Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Samochodem na wakacje – przygotuj auto do podróży

Czas czytania: 2 min. 16 sek.

Wreszcie wakacje! Wiele osób już rozpoczęło lub niebawem rozpocznie przygotowania do urlopów i wakacyjnych podróży. Prócz skompletowania potrzebnego ekwipunku warto zadbać o przygotowanie auta i ubezpieczeniu samochodu.

Wystarczy poświęcić trochę czasu na przegląd auta, dokonanie koniecznych napraw, czy wymiany zużytych podzespołów, a to z pewnością przełoży się na komfort wakacyjnego wypoczynku. Warto wybierając się nie tylko w długą podróż sprawdzić najważniejsze elementyw celu uniknięcia przykrych niespodzanek na drodze, czasami tysiące kilometrów od domu.

Przed dokonaniem jakichkolwiek przeglądów – i samodzielnych, i w warsztacie - prześledźmy historię i dokumenty swojego samochodu. Nie zawsze znamy przecież daty ostatnich diagnoz technicznych, napraw i awarii. Pamiętajmy, że nawet mechanik z wieloletnim doświadczeniem może nie rozpoznać wszystkich usterek i drobnych wad naszego pojazdu. Sprawdźmy też dokumenty związane z ubezpieczeniem samochodu i, pomyślmy o ubezpieczeniu turystycznym.

Co sprawdzić w samochodzie przed wakacjami?

Przygotowanie samochodu do wakacji nie musi być zajęciem kłopotliwym. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie. Najlepiej zacząć od pozbycia się zbędnego wyposażenia, które ostatnio przydało się zimą. Teraz pakowanie bagażu będzie prostsze i mniej czasochłonne.

Kolejną czynnością, o której każdy kierowca powinien zawsze pamiętać, jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych - spojrzenie na poziom oleju, płynu hamulcowego, płynu chłodniczego oraz płynu w układzie kierowniczym. Nie zapomnijmy również o uzupełnieniu do pełna letniego płynu do spryskiwaczy.

Warto też sprawdzić stan oświetlenia. Pamiętajcie o zaopatrzeniu się w zapasowe żarówki. W większości krajów UE za brak sprawnej żarówki w tylnym reflektorze można dostać spory mandat. Sprawdźcie też stan wycieraczek. Jeśli wycieraczki pozostawiają smugi i nie spełniają już swojej funkcji, koniecznie trzeba je wymienić na nowe – przynajmniej pióra. Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa w czasie podróży, co wie każdy profesjonalny kierowca.

Samodzielnie sprawdzamy też stan ogumienia oraz kontrolujemy ciśnienie w oponach. Ważne przypomnienie: w krajach Unii Europejskiej wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm.  Sprawdzając stan opon przy okazji popatrzmy na układ hamulcowy, czy klocki hamulcowe nie są zbyt wytarte, czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię i czy przypadkiem nie wycieka płyn hamulcowy. O konsekwencjach źle działających „bloków” nie trzeba chyba nikogo przekonywać.                 

Jeśli samochód wyposażony jest w klimatyzację zadbajmy też o ten element. W momencie,  gdy z nawiewu wydobywa się nieprzyjemny zapach to koniecznie należy wyczyścić układ klimatyzacji i wymienić filtr kabinowy. Sprawny układ klimatyzacji zapewni kierowcy i pasażerom odpowiedni komfort podczas długich wakacyjnych tras. Niedpouszczalna jest jazda z niesprawną instalacja wydechową.

Sprawdzenia samochodu przed wakacjami można oczywiście powierzyć serwisowi, jeśli motoryzacja nie jest czyimś hobby, a budżet pozwala na skorzystanie z usług profesjonalisty. Jeśli działanie któregokolwiek z układów budzi naszą wątpliwość, warto skonsultować się z mechanikiem.

 

Sprawny i ubezpieczony samochód

Na koniec sprawdźmy czy mamy gaśnicę samochodową, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Ważnym elementem wyposażenia samochodu jest też apteczka samochodowa – w niektórych krajach wymagana. Jeśli podróżujecie z dzieckiem pamiętajcie o fotelikach.

Na koniec raz jeszcze zweryfikujcie ważność ubezpieczenia OC – warto być przezornym. Z racji dużego natężenia ruchu w okresie wakacyjnym, policja często przeprowadza kontrole drogowe, a brak ważnego ubezpieczenia OC karany jest mandatem. Jeśli natomiast wybieracie się za granicę warto też pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, które okazać się może bardzo pomocne w przypadku niespodziewanych sytuacji – tych na drodze i nie tylko.

Warto też pamietać, że LINK4, od kilku miesięcy oferuje nowe pakiety assistance w dwóch wariantach – Auto Assistance oraz Auto Assistance Plus, obejmujące zarówno Polskę, jak i Europę. Za obsługę pakietów odpowiada firma Europ Assistance Polska, która będzie również obsługiwała klientów posiadających ubezpieczenie OC w LINK4.

Mamy nadzieję, że wakacyjny wyjazd będzie mile spędzonym czasem bez przykrych niespodzianek. Zespół LINK4 życzy wszystkim udanych wakacji!

Marek Baran

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20