Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem? Sprawdź!

Czas czytania: 4 min. 11 sek.

Czyste wnętrze zawsze przekłada się na większy komfort podczas podróżowania. Jednak regularne oddawanie auta do sprzątania może nieco nadwyrężyć domowy budżet. Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem? Odpowiadamy!

Spis treści

1. Pranie foteli samochodowych. Dlaczego warto o to zadbać?
2. Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem?
3. Pranie tapicerki samochodowej. Przydatne wskazówki
4. Mycie tapicerki. Kilka słów na koniec

Czy domowe sposoby na mycie tapicerki dają pożądane efekty? Odpowiedź brzmi: tak! Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób zabrać się za czyszczenie, aby pozbyć się brudu, a jednocześnie nie uszkodzić jej powierzchni. Przekonaj się, że takie pranie foteli wcale nie musi być uciążliwe. Czytaj dalej!

Pranie foteli samochodowych. Dlaczego warto o to zadbać?

Codzienne korzystanie z samochodu sprawia, że tapicerka może zabrudzić się bardzo szybko. Jeżeli dodać do tego podróżowanie z rodziną czy zwierzętami, to mogą pojawiać się na niej rozmaite plamy, okruszki i inne zabrudzenia. Wszystko to sprawia, że nawet po kilku tygodniach tapicerka może wyglądać naprawdę źle.

Jeżeli w samochodzie masz założone pokrowce, to ich utrzymanie w czystości jest nieporównywalnie łatwiejsze. Wystarczy je zdjąć, zabrać do domu i wyprać. Jednak ich zakup to dodatkowy koszt, a poza tym nie każdy lubi dodatkową warstwę tkaniny na siedziskach samochodowych. Co w takiej sytuacji? Pozostaje Ci pranie foteli samochodowych.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że w czystym samochodzie jest po prostu… przyjemniej. Jeżeli fotele są zaniedbane i przyklejają się do nich okruszki i inne zabrudzenia, to po pewnym czasie ich usunięcie może stać się jeszcze trudniejsze. W samochodzie trzeba czuć się komfortowo – żeby móc skupić się na jeździe, a długa podróż nie była uciążliwa. Raczej ciężko o dobre samopoczucie, jeżeli po wejściu do auta przyklejasz się do tapicerki lub wewnątrz pojazdu zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach.

Polecamy również: Mycie silnika. Na czym polega i jak to zrobić?

Podstawowe czyszczenie foteli samochodowych to oczywiście odkurzanie. W ten sposób jesteś w stanie pozbyć się np. okruszków, sierści, włosów, kurzu itd. Jednak w przypadku plam po płynach lub przy pojawieniu się zaschniętych zabrudzeń, może się to okazać niewystarczające. W takiej sytuacji trzeba zaplanować gruntowne mycie tapicerki.

jak wyczyścić siedzenia w samochodzie

Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem?

Pranie foteli samochodowych wcale nie musi być uciążliwe. Możesz oddać auto do specjalisty i cieszyć się doskonałymi efektami. Jednak stosowanie tego rozwiązania regularnie – mocno nadwyręża budżet. Tego typu zabiegi bywają dość drogie. Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak!

Z pomocą przychodzi sprawdzony... płyn do mycia naczyń. Wymieszaj odrobinę z ciepłą wodą, aby uzyskać sporo piany. Następnie rozprowadź taki środek po tapicerce. Pozwól pianie chwilę popracować. Po kilkunastu minutach delikatnie wyczyść tapicerkę wilgotną szmatką zamoczoną w letniej, czystej wodzie. Następnie pozostaw do wyschnięcia.

Oczywiście nie zawsze trzeba myć całą tapicerkę. Niekiedy chodzi wyłącznie o usunięcie drobnych plam. W takiej sytuacji bardzo przydatna może okazać się soda oczyszczona. Podobnie jak w przypadku czyszczenia rozmaitych powierzchni, urządzeń czy ubrań w domu, również przy praniu siedzeń w aucie może ona zapewnić naprawdę atrakcyjne efekty. Jak się za to zabrać? Rozsyp sodę oczyszczoną na zabrudzonych obszarach tapicerki. Po upływie kilku godzin dokładnie odkurz siedzenia.

Bardzo dobre efekty daje także pasta sodowa. Co to takiego? To roztwór składający się z sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego oraz wody. Taką pastę rozprowadza się po tapicerce, a po odczekaniu kilkunastu minut wyciera przy pomocy wilgotnej ścierki lub gąbki moczonej w czystej wodzie.

Powyższe środki sprawdzają się w przypadku tapicerek materiałowych. Jednak jak wyczyścić siedzenia w samochodzie domowym sposobem, gdy fotele wykonane są ze skóry? W takiej sytuacji niezwykle przydatnym środkiem może okazać się… ocet. Szklankę octu rozpuść w około litrze wody. Niektóre źródła radzą też, by wodę zastąpić oliwą. Takim roztworem wytrzyj siedzenia w aucie.

W przypadku foteli skórzanych zadbaj także o to, aby odpowiednio natłuścić i zabezpieczyć tapicerkę. W tym celu poleca się przede wszystkim oleje naturalne z dodatkiem eterycznych – na przykład eukaliptusowego czy herbacianego. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz – zanim rozpoczniesz pranie tapicerki samochodowej, sprawdź, jak reaguje ona na Twój środek czyszczenia. Najlepiej wykonaj próbkę w mało widocznym miejscu i zobacz, czy nie doprowadzi to do odbarwień lub łuszczenia. 

jak wyczyścić siedzenia w samochodzie

Pranie tapicerki samochodowej. Przydatne wskazówki

Czyszczenie tapicerki warto przeprowadzić w ciepły dzień – najlepiej rano. Tak, żeby możliwe było jej jak najszybsze wyschnięcie. To naprawdę bardzo istotne. Gdy wilgoć wgryzie się w siedzenia, trudno będzie się jej pozbyć. Może to doprowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego. Choć pozbędziesz się zapachu brudu, jego miejsce może zająć nieprzyjemna woń pleśni.

Koniecznie zadbaj o cyrkulację powietrza w samochodzie. Jeżeli masz taką możliwość – otwórz wszystkie drzwi oraz klapę bagażnika. W ten sposób fotele wyschną o wiele szybciej. Jeżeli nie masz do tego warunków, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie pochłaniaczy wilgoci, które zgromadzą odparowaną z tapicerki wodę. Po tej opcji nie warto jednak oczekiwać cudów. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu solidne wietrzenie auta i pozostawienie go na słońcu.

Pranie tapicerki samochodowej jest o wiele łatwiejsze, gdy masz odpowiednie narzędzia. Podczas czyszczenia foteli przydadzą Ci się szczotka z miękkim włosiem oraz gąbka. Pamiętaj o tym, żeby nie pozostawiać środków piorących na fotelu na zbyt długo – najlepsze efekty uzyskasz, jeżeli po kilkunastu minutach zetrzesz je za pomocą wilgotnej szmatki.

Przeczytaj też: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

Jeżeli jednak czyszczenie foteli samochodowych spędza Ci sen z powiek, to być może warto zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt. Odkurzacze piorące doskonale sprawdzą się podczas czyszczenia foteli w aucie. Co ważne, są to uniwersalne urządzenia – wykorzystasz je także podczas prania domowych mebli lub dywanów. To rozwiązanie droższe, ale zdecydowanie bardziej wygodne.

jak wyczyścić siedzenia w samochodzie

Mycie tapicerki. Kilka słów na koniec

Czysta tapicerka to wyjątkowo ważny element samochodu, który ma wpływ na komfort podczas podróżowania. Nie musisz oddawać pojazdu do czyszczenia, żeby móc liczyć na schludne wnętrze w aucie. Domowe sposoby mogą przynieść bardzo zadowalające rezultaty. Są one także zdecydowanie tańsze, niż wizyta u specjalisty. Trzeba tylko trochę czasu i odpowiednich warunków pogodowych.

Regularne odkurzanie i czyszczenie tapicerki to absolutna podstawa, jeżeli zależy Ci na czystym wnętrzu samochodu. Podróżowanie w komfortowych warunkach ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętaj również, że gdy chodzi o ochronę kierowcy i pasażerów, niezwykle istotne jest odpowiednie ubezpieczenie.

W ofercie LINK4 znajdziesz szereg polis komunikacyjnych i podróżnych, które możesz dostosowywać do swoich oczekiwań. Oprócz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, możesz liczyć na pakiety obejmujące np. ochronę następstw nieszczęśliwych wypadków oraz niezwykle pomocny Assistance. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz polisę, która da Ci spokój – zarówno podczas codziennego korzystania z samochodu, jak i dłuższych podróży!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21