Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
594zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
594zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 41 sek.

Kupiłeś właśnie używany samochód, a sprzedający przekazał Ci polisę OC wraz z innymi dokumentami? Zastanawiasz się, czy powinieneś ją zatrzymać, czy może ubezpieczyć auto na własną rękę? Z artykułu dowiesz się, jak wygląda kwestia: sprzedaż samochodu a OC. Jakie masz obowiązki i prawa związane z ubezpieczeniem nowo zakupionego auta? Sprawdź!

Jedną z formalności, które są związane z zakupem pojazdu, jest jego ubezpieczenie. Zgodnie z prawem każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowa polisa chroniąca właściciela pojazdu przed skutkami szkód, które wyrządzi osobie trzeciej. Zakres ochrony polisy OC jest regulowany ustawą, a tym samym jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeżeli planujesz zakup samochodu używanego, możesz zastanawiać się, co w takiej sytuacji dzieje się z OC. Czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela? Czy trzeba zawrzeć nową umowę? Takich pytań może być naprawdę wiele.

Możesz też zastanawiać się, jak sprawdzić, czy auto jest rzeczywiście ubezpieczone?Co ciekawe, nie musisz być właścicielem danego pojazdu, by zweryfikować, czy dany pojazd ma OC. Zanim kupisz samochód, możesz także prześledzić jego historię szkodowości oraz przebieg. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić! Wyjaśnimy też, czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przechodzi na nowego nabywcę pojazdu.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC?
 

Sprzedaż auta a OC – to zagadnienie interesuje wielu kierowców, a zwłaszcza osób planujących nabycie samochodu. Chcesz kupić używany pojazd i zastanawiasz się, czy jest on ubezpieczony? Jak wspomnieliśmy, możesz to sprawdzić samodzielnie. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Na przykład za pośrednictwem internetu możesz dowiedzieć się, czy dane auto ma aktywną polisę OC (a jeśli tak, to do kiedy). Dowiesz się również, czy samochód brał udział w kolizji lub wypadku. Takie informacje pomogą zadecydować o tym, czy warto kupić dany samochód, czy też nie.

Sprawdzanie OC przez stronę UFG

Jedną z najłatwiejszych opcji weryfikacji tych danych jest skorzystanie z serwisu internetowego, który prowadzony jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. By tego dokonać, wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i w odpowiedniej zakładce podać numer rejestracyjny lub VIN interesującego Cię auta. Po chwili dowiesz się, czy weryfikowany pojazd posiada w danym dniu ubezpieczenie OC, a jeśli tak – zobaczysz też numer polisy oraz towarzystwo, w jakim została zawarta.

Sprawdzanie OC w bazie CEPiK

Możesz także skorzystać z bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów. W tym celu odwiedź stronę: historiapojazdu.gov.plJest to rządowy rejestr wszystkich pojazdów poruszających się po polskich drogach. Po podaniu numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji, możliwe jest uzyskanie wglądu do bardzo szczegółowej historii pojazdu.

W raporcie dostępne są nawet informacje o tym, czy pojazd jest oznaczony w ewidencji jako kradziony. Warto zatem przed zakupem skorzystać z tej usługi i zweryfikować dane podawane przez sprzedawcę. Wszystkie informacje potrzebne do wpisania znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. 

Dzięki tym sposobom możesz samodzielnie sprawdzić, czy auto, które planujesz zakupić, jest ubezpieczone, a nawet poznać kilka bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Korzystanie z obu serwisów jest bezpłatne.

Sprzedaż samochodu a OC – czy polisa OC przechodzi na nowego właściciela?
 

Tak, w momencie sprzedaży samochodu polisa automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Dotychczasowy posiadacz auta musi przekazać nabywcy komplet dokumentów związanych z pojazdem, w tym ubezpieczenie OC. Osoba, która sprzedała auto, musi też o tym fakcie poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe.Sprzedający ma dwa tygodnie na zgłoszenie zbycia auta do towarzystwa ubezpieczeniowego, które przepisze ubezpieczenie na nowego właściciela. Należy to zrobić, aby sprzedawca od chwili zbycia auta nie musiał opłacać kolejnych składek ubezpieczenia OC, a ubezpieczyciel nie przygotowywał wyceny i oferty polisy na następny rok. Do chwili poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu to sprzedający i nabywca ponoszą solidarną odpowiedzialność za nieuregulowane należności.

Uwaga! Jeśli dotychczasowy posiadacz pojazdu zapomni o obowiązku poinformowania towarzystwa o sprzedaży pojazdu, to jego polisa automatycznie odnowi się na kolejny rok.

Sprzedaż samochodu a OC – czy nabywca musi korzystać z OC poprzedniego właściciela?
 

Po uzyskaniu informacji o zbyciu pojazdu ubezpieczyciel może skontaktować się z kupującym i przedstawić swoją ofertę. Jednak wcale nie oznacza to, że nabywca musi kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie. Ma on prawo je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę z dowolnie wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Przyjmijmy, że udało Ci się kupić upatrzony, używany samochód, a poprzedni właściciel przekazał Ci wszystkie dokumenty, w tym także polisę ubezpieczeniową. Jakie masz teraz opcje? Czy musisz robić cokolwiek, czy też wszystko dzieje się automatycznie? Zgodnie z prawem masz trzy rozwiązania.

Sprzedaż samochodu a OC – wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej

Jak wspomnieliśmy, jeżeli warunki dotychczasowej polisy OC z jakichś względów Ci nie odpowiadają, możesz z niej zrezygnować. Wypowiedzenie OC przy sprzedaży samochodu warto złożyć jak najszybciej, by uniknąć ewentualnej płatności kolejnej raty składki. W takim przypadku musisz w danym towarzystwie ubezpieczeniowym złożyć wypowiedzenie umowy, np. za pośrednictwem poczty lub Internetu. Jeśli wypowiesz umowę, były właściciel pojazdu może otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Sprzedaż auta a OC – korzystanie z polisy do końca jej trwania i pozostanie w tym samym towarzystwie

Wypowiedzenie OC przy sprzedaży samochodu to jedna z możliwości. Jeśli warunki ubezpieczenia OC są dla Ciebie odpowiednie, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł korzystać z dotychczasowej polisy. Jeżeli składka nie została opłacona jednorazowo, to nowemu nabywcy przypadnie opłacanie kolejnych rat. W niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne jest wykonanie rekalkulacji składki. Dzieje się tak na przykład, gdy młodszy i mniej doświadczony kierowca przejmuje polisę starszego, o dłuższym stażu za kierownicą. Co ciekawe, nawet w takim przypadku przejęcie polisy może być korzystniejsze, niż ubezpieczenie pojazdu w innym towarzystwie. 

Jeżeli zdecydujesz się kontynuować polisę, skontaktuj się z towarzystwem, by dowiedzieć się, czy musi zostać wykonana rekalkulacja. Jeżeli będziesz zadowolony z oferty, możesz kontynuować polisę w tym samym towarzystwie.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – korzystanie z polisy do końca jej trwania i zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego

Możesz korzystać z obecnej poliyę, do końca jej trwania, a następnie zawrzeć nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie. Po upływie terminu obowiązywania polisa nie przedłuży się automatycznie na następne 12 miesięcy, ale wygaśnie. Nie trzeba jej zatem wypowiadać. Zawarcie nowej polisy jest proste i nie wymaga wiele czasu ani kompletowania obszernej dokumentacji. W LINK4 ubezpieczenie możesz wykupić online, telefonicznie lub u agenta.

Zwróć też uwagę na to, że nowy właściciel ma obowiązek wykonać kilka czynności – powinien nie tylko zadbać o ubezpieczenie, ale także przerejestrować auto. . Jeśli kupujący nie dopełni tych formalności – w razie kontroli drogowej lub uczestniczenia w wypadku zostanie ukarany wysokim mandatem.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Czy przenoszenie polisy OC na nabywcę wiąże się z jakimiś formalnościami?
 

Wiesz już, jak dokładnie wygląda zależność: sprzedaż samochodu a OC. Jeśli jesteś kupującym, polisa przechodzi na Ciebie automatycznie. Nie musisz zatem składać żadnego wniosku do ubezpieczyciela o przepisanie na Ciebie OC. Sprzedający musi natomiast przekazać Ci niezbędne dokumenty dotyczące samochodu, takie jak dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. To na sprzedawcy ciąży też obowiązek poinformowania swojego ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu w ciągu 14 dni. 

Pamiętaj! Decydując się na korzystanie z OC poprzedniego właściciela,, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki.

Sprzedawca pojazdu może poinformować towarzystwo o zbyciu wozu na odległość, np. wysyłając odpowiedni wniosek pocztą albo korzystając z odpowiedniego formularza internetowego. Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują wzór dokumentu informującego o przeniesieniu prawa własności samochodu na nowego posiadacza. Zbywca pojazdu formalnie nie musi też składać żadnych dokumentów do swojego ubezpieczyciela o przeniesienie OC na nabywcę. 

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie dobrowolne
 

Polisy dobrowolne, takie jak AC, NNW, Assistance czy inne nie przechodzą automatycznie na kolejnego posiadacza pojazdu. Zgodnie z art. 823 par. 1 Kodeksu cywilnego1 można je przenieść na nabywcę, po wcześniejszym uzyskaniu zgody ubezpieczyciela (chyba że warunki umowy ubezpieczeniowej stanowią inaczej). 

Jeśli owe prawa nie zostaną przeniesione na kupującego, polisa wygasa z chwilą sprzedaży auta. Dotychczasowy właściciel może liczyć na zwrot części zapłaconej składki za okres ubezpieczenia, którego nie wykorzystał. Szczegóły informujące o tym, jak starać się o zwrot składki, można zazwyczaj znaleźć np. w OWU.

Jak kupić OC w LINK4?
 

Niedługo skończy się Twoja polisa komunikacyjna? A może planujesz sprzedaż auta, a OC będzie Ci potrzebne do ochrony nowego pojazdu? W LINK4 znajdziesz Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Wybierając Pakiet OC w LINK4, zyskujesz dostęp do świadczeń. Program obejmuje m.in.:

  • pomoc informacyjną przez całą dobę, 
  • samochód zastępczy do 3 dni w razie kradzieży auta albo wypadku,
  • pomoc drogową średnio do 30 minut od zgłoszenia,
  • uruchomienie silnika na miejscu zdarzenia w przypadku rozładowania akumulatora. 

W LINK4 polisę możesz kupić przez stronę internetową, telefonicznie lub w czasie osobistego spotkania z agentem.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Sprzedaż auta a OC – kilka słów na koniec
 

Gdy kupujesz używany samochód, możesz skorzystać z polisy poprzedniego właściciela, aż do momentu jej wygaśnięcia. Możesz także zrezygnować z dotychczasowej polisy i wykupić nową w dowolnym towarzystwie. To, jak postąpisz, zależy od Ciebie. Wybierz rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze. 

Szukasz polisy dla swojego pojazdu? Koniecznie sprawdź ubezpieczenia komunikacyjne od LINK4! Znajdziesz u nas nie tylko OC, ale także ubezpieczenia dobrowolne, np. AC, Assistance czy NNW

Jeśli chcesz dowiedieć się więcej na temat naszej oferty, wejdź na stronę internetową https://www.link4.pl/. Znajdziesz tam bezpłatny Kalkulator, dzięki któremu poznasz wysokość swojej składki. Ubezpieczenie możesz kupić również telefonicznie – zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i porozmawiaj z konsultantem, który pomoże Ci w wyborze polisy. Możesz też spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Sam zdecyduj, która forma kontaktu jest dla Ciebie najwygodniejsza! 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania
 

Czy polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu?

Tak. Ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu. Nabywca może wypowiedzieć tę umowę i wykupić polisę w tym samym lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ma też prawo korzystać z polisy do końca jej obowiązywania, a następnie pozostać w tym samym towarzystwie lub też zmienić ubezpieczyciela. Jeśli zadecyduje o tym, aby korzystać z polisy, musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeniesienia polisy OC na kupującego?

Nabywca pojazdu nie musi składać żadnych wniosków, aby przepisać na siebie OC. Sprzedawca ma natomiast obowiązek poinformować pisemnie swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Nie musi jednak składać żadnego specjalnego wniosku o przeniesienie polisy na kupca.

Czy mogę przenieść inne ubezpieczenia dodatkowe wraz z polisą OC?

Przeniesienie ubezpieczenia dobrowolnego, np. AC, jest teoretycznie możliwe, po uprzednim uzyskaniu zgody ubezpieczyciela. W praktyce zazwyczaj umowa wygasa z dniem sprzedaży samochodu. 

Co zrobić, jeśli pojazd, który chcę kupić, nie ma ważnego OC?

Zbywca pojazdu powinien w momencie sprzedaży przekazać kupującemu wszystkie dokumenty samochodu, takie jak dowód rejestracyjny, książka serwisowa oraz polisa OC. Jeśli poprzedni właściciel nie miał ważnego OC na dany pojazd, nowy nabywca samochodu powinien jak najszybciej wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Aby sprawdzić, czy samochód ma ważne OC, wejdź na stronę UFG albo CEPiK.

 

Źródła:

  1. https://lexlege.pl/kc/art-823/

Jak złożyć zgłoszenie sprzedaży samochod...

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17