Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Czy to możliwe?

Czas czytania: 7 min. 39 sek.

Planujesz wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę i zastanawiasz się, czy jest to możliwe? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wymogi formalne musisz spełnić, by taka podróż odbyła się bezpiecznie i zgodnie z prawem!

Prawo determinuje pewne zasady dotyczące podróżowania nie swoim autem – mogą być one różne w zależności od kraju, na którego terenie przebywasz. Dlatego tak ważne jest, aby przed podróżą nie tylko zadbać o niezbędny ekwipunek, ale też wiedzieć, jakie warunki będziesz musiał spełnić Ty sam oraz auto, którym będziesz się poruszać. W tym artykule wyjaśniamy, czy można jechać za granicę nie swoim samochodem i omawiamy, jakie są możliwości i konieczne procedury związane z takim wyjazdem.

Czy można wyjechać za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę?

Po całym kontynencie europejskim możesz bez przeszkód poruszać się swoim samochodem. Jednak co w przypadku, gdy używasz auta rodziców lub znajomych? Czy w ogóle możliwe jest poruszanie się nie swoim samochodem? Dopóki masz ze sobą dokumenty pojazdu oraz jest on ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, możesz poruszać się nim po Polsce bez problemu.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o wyjazd cudzym autem za granicę. W wielu krajach policja czy straż graniczna wymagają dodatkowych dokumentów od kierowcy, który porusza się nie swoim autem. Czy zatem możliwy jest wyjazd pożyczonym samochodem do Niemiec, Francji bądź innego kraju? Tak, ale każdy kraj ma w tym zakresie swoje przepisy. Dlatego, zanim wybierzesz się w podróż, sprawdź, jak sprawa wygląda w państwie, do którego się udajesz, oraz w tych, przez które będziesz przejeżdżał.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Jakie dokumenty potrzebne są w danym państwie? Zaświadczenia, które są potrzebne na wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę, można podzielić na dwa rodzaje:

  • Pisemna zgoda właściciela potwierdzona notarialnie – zazwyczaj powinna ona być sporządzona w języku kraju, do którego się udajesz, ewentualnie po angielsku. Oto kilka krajów, gdzie taki rodzaj zaświadczenia jest wymagany: Albania, Białoruś, Bułgaria, Grecja, Mołdawia, Serbia, Turcja, Ukraina oraz Węgry;
  • Pisemna zgoda właściciela bez notarialnego potwierdzenia – także powinna być sporządzona w kilku językach, w tym angielskim. Oto kraje, wymagające takiego dokumentu: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Rosja, Włochy.

Są jednak państwa, w których bez pisemnego poświadczenia masz prawo poruszać się pożyczonym autem. To m.in.: Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia.

Przepisy jednak mogą się zmienić, dlatego też przed samym wyjazdem dobrze jest jeszcze raz sprawdzić informacje w sieci lub skontaktować się z ambasadą danego kraju. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek na granicy. Zaoszczędzisz też pieniądze, które musiałbyś wydać na notarialne potwierdzenia zaświadczenia.

Przeczytaj również: Zielona Karta OC. Czym jest i w jakich państwach jest konieczna?

Czy potrzebuję zgody pisemnej właściciela pojazdu?

Aby wyjazd za granicę nieprzerejestrowanym autem nie spędzał Ci snu z powiek, odpowiednio się do niego przygotuj. By móc poruszać się pożyczonym samochodem w wielu krajach potrzebne będzie Ci wspomniane wcześniej upoważnienie do korzystania z samochodu za granicą. Jednak jak taki dokument powinien wyglądać i jakie informacje musi zawierać? Dobrze o tym wiedzieć, bo w przypadku niekompletnych danych rutynowa kontrola drogowa może zmienić się w przykre doświadczenie.

Może okazać się, że funkcjonariusze policji uznają auto za skradzione, a Ty na czas wyjaśnienia całej sytuacji będziesz traktowany jako podejrzany o kradzież samochodu. Nikt nie chce przeżyć czegoś takiego, a zwłaszcza w trakcie urlopu.

Upoważnienie dla kierowcy do prowadzenia pojazdu – wzór

W sieci z pewnością znajdziesz wiele gotowych szablonów tego rodzaju dokumentów. Mogą one ułatwić stworzenie własnego, jednak warto, abyś sprawdził, czy zawierają one miejsce na wszystkie potrzebne dane. W upoważnieniu do podróżowania pożyczonym autem powinny znaleźć się takie informacje:

  • Imię i nazwisko osoby upoważniającej – właściciela pojazdu;
  • Imię i nazwisko osoby korzystającej z samochodu – kierowcy udającego się za granicę;
  • Miejsce zamieszkania, nazwa oraz numer dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport;
  • Dane pojazdu – marka, model, numer VIN oraz numer rejestracyjny.
  • Podpis właściciela auta oraz data.

Tak powinno być zbudowane upoważnienie dla kierowcy do prowadzenia pojazdu. Wzór graficzny tego dokumentu nie jest nigdzie wskazany, dlatego może on wyglądać dowolnie. Ważne, by znajdowały się tam wszystkie wymienione wyżej informacje. Najlepiej w języku kraju, do którego się udajesz oraz po angielsku.

W przypadku kraju, w którym wymagane jest notarialne poświadczenie danych, musisz odbyć wizytę u notariusza. Zanim jednak tam się udasz, trzeba jeszcze przetłumaczyć upoważnienie do prowadzenia pojazdu. Dokona tego tłumacz przysięgły. Często też sam notariusz może potwierdzić upoważnienie w innym języku.

Notarialne poświadczenie podpisu pod pełnomocnictwem do użytkowania pojazdu za granicą nie jest drogie. Koszt takiej usługi u notariuszy w całym kraju jest taki sam i wynosi 20 zł plus VAT, czyli 24,60 zł. Co ważne, właściciel samochodu podpisuje upoważnienie w obecności notariusza. Gdy zakończy on swoje czynności, możesz już bez przeszkód rozpocząć wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę.

Czy zasady różnią się w zależności od kraju docelowego?

Upoważnienie do wyjazdu pożyczonym autem za granicę to nie jedyna rzecz, jaką musisz zabrać ze sobą na wyjazd za granicę nie swoim samochodem. Lista nie jest długa, oto najważniejsze przedmioty lub dokumenty, które powinny znaleźć się w samochodzie:

  • Prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny – absolutna podstawa, bez tych dokumentów Twoja podróż może stać się nieprzyjemna i pełna kłopotów z lokalnymi policjantami;
  • Ubezpieczenie podróżne – koszty związane z leczeniem, hospitalizacją mogą być bardzo wysokie. Wybierając ubezpieczenie, w czasie podróży nie musisz się martwić o takie koszty. W tym celu sprawdź ofertę LINK4.
  • Dodatkowe wyposażenie pojazdu – jest nieobowiązkowe, jednak elementy te mogą się przydać podczas wyprawy, jaką jest wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Zabierz ze sobą apteczkę, zapasowe żarówki oraz komplet bezpieczników.

Większość krajów europejskich jest sygnatariuszami konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. W myśl zawartych w niej przepisów, jeśli podróżujesz autem za granicę, w samochodzie musisz mieć tylko te elementy wyposażenia, które są wymagane prawem krajowym. Zawsze warto też mieć przy sobie upoważnienie do wyjazdu pożyczonym samochodem za granicę. Nawet jeśli nie jest ono wymagane prawem. Dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie.

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę nie swoim samochodem i pożyczasz samochód od kolegi, rodziców czy nawet współmałżonka, na którego zarejestrowany jest pojazd, dochodzi do zawarcia tzw. umowy użyczenia. Na gruncie polskiego porządku prawnego umowa ta regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, art. 710 i nast. Co ważne, ustawodawca nie zastrzega konkretnej formy, w jakiej zawarta ma być umowa użyczenia, a więc umowa w formie ustnej jest wystarczająca do tego, aby użyczenie było ważne. „Zaświadczenie” czy „upoważnienie” jest więc niejako potwierdzeniem zawarcia tej umowy na piśmie, czy też samą umową w formie pisemnej.

A jakie mogą być więc konsekwencje braku „upoważnienia” do użytkowania samochodu za granicą? Przede wszystkim natury pragmatycznej: policja czy inne służby danego państwa, które wymaga takiego dokumentu w czasie podróży zagranicznej, może zająć Ci sporo czasu na sprawdzenie, czy np. pojazd nie znajduje się na liście poszukiwanych samochodów. W podróży za granicę zdecydowanie warto mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu”.

− komentuje mgr prawa Aleksandra Wolska  

Decydując się na wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę, zapoznaj się także z ograniczeniami prędkości czy też specyficznymi przepisami, które obowiązują w danym państwie. W ten sposób unikniesz kosztownych mandatów i innych nieprzyjemności, a wyjazd za granicę pożyczonym samochodem będzie przyjemny i udany.

Sprawdź także: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić

Ubezpiecz swój samochód z LINK4

Wybierając się za granicę, musisz posiadać ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe również w Polsce. Poruszanie się samochodem bez ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej jest złamaniem przepisów nie tylko w naszym kraju, ale też na całym terytorium Unii Europejskiej i może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jeżeli tego potrzebujesz, zgłoś się do nas po Zieloną Kartę przed podróżą zagranicę. Wydamy Ci ją za darmo. Zielona Karta  to dokument potwierdzający posiadanie OC, który jest wymagany w niektórych krajach, takich jak Albania, Mołdawia, Macedonia Północna, Ukraina oraz innych.

Na wyjazd pożyczonym samochodem do Niemiec, Czech, Włoch czy innego kraju, przyda Ci się również dodatkowe ubezpieczenie Assistance. Może je wykupić właściciel pojazdu, który ma już wykupione w LINK4 OC.

Dzięki niemu otrzymasz potrzebną pomoc w pierwszych chwilach po wypadku za granicą lub jeszcze w Polsce. Możesz wybrać jeden z trzech wariantów: Auto Assistance, Auto Assistance Plus i Auto Assistance Komfort. W ramach tego ostatniego zyskujesz najszerszy zakres ochrony. Obejmuje on m.in. holowanie bez limitu kilometrów na terenie Polski oraz do 750 km od miejsca zdarzenia w Europie, a także auto zastępcze na 5 dni w razie awarii i na 10 w przypadku kradzieży bądź wypadku. 

Jeżeli pożyczyłeś samochód i nie chcesz angażować w wykup ubezpieczenia Assistance właściciela samochodu, w LINK4 możesz wykupić podstawowy wariant Auto Assistance razem z ubezpieczeniem Podróże.

Wyjazd za granicę cudzym autem – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak przygotować upoważnienie do prowadzenia pojazdu za granicą, którego właścicielem jest inna osoba. Wiesz już, czy można jechać za granicę nie swoim samochodem, a także, w jakich krajach koniecznie jest notarialne potwierdzenie dokumentu oraz co trzeba zabrać ze sobą, by podróż była bezpieczna.  

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne w LINK4. Dzięki temu zabezpieczysz się na wszystkie nieprzewidziane okoliczności, takie jak nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek i pokrycie kosztów leczenia z tym związanych. A dodatkowo, do ubezpieczenia turystycznego możesz wykupić Auto Assistance. Dzięki odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej w razie potrzeby hospitalizacji, zakupu leków, transportu do Polski czy awarii samochodu będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie i fachową pomoc.

Sprawdź też bezpłatny kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. Możesz też porozmawiać z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 albo spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Siedlce, Rejestracja samochodu Częstochowa

FAQ – często zadawane pytania

Czy mogę wyjechać za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę?

Tak, jest to możliwe po spełnieniu konkretnych wymogów. Każdy kraj ma w tym zakresie swoje przepisy. W Albanii, Grecji, Serbii, Turcji, Ukrainie czy na Węgrzech konieczne jest posiadanie pisemnej zgody właściciela potwierdzonej notarialnie. W Chorwacji, Czarnogórze, Estonii, Rosji, Bośni i Hercegowinie oraz we Włoszech trzeba posiadać zgodę właściciela, ale bez notarialnego potwierdzenia. W Finlandii, Irlandii, Holandii, Danii, Portugalii, Słowenii, na Słowacji i Łotwie nie trzeba mieć pisemnego poświadczenia. Przepisy jednak mogą się zmienić, dlatego też przed samym wyjazdem dobrze jest jeszcze raz sprawdzić informacje w sieci lub skontaktować się ambasadą danego kraju. 

Jakie dokumenty i upoważnienia są niezbędne do wyjazdu zagranicę nie swoim samochodem?

W niektórych krajach europejskich, m.in. w Grecji, Albanii, Mołdawii, Serbii, Ukrainie czy na Węgrzech, należy posiadać pisemną zgodę właściciela potwierdzoną notarialnie. Zazwyczaj powinna ona być sporządzona w języku kraju, do którego się udajesz, ewentualnie po angielsku. W Bośni i Hercegowinie, Rosji, Estonii, Czarnogórze, Chorwacji i we Włoszech należy z kolei posiadać pisemną zgodę właściciela bez notarialnego potwierdzenia. Powinna być sporządzona w kilku językach, w tym w angielskim. W upoważnieniu powinny znaleźć się takie informacje jak: dane osobowe właściciela pojazdu oraz kierowcy udającego się za granicę, w tym imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, nazwa i numer dowodu tożsamości. Konieczne jest też wskazanie danych pojazdu oraz umieszczenie podpisu właściciela auta i daty sporządzenia umowy.

Czy potrzebuję zgody pisemnej właściciela pojazdu na wyjazd za granicę?

Aby poruszać się w wielu krajach europejskich, niezbędne jest posiadanie pisemnego upoważnienia od właściciela pojazdu. W niektórych państwach, m.in. Danii, Finlandii, Holandii, Portugalii czy Irlandii, masz prawo poruszać się pożyczonym autem bez pisemnego poświadczenia.

Czy zasady różnią się w zależności od kraju, do którego wyjeżdżam?

Tak, zasady różnią się w zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz. W niektórych konieczne jest posiadanie pisemnej zgody właściciela pojazdu, potwierdzonej notarialnie, a w innych upoważnienia pisemnego bez notarialnego potwierdzenia. Są też państwa, w których nie wymaga się żadnego dokumentu. Zasady te mogą się zmieniać, dlatego każdorazowo przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić aktualne przepisy obowiązujące w danym kraju.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Przeczytaj podobne wpisy

4 rzeczy, na które musisz uważać, jadąc ...

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20