Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Polerowanie samochodu. Jak wykonać je prawidłowo?

Czas czytania: 4 min. 9 sek.

Samochód to wizytówka jego właściciela. Błyszczący lakier przyciąga wzrok ludzi na ulicy i sprawia, że auto staje się obiektem pożądania innych kierowców. W jaki jednak sposób zadbać o idealny stan lakieru? Ile kosztuje polerowanie samochodu?  Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. 

Spis treści: 
1. Polerowanie lakieru Co to właściwie znaczy?
2. Kiedy powinno się przeprowadzać polerowanie samochodu?
3. Jak polerować auto – samodzielnie czy u specjalisty?
4. Polerowanie samochodu – jak dbać o „nowy” lakier?
5. Polerowanie samochodu. Co warto zapamiętać?

Polerowanie lakieru Co to właściwie znaczy?

Rozważania o tym, czym jest polerowanie, powinnyśmy zacząć od samej istoty lakieru samochodowego. Otóż to, co zazwyczaj nazywa się lakierem, jest strukturą składającą się z trzech warstw – podkładu, lakieru bazowego i lakieru bezbarwnego. Każda warstwa ma do spełnienia określone i bardzo ważne zadanie.

Podkład – tworzy odpowiednie podłoże pod lakier bazowy. Bez niego nie byłoby możliwe uzyskanie Twojego wymarzonego koloru auta.
• Lakier bazowy – nadaje pojazdowi określony kolor. Jego jakość jest bardzo ważna ze względu na późniejszą dobrą kondycję karoserii Twojego samochodu.
• Lakier bezbarwny – chroni i zabezpiecza lakier bazowy przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami oraz szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Czym zatem jest polerowanie?

Polerowanie lakieru jest niczym innym, jak ścieraniem fragmentów lakieru bezbarwnego, które są uszkodzone lub porysowane. Z tego też względu dobrze, gdybyś przed polerowaniem wiedział, jak gruby jest Twój lakier. W oszacowaniu grubości pomoże Ci miernik lakieru. Zasada jest stosunkowo prosta – im cieńsza warstwa lakieru, tym ostrożniej należy podchodzić do całego procesu polerowania. Margines błędu zmniejsza się bowiem drastycznie, a ryzyko powstania uszkodzenia stają się bardziej prawdopodobne.

Sprawdź również: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

polerowanie-samochodu

Kiedy powinno się przeprowadzać polerowanie samochodu?

Skoro wiesz już, czym jest polerowanie i z czego składa się „powłoka wierzchnia” Twojego samochodu, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie „kiedy powinno się przeprowadzać lakierowanie?”. Najbardziej widocznymi symptomami, wskazującymi na to, że pojazd potrzebuje polerowania, są:

• zmatowienie lakieru,
• widoczne rysy,
• uszkodzenia lakieru,
• wrażenie wyblakłego koloru.

Jeśli zauważyłeś w swoim samochodzie chociaż jeden z wymienionych symptomów, to znaczy, że polerowanie pomoże odzyskać blask autu, którego jesteś właścicielem. 

Ze względu na charakter oraz koszt polerowania auta warto, żebyś zdawał sobie sprawę, że pomoże ono tylko wtedy, gdy rysy są płytkie, a uszkodzenia powierzchowne. Jak już wspominaliśmy polerowanie auta to swoistego rodzaju ścieranie lakieru. Miej też jednak na uwadze, że nie można polerować w nieskończoność, ponieważ takie działanie może doprowadzić do głębokich uszkodzeń, które będzie mógł naprawić jedynie wykwalifikowany lakiernik.

Jak polerować auto – samodzielnie czy u specjalisty?

Polerowanie lakieru może zostać przeprowadzone zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Niezależnie od wybranej metody ważna jest pasta polerska oraz jej jakość. Pasty różnią się od siebie siłą ścieralności, co jest istotne w kontekście pozbywania się uszkodzonej lub zmatowiałej warstwy lakieru. Logika podpowiada, że w przypadku ręcznego polerowania lepiej sprawdzą się pasty mocniejsze, a jeśli chodzi o polerowanie maszynowe te, które ścierają nieco lżej. 

Większe rysy mają to do siebie, że nie da się ich wypolerować bez użycia maszyny polerskiej, która działa z nieco większą siłą niż ręce i wymaga delikatnej pasty polerskiej (szczególnie, jeśli nie masz doświadczenia w korzystaniu z tego urządzenia).

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje polerowanie samochodu, cena na szczęście nie powinna Cię zaskoczyć. Zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset złotych. Oczywiście wiele zależy od rodzaju uszkodzeń oraz ogólnego stanu lakieru. Wpływ na to, ile kosztuje polerowanie samochodu ma również rozmiar pojazdu. 

Polerowanie samochodu jest czynnością, która wymaga nieco wprawy. Dlatego w przypadku, gdy nie masz żadnego doświadczenia w odświeżaniu lakieru, lepiej będzie, gdy zgłosisz się do specjalisty, który pomoże Ci przywrócić blask karoserii. W końcu efekt ma towarzyszyć Ci przez wiele lat, więc może warto potraktować polerowanie auta jak pewnego rodzaju inwestycję?

polerowanie-samochodu

Poniżej znajdziesz porady na temat tego, jak polerować auto:

Ręcznie

• Prowadź polerkę powoli i delikatnie dociskaj ją do powierzchni lakieru.
• Podziel polerowanie na etapy. Nie poleruj całego samochodu za jednym razem. 

Maszyna do polerowania auta

• Nałóż pastę na lakier.
• Rozprowadź ją wyłączoną maszyną po polerowanym fragmencie.
• Maszyna do polerowania auta powinna już być włączona. Przesuwaj ją powoli w lewą i prawą stronę.
• Przesuwaj pad w górę lub dół o średnicę talerza.
• Unikaj „machania” polerką, by zachować precyzję polerowania.

Polerowanie samochodu – jak dbać o „nowy” lakier?

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne polerowanie lakieru i chcesz spróbować swoich sił, to znak, że powinieneś znać cztery podstawowe zasady. Bez stosowania się do nich szanse na skuteczne utrzymanie efektu odświeżenia lakieru znacznie maleją.

Lakier jest delikatny i należy o niego dbać – powłoka lakiernicza to struktura, którą stosunkowo łatwo jest uszkodzić, dlatego po polerowaniu powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, jak obchodzisz się ze swoim samochodem. Unikaj myjni szczotkowych, które często zostawiają po sobie ślad w postaci niewielkich, ale widocznych i irytujących rysek. 

Mycie wstępne z pianą – przed rozpoczęciem lakierowania, pojedź na myjnię samoobsługową i wybierz właśnie ten program. Pianę możesz nakładać przy pomocy specjalnej pianownicy ręcznej lub ciśnieniowej. Pamiętaj, by nakładać detergent od dołu auta po sam dach.

Przygotuj narzędzia do mycia – najlepsza jest specjalna rękawica wykonana z mikrowłókien lub wełny owczej. 

Myj samochód na dwa wiadra – w pierwszym powinna znajdować się woda z szamponem samochodowym, a w drugim tylko czysta woda do płukania narzędzi.  

Nałóż wosk – jeśli zależy Ci na utrwaleniu korekty lakieru i podbiciu efektu błyszczenia, rozważ nałożenie powłoki ceramicznej lub dostępnego w dużych sklepach wosku. Nakładaj go co 3 miesiące i ciesz się lakierem w idealnym stanie. 

Jeśli chodzi o samodzielne polerowanie samochodu, cena materiałów i narzędzi nie jest zbyt wysoka i warto spróbować odświeżyć lakier we własnym zakresie. 

Przeczytaj także: Lakierowanie zderzaka. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

polerowanie-samochodu

Polerowanie samochodu. Co warto zapamiętać?

Jak widzisz, polerowanie może przywrócić blask lakierowi Twojego samochodu i sprawić, że znowu będzie wyglądać jak wtedy, gdy pojazd wyjechał z fabryki. Cały proces jest jednak nieco wymagający i nie wybacza błędów. Oznacza to, że dobry efekt korekty lakieru jest uzależniony od Twojej dokładności podczas polerowania. Warto więc poświęcić nieco uwagi i skupić się na precyzyjnym nakładaniu pasty polerskiej na zmatowiały lub porysowany lakier. Koszt polerowania auta nie jest wygórowany, co z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Skoro zajmujemy się zabezpieczeniem zewnętrznej powłoki samochodu przed rysami oraz innymi uszkodzeniami, warto zastanowić się nad wyborem polisy komunikacyjnej. Jeżeli zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie Twojego samochodu, warto rozważyć zakup polisy AC. Ta, w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia pomoże przywrócić auto do świetnego stanu. Jako właściciel pojazdu mechanicznego jesteś zobowiązany do zakupu OC. Najtaniej kupisz ubezpieczenie jeśli porównasz oferty ubezpieczycieli. Jeśli interesuje Cię korzystne OC, AC lub Assistance, sprawdź, co ma dla Ciebie LINK4 i wybierz rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20