Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Przegląd samochodu i badanie techniczne pojazdu – wszystko, co musisz wiedzieć

Czas czytania: 5 min. 6 sek.

Przegląd samochodu to jeden z obowiązków każdego właściciela samochodu. Jeżeli auto nie przejdzie badania technicznego – nie może zostać dopuszczone do ruchu. Co musisz wiedzieć na ten temat? W artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Spis treści:

1. Przegląd samochodu a badanie techniczne pojazdu. Czym są?
2. Ile kosztuje przegląd samochodu i gdzie go wykonać?
3. Kiedy należy przeprowadzić badanie techniczne samochodu?
4. Co jest sprawdzane na przeglądzie?
5. Auto bez przeglądu – czy można nim jeździć?
6. Badanie techniczne pojazdu – nie zapomnij o nim!

Przegląd – a właściwie badanie techniczne pojazdu – ma na celu sprawdzenie, czy auto może bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Jeżeli ma niesprawne hamulce lub źle wyregulowane oświetlenie, wówczas może stanowić zagrożenie dla innych pojazdów. 

Chcesz dowiedzieć się np. ile kosztuje przegląd samochodu oraz co jest sprawdzane podczas tej czynności? W takim razie koniecznie czytaj dalej.

Przegląd samochodu a badanie techniczne pojazdu. Czym są?

Na pewno wiesz o tym, że aby możliwe było poruszanie się pojazdem po drogach publicznych, auto musi spełniać pewne normy i przejść stosowną inspekcję.

W przepisach na przegląd stosuje się określenie badanie techniczne pojazdu. To właśnie ono odnosi się do okresowej wizyty u diagnosty samochodowego, który przeprowadza pełną kontrolę auta. 

Pojęcie przegląd samochodowy” także oznacza sprawdzenie kondycji pojazdu, ale nie u diagnosty, a w serwisie samochodowym. Przeprowadza się go np. w celu zachowania gwarancji na auto. Podczas tej czynności wymienia się np. płyny eksploatacyjne (olej silnikowy lub w skrzyni biegów czy też płyn hamulcowy), filtry i inne elementy, które mogą ulec zużyciu po pewnym czasie.

Praktyka pokazuje jednak, że badanie techniczne pojazdu i tak potocznie nazywane jest przeglądem. Zresztą, żeby auto pomyślnie przeszło badanie u diagnosty, po prostu nie można zapominać o jego serwisowaniu. 

Przeczytaj także: Co ile wymieniać rozrząd? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć

badanie-techniczne-pojazdu

Ile kosztuje przegląd samochodu i gdzie go wykonać?

Przegląd samochodu stanowi jeden z regularnych kosztów każdego kierowcy. Gdy zbliża się termin ważności badania, po prostu trzeba umówić się w warsztacie diagnostycznym i poświęcić kilkadziesiąt minut na jego przeprowadzenie. Mimo że przeglądy są obowiązkowe, to jednak nie są w żaden sposób „refundowane”. Przy kasie zawsze należy uiścić stałą opłatę.

Ile kosztuje przegląd samochodu? W przypadku auta osobowego jest to 99 zł. Na koszt ten składa się cena badania (98 zł) oraz ewidencji w CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (1 zł). Tę samą kwotę zapłacą także kierowcy autobusów do 15 osób czy pojazdów ciężarowych ważących do 3,5 ton.

Jednak, gdy Twoje auto jest wyposażone w instalację gazową, musisz liczyć się z większymi kosztami. Do 99 zł, jakie płacisz za standardowy przegląd techniczny, musisz doliczyć 63 zł na kontrolę instalacji. Podczas tej czynności sprawdza się szczelność i poprawność działania LPG w aucie.W przypadku ciągników rolniczych czy motocykli koszt przeglądu jest z kolei mniejszy. W takiej sytuacji za badanie techniczne płaci się 63 zł.

Pamiętaj przy tym, że przegląd nie może być wykonany w pierwszym lepszym warsztacie. Aby móc przeprowadzić badanie, konieczne jest posiadanie uprawnień diagnosty samochodowego. Sam warsztat musi mieć status SKP – czyli Stacji Kontroli Pojazdów. Stacja ma przypisany kod rozpoznawczy (jest on widoczny np. na szyldzie czy na pieczątce). 

Pamiętaj, że auto bez przeglądu po prostu nie jest dopuszczone do ruchu. Sama pieczątka w dowodzie rejestracyjnym nie jest wystarczającym dowodem na to, że samochód pozytywnie przeszedł badanie techniczne. Wszystkie dane odnośnie przeglądu (włącznie z symbolem SKP, w którym przeprowadzane było badanie) są wysyłane do centralnej bazy CEPiK. Jeżeli pojawią się niezgodności pomiędzy wpisem w dowodzie a informacjami w bazie, należy je jak najszybciej wyjaśnić.

Kiedy należy przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

Przegląd samochodu jest ważny dokładnie przez 12 miesięcy. W tym stwierdzeniu jest jednak pewne uproszczenie, ponieważ w przypadku nowych pojazdów samochodowych termin ważności przeglądu jest przedłużony. W takiej sytuacji pierwsze badanie wykonuje się po upływie 3 lat, drugie – po 2 latach, a każde następne już w regularnych 12-miesięcznych odstępach. Jeżeli jednak auto ma instalację LPG, to nawet w przypadku nowych samochodów należy zgłaszać się do SKP co roku.

Zdarza się, że w określonych sytuacjach konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowego przeglądu pojazdu. Będzie to niezbędne np. po poważnej kolizji lub wykryciu usterki przez policjanta w trakcie kontroli. Jeżeli dokonujesz w aucie zmian konstrukcyjnych (np. zmieniasz silnik), także wtedy jesteś zobowiązany do przeprowadzenia takiego dodatkowego badania.

Pamiętaj o tym, że spóźniony przegląd samochodu (nawet o jeden dzień) może rodzić poważne konsekwencje, w związku z tym staraj się pilnować daty upływu ważności badania i nie przekładać tego na później. Co dokładnie grozi za brak przeglądu – dowiesz się z dalszej części artykułu. 

badanie-techniczne-pojazdu

Co jest sprawdzane na przeglądzie?

Przegląd techniczny to nie zawsze tylko formalność. Auto musi zostać dokładnie sprawdzone, aby mieć pewność, że jest sprawne i jego użytkowanie nie zagraża żadnemu z uczestników ruchu drogowego. Jeżeli nie spełnisz wymogów określonych w ustawie – możesz nie przejść takiego przeglądu.

Podczas badania sprawdzany jest m.in. stan blacharski pojazdu. Jeżeli pojawiająca się korozja dotyka elementów konstrukcyjnych, może zostać uznana za zagrażającą bezpieczeństwu. W trakcie badania sprawdzany jest także stan układu hamulcowego. Jeżeli Twoje klocki wołają o wymianę – lepiej zrobić to przed przeglądem, niż nie przejść badania przez nieprawidłowe hamowanie.

Czy to wszystko, co jest sprawdzane na przeglądzie? Oczywiście, że nie. Podczas badania wykorzystuje się różnorodne metody i narzędzia, m.in. szarpaki, w celu sprawdzenia kondycji zawieszenia. Oprócz tego oceniane jest również oświetlenie pojazdu oraz jego sygnał dźwiękowy. Nie zapomnij o tym, że badanie techniczne obejmuje także emisję spalin. W związku z tym, jeżeli Twoje auto nie spełnia obowiązujących norm, może nie otrzymać stosownego zaświadczenia.

To, co jest sprawdzane na przeglądzie, jest z góry ustalone i podparte polskimi przepisami prawa. W związku z tym wizyta w każdej autoryzowanej Stacji Kontroli Pojazdów powinna wyglądać tak samo. Ścieżka, jaką powinien przejść pojazd podczas badania, zawsze odbywa się według tego samego schematu.

Zobacz także: Zbieżność kół. Jak ją sprawdzić i ustawić, by jeździć bezpiecznie?

Auto bez przeglądu – czy można nim jeździć?

Jeżeli podczas badania technicznego wyjdą na jaw jakiekolwiek nieprawidłowości, od razu zostanie to odnotowane. Nie ma możliwości przerwania przeglądu w trakcie – gdy już się rozpocznie, musi zostać przeprowadzony do końca.

Jeżeli coś jest nie tak z pojazdem, istnieją dwa wyjścia. Auto może nie zostać dopuszczone do ruchu lub uzyskać tzw. warunkowe dopuszczenie do ruchu. W przypadku tego pierwszego rozwiązania diagnosta wysyła dowód rejestracyjny do właściwego Wydziału Komunikacji. Żeby go odebrać, musisz naprawić wszelkie usterki wskazane podczas badania. Bez tego nie możesz poruszać się autem po drogach. Po naprawie, kolejnym badaniu technicznym i zgłoszeniu się do Urzędu, uzyskasz z powrotem dowód rejestracyjny.

W przypadku warunkowego dopuszczenia do ruchu otrzymujesz zaświadczenie o negatywnym przeglądzie z wyszczególnieniem elementów, które wymagają naprawy. Jest ono ważne 14 dni. Po usunięciu usterek należy zgłosić się do diagnosty w celu przeprowadzenia kolejnego badania technicznego. Jeżeli wszystko będzie w porządku – pomyślnie je przejdziesz.

Za spóźniony przegląd samochodu nie otrzymasz żadnej kary administracyjnej. Jednak poruszanie się pojazdem bez ważnego badania technicznego może wiązać się z rozmaitymi konsekwencjami. W przypadku kontroli drogowej funkcjonariusz zarekwiruje Twój dowód rejestracyjny oraz odholuje auto. Bez przeglądu, z prawnego punktu widzenia, nie powinieneś poruszać się samochodem po drogach, ponieważ możesz stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Za takie postępowanie grozi Ci mandat do 500 zł.

Pamiętaj, że brak przeglądu technicznego rodzi także konsekwencje w zakresie ubezpieczeń. Jeżeli spowodujesz kolizję i będziesz chciał otrzymać odszkodowanie z AC, brak ważnego przeglądu może uniemożliwić jego uzyskanie.

badanie-techniczne-pojazdu

Badanie techniczne pojazdu – nie zapomnij o nim!

Widzisz, że przegląd techniczny to temat, którego nie należy bagatelizować. Trzeba pamiętać o jego regularnym wykonywaniu, dbając o to, aby auto było na tyle zadbane i sprawne, by bez problemu uzyskało potwierdzenie przejścia badania na kolejny rok.

Jednak przegląd to nie jedyny element, o którym nie możesz zapomnieć jako właściciel pojazdu samochodowego. Oprócz tego konieczne jest także ubezpieczenie komunikacyjne OC. Możesz je kupić w LINK4! Zapoznaj się z naszą ofertą – w ramach pakietu OC oferujemy Program Pomocy wraz z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

Skorzystaj z kalkulatora, a w mniej niż 60 sekund poznasz cenę ubezpieczenia dla Twojego auta!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21