Czyszczenie alcantary – jak wyczyścić tapicerkę z tego materiału?

Jeżeli w Twoim samochodzie znajduje się tapicerka z alcantary, to na pewno wiesz, że jest to niezwykle elegancki materiał. Jednak jego konserwacja może przysparzać wielu trudności. Jak przeprowadzić czyszczenie alcantary?

Spis treści:
1. Pranie alcantary – jak je wykonać?
2. Jak czyścić alcantarę? Instrukcja krok po kroku
3. Czyszczenie alcantary i jej pielęgnacja
4. Czyszczenie alcantary – kilka słów na koniec

Fotele w Twoim samochodzie pokrywa alcantara? Czyszczenie takiej tapicerki wcale nie musi okazać się trudne. Alcantara to niewątpliwie atrakcyjny materiał – stosowany jest on zarówno w meblach domowych, jak i w tapicerkach samochodowych. Takie rozwiązanie jest cenione nie tylko ze względu na swój elegancki wygląd, ale również fakt, że jest przyjemne w dotyku. Jednak jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie alcantary

Pranie alcantary – jak je wykonać?

Jednym z bardziej interesujących materiałów na siedzeniach samochodowych jest alcantara. Jak czyścić taką tapicerkę? Materiał ten charakteryzuje się przyjemną strukturą, która często przywodzi na myśl skórę. Jest to jednak nieco mylące, ponieważ alcantara jest tkaniną wykonaną z włókien syntetycznych. W związku z tym wymaga innej pielęgnacji niż skóra naturalna czy inne popularne tapicerki. 

Gdy w Twoim samochodzie tapicerka to alcantara, czyszczenie takiego materiału wymaga zatem szczególnych procedur. Jest to związane z faktem, że materiał ten ma najczęściej jednolitą strukturę. W związku z tym na jego powierzchni zabrudzenia stają się szybko bardzo widoczne. Niekiedy, gdy zabrudzenia na alcantarze okażą się zbyt trudne do usunięcia, może być konieczne pranie alcantary. Nie jest to jednak prosta czynność – konieczne jest do tego zaopatrzenie się w odpowiedni środek do czyszczenia alcantary

Za chwilę dowiesz się, jak przeprowadzić pranie alcantary w swoim samochodzie. Pamiętaj, że do tego procesu warto zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do czyszczenia alcantary. Jaki? Czym czyścić alcantarę?

czyszczenie-alcantary

Sprawdź również: Czyszczenie podsufitki domowym sposobem. Poradnik krok po kroku

Jak czyścić alcantarę? Instrukcja krok po kroku

Gdy w Twoim aucie jest wykończenie typu alcantara, czyszczenie takiej tapicerki wygląda nieco inaczej niż w przypadku standardowych wykończeń. Jak czyścić alcantarę? Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju zabrudzenia się na niej znajdują. 

Jak wyczyścić alcantarę? Bez wątpienia podstawowym sposobem na czyszczenie alcantary jest jej odkurzanie. Jeżeli w samochodzie znajduje się tapicerka z tego materiału, czynność powinna być wykonywana regularnie. W końcu, gdy kurz wniknie we włókna, wówczas czyszczenie alcantary może być o wiele trudniejsze. 

Jak wyczyścić alcantarę, gdy pojawią się na niej zabrudzenia innego typu? Wówczas bardzo istotne jest to, aby działać najszybciej, jak to tylko możliwe. Jak powinno wyglądać czyszczenie tapicerki, żeby było najbardziej efektywne? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie można wcierać plamy w tapicerkę. Resztki – np. jedzenia – należy zebrać przy pomocy twardego przedmiotu. Można to także zrobić przy pomocy papierowego ręcznika lub czystej szmatki, pamiętając jednak, aby wykonywać ruchu w jednym kierunku. W innym wypadku możesz pogorszyć sytuację – wówczas plama zostanie wtarta we włókna alcantara, co sprawi, że będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia. 

Podczas usuwania plam należy zadbać o to, aby szmatka (lub gąbka) zawsze pozostawała czysta. Dlatego dobrym pomysłem jest mieć przy sobie miskę z wodą, w której możesz wypłukać szmatkę po każdorazowym wytarciu tapicerki. W ten sposób możesz upewnić się, że zabrudzenia nie będą wcierać się w tapicerkę 

Czym czyścić alcantarę w przypadku, gdy zabrudzenia już wniknęły we włókna tapicerki? Wówczas niezbędne może okazać się zaopatrzenie w odpowiedni środek do czyszczenia alcantary. 

Preparat do czyszczenia alcantary umożliwia czyszczenie na sucho. W takiej sytuacji środek do czyszczenia alcantary nakłada się na szmatkę lub gąbkę, a następnie delikatnie wciera się go we włókna tapicerki. Po naniesieniu preparatu na czyszczoną powierzchnię należy usunąć resztki przy pomocy wilgotnej szmatki. Tak przeprowadzone pranie alcantary może okazać się niezwykle skuteczne – a wnętrze auta zacznie prezentować się od razu znacznie lepiej. 

czyszczenie-alcantary

Czyszczenie alcantary i jej pielęgnacja

Alcantara – jak czyścić? To już mniej więcej wiesz. Warto jednak uświadomić sobie, że gdy Twoją tapicerką jest alcantara, czyszczenie takiego materiału wymaga zachowania szczególnych zasad i wskazówek. Przede wszystkim należy pamiętać, że alcantara nie może mieć styczności z mocnymi detergentami. W grę nie wchodzą żadne wybielacze, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się przebarwień na tapicerce. 

Jak czyścić alcantarę? Kolejna kwestia odnosi się do temperatury. Czyszczenie alcantary można wykonywać w temperaturze, która nie przekracza 30-40 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia włókien w tkaninie. Dlatego pranie tapicerki nie może być wykonywane przy wykorzystaniu gorącej wody czy myjek parowych. Zdecydowanie warto o tym pamiętać. 

Kolejna kwestia odnosi się do konieczności dokładnego usunięcia zacieków podczas czyszczenia. Trzeba bowiem pamiętać, że gładka struktura alcantara sprawia, że tego typu zabrudzenia są na niej bardzo dobrze widoczne. A jeżeli nie zostaną usunięte od razu – ich usunięcie w późniejszym czasie może być zdecydowanie utrudnione. 

Żeby tapicerka z alcantary wyglądała dobrze, konieczne jest także jej regularne szczotkowanie przy użyciu szczotki z miękkim włosiem. Ma to na celu ułożenie włókien w odpowiednim kierunku. Dzięki temu cała tapicerka będzie wyglądać na estetyczną i zadbaną. 

A jak powinno wyglądać czyszczenie tapicerki, na której pojawią się sfilcowania? Niestety taka sytuacja także może się zdarzyć. Wówczas niezbędne jest udanie się do specjalisty, który dokona takiej renowacji alcantara. Niestety domowe sposoby na usuwanie supełków czy sfilcowań kiepsko sprawdzają się w przypadku tapicerki z alcantary.

czyszczenie-alcantary

Przeczytaj także: Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Czyszczenie alcantary – kilka słów na koniec

Jak widzisz – czyszczenie alcantary nie należy do najprostszych czynności. Jeżeli jednak zaopatrzysz się we właściwy preparat do czyszczenia alcantary, możesz pozbyć się nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń. 

Czyste wnętrze w samochodzie ma ogromny wpływ na komfort i samopoczucie kierowcy. W związku z tym w pośredni sposób wpływa także na bezpieczeństwo podróży. W końcu jazda w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do poczucia rozdrażnienia.

Zobacz także: ubezpieczenie Honda, OC Nysa

Gdy jednak mowa o poczuciu bezpieczeństwa podczas podróży, zdecydowanie nie należy zapomnieć o odpowiednich ubezpieczeniach komunikacyjnych. Odpowiednie OC i AC to podstawa bezpiecznego podróżowania. Dzięki tej pierwszej polisie osoba poszkodowana w kolizji może liczyć na wypłatę odszkodowania na pokrycie szkód. 

Z kolei ta druga polisa sprawia, że możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży lub uszkodzenia Twojego auta. Jeżeli wzbogacisz to o pakiet Assistance – czyli dodatkową ochronę na wypadek awaryjnych sytuacji na drodze (umożliwiającą np. skorzystanie z auta zastępczego czy też holowania) – wówczas możesz sobie zapewnić poczucie bezpieczeństwa zarówno podczas dużych podróży, jak i w trakcie codziennego poruszania się po mieście. 

Gdy interesują cię tego typu ubezpieczenia komunikacyjne, koniecznie przyjrzyj się ofercie LINK4. Wiele produktów ubezpieczeniowych może sprawić, że znajdziesz ubezpieczenie, które będzie w pełni dostosowane do Twoich oczekiwań. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy