jednak oświetlenie LED do samochodu ma być podłączone do zasilania samochodowego – konieczne jest poprowadzenie przewodu. W tym celu należy skorzystać z dołączonych do zestawu przelotek, a następnie doprowadzić ją do źródła zasilania – najczęściej polecane jest podłączenie do lampki sufitowej, która włącza i wyłącza się w zależności od otwartych drzwi.

oswietlenie-drzwi-samochodu-2

Oświetlenie drzwi samochodu – jakie wybrać?

Wiesz już, jak zrobić podświetlenie drzwi w samochodzie. To całkiem proste. Oświetlenie LED w drzwiach samochodowych może wyglądać rozmaicie w zależności od konkretnego produktu. Warto dokładnie zastanowić się… czego tak naprawdę oczekujesz od danego produktu. Czy ma to być zwykła lampka zwiększająca widoczność po otwarciu drzwi, czy raczej chodzi o projektor bezprzewodowy LED na drzwi do samochodu?

Jak może wyglądać podświetlenie drzwi samochodu? Logo jest jedną z rzeczy, które mogą się wyświetlać w takim miejscu. Wówczas po otwarciu drzwi, na podłożu wyświetlany będzie logotyp producenta Twojego pojazdu. 

Czemu warto zdecydować się na podświetlenie drzwi samochodu? Logo marki auta wyświetlające się na podłożu może wyglądać naprawdę doskonale. Nie tylko sprawia, że wejście do pojazdu jest dobrze oświetlone, ale także przyciąga uwagę. Choć jest to bardzo ciekawe i niezwykle efektowne rozwiązanie, to jednak w zdecydowanej większości przypadku dioda nie jest traktowana jako projektor bezprzewodowy na LED na drzwi do samochodu – a raczej jest używana jako zwykła lampka.

Oświetlenie pod drzwiami samochodu dzieli się ze względu na sposób zasilania. Istnieją produkty, które zasilane są za pomocą wymiennych baterii. Takie oświetlenie drzwi samochodu to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ montaż takiego produktu jest niezwykle prosty (nie wymaga prowadzenia kabla). Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby wymienić baterię – jednak w przypadku wielu produktów, żywotność sięga nawet kilkuset godzin. 

Dobrze jest zadbać o to, aby podświetlenie drzwi w samochodzie nie oślepiało innych kierowców. W końcu ten element powinien zapewnić wyższe bezpieczeństwo, a nie przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Upewnij się, że wybierane przez Ciebie oświetlenie pod drzwiami samochodu na pewno jest przeznaczone do zastosowania w autach. Dlaczego to takie ważne? Otóż taka lampka powinna wyłączać się po zamknięciu drzwi. W przeciwnym wypadku będzie pobierać zasilanie w dużych ilościach, co może – w przypadku, gdy jest to zaawansowany projektor w drzwiach samochodu – prowadzić do wyładowania akumulatora. 

Zobacz także: Zawieszenie gwintowane. 3 wady i 4 zalety

oswietlenie-drzwi-samochodu-1

Oświetlenie pod drzwiami samochodu. Podsumowanie

Jak widzisz – oświetlenie drzwi samochodu to bardzo szeroka kategoria produktów. Bez wątpienia takie elementy dodają “pazur” samochodowi. Dobrze jest jednak wiedzieć, że pełnią one też istotne funkcje w kontekście bezpieczeństwa na drodze. W takim wypadku atrakcyjny wygląd może iść w parze z funkcjonalnością.

Niezależnie od tego, do jakiego celu chcesz wykorzystać oświetlenie w samochodzie, pamiętaj o tym, że nie może mieć ono działania rozpraszającego czy oślepiającego innych użytkowników ruchu. Na szczęście – większość tego typu produktów w przypadku prawidłowego zamontowania nie generuje takich problemów.

Gdy myślisz o jakichkolwiek formach tuningu optycznego, należy mieć na względzie to, jak działa to na innych użytkowników ruchu. Podobnie jest w przypadku OC. Ubezpieczenie samochodu tego typu sprawia, że to właśnie inni uczestnicy ruchu drogowego są chronieni. Jeżeli spowodujesz kolizję, to właśnie z takiego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej. 

Miej przy tym na względzie, że warto zadbać także o ochronę przed skutkami innych zdarzeń – np. kradzieży czy uszkodzenia Twojego auta. Aby zapewnić sobie ochronę w takich sytuacjach, konieczne jest ubezpieczenie Autocasco. Zapoznaj się z pełną ofertą polis ubezpieczeniowych w LINK4.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze