Ślizgające się sprzęgło. Jak sobie z nim poradzić?

Ślizgające się sprzęgło to irytujący i niebezpieczny problem, z jakim zmaga się wielu kierowców. Brak pełnej kontroli nad pojazdem może prowadzić do poważnych kolizji na drodze.

Poznaj najczęstsze przyczyny ślizgającego się sprzęgła oraz sprawdź, jak sobie z nim poradzić.

Spis treści:

1. Budowa sprzęgła samochodowego
2. Ślizgające się sprzęgło – objawy
3. Gdzie leży problem i jak sobie poradzić
4. Ślizgające się sprzęgło – podsumowanie

Budowa sprzęgła samochodowego

Sprzęgło to jedno z najważniejszych elementów samochodu. Pozwala na przeniesienie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów. Dzięki temu możliwe jest włączenie i wyłączenie silnika z układu napędowego w czasie jazdy. Jak więc wygląda budowa sprzęgła samochodowego?

Składające się na nie elementy to:

 • kierownica sprzęgła – jest to element połączony z pedałem w kabinie kierowcy. Jest ona napędzana siłą nacisku na pedał i przenosi ją na sprzęgło;

 • tarcza – jest to okrągły element zamocowany na wałku silnika. Jest w stałym kontakcie z kołem zamachowym;

 • sprężyna – jest to element, który powoduje powrót pedału sprzęgła do pozycji wyjściowej po jego naciśnięciu;

 • docisk sprzęgła – jest to element, który ściska tarczę na koło zamachowe, umożliwiając przeniesienie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów;

 • łożyska oporowe – służą do wspierania i utrzymywania tarczy w pozycji.

Gdy kierowca naciska pedał sprzęgła, docisk jest odsuwany od tarczy, co powoduje rozłączenie silnika i skrzyni biegów. Po jego puszczeniu sprężyna powraca do swojej pozycji wyjściowej, a docisk ponownie ściska tarczę, pozwalając na ponowne połączenie silnika i skrzyni biegów. W ten sposób kierowca może zmieniać biegi i kontrolować prędkość samochodu.

ślizgające się sprzęgło

Istnieją różne typy sprzęgieł, w tym wielotarczowe, sprzęgła suchych i mokrych dysków. Każdy z nich różni się konstrukcją i działaniem, jednak wszystkie mają na ten sam cel i zastosowanie. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan tej części i w razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy. Nieprawidłowe działanie sprzęgła może prowadzić do problemów z przenoszeniem momentu obrotowego i utraty kontroli nad samochodem.

Przeczytaj także: Wymiana sprzęgła. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

Ślizgające się sprzęgło – objawy

Zanim przejdziemy do objawów tego typu usterek, najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czym jest ślizgające się sprzęgło. To określenie oznacza sytuację, podczas której w czasie poruszania się samochodu jego sprzęgło nie trzyma siły tarcia między dwoma elementami. Powoduje to nieprawidłowe przenoszenie mocy silnika na koła. Wynikać może ze zużycia tarczy sprzęgła, uszkodzeniem linki sprzęgła lub niedziałającym pedałem. 

ślizgające się sprzęgło

Rezultatem jest słabsza kontrola nad pojazdem, co zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa na drodze. Jednym z najczęstszych sygnałów awarii tego elementu to właśnie ślizgające się sprzęgło. Objawy pojawiające się podczas takiej awarii to:

 • niska skuteczność – jeśli silnik nie przenosi mocy na koła w sposób płynny, jest to jeden z pierwszych znaków, że z naszym autem dzieje się coś niedobrego;

 • hałas w momencie wciśnięcia sprzęgła – nieprawidłowe działanie może powodować hałas, szczególnie w momencie wciśnięcia pedału;

 • wibracje w kabinie – ślizgające się sprzęgło może powodować wibracje, które odczuwalne są w kabinie samochodu. Mogą one powodować dyskomfort podczas jazdy;

 • wzrost temperatury – usterka może powodować wzrost temperatury, co może uszkodzić inne elementy samochodu;

 • dłuższy czas reakcji na wciśnięcie pedału – jeśli sprzęgło nie działa prawidłowo, może wydłużyć się czas reakcji na wciśnięcie pedału.

Jakie są więc przyczyny, które powoduje ślizgające sprzęgło?

 • uszkodzenie tarczy sprzęgła – jest ona narażona na duże obciążenia, dlatego może ulec uszkodzeniu;

 • zużycie docisku sprzęgła – docisk jest jednym z ważnych elementów sprzęgła i jego zużycie może spowodować ślizganie się;

 • niedostateczne smarowanie;

 • zużycie linki sprzęgła – linka sprzęgła może się zużyć, co może powodować nieprawidłowe działanie sprzęgła;

 • uszkodzenie elementów mocujących (łożyska, śruby itd.)

Gdzie leży problem i jak sobie poradzić?

Głównym powodem ślizgania się sprzęgła jest zużycie elementów sprzęgła, takich jak tarcza i docisk. Kiedy tarcza jest zużyta, może się ślizgać na docisku, co powoduje utratę mocy. Inne czynniki, takie jak nieprawidłowa technika jazdy i nieodpowiednie ustawienie sprzęgła, także mogą przyczyniać się do opisywanego problemu.

Aby poradzić sobie ze ślizganiem się sprzęgła, należy najpierw wymienić tarczę i docisk na nowe. W niektórych przypadkach może być konieczna również wymiana całego sprzęgła. Warto również upewnić się, że ustawienie tego elementu jest odpowiednie i zwrócić uwagę na swoją technikę jazdy i ewentualnie ją poprawić. Jak tego dokonać?

Okładziny cierne hamulcowe są jednym ze sposobów na poprawę skuteczności hamowania. To specjalny produkt zawierający ciernie, które tworzą dodatkową powierzchnię tarcia. To zwiększa efektywność hamowania.

ślizgające się sprzęgło

Okładziny cierne są również często stosowane w pojazdach terenowych i off-roadowych, ponieważ zapewniają dodatkową moc hamowania w trudnych warunkach, takich jak błoto, śnieg i piach. Mogą być również używane w samochodach sportowych, aby zwiększyć moc hamowania podczas wyścigów i jazdy po torze. Należy jednak pamiętać, że szybciej się zużywają i wymagają częstszej wymiany niż standardowe modele. 

Jeśli problem ślizgania się sprzęgła występuje często, może to wskazywać na poważniejsze uszkodzenie skrzyni biegów lub silnika. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z mechanikiem samochodowym.

Zobacz także: Regeneracja sprzęgła. Na czym polega i ile kosztuje?

Ślizgające się sprzęgło – podsumowanie 

Ślizgające się sprzęgło jest częstym problemem w samochodach i może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zużycie tarczy sprzęgła, uszkodzenie docisku i niedziałający pedał. Okładziny cierne hamulcowe mogą pomóc poprawić skuteczność hamowania, ale należy pamiętać, że szybciej się zużywają. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest regularna konserwacja i naprawa samochodu, aby uniknąć problemów związanych ze ślizgającym się sprzęgłem.

Zobacz również: OC Land Roverubezpieczenie samochodu Olkusz

Pamiętaj również, że poza kontrolowaniem stanu pojazdu, ważne jest też posiadanie aktualnej polisy OC. Jeśli właśnie szukasz ubezpieczenia OC lub planujesz to zrobić w najbliższym czasie, zapoznaj się z ofertą LINK4. Za pomocą wygodnego Kalkulatora obliczysz wysokość swojej składki w kilka minut – wystarczy, że wpiszesz niezbędne dane. Polisę możesz wykupić także telefonicznie, dzwoniąc na numer 22 444 44 44, gdzie czekają na Ciebie nasi konsultanci. Możesz też spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Zachęcamy do kontaktu!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy