Sygnalizacja świetlna – kolory, przepisy i rodzaje

Chyba każdy wie, na czym polega sygnalizacja świetlna. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, jak działa takie rozwiązanie oraz jakie są jego rodzaje. Czy na pewno wiesz, o co w tym wszystkim chodzi?

Spis treści:
1. Sygnalizacja świetlna. Jak dokładnie ona działa?
2. Rodzaje sygnalizacji świetlnej
3. Sygnalizacja świetlna. Co jeszcze warto wiedzieć?
4. Teraz znasz już rodzaje i kolory sygnalizacji świetlnej!

Jak działa sygnalizacja świetlna? Pewnie na co dzień nie zadajesz sobie tego pytania. Prawda jest taka, że zdecydowana większość osób na tyle przyzwyczaiła się do tych sygnalizatorów, że traktuje je jako nieodzowny element otoczenia i nie zastanawia się nad tym, jak dokładnie działają takie urządzenia. Warto się jednak temu przyjrzeć. 

Sygnalizacja świetlna. Jak dokładnie ona działa?

Czym jest sygnalizacja świetlna? Kolory zmieniające się na skrzyżowaniu mówią o tym, kiedy należy jechać (lub iść), a kiedy należy czekać. To rozwiązanie, które odpowiada za kierowanie ruchem. To absolutna podstawa, którą powinien znać każdy pieszy i kierowca. 

Gdy funkcjonuje sygnalizacja świetlna, kolejność świateł jest następująca: po czerwonym świetle następuje czerwone wraz z pomarańczowym – oznacza to, że zaraz zapali się zielone. W następnej kolejności zapala się samo światło pomarańczowe, które alarmuje, że zaraz zapali się światło zielone. Tak najczęściej prezentują się kolory sygnalizacji świetlnej.

Czerwone światło oczywiście oznacza konieczność zatrzymania się. Kiedy Ty masz stać – uczestnicy poruszający się w innym kierunku mają zielone – czyli mogą wjechać i opuścić skrzyżowanie lub też przejechać przez np. pasy dla pieszych. Pomarańczowe światło oznacza, że nie można wjechać za sygnalizator świetlny drogowy – zaraz zapali się czerwone światło, które nakazuje się zatrzymać. 

Zatem – jak działa sygnalizacja świetlna? Oczywiście nie jest ona sterowana ręcznie. Tego typu systemy są zautomatyzowane w zależności od prognozowanego ruchu w danym miejscu. Spotyka się także inteligentne systemy sygnalizacji świetlnej, które – przy pomocy kamer – na bieżąco analizują ruch i dostosowują interwały, aby zapewnić jak największą płynność ruchu. 

Jaka jeszcze może być sygnalizacja świetlna? Kolejność świateł jest stała, jednak sam interwał, w jakim dochodzi do zmiany komunikatów, może być zmienny w zależności od… pieszych oczekujących na przejściu. Gdy taka osoba naciśnie przycisk, odpowiednia informacja zostanie skierowana do sterownika, który umożliwi mu bezpieczne przejście w najbliższej możliwej sekwencji. Nieraz taki przycisk powoduje szybką zmianę świateł, a niekiedy tylko kolejkuje takie zdarzenie – a światło zapali się najszybciej jak to możliwe, jednak i tak można na nie czekać nawet kilka minut.

Gdy analizowana jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu, trudno nie wspomnieć o pojęciu “zielona fala”. Co to takiego? Otóż jest to umożliwienie uczestnikom ruchu przejechania przez kilka sygnalizacji świetlnych na zielonym świetle – bez konieczności zatrzymywania się. Oczywiście, żeby było to możliwe – konieczna jest jazda przy zachowaniu dopuszczalnej prędkości. 

Sprawdź również: Zawracanie na skrzyżowaniu. Kiedy można wykonać ten manewr?

sygnalizacja-swietlna-1

Rodzaje sygnalizacji świetlnej

Czym może wyróżniać się sygnalizacja świetlna? Kolory, które zna każdy uczestnik ruchu drogowego to oczywiście czerwony, zielony i żółty i to nie ulega żadnym zmianom. Także zastosowane odcienie nie mogą się tutaj różnić. Jakie są więc rodzaje sygnalizacji świetlnej?

Sygnalizacja świetlna dla pieszych wygląda nieco inaczej od tej dla kierowców. Są tam wyłącznie światła czerwone oraz zielone. O tym, że zaraz zapali się światło nakazujące zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych, informuje migające zielone światło. 

Oprócz tego, w przypadku sygnalizacji dla pieszych, masz do czynienia także z sygnalizacją w formie dźwiękowej. Taka sygnalizacja świetlna dla pieszych wyświetla ludzika zielonego oraz czerwonego. Według takiego schematu funkcjonuje także sygnalizacja świetlna dla rowerów – jednak tam zamiast ludzika zobaczysz rowerzystę. Występuje również sygnalizacja dla rowerzystów oparta na 3 światłach – takie rozwiązanie może być stosowane np. wtedy gdy ścieżka dla rowerów jest umieszczona bezpośrednio przy drodze. 

