Pleśń w samochodzie – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Jak zwalczyć pleśń w samochodzie? To nie jest łatwe zadanie. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą Ci poradzić sobie z tym problemem i przywrócą wnętrzu Twojego auta dawny wygląd. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pozbyć się tego problemu.

Spis treści:

1. Skąd się bierze pleśń w samochodzie?
2. Grzyb a pleśń w aucie
3. Jak usunąć pleśń z samochodu?
4. Pleśń w samochodzie. Kilka słów na koniec

Pleśń w samochodzie to nie powód do paniki. Taki problem pojawia się często zarówno w starych, jak i znacznie nowszych autach. Rozwiązanie jest zawsze bardzo podobne – trzeba działać jak najszybciej. Jakie kroki należy podjąć, aby pozbyć się pleśni szybko i skutecznie? Czy pleśń to grzyb? Jak się przed nim uchronić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. 

plesn-w-samochodzie1

Skąd się bierze pleśń w samochodzie?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że w czystym samochodzie podróżuje się bardziej komfortowo niż w tym zaniedbanym i brudnym. Lepiej czujesz się, gdy nie dekoncentrują Cię np. brudne szyby, bałagan na siedzeniu pasażera czy plamy na desce rozdzielczej. Jednak niekiedy doprowadzenie samochodu do porządku może być problematyczne. Szczególnie gdy np. brakuje Ci czasu lub korzystasz z auta wyłącznie sporadycznie.

Sprawdź także: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku 

Gdy w aucie pojawi się wilgoć i nie zostanie ona odpowiednio szybko zlikwidowana, kolejne kroki mogą być o wiele trudniejsze do usunięcia. Pleśń w samochodzie może okazać się nie tak prosta do wyeliminowania, a jej występowanie może mieć wiele konsekwencji. Nie tylko jest to nieestetyczne – ale także niebezpieczne dla zdrowia oraz szczególnie drażniące dla osób z alergiami.

Pleśń w aucie może także powodować pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. W konsekwencji podróżowanie autem w pewnym momencie może stać się naprawdę trudne do zniesienia. Oczywiście nie ma co maskować tej nieprzyjemnej woni przy użyciu odświeżaczy czy choinek zapachowych. Trzeba zlokalizować miejsce, z którego wydobywa się pleśń w samochodzie.

Problem zawsze wiąże się z zalegającą wilgocią w aucie. Często jest to związane z wylaniem się wody, nieszczelnością uszczelek (i wiążącym się z tym przeciekaniem wody podczas deszczu) czy też niewłaściwym wysuszeniem dywanów lub tapicerki. Jeżeli woda zalega we wnętrzu auta przez długi czas, w końcu doprowadzi to do pojawienia się pleśni i grzyba. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Grzyb a pleśń w aucie

Czy pleśń to grzyb? Warto uświadomić sobie, że dla wielu osób sformułowania te traktowane są zamiennie. Czy tak być powinno? Grzyb a pleśń – łączy je fakt, że należą do tego samego królestwa pod kątem biologicznym. Istnieją pewne elementy różnicujące, które wiążą się np. ze stopniem wnikania w strukturę materiału – z perspektywy jednak użytkownika samochodu są one mało istotne. Grzyb a pleśń – czy można stosować te sformułowania zamiennie? Gdy szukasz np. środków do usuwania tych organizmów, możesz śmiało traktować je jako zbliżone. 

Pleśń i grzyb w aucie mogą pojawić się w różnych miejscach, np. w okolicach uszczelek. Czasem są to wywietrzniki. Niekiedy pleśnieje tapicerka, elementy wykończeniowe czy dywaniki. Powód jest przeważnie ten sam – zarodniki grzybów miały odpowiednie warunki do rozwoju. Było to zapewne związane ze wspomnianym już nagromadzeniem wilgoci, ale z drugiej strony – z nieregularnym użytkowaniem auta.

Dlaczego rzadkie pokonywanie tras samochodem ma wpływ na problem, jakim jest grzyb w aucie? Gdy auto jest często uruchamiane i wentylacja funkcjonuje w nim prawidłowo, cyrkulacja powietrza utrudnia gromadzenie się wilgoci oraz budowanie warunków sprzyjających rozwojowi pleśni.

Zatem, jeżeli chcesz zatroszczyć się o samochód, dbaj o to, aby nie gromadziła się w nim wilgoć (dokładnie susz samochód po myciu, stosuj pochłaniacze wilgoci, otrzepuj buty z błota czy śniegu). Oprócz tego upewnij się, że filtry kabinowe są regularnie wymieniane i nie są one zapchane. Często przystępuj także do serwisu klimatyzacji – upewniając się, że pleśń czy grzyb nie gromadzą się właśnie w niej. Jeżeli jednak jest już za późno – warto poznać sposoby na pleśń w aucie. 

plesn-w-samochodzie2

Jak usunąć pleśń z samochodu?

Grzyb w aucie to naprawdę spory problem. Dlatego, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek objawy, dokładnie przyjrzyj się wnętrzu Twojego samochodu w poszukiwaniu śladów pleśni. Alarmujący powinien być zarówno nieprzyjemny zapach, jak i białe przebarwienia np. w okolicach uszczelek drzwiowych.

Gdy już wiesz, że masz pleśń w samochodzie – trzeba działać jak najszybciej. Im mniej rozwinięty mikroorganizm, tym większa szansa na jego usunięcie w całości przy stosunkowo małym nakładzie pracy.

Jak usunąć pleśń z samochodu? W pierwszym kroku – wnętrze auta należy jak najszybciej i jak najdokładniej wysuszyć. Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza w pojeździe oraz wyjmij gumowe wycieraczki, aby jak największa powierzchnia miała możliwość wyschnięcia. Warto jest stosować różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci – także te elektryczne. Pamiętaj, że proces ten w niektórych wypadkach może rozciągnąć się nawet do kilku dni. 

W drugim kroku – przyjrzyj się filtrowi kabinowemu. To dobry moment, aby wymienić go na nowy. Następnie należy przeprowadzić chemiczne odgrzybianie samochodu. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego środka, który rozpyla się na zapleśniałych powierzchniach. Po wyczyszczeniu elementów należy je dokładnie wysuszyć. 

Czyszczenie zapleśniałych powierzchni warto połączyć z odgrzybianiem klimatyzacji – które przeprowadza się przez rozpylenie środka przy włączonym nawiewie w pojeździe. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie ozonowania, które pozwoli na neutralizację zapachów we wnętrzu pojazdu.

Uwaga! Podczas odgrzybiania samochodu zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Wszystkie kroki wykonuj w ochronnych rękawiczkach. Pamiętaj także o tym, że zarówno wdychanie zarodników grzybów, jak i chemii mającej na celu usunięcie grzyba może być szkodliwe dla zdrowia. Stosowanie maseczki podczas tych czynności jest zatem naprawdę dobrym pomysłem. 

Jak usunąć pleśń w samochodzie? To już wiesz. Pamiętaj jednak, aby nie powtarzać błędów w przyszłości. Dlatego po przeprowadzonym czyszczeniu zadbaj o odpowiednie wietrzenie pojazdu. Niech wejdzie Ci to w nawyk – wiedz, że częste wietrzenie samochodu pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru wilgoci z wnętrza.

Dowiedz się także: Jak wyczyścić dywaniki samochodowe? Poradnik krok po kroku 

plesn-w-samochodzie3

Pleśń w samochodzie. Kilka słów na koniec

Biały osad na tapicerce w aucie lub zielone zabrudzenia przy gumowych elementach – pleśń w samochodzie może mieć wiele odsłon. Niezależnie od tego, jak wygląda to w Twoim pojeździe, pamiętaj o tym, że warto działać najszybciej, jak to tylko możliwe. Grzyb w aucie jest trudny do usunięcia i szkodliwy dla zdrowia – nie ma co zwlekać z pozbyciem się tego problemu.

Warto pamiętać o tym, że pleśń w aucie może pojawić się w różnych typach samochodów. To nie domena wyłącznie starych pojazdów – w przypadku niesprzyjających warunków klimatycznych oraz nieregularnego użytkowania może ona pojawić się także w nowoczesnych, kilkuletnich pojazdach. 

Sprawdź też: najlepsze ubezpieczenie autarejestracja samochodu Krosno

Gdy już doprowadzisz samochód do perfekcyjnego stanu, upewnij się, że masz uregulowane kwestie dotyczące ubezpieczeń. Pamiętaj, że każdy samochód musi mieć ważne i opłacone ubezpieczenie OC. Obliczanie OC w kalkulatorze LINK4 pozwoli Ci określić wysokość składki. Jeżeli natomiast masz dodatkowe pytania lub chcesz kupić polisę bez wychodzenia z domu – koniecznie skontaktuj się z infolinią pod numerem 22 444 44 44 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy