Sposób na kuny w samochodzie, czyli jak ustrzec się przed przegryzionymi kablami?

Przegryzione przewody w samochodzie to niewątpliwa oznaka, że pod maską zadomowił się gryzoń. Dlaczego kuny gryzą kable, po czym rozpoznać szkody oraz jak im zapobiec? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:

1. Kuny w samochodzie – skąd się biorą?
2. Przegryzione kable w samochodzie – objawy
3. Gryzoń pod maską samochodu – jak temu zapobiegać?
4. Kuny w samochodzie. Kilka słów na koniec

Dbasz o swoje „cztery kółka”, robisz regularne przeglądy, wymiany płynów. Nagle pod maskę zagląda kuna i unieruchamia Twój pojazd. Choć może brzmi to, jak scenariusz kreskówki, w rzeczywistości jest to realne zagrożenie. Szkody mogą być różne, jednak z pewnością nie chcesz, aby gryzoń pod maską samochodu przegryzł kable. 

sposob-na-kuny-w-samochodzie1

Kuny w samochodzie – skąd się biorą?

Kuny to w Polsce dość popularne, dzikie zwierzęta, żyjące głównie we wsiach i niewielkich miasteczkach. Są niezwykle aktywne nocą. Zazwyczaj osadzają się w pobliżu domostw. Jednak miły pyszczek i puszyste futerko mogą zwiastować kłopoty. Niejeden rolnik przekonał się, że kuna może szybko uszczuplić zasoby jego kurnika, a kierowcy mają z kunami inny, ale równie uciążliwy kłopot.

Sprawdź także: Kupno i sprzedaż uszkodzonego samochodu. Jak zrobić to zgodnie z prawem? 

W sezonie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada, kuny szukają schronienia przed chłodem. A gdzie będzie im cieplej niż pod rozgrzaną po jeździe maską samochodu? To właśnie tam chowają się ku utrapieniu kierowców, a nawet składują swoje pożywienie (np. kromki chleba czy martwe ptaki).

Gryzoń pod maską samochodu może zwiastować kłopoty – przegryzione przewody (hamulcowe, układu chłodzenia, wysokiego napięcia), węże, maty, elementy izolacji. A stąd prosta droga do mniej lub bardziej poważnej awarii. Dlaczego kuny traktują kable w tak brutalny sposób? Kuna to zwierzę niezwykle terytorialne i zazwyczaj szybko uznaje pojazd za „swój”. Jeśli wyczuje w nim zapach innego zwierzęcia, które weszło pod maskę np. podczas wakacyjnego wyjazdu, w furii może przegryzać i szarpać kable. Istnieje też ciekawa teoria, że kuny zwykle wybierają pojazdy, w których przewody wykonano ze środków roślinnych.

Warto też pamiętać, że kuny to niejedyne zwierzęta, które jesienią i zimą będą chciały ogrzać się ciepłem bijącym od silnika. Także myszy czy szczury mogą wyrządzić kosztowne w naprawie szkody.

Przegryzione kable w samochodzie – objawy

Po czym rozpoznać, że kuna próbowała majstrować przy Twoim aucie? Przegryzione kable w samochodzie mogą dawać różne objawy. 

Przede wszystkim, jeśli poczujesz np. zapach odchodów lub zauważysz ślady łapek czy fragmenty sierści, czym prędzej zajrzyj pod maskę. Jeśli kable zostały zniszczone, być może zauważysz to od razu. Niekiedy szkody mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu, zwłaszcza jeśli zniszczeniu uległ któryś ze strategicznych przewodów.

Innym objawem przegryzienia instalacji może być nierówna praca silnika. Oczywiście powodów tego stanu może być mnóstwo, ale zanim założysz najgorsze, dokładnie przejrzyj kable i upewnij się, że są w nienaruszonym stanie. Rzadziej, ale wciąż się zdarza, że kuna w samochodzie może doprowadzić do problemów z przyspieszaniem, wzrostem zużycia paliwa, wycieku płynu chłodniczego, a nawet… zakłóceniem pracy radia.

Gdy zauważysz, że kable zostały pogryzione, oceń rozmiar szkód oraz sprawdź, do jakiego układu należą zniszczone przewody. Niestety konsekwencje mogą być spore – od usterek elektroniki i elektryki, aż nawet po zatarcie silnika czy pożaru. 

sposob-na-kuny-w-samochodzie2

Gryzoń pod maską samochodu – jak temu zapobiegać?

Kuna i samochód to zdecydowanie nie jest dobre połączenie. Na szczęście możesz pozbyć się tych niesfornych gryzoni – oto nasze sprawdzone metody!

1. Sposób na kuny w samochodzie: pokrywa izolacyjna

Pierwsza opcja to montaż szczelnej pokrywy na spód auta, która utrudni gryzoniom wchodzenie pod maskę (jednak nie daje gwarancji całkowitej ochrony). Koszt takiej pokrywy to zwykle kilkadziesiąt złotych, a jej założenie możliwe jest samodzielnie.

2. Sposób na kuny w samochodzie: alarm

Kuny to dość płochliwe zwierzęta, dlatego instalacja alarmu może skutecznie odwieść je od próby zadomowienia się pod maską auta. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ultradźwięki wydawane przez alarm nie są słyszalne dla człowieka, dlatego nie będą zakłócać odpoczynku. Minusem jest jednak cena – zwykle w granicach 200-300 zł. Z drugiej strony koszty napraw pogryzionych kabli mogą być znacznie wyższe. 

3. Sposób na kuny w samochodzie: kostki zapachowe WC

Ten sposób może wydawać się kontrowersyjny, jednak zdecydowanie jest jednym z najpopularniejszych. W odstraszaniu kuny pomoże zwykła kostka WC, której zapach przepłoszy zwierzę. Należy ją namoczyć w wodzie, a następnie wraz z zawieszką zaczepić pod maską. Uważaj jednak, aby zawiesić kostkę w taki sposób, by podczas jazdy nie wpadła do ruchomych części silnika. 

4. Sposób na kuny w samochodzie: sierść kota lub psa

Jak już wspominaliśmy, kuny to zwierzęta terytorialne, które unikają ingerencji w „cudze” tereny. Dlatego, jeśli masz psa lub kota (to wrogowie kun), odrobinę sierści możesz włożyć do podziurawionego, przewiewnego woreczka i zawiesić go pod maską (w takim miejscu, aby sierść się nie nagrzała). Obcy zapach powinien odstraszyć kunę, jednak sierść należy wymieniać co kilka dni. 

5. Sposób na kuny w samochodzie: dedykowane płyny

Na rynku dostępne są także specjalny płyny i spraye, którymi możesz posmarować wnętrze maski. Zwykle kosztują do kilkudziesięciu złotych, a mogą skutecznie pozbyć się gryzoni. 

A co zrobisz, gdy już zauważysz, że kuna przebywała pod maską? Przede wszystkim dokładnie wyczyść wszystkie elementy – gdy kuna zostawi w pojeździe swój zapach, znacznie chętniej ponownie je odwiedzi. Na takim terytorium czuje się bezpiecznie i wije swoje gniazdo. Jednak jednorazowe mycie podziała na chwilę, dlatego warto uzupełnić je o dodatkowe sposoby, np. zawieszenie kostki WC czy spryskanie odstraszającym sprayem. 

Dowiedz się również: Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem? Sprawdź!

Pamiętaj też, że chociaż kuna faktycznie może przysporzyć kłopotów, jest to żywe zwierzę, w dodatku znajdujące się pod ochroną. Dlatego w żadnym wypadku nie stosuj środków chemicznych czy odstraszaczy, które mogłyby wyrządzić jej krzywdę. Skorzystaj z metod, które są dla niej bezpieczne, a jednocześnie skuteczne. 

sposob-na-kuny-w-samochodzie3

Kuny w samochodzie. Kilka słów na koniec

Jeśli chodzi o gryzonie w samochodzie, to zdecydowanie nie możesz ich ignorować. Kuny mogą narobić sporo kłopotów – doprowadzić do usterki pojazdu, a nawet poważnej oraz kosztownej awarii. Dlatego regularnie sprawdzaj stan kabli, a jeśli zauważysz obecność kun, wykorzystaj nasze sposoby na skuteczne odstraszanie. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony.

Zobacz także: ubezpieczenie samochodu od zwierzynyOC w Pabianicach

A skoro o ubezpieczeniach mowa, pamiętaj także o odpowiedniej polisie. OC to Twój obowiązek, ale AC – świadomy, dobry wybór. Oba te ubezpieczenia w pakiecie zapewnią, że otrzymasz odszkodowanie bez względu na to, czy do uszkodzenia auta doszło z winy innych kierowców, czy Twojego, niecelowego działania. Nie zwlekaj i ubezpiecz auto – kalkulator cen znajdziesz na naszej stronie internetowej. W kilka minut poznasz koszt polisy, a nawet wykupisz ją przez Internet. W celu wykupienia ubezpieczenia możesz również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy