Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy i porady

Czas czytania: 4 min. 6 sek.

Planujesz wycieczkę autem w towarzystwie ukochanego psa? Taka podróż może okazać się wyzwaniem, ponieważ nie wszystkie czworonogi zachowują się spokojnie w aucie. Dzisiaj doradzimy Ci jak przewozić psa w samochodzie, by było to bezpieczne, wygodne i zgodne z prawem.

Spis treści:
1. Przewożenie psa w samochodzie – aspekty prawne
2. Skutki niewłaściwego przewożenia psa w samochodzie
3. Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?
4. Pies w samochodzie. Kilka słów na koniec

Jeśli podczas kontroli drogowej policjant uzna, że przewozisz czworonoga w niewłaściwy sposób, może wlepić Ci mandat. By go uniknąć, najlepiej zaopatrzyć się w akcesoria do przewożenia psa w samochodzie. Wybór jest tutaj bardzo szeroki. Możesz zdecydować się na przestronną klatkę, transporter lub wygodne szelki. Dzisiaj opiszemy zalety każdego z tych rozwiązań. Poznasz też kilka innych praktycznych gadżetów, dzięki którym wspólna podróż z psem stanie się przyjemnością, a nie kłopotem.

Przewożenie psa w samochodzie – aspekty prawne 

Chociaż w polskim prawie brakuje przepisów określających dokładnie jak przewozić psa w samochodzie, jest jednak kilka, które dotyczą tego tematu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien postępować zgodnie z artykułem 60.1 Kodeksu Drogowego. Według niego zabronione jest poruszanie się pojazdem w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Dotyczy to także sytuacji, w której na niebezpieczeństwo może narazić kierowcę oraz osoby znajdujące się w pojeździe niewłaściwie zachowujący się czworonóg.

Pod uwagę należy wziąć także Ustawę o ochronie zwierząt, której artykuł 35.1 oznajmia, że osoby celowo narażające zwierzę na niebezpieczeństwo, mogą zostać ukarane. W skrajnych przypadkach grozi im nawet dwa lata pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także przewożenie zwierząt w złych warunkach, powodujących ich cierpienie i narażanie ich na niepotrzebny stres

W przypadku braku konkretnych wytycznych na temat tego, jak przewozić psa należy stosować się do przepisów dotyczących przewozu rzeczy. A te jasno określają, że ładunek nie może utrudniać kierowcy prowadzenia pojazdu, ograniczać widoczności i powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia. Dlatego przewożąc czworonogi, należy korzystać z dedykowanych do tego rozwiązań, takich jak pasy bezpieczeństwa, transportery lub specjalne maty.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zadbać o bezpieczeństwo Twojego czworonoga podczas podróży. Jeżeli podczas kontroli drogowej, policjant uzna, że pies w samochodzie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego lub innych użytkowników drogi, ma prawo zgodnie z artykułem 97 Kodeksu Wykroczeń, obciążyć Cię mandatem. Jego kwota może wynosić nawet 500 zł.

Zobacz także: Wakacje z czworonogiem – jak przygotować się do wyjazdu z psem lub kotem

jak-przewozic-psa-w-samochodzie

Skutki niewłaściwego przewożenia psa w samochodzie 

Kto kiedyś podróżował z psem, ten wie, że zwierzęta nie zawsze zachowują się przykładnie w aucie. Pies może przemieszczać się, wiercić, hałasować, zasłaniać okno i skutecznie odwracać uwagę kierowcy. Konsekwencje takiego rozproszenia mogą być bardzo poważne. Poza groźbą otrzymania mandatu mogą spotkać Cię jeszcze gorsze nieprzyjemności. W skrajnych przypadkach spanikowany pies w samochodzie może doprowadzić do stłuczki lub stać się przyczyną wypadku samochodowego.

Wszelkie akcesoria do przewożenia psa w samochodzie powinny być prawidłowo zamocowane. Jeśli korzystasz z transportera, zwróć uwagę, by był on odpowiednio przymocowany i nie przesuwał się podczas jazdy lub gwałtownego hamowania. Nie powinien znajdować się on też między siedzeniami, ponieważ w razie ewentualnego wypadku, takie umiejscowienie potęguje ryzyko zgniecenia. 

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Jeżeli nie wiesz, jak przewozić psa w aucie nic się nie martw. Naprzeciw potrzebom kierowców wychodzą producenci różnego rodzaju sprzętu do przewozu zwierząt. W zależności od rozmiarów Twojego czworonoga i jego upodobań możesz skorzystać transportera,  klatki dla zwierząt lub poręcznych szelek.

Oto najbardziej popularne akcesoria do przewożenia psa w samochodzie:

Transporter dla psa

Tego rodzaju akcesoria są zrobione zazwyczaj z odpornego na powstawanie zniekształceń aluminium. Mają trzy zabudowane ścianki, a z przodu znajduje się okienko, przez które zwierzę może wyglądać. Transportery sprawdzają się świetnie w przypadku mniejszych ras, takich jak np. yorkshire terrier, shih-tzu lub szczeniąt.

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie, korzystając z transportera? Pamiętaj, że taki pojemnik nie powinien się przemieszczać podczas jazdy. Możesz go przypiąć do siedzeń, korzystając z pasów. Jeśli jest to mniejszy model, możesz postawić go na podłodze za przednimi siedzeniami i unieruchomić przednim fotelem. 

jak-przewozic-psa-w-samochodzie

Klatka dla psa

Zastanawiasz się, jak przewozić dużego psa w samochodzie? W przypadku średnich lub większych ras, takich jak np. beagle, cocker spaniel, lub owczarek niemiecki dobrze sprawdzają się klatki wykonane z metalu. Zapewnią one bezpieczeństwo Twojemu psu, pod warunkiem, że będą mocno zamocowane. Możesz wstawić klatkę na tylne siedzenie i unieruchomić ją za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jeżeli Twoje auto to kombi psa w klatce możesz przewozić także w bagażniku. 

Kratka do auta

Twój pies należy do naprawdę dużej rasy takiej jak np. bernardyn lub dog niemiecki, jest ruchliwy i nie lubi siedzieć w klatce? W takim razie zostało jeszcze jedno rozwiązanie, które umożliwi Ci jego bezpieczny transport. Jest to kratka montowana pomiędzy kabiną a przestrzenią bagażową. Dzięki niej będzie można swobodnie przewozić psa, a jednocześnie będzie on miał zablokowany dostęp do tylnych siedzeń.   

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Składają się one z dwóch szelek i smyczy, którą wpina się do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Wyposażone są one zazwyczaj w miękkie wzmocnienia piankowe i wykonane są z przyjemnego w dotyku materiału, który nie uciska zwierzęcia i nie powoduje obtarć. Takie szelki zapewniają psu bezpieczeństwo na drodze, ale nie zawsze są przez niego akceptowane, ponieważ ograniczają swobodę ruchów. 

jak-przewozic-psa-w-samochodzie

Mata do auta

Taka mata chroni wnętrze pojazdu przed zabrudzeniami oraz sierścią psa. Nie unieruchomi ona czworonoga i nie zwalnia właściciela od konieczności przypięcia psa szelkami. Jednak modele wyposażone w antypoślizgową wyściółkę zmniejszają ryzyko przemieszczania się psa podczas gwałtownego skręcania. Maty tego rodzaju montuje się do zagłówków lub w przestrzeni bagażowej. Nabyć można też specjalne maty chłodzące, przeznaczone do podróżowania w upalne dni. 

Osłony na okna w aucie

Osłonki można przyczepić do szyby w samochodzie za pomocą gumowych przyssawek. Zapobiegają one zbytniemu nasłonecznieniu wnętrza, dzięki czemu Twój pies lepiej zniesie podróż w upalne dni

Przeczytaj również: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić?

Pies w samochodzie. Kilka słów na koniec

Teraz z pewnością wiesz już jak przewozić psa w samochodzie oraz czym grozi nieodpowiednie zabezpieczenie czworonoga w aucie. Dowiedziałeś się także, jakich akcesoriów użyć, aby podróż dla Ciebie i dla Twojego pasa była wygodna i bezpieczna. Czas teraz na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.

A gdy będziesz wyruszał w podróż ze swoim psem, pamiętaj o wykupieniu obowiązkowej polisy OC samochodu w LINK4, jak też innych ubezpieczeń, dzięki którym będziesz przygotowany na skutki nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4.pl i zobacz, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21