Jak przewozić kota w samochodzie? O tym musisz pamiętać!

Transport kota w samochodzie może wydawać się czymś bardzo skomplikowanym, ale nic bardziej mylnego. Przewożenie zwierzęcia przebiegnie bez problemów, jeśli zastosujesz się do kilku zasad opisanych w tym tekście.

Dowiedz się, jak przewozić kota w samochodzie i o co zadbać, by futrzak cieszył się komfortową jazdą. 

Spis treści:
1. Przewożenie kota w samochodzie – aspekty prawne
2. Skutki niewłaściwego przewożenia kota w samochodzie
3. Jak bezpiecznie przewozić kota w samochodzie?
4. Jak przewieźć kota samochodem – uspokajanie futrzaka
5. Teraz już wiesz, jak przewozić kota samochodem!

 

Przewożenie kota w samochodzie – aspekty prawne

Skoro zastanawiasz się, jak powinno przebiegać przewożenie kota w samochodzie, najpierw warto zaznajomić się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Otóż transport zwierzęcia bez odpowiedniego zabezpieczenia jest co do zasady niezgodny z prawem i może skutkować nałożeniem na kierowcę grzywny. Reguluje to Kodeks Drogowy w art. 60 pkt 1, który mówi, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Jeśli więc zastanawiasz się, jak przewieźć kota bez transportera, to wiedz, że jest to bardzo niebezpieczne.

jak-przewozic-kota-w-samochodzie

Mamy tutaj do czynienia z ogólnym stwierdzeniem, ale w art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym reguluje bezpieczny transport ładunku i wyszczególnia, że „ładunek musi być umieszczony w pojeździe tak, aby nie utrudniał kierowania autem, nie ograniczał widoczności i nie zmieniał swojego położenia”.

Innym przepisem odnoszącym się do tego, jak przewozić kota i inne zwierzęta jest art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że „transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem”.

Sprawdź również: Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy i porady

Skutki niewłaściwego przewożenia kota w samochodzie

Długa podróż samochodem z kotem jest zawsze nieco ryzykowna, a jeśli nie stosujesz żadnych zabezpieczeń, znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo pojawienia się zagrożenia. Zwierzę bez transportera oraz szelek może zacząć biegać po kabinie pojazdu i w skrajnych przypadkach zmienić bieg lub zasłonić widoczność kierowcy. Nie musimy Ci chyba opisywać, do jak groźnego wypadku to może prowadzić. Niektóre zwierzęta reagują też agresją podczas podróży, co również może być przyczyną niebezpiecznego zdarzenia. Zdezorientowany i zaniepokojony kot reagujący agresją to coś, czego nie da się łatwo opanować w szczególności wtedy, gdy trzeba jeszcze zwracać uwagę na drogę. 

Jak bezpiecznie przewozić kota w samochodzie?

Zanim przejdziemy do tego, jak transportować kota, zaczniemy od odpowiedniego przygotowania zwierzaka. Bardzo ważne jest wcześniejsze oswojenie pupila z podróżami. Najlepiej będziesz, jeśli proces aklimatyzacji zacznie się już od małego. Wyrobione w młodości przyzwyczajenia są najtrwalsze. Dorosły kot może co prawda przywyknąć do jazdy autem, ale bywa, że taki proces trwa nieco dłużej. 

Pierwszy etap nauki powinien polegać na przyzwyczajaniu zwierzęcia do przebywania w transporterze. Wystarczy, że zostawisz otwarte drzwiczki i umieścisz pojemnik w rogu pokoju. Niech kot swobodnie do niego wchodzi i przekona się na własnej skórze, że nic strasznego tam na niego nie czeka. 

jak-przewozic-kota-w-samochodzie

Drugi etap to oswojenie z szelkami i smyczą. Nie chodzi o to, by nagle wyprowadzać kota na spacery, a o to, by zakładać mu szelki i pozwalać przemierzać w nich jego teren. Pamiętaj, że szelki podczas podróży samochodem pozwolą Ci zyskać większą kontrolę nad przestraszonym nowym miejscem kotem i pozwolą mu na poczucie swobody. Przypnij zwierzaka do elementu kabiny i pozwól, by się zrelaksował. Już wiesz, jak przewieźć kota bez transportera.

