Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Czy to możliwe?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę i zastanawiasz się, czy jest to możliwe? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wymogi formalne musisz spełnić, by taka podróż odbyła się bezpiecznie i zgodnie z prawem!

Spis treści: 
1. Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Czy to możliwe? 
2. Wyjazd za granicę pożyczonym samochodem. Niezbędne upoważnienia
3. Wyjazd cudzym autem za granicę. Co jeszcze Ci się przyda?
4. Upoważnienie do korzystania z samochodu. Podsumowanie

Prawo determinuje pewne zasady, dotyczące podróżowania nie swoim autem – mogą być one różne w zależności od kraju, na którego terenie przebywasz. Dlatego tak ważne jest, aby przed podróżą nie tylko zadbać o niezbędny ekwipunek, ale też wiedzieć, jakie warunki będziesz musiał spełnić Ty sam oraz auto, którym będziesz się poruszać.

banner-link4-skladka

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Czy to możliwe? 

Po całym kontynencie europejskim możesz bez przeszkód poruszać się swoim samochodem. Jednak co w przypadku, gdy używasz auta rodziców lub znajomych? Czy w ogóle możliwe jest poruszanie się nie swoim samochodem? Dopóki masz ze sobą dokumenty pojazdu oraz jest on ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, na terenie naszego kraju nie powinno być z tym problemu.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy chodzi o wyjazd cudzym autem za granicę. W wielu krajach policja czy straż graniczna wymagają dodatkowych dokumentów od kierowcy, który porusza się nie swoim autem. Każdy kraj ma w tym zakresie swoje przepisy. Dlatego, zanim wybierzesz się w podróż, sprawdź, jak sprawa wygląda w państwie, do którego się udajesz, oraz w tych, przez które będziesz przejeżdżał.

Jakie dokumenty potrzebne są w danym państwie? Zaświadczenia takie można podzielić na dwa rodzaje:

• Pisemna zgoda właściciela potwierdzona notarialnie – zazwyczaj powinna ona być sporządzona w języku kraju, do którego się udajesz, ewentualnie po angielsku. Oto kilka krajów, gdzie taki rodzaj zaświadczenia jest wymagany: Albania, Białoruś, Bułgaria, Grecja, Mołdawia, Serbia, Turcja, Ukraina oraz Węgry;
• Pisemna zgoda właściciela bez notarialnego potwierdzenia – także powinna być sporządzona w kilku językach, w tym angielskim. Oto kraje, wymagające takiego dokumentu: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Rosja, Włochy.

Są jednak państwa, w których bez pisemnego poświadczenia masz prawo poruszać się pożyczonym autem. To m.in.: Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia.

Przepisy jednak mogą się zmienić, dlatego też przed samym wyjazdem dobrze jest jeszcze raz sprawdzić informacje w sieci lub skontaktować się ambasadą danego kraju. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek na granicy. Zaoszczędzisz też pieniądze, które musiałbyś wydać na notarialne potwierdzenia zaświadczenia.

Przeczytaj również: Zielona Karta OC. Czym jest i w jakich państwach jest konieczna?

wyjazd-za-granice-samochodem-zarejestrowanym-na-inna-osobe

Wyjazd za granicę pożyczonym samochodem. Niezbędne upoważnienia

By móc poruszać się pożyczonym samochodem w wielu krajach potrzebne będzie Ci wspomniane wcześniej upoważnienie do korzystania z samochodu za granicą. Jednak jak taki dokument powinien wyglądać i jakie informacje musi zawierać? Dobrze o tym wiedzieć, bo w przypadku niekompletnych danych rutynowa kontrola drogowa może zmienić się w przykre doświadczenie.

Może okazać się, że funkcjonariusze policji uznają auto za skradzione, a Ty na czas wyjaśnienia całej sytuacji będziesz traktowany jako podejrzany o kradzież samochodu. Nikt nie chce przeżyć czegoś takiego, a zwłaszcza w trakcie urlopu. 

Upoważnienie dla kierowcy do prowadzenia pojazdu – wzór

W sieci z pewnością znajdziesz wiele gotowych szablonów tego rodzaju dokumentów. Mogą one ułatwić stworzenie własnego, jednak warto, abyś sprawdził, czy zawierają one miejsce na wszystkie potrzebne dane. W upoważnieniu do podróżowania pożyczonym autem powinny znaleźć się takie informacje:

 Imię i nazwisko osoby upoważniającej – właściciela pojazdu;
• Imię i nazwisko osoby korzystającej z samochodu – kierowcy udającego się za granicę;
• Miejsce zamieszkania, nazwa oraz numer dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport;
• Dane pojazdu – marka, model, numer VIN oraz numer rejestracyjny.
• Podpis właściciela auta oraz data

Tak powinno być zbudowane upoważnienie dla kierowcy do prowadzenia pojazdu. Wzór graficzny tego dokumentu nie jest nigdzie wskazany, dlatego może on wyglądać dowolnie. Ważne, by znajdowały się tam wszystkie wymienione wyżej informacje. Najlepiej w języku kraju, do którego się udajesz oraz po angielsku. 

banner-link4-kalkulator

Upoważnienie do korzystania z samochodu za granicą – potwierdzenie notarialne

W przypadku kraju, w którym wymagane jest notarialne poświadczenie danych, musisz odbyć wizytę u notariusza. Zanim jednak tam się udasz, trzeba jeszcze przetłumaczyć upoważnienie do prowadzenia pojazdu. Dokona tego tłumacz przysięgły. Często też sam notariusz może potwierdzić upoważnienie w innym języku. 

Notarialne poświadczenie podpisu pod pełnomocnictwem do użytkowania pojazdu za granicą nie jest drogie. Koszt takiej usługi u notariuszy w całym kraju jest taki sam i wynosi 20 zł plus VAT, czyli 24,60 zł. Co ważne, właściciel samochodu podpisuje upoważnienie w obecności notariusza. Gdy zakończy on swoje czynności, możesz już bez przeszkód rozpocząć wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę.

wyjazd-za-granice-samochodem-zarejestrowanym-na-inna-osobe

Wyjazd cudzym autem za granicę. Co jeszcze Ci się przyda?

Upoważnienie do wyjazdu pożyczonym samochodem za granicę to nie jedyna rzecz, jaką musisz zabrać ze sobą w podróż. Lista nie jest długa, oto najważniejsze przedmioty lub dokumenty, które powinny znaleźć się w samochodzie:

• Prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny – absolutna podstawa, bez tych dokumentów Twoja podróż może stać się nieprzyjemna i pełna kłopotów z lokalnymi policjantami;
• Ubezpieczenie podróżne – koszty związane z leczeniem, hospitalizacją lub naprawą auta za granicą mogą być bardzo wysokie. Wybierając ubezpieczenie, w czasie podróży nie musisz się martwić o takie koszty. W tym celu sprawdź ofertę LINK4.
• Dodatkowe wyposażenie pojazdu – jest nieobowiązkowe, jednak elementy te mogą się przydać podczas wyprawy, jaką jest wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Zabierz ze sobą apteczkę, zapasowe żarówki oraz komplet bezpieczników.

Większość krajów europejskich jest sygnatariuszami konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. W myśl zawartych w niej przepisów, jeśli podróżujesz autem za granicę, w samochodzie musisz mieć tylko te elementy wyposażenia, które są wymagane prawem krajowym. Zawsze warto też mieć zawsze przy sobie upoważnienie do wyjazdu pożyczonym samochodem za granicę. Nawet jeśli nie jest ono wymagane prawem. Dzięki temu będziesz czuć się bezpiecznie.

Jeżeli pożyczasz samochód od kolegi, rodziców czy nawet współmałżonka, na którego zarejestrowany jest pojazd, dochodzi do zawarcia tzw. umowy użyczenia. Na gruncie polskiego porządku prawnego umowa ta regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, art. 710 i nast. Co ważne ustawodawca nie zastrzega konkretnej formy, w jakiej zawarta ma być umowa użyczenia, a więc umowa w formie ustnej jest wystarczająca do tego, aby użyczenie było ważne. „Zaświadczenie” czy „upoważnienie” jest więc niejako potwierdzeniem zawarcia tej umowy na piśmie, czy też samą umową w formie pisemnej.

A jakie mogą być więc konsekwencje braku „upoważnienia” do użytkowania samochodu za granicą? Przede wszystkim natury pragmatycznej: policja czy inne służby danego państwa, które wymaga takiego dokumentu w czasie podróży zagranicznej, może zająć Ci sporo czasu na sprawdzenie, czy np. pojazd nie znajduje się na liście poszukiwanych samochodów. W podróży za granicę zdecydowanie warto mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

− komentuje mgr prawa Aleksandra Wolska 

Zapoznaj się także z ograniczeniami prędkości, czy też specyficznymi przepisami, które obowiązują w danym państwie. W ten sposób unikniesz kosztownych mandatów i innych nieprzyjemności, a wyjazd za granicę pożyczonym samochodem będzie przyjemny i udany.

Sprawdź także: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić

wyjazd-za-granice-samochodem-zarejestrowanym-na-inna-osobe

Upoważnienie do korzystania z samochodu. Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak przygotować upoważnienie do prowadzenia pojazdu za granicą, którego właścicielem jest inna osoba. Wiesz już także, w jakich krajach koniecznie jest notarialne potwierdzenie dokumentu oraz co trzeba zabrać ze sobą, by podróż była bezpieczna. 

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne w LINK4. Dzięki temu zabezpieczysz się na wszystkie nieprzewidziane okoliczności, takie jak kolizja, uszkodzenie samochodu lub kradzież bagażu. Dzięki odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej w razie potrzeby hospitalizacji, zakupu leków, transportu do Polski, czy zepsucia samochodu będziesz mógł liczyć na nasze wsparcie i fachową pomoc.

Krótkoterminowe ubezpieczenie Auto Assistance na czas wyjazdu dostępne w LINK4 w pakiecie z ubezpieczeniem Podróże. Szczegółowe informacje dotyczące Auto Assistance sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Redakcja

Komentarze