Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wakacje z czworonogiem – jak przygotować się do wyjazdu z psem lub kotem

Czas czytania: 1 min. 27 sek.

Jeśli podczas wakacji nie możesz rozstać się ze swoim czworonogiem, zabierz go ze sobą! Istnieje coraz więcej miejsc wypoczynkowych, do których możesz przyjechać ze swoim zwierzakiem. Pamiętaj jednak, że na taką podróż musisz się szczególnie przygotować, aby zagwarantować  bezpieczeństwo: swojego pupila jak i innych podróżujących. Niestety polskie prawo ruchu drogowego nie nakłada na kierowcę obowiązku prawidłowego przewożenia zwierząt.

Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególna uwagę, szykując się na podróż ze zwierzęciem.

Zabierz dokumenty potwierdzające stan zdrowia

Czworonogi podobnie jak my, muszą mieć odpowiednie dokumenty.  Podczas podróży po kraju obowiązuje aktualne zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Za granicą zwierzak oprócz tego musi mieć także specjalny paszport. Wydaje go uprawniony lekarz weterynarii. Jadąc do krajów takich jak: Anglia, Irlandia czy Szwecja przygotuj dodatkowo zaświadczenie o wykonanych badaniach na obecność przeciwciał wirusa wścieklizny.

Zadbaj o bezpieczeństwo zwierzęcia w transporcie

  • Podróż samochodem

Najprostszym sposobem na transport zwierzęcia jest samochód. Tu najważniejsze jest stuprocentowe zapewnienie bezpieczeństwa. W zależności od wielkości i masy twojego pupila, powinieneś dobrać odpowiednie akcesoria. Bardzo małe psy i koty możesz przewozić w specjalnych transporterach przeznaczonych do samochodu.

Dla średnich psów dostępne są wygodne, szerokie szelki z mocowaniem do klamry pasa. Pamiętaj o ich właściwym zapięciu, by spełniały swoją rolę. Większe czworonogi przewoź na specjalnych matach mocowanych do zagłówków i foteli.

  • Podróż samolotem

Bardziej skomplikowanych przygotowań wymaga przewóz zwierzęcia samolotem. Oprócz wspomnianych wcześniej dokumentów, nie możesz zapomnieć o wyposażeniu się w transporter samolotowy, akceptowany przez wybrane linie lotnicze. Przed podróżą dowiedz się dokładnie, w jaki sposób może podróżować twój pupil – z właścicielem czy w luku dla zwierząt.

Zaplanuj regularne postoje

Jeśli decydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj o regularnym zatrzymywaniu się na postoje, by pies lub kot napił się wody i odpoczął. Nie przesadzaj z karmieniem zwierzaka przed i w trakcie jazdy. Przez kilka godzin nie zgłodnieje, a ty dzięki temu unikniesz nasilenia objawów ewentualnej choroby lokomocyjnej. Jeśli wiesz, że twój pupil źle znosi transport, możesz podać mu ćwiartkę (pół dużym psom) tabletki Aviomarinu.

Najważniejsza kwestia – nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiaj czworonoga bez opieki w samochodzie. Szczególnie w okresie upałów, gdy zwierzę narażone jest na przegrzanie, a nawet śmierć. W sytuacjach awaryjnych przyda ci się odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszt wizyty u weterynarza, w przypadku nieszczęśliwego wypadku kota lub psa.

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21