Przerwa w ubezpieczeniu OC – co grozi kierowcy? Wyjaśniamy!

Czy wiesz o tym, że nawet krótka przerwa w ubezpieczeniu OC może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje finansowe? Zobacz, jak wygląda to zagadnienie w praktyce. 

Spis treści:
1. Przerwa w ubezpieczeniu OC. Jak do tego dochodzi?
2. Kary za brak ważnego OC
3. Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki
4. Przerwa w ubezpieczeniu OC. Podsumowanie

Chyba każdy właściciel samochodu wie o tym, jak bardzo ważna jest polisa OC. Przerwa w ubezpieczeniu może się jednak zdarzyć – np. wskutek zapominalstwa, zaniedbania lub… celowego działania. Warto jednak wiedzieć, że przerwa w ubezpieczeniu OC to dla właściciela pojazdu poważny problem – i to nie tylko w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej. 

Przerwa w ubezpieczeniu OC. Jak do tego dochodzi?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe. Jest ono zawierane na 12 miesięcy, a każdy właściciel pojazdu musi pamiętać o jego opłaceniu na kolejny rok.

Polisa OC pełni bardzo ważną funkcję w polskiej rzeczywistości na drogach. Jeżeli spowodujesz kolizję, to właśnie z tego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie osobie trzeciej, poszkodowanej w zdarzeniu drogowym. Gdy to Ty będziesz ubiegać się o odszkodowanie w analogicznej sytuacji – zostanie ono wypłacone właśnie z polisy OC sprawcy kolizji. 

Każdy właściciel pojazdu musi dbać o to, aby samochód był ubezpieczony przez cały czas. Jakakolwiek przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu nie jest dopuszczalna – nawet jeżeli samochód stoi na parkingu i wcale nie porusza się po drogach publicznych.

Co do zasady OC jest odnawiane automatycznie. Taka sytuacja ma na celu uchronić właściciela pojazdu przed przykrymi konsekwencjami braku przedłużenia polisy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których odnowienie nie zadziała. Wtedy nastąpi przerwa w ubezpieczeniu OC. Kara za ten stan może zostać nałożona nawet wtedy, gdy nie jest to przez Ciebie zrobione celowo. 

Przerwa w ubezpieczeniu auta może zdarzyć się w kilku sytuacjach. Przede wszystkim dzieje się tak w momencie, gdy kupujesz auto używane. Wówczas możesz korzystać z ubezpieczenia OC wykupionego przez poprzedniego właściciela. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że taka ochrona przysługuje jedynie tak długo, na ile została zawarta przez poprzedniego właściciela. Nie jest ona odnawiana automatycznie, w związku z czym konieczne jest wykupienie własnego ubezpieczenia.

Druga kwestia wiąże się z brakiem płatności za Twoje OC. Musisz wiedzieć o tym, że przerwa w ubezpieczeniu auta może się niekiedy zdarzyć w przypadku nieopłacenia rat za polisę – w sytuacji, gdy nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jakie konsekwencje ma przerwa w ubezpieczeniu OC. Jak uniknąć kary i czy to w ogóle możliwe? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. 

Sprawdź: Automatyczne przedłużenie OC. Jak i kiedy działa?

przerwa-w-ubezpieczeniu-oc-1

Kary za brak ważnego OC

Każdy kierowca ma obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Przerwa w ubezpieczeniu może być dla niego kosztownym zapominalstwem. Jakie konsekwencje ma przerwa w ubezpieczeniu OC? Kara finansowa to zawsze jeden z czynników, które najbardziej przemawiają do rozsądku właścicieli pojazdów. Warto więc wiedzieć, że w tym wypadku ma się do czynienia z naprawdę wysokimi kwotami. 

Jak widzisz – na pewno nie opłaca się samodzielnie decydować na coś takiego jak przerwa w ubezpieczeniu samochodu. Jak uniknąć kary, gdy już jest za późno?

Gdy tylko zorientujesz się, że w Twoim OC jest przerwa, wówczas najlepiej jest jak najszybciej wykupić polisę. Pamiętaj jednak, że to wcale nie sprawi, że kara zostanie Ci darowana. Chodzi jednak o to, aby jak najbardziej zmniejszyć jej wymiar.

Ile wynosi taka kara? Jest ona ustalana na konkretny rok, zależy bowiem od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi powyżej 14 dni, kierowca samochodu osobowego zapłaci 6020 zł, ciężarowego 9030 zł a pozostałych pojazdów – 1000 zł.

Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu samochodu jest krótsza – trwa od 4 do 14 dni – wówczas płaci się tylko połowę tej kary (czyli 3010 zł w przypadku osobówek). Gdy jest to mniej niż 3 dni – do zapłaty jest 20% pełnej kary. A co w sytuacji, gdy przerwa jest dłuższa? Nie ma to już znaczenia dla wysokości kary, którą trzeba zapłacić na wezwanie UFG. 

Prawda jest taka, że przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu może zostać wykryta na wiele sposobów. Z jednej strony taka sytuacja od razu ujawni się w momencie kolizji drogowej. W końcu w takiej sytuacji masz obowiązek przedstawić osobie poszkodowanej numer polisy. 

Jednak warto mieć świadomość, że przerwa w ubezpieczeniu OC jest także kontrolowana przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku, gdy pojawi się nieścisłość w tym zakresie – otrzymasz pismo z wezwaniem do zapłacenia odpowiedniej sumy pieniędzy za okres, w którym miała miejsce przerwa w ubezpieczeniu OC. Jak uniknąć kary w takiej sytuacji? Niestety – w zdecydowanej większości przypadków nie ma takiej możliwości. Można wprawdzie składać wniosek o umorzenie kary ze względu na trudną sytuację finansową – są one jednak rozpatrywane indywidualnie

Pamiętaj, że UFG jest bardzo skuteczny w egzekwowaniu wezwania do zapłaty. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie przedstawisz ważnej umowy OC oraz nie uiścisz zapłaty – sprawa zostanie przekazania do urzędu skarbowego. 

przerwa-w-ubezpieczeniu-oc-2

Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki

Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek – czy to zawsze jest ze sobą powiązane? W niektórych przypadkach – może tak być, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe samodzielnie kształtują politykę dotyczącą zniżek. 

Najlepiej jest oczywiście nie dopuszczać do sytuacji, jaką jest przerwa w ubezpieczeniu OC, a zniżki nagromadzone przez lata nie zostaną Ci odebrane. Jednak warto wiedzieć, że taka przerwa może nie być spowodowana niedbalstwem czy zapominalstwem. Co to znaczy?

Przerwa w ubezpieczeniu OC a utrata zniżek – kiedy jeszcze jest to możliwe? Warto wiedzieć, że taka sytuacja może mieć miejsce także wtedy, gdy nie masz polisy ze względu na to, że przez określony czas… po prostu nie masz samochodu.

Oczywiście nie zawsze tak jest. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych nawet kilkuletnia przerwa w opłacaniu OC (w związku z brakiem samochodu) nie powoduje utraty zniżek. W innych wypadkach – nawet krótka przerwa może powodować utratę wszystkich wypracowanych rabatów. 

Zatem – przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki – jak wygląda ta relacja? Trzeba do tego tematu podejść indywidualnie i najlepiej skontaktować się z przedstawicielem ubezpieczyciela. 

Zobacz również: OC na raty. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

przerwa-w-ubezpieczeniu-oc-3

Przerwa w ubezpieczeniu OC. Podsumowanie

Jak widzisz – przerwa w ubezpieczeniu OC to złożony temat. Z całą pewnością kara za coś takiego jest niezwykle odstraszająca, więc większość właścicieli szczególnie dba o to, aby zawsze mieć ważną i opłaconą polisę odpowiedzialności cywilnej. To bardzo dobrze – ponieważ OC pełni bardzo istotną funkcję – zapewniając ochronę poszkodowanym w kolizjach drogowych. 

A w jakim towarzystwie warto wybierać ubezpieczenia OC? Na pewno warto zapoznać się z ofertą LINK4, gdzie możesz liczyć na bardzo dobre warunki ochrony przy rozsądnych składkach. 

Co więcej – warto zainteresować się nie tylko ubezpieczeniami OC, ale także Autocasco – chroniąc się na wypadek np. kradzieży czy różnych zdarzeń losowych. Zapoznaj się także z polisami Assistance czy Szyby24, które umożliwiają zapewnienie dodatkowej ochrony dla pojazdu. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze