Strefa zamieszkania - prędkość i mandaty za jej przekroczenie

Czy na pewno pamiętasz, czym jest strefa zamieszkania? Prędkość dopuszczalna na drogach w tym obszarze jest znacznie niższa niż w innych terenach zabudowanych.

Obowiązują tam także inne, istotne zasady, do których należy się bezwzględnie stosować. 

Spis treści:

1. Jak definiuje się strefę zamieszkania?
2. Strefa zamieszkania – przepisy
3. Strefa zamieszkania – jakie mandaty grożą za złamanie przepisów?
4. Strefa zamieszkania. Kilka słów na koniec

Niekiedy – w pobliżu bloków czy domów jednorodzinnych – możesz trafić na drogi, które rządzą się innymi prawami niż pozostałe w mieście. Gdy obszar, na którym przebywasz to strefa zamieszkania, prędkość maksymalna na takich drogach jest znacznie niższa niż w innych częściach miejscowości. Każdy kierowca powinien doskonale wiedzieć, czym charakteryzuje się taki obszar i z jaką prędkością można tam jeździć.

Dowiedz się więcej: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć? 

Jak definiuje się strefę zamieszkania?

Wjeżdżając na teren zabudowany, masz świadomość, że dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Oczywiście istnieje wiele dróg, na których musisz liczyć się z innymi ograniczeniami prędkości. W zdecydowanej większości przypadków taka sytuacja jest oznaczana znakiem wskazującym na maksymalną, dopuszczalną prędkość na danej drodze. Istnieją jednak pewne wyjątki – możesz bowiem wjechać na drogi, na których obowiązuje inny limit prędkości, ale nie jest to oznaczone popularnym okrągłym znakiem z czerwonym obramowaniem.

Co, jeśli trafisz na znak: strefa zamieszkania? Co oznacza taki symbol? To charakterystyczny, prostokątny znak przedstawiający pieszego, dziecko grające w piłkę, samochód oraz dom – elementy te są białe, umieszczone na niebieskim tle. Gdy go zobaczysz, jest to znak, że wjeżdżasz do strefy, która rządzi się szczególnymi prawami. Prędkość w strefie zamieszkania jest mocno ograniczona, jednak to tylko jedna z kwestii, na którą musisz zwrócić uwagę. 

Czym jest strefa zamieszkania? Przepisy wskazują, że jest to obszar, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Na obszar ten mogą składać się drogi publiczne oraz niepubliczne. Co bardzo istotne – zarówno wjazd, jak i wyjazd z takiego obszaru ma być jasno oznaczony (przy pomocy wspomnianego już wcześniej znaku oraz jego przekreślonej wersji). 

strefa-zamieszkania-predkosc1

Takie przedstawienie problemu brzmi jednak nieco enigmatycznie. Warto więc przyjrzeć się, czym tak naprawdę jest strefa zamieszkania. Otóż najczęściej jest to obszar w najbliższej odległości bloków wielorodzinnych, osiedli domów jednorodzinnych lub po prostu dróg w pobliżu budynków mieszkalnych.

Wszelkie ograniczenia związane z wjazdem w strefę zamieszkania są związane z faktem, że jest to miejsce, w którym nacisk położony jest na szczególne bezpieczeństwo dla pieszych. Mają oni tam pierwszeństwo – a każdy kierowca ma bezwzględne prawo się do tego stosować. Na co wskazują przepisy? O tym już za chwilę. 

Strefa zamieszkania – przepisy

Jak już wiesz, strefa zamieszkania wiąże się ze szczególnymi zasadami ruchu drogowego. Jednak co to są za zasady? Nawet jeżeli masz prawo jazdy od wielu lat – warto sobie je odświeżyć, aby móc podróżować bezpiecznie po tego typu obszarach.

Gdy wjeżdżasz w obszar, jakim jest strefa zamieszkania, prędkość dopuszczalna wynosi 20 km/h. Pamiętaj przy tym, że progi zwalniające w tego typu strefach nie muszą być oznaczone.

Czym jeszcze charakteryzuje się strefa zamieszkania? Przepisy dotyczące poruszania się w tym obszarze jasno wskazują, że piesi nie muszą chodzić po chodnikach. Mogą oni korzystać z całej szerokości drogi i – co najważniejsze – kierowca samochodu ma im zawsze ustąpić pierwszeństwa. Co bardzo istotne – na takich obszarach nie ma obowiązku malowania przejścia dla pieszych. 

Pamiętaj także o tym, że na terenie strefy zamieszkania, swobodnie mogą poruszać się dzieci do lat 7 bez opieki osoby dorosłej. Bliskość boisk, orlików, placów zabaw wiąże się z tym, że dzieci mogą nagle pojawić się z każdej strony. To kolejna kwestia wymagająca zachowania czujności przez kierowcę. 

strefa-zamieszkania-predkosc2

Gdy wjeżdżasz do strefy zamieszkania, musisz pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność, dojeżdżając do każdego ze skrzyżowań. Dlaczego? Otóż wszystkie skrzyżowania są równorzędne – w związku z tym obowiązuje na nich zasada prawej ręki. To bardzo istotne, aby nie sugerować się np. szerokością jezdni. Nawet droga, która pozornie wydaje się główną, wcale nie wiąże się z pierwszeństwem na skrzyżowaniu. 

Nie wolno zapominać o tym, że w strefie zamieszkania można parkować wyłącznie w wyznaczonych miejscach. To bardzo istotne – bo nawet miejsca, które pozornie wyglądają jako parkingi, wcale nie muszą nimi być. Nie sugeruj się tym, że „inni też tu parkują” – to może okazać się złudne.

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że wyjazd ze strefy zamieszkania jest traktowany jak włączenie się do ruchu. W związku z tym musisz pamiętać o tym, aby ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu. 

Strefa zamieszkania – jakie mandaty grożą za złamanie przepisów?

Znak: strefa zamieszkania – co oznacza? To już wiesz. Trzeba jednak nieco bliżej przyjrzeć się temu, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego typu stref. W końcu mają to być obszary szczególnie bezpieczne. Czy oznacza to, że taryfikator mandatów jest bardziej dotkliwy dla kierowców niestosujących się do takich zasad?

Niektóre mandaty wcale nie są szczególnie dotkliwe. Za parkowanie w miejscu, które jest do tego nieprzeznaczone, można otrzymać mandat o wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny. Gorzej, jeżeli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu. Wówczas grozi Ci kara 1500 zł – a w przypadku powtórzenia wykroczenia, może ona wzrosnąć dwukrotnie. 

A jak wygląda sprawa z przekraczaniem prędkości? Tutaj ma zastosowanie taryfikator taki jak dla innych dróg publicznych. W związku z tym przekroczenie prędkości o 10 km/h to mandat w wysokości 50 zł i 0 punktów karnych. Gdy będzie to przedział 21–25 km/h kara wzrasta do 300 zł i 4 punktów karnych. Gdy przekroczysz prędkość od 51 do 60 km/h licz się z mandatem 1500 zł (3000 zł dla recydywy) i zyskaniem 10 punktów karnych. Pamiętaj, że przekraczając prędkość w strefie zamieszkania o ponad 50 km/h, musisz liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. 

Przeczytaj także: Kiedy następuje przedawnienie mandatu? Wszystko, co musisz wiedzieć 

strefa-zamieszkania-predkosc3

Strefa zamieszkania. Kilka słów na koniec

Wiesz już, jak charakterystycznym obszarem jest strefa zamieszkania. Prędkość dopuszczalna na tym obszarze jest znacznie niższa niż w innych miejscach – nawet w obrębie tej samej miejscowości. To miejsce, w którym zdecydowanie należy zachować szczególną ostrożność. 

Widzisz też, że w przypadku niestosowania się do zasad w strefie zamieszkania, musisz się liczyć z mandatem. Dlatego też naprawdę warto odświeżyć sobie obowiązujące przepisy dotyczące tego typu stref.

Sprawdź też: rejestracja samochodu Ostrołękaubezpieczenie OC Bolesławiec

Nie zapomnij także o tym, że poruszając się w strefie zamieszkania samochodem, także koniecznie trzeba mieć ważną polisę odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli interesuje Cię OC, zapoznaj się z ofertą LINK4. Poznaj warunki ubezpieczenia i sprawdź, na jakie składki możesz liczyć. Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji – skontaktuj się z obsługą pod numerem 22 444 44 44. Telefonicznie możesz także wykupić polisę. Jeśli wolisz zrobić to przez Internet – sprawdź Kalkulator LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy