Regeneracja pomp wtryskowych – na czym polega i kiedy ją zrobić?

Jedną z podstawowych rzeczy, potrzebnych do działania silnika spalinowego jest paliwo. W silniku wysokoprężnym, za jego dostarczanie do cylindrów odpowiedzialna jest pompa wtryskowa.

W przypadku jej awarii są dwa wyjścia – wymiana lub regeneracja pomp wtryskowych.

Spis treści: 
1. Regeneracja pomp wtryskowych – kiedy należy ją zrobić?
2. Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych?
3. Regeneracja pompy wtryskowej krok po kroku
4. Teraz już wiesz, na czym polega regeneracja pomp wtryskowych!

Samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi w dalszym ciągu stanowią znaczną część aut poruszających się po drogach. Jednostki napędowe tego rodzaju, zasilane są za pomocą ropy, która dostarczana jest do cylindrów pod bardzo wysokim ciśnieniem za pomocą wtryskiwaczy. Za wytworzenie odpowiedniego ciśnienia paliwa odpowiedzialna jest pompa wtryskowa.

Sprawdź także: Naprawa tłumików. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

Pompa wtryskowa jest jednym z głównych elementów układu paliwowego nowoczesnego silnika Diesla. Odpowiada ona za tłoczenie paliwa do cylindrów oraz odpowiednie jego dawkowanie. Jest to niezwykle skomplikowany element, przez co w szczególny sposób jest ona narażona na różnego rodzaju awarie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega naprawa pomp wtryskowych oraz ile kosztuje regeneracja pompy wtryskowej.

regeneracja-pomp-wtryskowych-1

Regeneracja pomp wtryskowych – kiedy należy ją zrobić?

W jaki sposób możesz rozpoznać, że w Twoim samochodzie napędzanym silnikiem wysokoprężnym konieczna jest naprawa pompy wtryskowej? Oznaki uszkodzenia tego podzespołu mogą być bardzo podobne do awarii wielu innych elementów silnika, dlatego diagnozę powinien postawić doświadczony mechanik. Koszt regeneracji pompy wtryskowej lub jej wymiany nie należy do niskich, więc warto wcześniej zyskać pewność co do źródła problemów z samochodem.

Jakie są objawy, które mogą zasugerować Ci, że sprawdzenie pompy wtryskowej może być dobrym pomysłem? Jednymi z pierwszych oznak uszkodzenia tego podzespołu są problemy z rozruchem silnika lub nawet brak możliwości jego uruchomienia. Twoją uwagę może również zwrócić głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika. 

Jakie jeszcze objawy mogą dawać uszkodzone pompy wtryskowe? Regeneracja lub wymiana może być konieczna w sytuacji, w której silnik w Twoim samochodzie pracuje nierówno i jednocześnie w zauważalny sposób obniżyła się jego moc. Wszystkim wymienionym wyżej objawom towarzyszyć może również wydobywający się z rury wydechowej gęsty, czarny dym.

Naprawa pompy wtryskowej może być konieczna zarówno z powodu jej nadmiernego wyeksploatowania związanego z przebiegiem samochodu, jak i w wyniku zaniedbań, których dopuścił się właściciel pojazdu. Jakie czynniki i zachowania wpływają na jej zużycie?

Przede wszystkim, pompa wtryskowa jako bardzo skomplikowany element, jest niezwykle wrażliwa na jakość paliwa. Z tego względu tankując na stacjach oferujących paliwo niewiadomego pochodzenia, ryzykujesz awarią pompy. Dlatego warto zastanowić się, czy zakup trochę tańszego paliwa wart jest takiego ryzyka. Inną przyczyną usterki pompy wtryskowej może być tankowanie paliwa o innych parametrach niż to, które zalecane jest przez producenta samochodu.

Regeneracja pompy wtryskowej może być konieczna w wyniku ogólnego zaniedbania układu paliwowego samochodu. Co można przez to rozumieć? Chodzi tu przede wszystkim o zaniedbywanie wymian filtra paliwa oraz ignorowanie nieszczelności i wycieków pojawiających się w układzie. Co jeszcze może narażać na uszkodzenie pompy wtryskowe? Regeneracja może być również skutkiem stosowania najtańszych lub używanych części przy serwisowaniu auta.

Ostatnim czynnikiem, który może narazić Cię na koszt regeneracji pompy wtryskowej, jest nieprofesjonalnie przeprowadzony chip tuning. Polega on na dokonaniu zmian w mapie silnika m.in. w obszarze pracy pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Jeżeli zmiany te nie zostaną dokonane z rozwagą, to ich efektem może być naprawa sterownika pompy wtryskowej.

regeneracja-pomp-wtryskowych-2

Na czym polega regeneracja pomp wtryskowych?

Jeżeli sprawdzenie pompy wtryskowej w Twoim samochodzie zakończyło się diagnozą świadczącą o jej uszkodzeniu, to do wyboru masz dwa sposoby na usunięcie usterki: wymiana pompy na nową sztukę lub regeneracja uszkodzonej części.

To ile kosztuje regeneracja pompy wtryskowej, zależy w dużej mierze od tego, z jakim typem pompy mamy do czynienia i od rodzaju jej uszkodzenia. Sama rozbiórka pompy to około 100-200 zł. Dalszy koszt uzależniony jest od liczby wymienianych części i waha się od 400 do 700 zł za samą robociznę. Koszt regeneracji znacznie wzrośnie, jeżeli konieczna będzie naprawa sterownika pompy wtryskowej. Ile sumarycznie kosztować będzie odnowiona pompa wtryskowa? Regeneracja w najlepszym wypadku pochłonie ok. 500 zł, a w najgorszym może to być nawet 2000 zł.

Regeneracja pompy wtryskowej krok po kroku

Naprawa pomp wtryskowych rozpoczyna się zawsze od dokładnego umycia elementu za pomocą myjki ultradźwiękowej. Po oczyszczeniu elementu mechanik przystępuje do wizualnej weryfikacji jego ogólnego stanu oraz oceny, czy posiada on jakieś uszkodzenia zewnętrzne. 

W jaki sposób mechanik ocenia, jakiego zakresu naprawy wymaga dana pompa wtryskowa? Regeneracja zakłada całkowitą rozbiórkę elementu i to właśnie ona jest następnym etapem naprawy. Fachowiec demontuje poszczególne elementy pompy i od razu kwalifikuje je do ewentualnej wymiany.

Kolejnym krokiem jest zastąpienie uszkodzonych i zużytych elementów pompy takich jak np. uszczelniacze i zaworki. To właśnie na tym etapie kształtuje się ostateczny koszt, który pochłonie regeneracja pompy wtryskowej. Cena uzależniona jest od tego, ile części zostanie zakwalifikowanych przez mechanika do wymiany.

Ponowny montaż odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta pompy i przy wykorzystaniu specjalistycznych przyrządów pomiarowych i montażowych. Zwieńczeniem regeneracji jest przeprowadzenie testu sprawności działania pompy oraz sprawdzenie jej parametrów. Jeżeli wszystkie testy wyjdą pomyślnie, pompa może być ponownie zamontowana w samochodzie.

regeneracja-pomp-wtryskowych-3

Teraz już wiesz, na czym polega regeneracja pomp wtryskowych!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, jak ważnym elementem każdego samochodu napędzanego silnikiem wysokoprężnym, jest pompa wtryskowa. Jest to niezwykle złożony podzespół, który ze względu na stopień swojego skomplikowania może w łatwy sposób ulec awarii. Usterki pompy zdarzają się zarówno w wyniku zwyczajnego zużycia części, jak i wskutek zaniedbań użytkownika np. przez tankowanie paliwa niskiej jakości.

Jeżeli dojdzie już do uszkodzenia tego elementu, to właściciel samochodu ma do wyboru dwa sposoby na poradzenie sobie z usterką: wymiana całego elementu na nowy lub regeneracja pompy wtryskowej. Cena tej drugiej operacji jest kilkukrotnie niższa od zakupu nowej części i to właśnie na nią decydują się zwykle użytkownicy. Pamiętać należy jednak o tym, by naprawę zlecić warsztatowi, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w wykonywaniu tego typu usług.

Zobacz również: Odprysk na szybie samochodowej. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Szukasz nowej polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu? W takim razie gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą firmy LINK4. Spotkaj się z naszym agentem lub zadzwoń pod numer 22 4444444 i porozmawiaj z naszymi konsultantami, którzy odpowiednio doradzą i pomogą w zakupie ubezpieczenia. Specjalny kalkulator, który znajdziesz na stronie www.link4.pl, pozwoli Ci wybrać najtańsze ubezpieczenie OC. Sprawdź już dziś, ile możesz zaoszczędzić.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze