Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Potrącenie rowerzysty – jak wygląda odpowiedzialność finansowa i prawna?

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 56 sek.

Chyba żaden kierowca nie chciałby doprowadzić do potrącenia rowerzysty. Niezależnie od tego, czy kierowca auta jest sprawcą, czy nie, rowerzysta praktycznie zawsze narażony jest na groźne dla zdrowia i życia obrażenia. Co w przypadku, jeśli takie zdarzenie będzie miało miejsce? Kto za to odpowiada i w jakim stopniu? Jakie mogą być konsekwencje? O tym w dzisiejszym artykule.

W czasach, kiedy coraz więcej osób przemierza drogi za pomocą rowerów, rośnie niestety ryzyko potencjalnej kolizji czy wypadku drogowego z udziałem tych pojazdów. Rower w starciu z samochodem nie ma żadnych szans. Kierujący rowerem nie jest też w żaden sposób chroniony (oprócz ewentualnego kasku na głowie), co zwiększa ryzyko poważnych obrażeń.

Kolizja z rowerzystą na drodze rowerowej, przejściu dla pieszych czy w dowolnym innym miejscu, jest bardzo stresującą i nieprzyjemną sytuacją zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy. Dlatego jeśli już dojdzie do takiego zdarzenia, to pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, będąc świadkiem lub uczestnikiem takiego zdarzenia, jest sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się pokrzywdzony rowerzysta, i – jeśli to konieczne – podjęcie takich czynności, aby utrzymać jego funkcje życiowe. 

W tym materiale skupimy się jednak na kwestiach prawnych i finansowych. Co, jeśli miało miejsce potrącenie rowerzysty z winy kierowcy? Jakie grożą za to kary? Między innymi o tym przeczytasz w dalszej części tekstu.

Zasady ruchu drogowego dla kierowców i rowerzystów
 

Kwestię obowiązków kierowcy auta wobec kierującego rowerem, są uregulowane prawnie. O zasadach pierwszeństwa i kwestii bezpieczeństwa między rowerzystami a pozostałymi uczestnikami ruchu dokładnie mówi artykuł 27 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Zawarte w nim zapisy dokładnie wyszczególniają, jak ma zachować się kierujący w stosunku do rowerzysty. Przede wszystkim, kiedy prowadzisz samochód, powinieneś zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, a w razie konieczności – ustąpić pierwszeństwa i umożliwić niezakłócony przejazd. 

To ważny przepis, gdyż na polskich drogach zaczyna się pojawiać coraz więcej dróg dla rowerów, które często przecinają się z drogą dla samochodów. Zwłaszcza w dużym mieście powinieneś mieć oczy szeroko otwarte i potrafić przewidywać sytuacje. Dalsze zapisy mówią o tym, że w przypadku wyjeżdżania autem z bocznej drogi, również obowiązuje zasada szczególnej ostrożności i należy w tym przypadku ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na drodze rowerowej lub zwykłej jezdni, tak samo jak innemu pojazdowi. 

Oczywiście, będąc kierującym rowerem, również nie można zapomnieć o zasadach ruchu drogowego. Niestety często dochodzi do wypadków, takich jak potrącenie rowerzysty na pasach, które, jak się potem okazuje, wcale nie były spowodowane przez kierowcę auta, a właśnie przez kierującego jednośladem. Dlatego rowerzysta, nawet jeśli porusza się drogą dla rowerów i ma pierwszeństwo, powinien zwracać uwagę na otoczenie, aby w razie zagrożenia skutecznie zareagować. Z kolei jeżdżąc po zwykłej drodze, powinien się on stosować do wszystkich przepisów, znaków drogowych, a także sygnalizacji świetlnej, tak samo jak kierowcy samochodów.

Niestety nie zawsze udaje się zareagować na czas i dochodzi do przykrych sytuacji jak omawiana w tym artykule kolizja z udziałem rowerzysty. O dalszych konsekwencjach piszemy poniżej.

Potrącenie rowerzysty – konsekwencje dla kierowcy
 

Jeżeli miałeś kolizję z udziałem rowerzysty i to Ty jesteś sprawcą takiego zdarzenia, to niestety musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Nie ma przepisu ani notatki w taryfikatorze, która bezpośrednio odwoływałaby się do wysokości mandatu za spowodowanie kolizji z udziałem rowerzysty. Wiele zależy po pierwsze od rodzaju i wielkości zdarzenia, a po drugie od faktu, w jakim stopniu rowerzysta został poturbowany. 

Zakładając, że zostałeś uznanym winnym spowodowania zderzenia i zdarzyło Ci się na przykład potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej lub jakimkolwiek innym miejscu, a na miejsce przyjechała policja, to odpowiadasz za to zdarzenie zgodnie z nowym taryfikatorem, który za spowodowanie kolizji (nie ma tam rozdziału na rowery i inne pojazdy) przewiduje mandat w wysokości minimum 1000 zł1

Warto też zaznaczyć, że z Twojego ubezpieczenia OC zostanie wypłacone odszkodowanie poszkodowanemu rowerzyście. Jeśli nie chcesz, by ta szkoda wpłynęła na wysokość OC w przyszłym roku ubezpieczeniowym, warto rozważyć zakup Klauzuli Ochrona Zniżki w LINK4. Dzięki niej pierwsza szkoda nie będzie uwzględniona podczas wyliczania składki na kolejny okres ubezpieczenia w LINK4.

Jeśli rowerzysta został lekko poszkodowany i przewieziony do szpitala, to na wystawienie mandatu możesz poczekać. Dlaczego? Otóż postępowanie mandatowe obowiązuje do okresu maksymalnie 7 dni pobytu poszkodowanego w szpitalu

Sytuacja zmienia się, kiedy ranny rowerzysta pozostaje w szpitalu na dłużej niż tydzień. Traktowane jest to jak naruszenie uszczerbku na zdrowiu i minimalna kara wzrasta do 1500 zł. Jednak odpowiedzialność finansowa to w tym przypadku nie wszystko. 

Zgodnie z Art. 177 §1 oraz Art. 177 §22, za spowodowanie wypadku, w którym rowerzysta poniesie obrażenia, lub śmierć, kierowcę czekają znacznie poważniejsze konsekwencje. Z reguły sprawą zajmuje się wtedy sąd i to on ocenia o wymiarze kary. A ta może wynosić odpowiednio: do 3 lat pozbawienia wolności lub nawet do 8 lat więzienia, w przypadku ciężkich obrażeń lub śmierci potrąconego rowerzysty. O ile w pierwszym przypadku sąd może umorzyć postępowanie ze względu na niewielką szkodę i postawę oskarżonego (Art. 66 §1 KK), o tyle w drugim wariancie jak widzisz, kara może być bardzo dotkliwa.

Pamiętaj też, że za potrącenie rowerzysty z winy kierowcy, policja może zatrzymać prawo jazdy, a o jego przywróceniu również będzie decydował wymiar sprawiedliwości.

Potrącenie rowerzysty – postępowanie na miejscu wypadku
 

Jeśli już doszło do kolizji z rowerzystą, to warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować. Jeżeli ranny jest nieprzytomny, a w pobliżu nie ma innych osób to pierwszą czynnością, którą powinieneś zrobić, jest wykonanie telefonu ratunkowego pod numer 112. Jeśli nie zadzwonisz na służby, a zaczniesz od pierwszej pomocy, to będąc samemu na miejscu zdarzenia, wkrótce opadniesz z sił, a niepowiadomieni ratownicy po prostu nie przyjadą. 

Jeżeli jednak wypadek zdarzył się w ruchliwym rejonie, czyli na przykład miało miejsce potrącenie rowerzysty na pasach w centrum miasta, to możesz poprosić o wykonanie takiego telefonu, a Ty w tym czasie będziesz w stanie zająć się rannym. Jeśli tylko oddycha i jest przytomny, ale narzeka na ból – staraj się nie go nie ruszać, aby nie powiększać ewentualnych obrażeń wewnętrznych. 

Jeżeli jednak potrącenie rowerzysty spowodowało u niego zanik czynności życiowych, czyli przestał oddychać, powinieneś jak najszybciej podjąć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wtedy przywrócenie oddechu jest ważniejsze niż inne urazy, gdyż wystarczy kilka minut bezdechu, aby poszkodowany zmarł. Jak wykonać RKO? Zacznij od 30 uciśnięć klatki piersiowej, po tym czasie wykonaj dwa wdechy, a następnie powtórz czynność. Uciski powinny być mocne, głębokie. Po wykonaniu ok. 10 wdechów lub upływie ok. 1 minuty sprawdź, czy oddech wrócił. Jeśli nie – kontynuuj czynność do momentu, aż nadjedzie zespół ratunkowy, który przejmie od Ciebie te czynności.

Powyższe porady dotyczą oczywiście sytuacji najcięższych, kiedy rowerzysta znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli sytuacja nie jest tak tragiczna i doszło np. do złamania kończyny lub otarć naskórka, powinieneś skorzystać z apteczki, aby odpowiednio zająć się uszkodzeniem ciała (np. zabandażowanie krwawienia lub odpowiednie usztywnienie złamanej kości), a następnie poczekać na przyjazd karetki. 

Warto pamiętać o tych czynnościach, bo nawet jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, a Ty byłbyś tylko świadkiem zdarzenia, to Twoim obowiązkiem jest pomóc poszkodowanym, a co za tym idzie – powinieneś znać podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Dlaczego warto kupić OC w LINK4?
 

Niezależnie od tego, czy miało miejsce potrącenie rowerzysty na ścieżce rowerowej, czy na ulicy, wszelkie szkody spowodowane z Twojej winy zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu z Twojej polisy ubezpieczeniowej, dzięki czemu nie będziesz musiał pokrywać kosztów ewentualnych uszkodzeń.

Dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego samochodu poruszającego się po drogach. W LINK4 możesz kupić Pakiet OC, który otrzymasz razem z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu będziesz mógł liczyć m.in. na pomoc drogową średnio w 30 minut od zgłoszenia, usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku, holowanie do 100 km czy też wymianę uszkodzonego koła na miejscu.

Ubezpieczenie OC w LINK4 możesz kupić przez Internet – przy zakupie polisy online otrzymasz dodatkową zniżkę. OC kupisz także telefonicznie lub osobiście u agenta. Jeżeli nie chcesz opłacać naraz całej składki, możesz rozłożyć jej płatność na wygodne raty. Dodatkowym atutem zakupu ubezpieczenia OC w LINK4 jest to, że w razie potrzeby możesz otrzymać Zieloną Kartę gratis.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
 

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
 

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic
 

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
 

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat
 

373 zł

Oblicz składkę

Potrącenie rowerzysty – kilka słów na koniec
 

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym tekście pomogą Ci w przypadku tak niespodziewanej sytuacji jak potrącenie rowerzysty. Kroki, jakie należy podjąć, zależą od okoliczności, w jakich doszło do potrącenia i kto zawinił. Od tego będą zależne też potencjalne konsekwencje. 

Najważniejszą i pierwszą czynnością w razie takiego zdarzenia nie są ani kwestie prawne ani finansowe. Liczy się przede wszystkim zdrowie i życie osób poszkodowanych. Nieważne też, gdzie miał miejsce wypadek – czy była to kolizja z rowerzystą na drodze rowerowej, czy w innym miejscu – pamiętaj – Twoim obowiązkiem jest udzielić potrąconemu natychmiastowej pomocy. 

Jeśli dojdzie do potrącenia rowerzysty z Twojej winy, odszkodowanie będzie wypłacone z Twojej polisy OC. To obowiązkowe ubezpieczenie ochroni Cię przed koniecznością zapłacenia za wyrządzone szkody. Pamiętaj więc o tym, by mieć zawsze aktualną polisę OC.

A co gdy w wyniku spowodowanego przez Ciebie zdarzenia dojdzie do uszkodzenia Twojego pojazdu? W takiej sytuacji warto mieć wykupione Autocasco, które chroni Twój samochód m.in. w razie wypadku, kolizji czy zderzenia ze zwierzęciem. Kupując OC w pakiecie z Autocasco, możesz czuć się bezpieczniej na drodze. 

Aby kupić polisę, skorzystaj z naszego Kalkulatora LINK4, dzięki któremu poznasz wysokość Twojej składki OC lub pakietu OC/AC. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i porozmawiać z naszymi konsultantami, którzy pomogą Ci dobrać ubezpieczenie do Twoich potrzeb. Możesz też osobiście spotkać się ze współpracującym z nami agentem. Sam zdecyduj, która forma zakupu polisy jest dla Ciebie najwygodniejsza. 

Zapoznaj się też z pełną ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4, gdzie poza OC i AC znajdziesz też m.in. Assistance czy NNW. Zapraszamy do kontaktu!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania
 

Mój samochód uległ uszkodzeniu z winy rowerzysty. Jak uzyskać odszkodowanie?

Taka sytuacja nie jest z reguły przyjemna, ponieważ zazwyczaj rowerzyści nie wykupują nieobowiązkowego ubezpieczenia OC dla tego typu pojazdu. Jeśli to rowerzysta jest sprawcą zdarzenia, w którym ucierpiało Twoje auto, to możesz zlikwidować tę szkodę ze swojego Autocasco. Warto więc mieć wykupione to ubezpieczenie, ponieważ chroni na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń.

Czy na rower można wykupić OC?

Oczywiście! Takie rozwiązanie uchroni Cię w razie, gdybyś to Ty spowodował wypadek komunikacyjny i np. poważnie uszkodził samochód innego kierowcy. Dzięki polisie OC możesz uchronić się od ewentualnych kosztów. W LINK4 możesz wykupić OC, nie tylko na rower, ale także na hulajnogę zwykłą lub elektryczną. Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej!

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Nie, w polskich przepisach apteczka samochodowa nie jest wymaganym elementem podczas kontroli policyjnej. Takim przepisom podlegają natomiast trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica z poprawną datą ważności. Nie oznacza to jednak, że apteczki nie warto ze sobą wozić. Wręcz przeciwnie – w razie nagłego zdarzenia, w którym są ranni, np. został potrącony rowerzysta, może znacznie pomóc, a nawet podtrzymać funkcje życiowe.

Źródła:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf 

  2. Art. 177. z Kodeksu Karnego, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21