Jednak warto wiedzieć, że niekiedy spotyka się inne kolory sygnalizacji świetlnej. Tak jest np. wtedy gdy masz do czynienia wyłącznie z jedną lampą. Tego typu rodzaje sygnalizacji świetlnej opierają się na migającym pomarańczowym świetle, które ma na celu zmotywować Cię do zachowania jak największej ostrożności. 

Występuje także sygnalizacja świetlna, w której istnieją dwie lampy – ale obie świecą się na czerwono. W jakich sytuacjach spotyka się takie rozwiązanie? Otóż taka sygnalizacja świetlna jest stosowana przed przejazdami kolejowymi. Gdy palą się światła, nie możesz wjechać na przejazd – nawet gdy szlaban jest podniesiony – gdyż zbliża się pociąg. Co więcej – dopóki palą się takie czerwone światła, nie możesz wjechać na przejazd, nawet jeżeli zapora zostanie uniesiona. 

Istnieje jeszcze sygnalizacja świetlna przeznaczona dla kierowców, w której pojawiają się wyłącznie światła czerwone oraz zielone. Czym jest takie rozwiązanie? Otóż stosuje się ją do sterowania ruchem wahadłowym – w przypadku remontów części drogi.

Spotyka się także sygnalizację, w której pojawia się zielona strzałka oraz czerwony krzyżyk. Co one oznaczają? Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim na drogach szybkiego ruchu, autostradach czy w tunelach. Informuje ono kierowcę, że po pasie oznaczonym czerwonym krzyżykiem nie można się poruszać. 

sygnalizacja-swietlna-2

Sygnalizacja świetlna. Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choć sygnalizacja świetlna to podstawowy sposób organizowania ruchu na drogach, to jednak nie zawsze ma ono pierwszeństwo. W jakich sytuacjach tak nie jest?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że zielone światło nie oznacza, że możesz wjeżdżać na skrzyżowanie, zapominając o zasadzie zachowania ostrożności. Musisz mieć ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu i sprawdzić, czy przypadkiem samochód lub pieszy nie pojawi się na Twoim pasie.

Kolejna kwestia odnosi się do pojazdów uprzywilejowanych (np. radiowozów, karetek czy pojazdów straży pożarnej). Nawet gdy masz zielone światło, masz obowiązek ustąpić im pierwszeństwa. Oczywiście pamiętając o tym, że kierowca tego typu pojazdu także musi zachować szczególną ostrożność i nie może z pełną prędkością wjeżdżać na skrzyżowanie.

Pamiętaj także o tym, że zielona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu nie uprawnia Cię do wjazdu za sygnalizator świetlny drogowy, jeżeli wiesz o tym, że nie zdążysz (przed zmianą świateł) opuścić skrzyżowania – np. podczas jazdy w korku. W końcu mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której zablokujesz drogę innym uczestnikom ruchu – tym którym właśnie zapaliło się zielone światło. 

Oczywiście wiedz także o tym, że sygnalizacja świetlna nie jest nadrzędna wobec kierowania ruchem przez policjanta. W takiej sytuacji – nawet mając zielone czy czerwone światło – trzeba stosować się do komunikatów policji. 

Zobacz: Kierowanie ruchem przez policjanta. 7 sygnałów, które musisz znać

sygnalizacja-swietlna-3

Teraz znasz już rodzaje i kolory sygnalizacji świetlnej!

Jak widzisz – nawet taki temat jak sygnalizacja świetlna – który powinien być znany każdemu uczestnikowi ruchu drogowego – może obfitować w ciekawe, wcześniej nieznane informacje. Gdy ktoś narzeka na to, że światła sprawiają, że spóźni się do pracy – wyobraź sobie, co by było, gdyby doszło do ich awarii. Ludzie przyzwyczajeni do świateł często nie radzą sobie w przypadku ich wyłączenia, co prowadzi do dodatkowych trudności, nierzadko kończących się kolizjami czy nawet karambolami.

Co zrobić w przypadku awarii sygnalizacji świetlnej? Należy stosować się do znaków (np. droga z pierwszeństwem lub ustąp pierwszeństwa przejazdu). W przypadku braku takich znaków – stosuje się zasadę prawej ręki.

Każdy kierowca powinien znać takie tematy – w końcu to podstawowa wiedza. Każdy właściciel pojazdu z kolei powinien zadbać o aktualną polisę OC. Warto przyjrzeć się ofercie LINK4. Nawet najtańsze ubezpieczenie OC jest bowiem w stanie zapewnić obowiązkową ochronę. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz ochronę dla siebie. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze