Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Sposoby na przewożenie nart w samochodzie

Czas czytania: 4 min. 21 sek.

Zimowy czas wiele osób spędza na stokach, pokonując ulubione trasy i wytyczając nowe szlaki. Jednak jak bezpiecznie i wygodnie przewieźć narty? Wykorzystać bagażnik magnetyczny, boks czy może kabinę pasażerską? Poznaj nasze sposoby na przewożenie nart w samochodzie.

Spis treści:

1. Przewożenie nart w samochodzie – czy to możliwe?
2. Jak przewozić narty w samochodzie?
3. Jak przewozić narty na dachu?
4. Narty w samochodzie – już wiesz, jak je przewieźć!

Na upragniony wypoczynek czeka się cały rok. Jedni preferują upalne lato w egzotycznym kraju, inni z kolei szusowanie po stokach zimą. Urokliwe chwile wymagają jednak pewnych przygotowań, w szczególności tych związanych z prawidłowym przewiezieniem nart na miejsce. To stosunkowo trudne zadanie, łączące tak naprawdę dwa problemy. Pierwszym jest bezpieczeństwo, zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników dróg, a drugim – czasami wysokie koszty związane z zakupem odpowiedniego środka transportu.

Przewożenie nart w samochodzie – czy to możliwe?

Na wstępie uspokajamy osoby zaniepokojone brakiem możliwości dotarcia na miejsce swoim własnym środkiem transportu – tak, przewożenie nart w samochodzie jest w pełni legalne i nie wiąże się z żadnymi reperkusjami dla kierowcy oraz pasażerów. Kluczem jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo, które powinno mieć podstawowy i zarazem decydujący wpływ na wybór odpowiedniego środka do przewożenia.

sposoby na przewożenie nart w samochodzie

Narty ze względu na ponadnormatywną długość rzadko uchodzą za ładunek łatwy do przewożenia, a producenci, poza pewnymi wyjątkami, nie dostosowują pojazdów do ich transportowania. Z tego względu większość kierowców przed wybraniem się na stok musi nieco pogłówkować. Niestety zazwyczaj na główkowaniu się kończy, gdyż bez odpowiedniego sprzętu lub wyposażenia samochodu nie będzie fizycznej możliwości przewozu nart na miejsce. A już z całą pewnością nie w prawidłowych, czyli bezpiecznych i komfortowych warunkach. 

Przeczytaj także: Przewożenie roweru w samochodzie – jak to robić bezpiecznie?

Jak przewozić narty w samochodzie?

Przewożenie nart w samochodzie to jedna z niewielu uciążliwości, które mogą tak naprawdę zupełnie zepsuć czas zaplanowany na stoku – brak możliwości przewozu tych akcesoriów w zasadzie decyduje za Ciebie. Nie musi jednak tak być. 

Hobbystyczną jazdę na nartach uprawia coraz więcej osób. Producenci różnych akcesoriów motoryzacyjnych zauważyli ten trend. W rezultacie znajdziesz w sklepach dziesiątki ciekawych rozwiązań. Dzięki ich zastosowaniu narty w samochodzie to już nie tylko fanaberia i rozwiązanie dla odważnych lub sportowców dysponujących własnym busem bądź dużym pojazdem typu pick-up. Przy używaniu konkretnego akcesorium zwróć także uwagę na bezpieczeństwo.

sposoby na przewożenie nart w samochodzie

Pamiętaj, aby zachować:

  • Bezpieczeństwo – osunięcie się nart z dachu lub wysunięcie się ich z tunelu we wnętrzu kabiny może prowadzić do wielu niebezpieczeństw. Warto ich uniknąć i zawsze kilkukrotnie przed wyjazdem sprawdzić, czy połączenie jest pewne i stabilne. Dobrze jest także zatrzymać się po kilku kilometrach trasy i ocenić stan połączenia.

  • Komfort przewozu – transportowanie nart w sposób wpływający negatywnie na komfort jest niezwykle uciążliwe i może zmienić pozornie przyjemną podróż w koszmar. Zamontuj uchwyty na narty tak, aby nie ograniczały widoczności.

  • Łatwość użytkowania – niektóre akcesoria przeznaczone do przewozu nart są uciążliwe w montażu i demontażu, przez co mogą wymagać wielogodzinnych, długich i żmudnych przygotowań. Czasami warto nieco dopłacić i zakupić wariant opisywany przez producenta jako prosty w instalacji. Dzięki niemu czas potrzebny do przeprowadzenia montażu skrócisz do niezbędnego minimum.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak przewozić narty na dachu?

sposoby na przewozenie nart w samochodzie

  • Uchwyty na narty

Zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, które z całą pewnością będzie najczęstszym widokiem na parkingu przy stoku. To optymalny wybór dla większości osób, a jego kolejną zaletą, poza dobrymi warunkami pracy, jest także stosunkowo niewysoka cena oraz prosty montaż na stalowych i aluminiowych belkach samochodu. 

Oczywiście belki należy dokupić osobno a, co bardzo ciekawe, to właśnie one mogą stanowić znacznie większy wydatek niż dedykowane akcesorium. Uchwyt do nart wymaga jedynie zamocowania do belek. W przypadku samochodów wysokich, w tym np. aut typu SUV, warto przemyśleć wariant wysuwany.

  • Boks dachowy

Równie popularne rozwiązanie, jednak oczywiście znacznie droższe. Niekwestionowaną zaletą tego akcesorium jest jego opływowy kształt, dzięki któremu nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych dźwięków podczas jazdy prędkościami autostradowymi. 

Nie bez znaczenia jest także pokrywa – za jej pomocą możesz zasłonić narty na czas ich przewozu, chronić je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a nawet w pewnym stopniu uniemożliwić ich kradzież złodziejom. Boks warto wcześniej wymierzyć i porównać z wymiarami Twojego auta, a także sprawdzić, czy będzie istniała możliwość jego montażu.

  • Magnetyczne uchwyty na narty

Jak przewozić narty na dachu? Jest jeszcze jedno rozwiązanie spotykane na drogach coraz częściej, które ma mnóstwo zwolenników na całym świecie – teraz także w Polsce. Jako kierowca nie musisz obawiać się trudności montażu, gdyż ten sprowadza się wyłącznie do umieszczenia uchwytów na dachu. Montaż zapewnia także bezpieczeństwo, ponieważ uchwyty są na tyle mocne, że gwarantują w zasadzie brak obaw względem ich oderwania się w trakcie dynamicznej jazdy. Wady? Przytwierdzanie uchwytów magnetycznych do karoserii rodzi obawy względem porysowania lakieru. Niestety uzasadnione.

  • Tunel w samochodzie

Jak przewozić narty w samochodzie? Jak się okazuje, można to zrobić także bez użycia jakichkolwiek dodatkowych przyrządów i akcesoriów. Wystarczy wykorzystać tunel na narty, znany także jako przepust, który większość producentów samochodów instaluje na samym środku tylnej kanapy. Dzięki temu można wsunąć narty do wnętrza samochodu przez otwarty bagażnik. 

W tym przypadku niezwykle istotne jest bezpieczeństwo, gdyż w razie wypadku i nagłego zatrzymania się pojazdu, nieprzytwierdzone narty powędrują aż do samej szyby czołowej. Oczywiście po drodze niszcząc wszystko – mogą trwale uszkodzić elementy wyposażenia, a także zrobić krzywdę kierowcy i pasażerom. Kup koniecznie pokrowiec i przytwierdź narty do elementów wyposażenia auta.

Zobacz także: Narciarzu – ubezpiecz się i nie szalej!

Narty w samochodzie – już wiesz, jak je przewieźć!

Jak zatem widać, narty w samochodzie da się przewozić nie tylko bezpiecznie, lecz także komfortowo. Współcześni producenci akcesoriów przeznaczonych do przewozu długich nart serwują swoim klientom co roku ciekawe, nietuzinkowe rozwiązania, dzięki którym narty są przewożone w optymalnych warunkach, bezpiecznie i z poszanowaniem innych osób.

Warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie akcesoriów. Dobre firmy dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz dużemu know-how doskonale wiedzą, jak zaprojektować poszczególne rozwiązania, aby były bezpieczne, komfortowe i zarazem w pełni stylowe.

Przed wyjazdem w góry warto zainteresować się również ubezpieczeniem. W ramach ubezpieczenia turystycznego rozszerzonego o ochronę związaną z uprawianiem sportów zimowych możesz liczyć na pomoc finansową w razie nieszczęśliwego wypadku lub kontuzji na stoku.

Warto również wybrać pakiet Podróże + Auto Assistance. Dzięki niemu możesz otrzymać pomoc w razie awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu. Warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. 

Sprawdź także: ubezpieczenie OC w MielcuOC Citroen

Jeśli chcesz poznać wysokość polisy, skorzystaj z Kalkulatora LINK4. Możesz również skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się osobiście z jednym ze współpracujących z nami agentów. Wszelkie informacje znajdziesz również na stronie internetowej LINK4. 

Krótkoterminowe ubezpieczenie Auto Assistance na czas wyjazdu dostępne w LINK4 w pakiecie z ubezpieczeniem Podróże. Auto Assistance w Podróży dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z Ubezpieczeniem Podróże. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU PODRÓŻE dostępne są na stronie www.link4.pl. 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21