Przejdźmy teraz do zasad bezpiecznego przewożenia kota w samochodzie. Podstawą jest zapewnienie bezpieczeństwa pupilowi. Jeśli nie zadbasz o ten aspekt, to każdy następny staje się z automatu nieistotny. Elementem bezpieczeństwa są szelki oraz transporter. Drugi element pozwoli ochronić czworonoga przed działaniem siły bezwładności powstającej podczas hamowania. Zadbaj o to, by transporter miał odpowiedni rozmiar. W końcu kot potrzebuje określonej przestrzeni, by mieć swobodę ruchów. 

Długa podróż z kotem powinna być traktowana przez Ciebie jak jazda z pasażerami. W końcu za sobą masz żywe stworzenie, które odczuwa i tak samo zasługuje na odpowiednie traktowanie. Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas jazdy z kotem i na tym skup się najbardziej. 

Przeczytaj także: Wakacje z czworonogiem – jak przygotować się do wyjazdu z psem lub kotem

Jak przewieźć kota samochodem – uspokajanie futrzaka

Bywa, że niektóre koty nie przepadają za podróżami i zachowują się co najmniej niespokojnie. Jak poradzić sobie z takim przypadkiem? Sprawdź, jak przewieźć kota samochodem.

  • Jak przewozić kota samochodem – mów do niego

Niektóre czworonogi uspokajają się, gdy słyszą głos swojego opiekuna. Jeśli więc to możliwe, staraj się mówić do kota tak, by wiedział, że jesteś blisko i czuwasz na jego bezpieczeństwem. Spróbuj też umieścić transporter tak, by zwierzę Cię widziało. 

  • Jak przewozić kota w aucie – utrzymaj kontakt fizyczny

Koty uwielbiają głaskanie oraz kontakt fizyczny ze swoimi ludźmi. Postaraj się więc raz na jakiś czas dotknąć pupila i podrapać go za uchem. Pomoże mu to opanować emocje.

  • Długa podróż samochodem z kotem – podaj lek uspokajający

Metoda przeznaczona tylko dla największych kocich furiatów, którzy nie są w stanie przetrwać jazdy autem. Na rynku znajdziesz wiele preparatów roślinnych przeznaczonych dla zwierząt. Przed podróżą przetestuj jednak konkretny środek i sprawdź, czy nie działa na Twojego kota odwrotnie, niż mówi to producent. Wiesz już, jak transportować kota.

jak-przewozic-kota-w-samochodzie

Teraz już wiesz, jak przewozić kota samochodem!

Jak widzisz, podróżowanie z kotem może być wyzwaniem, ale tylko wtedy, gdy nie zadbasz o jego bezpieczeństwo oraz komfort. Pamiętaj, że koty są zwierzętami, które wymagają opieki oraz zapewnienia im odpowiednich warunków. Tyczy się to zarówno domu, jak i samochodu. Zanim więc wsiądziesz ze swoim czworonogiem za kółko, upewnij się, że jest on przygotowany. Zaopatrz się w szelki lub transporter. Dzięki nim „unieruchomisz” kota i uniemożliwisz mu niczym niezakłócone bieganie po kabiny kierowcy. W skrajnych przypadkach podaj pupilowi lek uspokajający. Dzięki temu tekstowi wiesz już, jak przewozić kota w samochodzie

Skoro zajmujemy się bezpieczeństwem, warto też, żebyś zastanowił się nad ochroną z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego. Jako właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego z pewnością posiadasz OC, ale wiedz, że nie jest to jedyna polisa, którą warto wybrać. Dodatkowe rozwiązanie stanowi AC.

Dzięki autocasco otrzymasz odszkodowanie nawet wtedy, gdy kolizja, w wyniku której powstały uszkodzenia auta, była spowodowana przez Ciebie. Ubezpieczyciel nie zostawi Cię bez pomocy również po kradzieży pojazdu. 

 Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy