OC turystyczne – co powinieneś o nim wiedzieć?

Planujesz urlop za granicą? Ubezpieczenie OC turystyczne w podróży bywa niezwykle przydatne. Zobacz, czym charakteryzuje się taka polisa, w jakich sytuacjach zapewni Ci ona ochronę i dlaczego warto zabezpieczyć się przed wyjazdem. 

Spis treści:
1. Czy OC turystyczne jest obowiązkowe?
2. Ubezpieczenie turystyczne OC – co obejmuje?
3. Jak wykupić ubezpieczenie OC turystyczne?
4. Teraz już wiesz, jak działa OC turystyczne!

Czy podczas organizowania wyjazdu musisz zadbać także o ubezpieczenie? Warto podjąć kroki, aby zapewnić sobie OC turystyczne. Uchroni Cię ono przed konsekwencjami finansowymi losowych sytuacji w trakcie trwania podróży za granicami Polski. Sprawdź, dlaczego warto nabyć polisę, ile ona kosztuje i przed czym Cię chroni. Poznaj odpowiedzi przygotowane przez doświadczony zespół ekspertów LINK4 i przekonaj się na własne oczy, że nie warto bagatelizować ubezpieczenia OC na czas wyjazdu.  

Czy OC turystyczne jest obowiązkowe?

Przygotowanie się do podróży bywa czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy. Oczywiście nie chodzi tylko o rezerwację noclegu, organizację transportu i pakowanie. Istotne są także informacje na temat obecnego prawa w danym regionie i zakres niezbędnego ubezpieczenia. 

Podczas wyjazdu zagranicznego na terenie UE, turyści najczęściej zajmują się uzyskaniem karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest to potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Dzięki temu w razie wypadku lub problemów zdrowotnych (gdy będzie potrzebna pomoc medyczna), koszty leczenia w innych krajach Unii Europejskiej pokrywane są z polskiego ubezpieczenia.

oc-turystyczne

Inną popularną polisą wśród osób udających się na dalszy wyjazd, jest ubezpieczenie podróżne. To bardzo dobre rozwiązanie, które obejmuje koszty leczenia, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) i Assistance (czyli dodatkowe wsparcie w nieprzewidzianych, awaryjnych sytuacjach). Szczegóły znajdziesz na stronie LINK4 (https://www.link4.pl/ubezpieczenie-turystyczne).

Istnieje jeszcze ubezpieczenie turystyczne OC. Co obejmuje takie ubezpieczenie? W ramach polisy ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w wybranych sytuacjach, w których szkoda powstawała z winy po stronie osoby ubezpieczonej. 

Choć OC kojarzone jest z polisami komunikacyjnymi (wykupionymi przez właścicieli pojazdów), istnieje też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Zatem ubezpieczenie OC turystyczne oznacza, że możesz zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej. 

Czy oznacza to, że takie ubezpieczenie turystyczne OC jest obowiązkowe? Otóż nie. Warto jednak o to zadbać — szczególnie podczas podróży z dziećmi. Nigdy nie wiadomo, czy w trakcie wakacyjnego zwiedzenia i odpoczynku, nie wyrządzisz przypadkowo komuś szkody finansowej (np. jadąc hulajnogą lub rowerem przez miasto).

Interesuje Cię atrakcyjne cenowo ubezpieczenie turystyczne OC? Co obejmuje takie rozwiązanie i jak zgłosić szkodę z ramienia OC w podróży? Zaraz wszystko będzie dla Ciebie jasne. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, dzięki wiedzy przekazywanej przez zespół LINK4. 

Sprawdź również: Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Czy to możliwe?

Ubezpieczenie turystyczne OC – co obejmuje?

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje ochronę na wypadek wielu zdarzeń szkodowych. Mogą być to wspomniane już koszty leczenia w razie choroby, ale także uszkodzenie sprzętu sportowego lub nieumyślne zniszczenie mienia osoby trzeciej (np. zbicie okna w wynajmowanym mieszkaniu). 

Istnieje długi lista sytuacji, w których ubezpieczenie OC w podróży gwarantuje ochronę. Warto uświadomić sobie, że będąc na wakacjach, możesz: 

  • Podczas gry w piłkę wybić szybę w zaparkowanym obok samochodzie;

  • Zarysować czyjeś auto; 

  • W chwili zwiedzania zabytkowej starówki miasta możesz “zagapić się”, wpaść na kogoś i przewrócić taką osobę — powodując u niej tym samym uszczerbek na zdrowiu; 

  • Zniszczyć wyposażenie hotelu, co będzie wiązało się z koniecznością rekompensaty szkód; 

  • W trakcie zabaw dzieci doprowadzi do szkody u rówieśnika na campingu.

    oc-turystyczne

Warto więc mieć pewność, że chroni Cię ubezpieczenie w LINK4 i możesz liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy. Ważne OC w ubezpieczeniu turystycznym sprawi, że odpowiednia kwota zostanie wypłacona osobie, której została wyrządzona szkoda

Pamiętaj, że ochrona nie jest nieograniczona. Odszkodowanie jest wypłacane do kwoty wskazanej w polisie. Oznacza to, że jeżeli szkody majątkowe wyrządzone przez Ciebie podczas wakacyjnych podróży będą wyższe, to ubezpieczenie zostanie opłacone wyłącznie częściowo. 

Oprócz tego pamiętaj o tym, że OC w ubezpieczeniu turystycznym obejmuje szkody spowodowane nieumyślnie. W związku z tym, jeżeli pojawi się uzasadnione przekonanie, że szkoda nie była dziełem przypadku, wypłata odszkodowania może zostać wstrzymana. 

Warto więc dokładnie zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie wyłączenia ma dane ubezpieczenie turystyczne OC. Dzięki temu zyskasz pewność, w jakich sytuacjach możesz liczyć na ochronę. W większości przypadków nie możesz bowiem liczyć na odszkodowanie, jeżeli szkody zostaną wyrządzone na skutek sytuacje, którym można było świadomie zapobiec — np. w związku z udziałem w bójce czy pod wpływem alkoholu.

Jak wykupić ubezpieczenie OC turystyczne?

Wykupienie ubezpieczenia OC nie jest skomplikowane. Wystarczy skorzystać z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. 

Chcąc wykupić ubezpieczenie podróżne, w tym OC w życiu prywatnym, należy wybrać region, do którego się udajesz. 

Podczas obliczeń, ile będzie kosztować ubezpieczenie turystyczne, w tym OC, istotne jest także to, na jak długo zamierzasz wyjechać. Taka polisa nie jest opłacana na rok jak OC komunikacyjne. W tym przypadku ochronę opłaca się na tak długo, jak trwać będzie podróż.

Kolejna istotna kwestia mająca wpływ na koszt danego ubezpieczenia, wiąże się z liczbą osób, które mają zostać objęte ochroną. Planując samotną podróż, kwota za ubezpieczenie będzie niższych niż w przypadku, gdy wyjeżdżasz z rodziną. 

oc-turystyczne

Przeczytaj także: Wakacje z czworonogiem – jak przygotować się do wyjazdu z psem lub kotem

Teraz już wiesz, jak działa OC turystyczne!

Jak widzisz, OC turystyczne to rozwiązanie, które jest przydatne podczas podróżowania. Chcesz zapewnić sobie spokój na czas wyjazdów? Zainwestuj o polisę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym na okres podróży. Dzięki temu w przypadku wielu nieprzewidzianych sytuacji, w których Ty lub ktoś z Twojej rodziny doprowadziłby do powstania szkody, jej naprawienie zostanie sfinansowane przez ubezpieczyciela (o ile zostaną zachowane okoliczności opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia). 

Pamiętaj przy tym, że OC w podróży nie odnosi się do kwestii komunikacyjnych. Jeżeli jedziesz samochodem na wakacje, w dalszym ciągu podstawą jest obowiązkowa polisa OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Jeżeli podróżujesz na terenie Unii Europejskiej własnym samochodem, nie potrzebujesz dodatkowej polisy. W przypadku podróżowania do innych krajów konieczna może okazać się Zielona Karta. Natomiast szkody samochodu z wypożyczalni, pokrywane są z polisy OC wykupionej przez wypożyczalnię.

Sprawdź także: OC Gdańskubezpieczenie Renault

Ubezpieczenia OC, AC czy Assistance to wyłącznie przykład polis, z jakimi możesz spotkać się na co dzień. Chcesz zapoznać się z pełną ofertą LINK4? Wypełnij nasz formularz kontaktowy na stronie LINK4 lub skonsultuj się z infolinią pod numerem 22 444 44 44

Korzystając z kalkulatora LINK4, możesz też w zaledwie krótką chwilę poznać szczegółową wycenę swojego ubezpieczenia. Zobacz, że wystarczy kilka kliknięć myszki, by otrzymać natychmiast ofertę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy