Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Dlaczego “silnik bierze olej”? Przyczyny, objawy i rozwiązania

Czas czytania: 4 min. 14 sek.

Twój silnik bierze olej? Jest to bardzo niepokojące zjawisko. Dowiedz się, jakie są przyczyny takiego zachowania samochodu. Doradzimy Ci, jak rozwiązać problem oraz kiedy udać się na przegląd do serwisu. 

Spis treści:
1. Dlaczego silnik bierze olej?
2. Czy silnik bierze olej? Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia?
3. Silnik bierze olej: co wymienić, co regenerować? Koszty naprawy
4. Auto bierze olej – nie odkładaj napraw na później!

Poważna awaria silnika lub uszkodzenie jego elementów może skutkować kosztownymi i długotrwałymi naprawami. Taką awarią na przykład jest zatarcie silnika, które może być spowodowane zbyt małą ilością oleju w jednostce napędowej. Dlatego też dobrze wiedzieć, jakie są przyczyny ubywania oleju, oraz jakie objawy mogą być niepokojące. 

Dlaczego silnik bierze olej?

Samochód jest skomplikowanym urządzeniem o wielu elementach. Silnik jest bez wątpienia tym najważniejszym, dlatego każda nieprawidłowość w jego działaniu jest powodem do niepokoju. Tak też jest w przypadku, gdy zbyt szybko zużywa on olej.

Przyczyn tego, że auto bierze olej, może być kilka. Najczęściej spotykaną są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne silnika. W większości przypadków usterki są spowodowane nieprawidłową eksploatacją. Dotyczy to zarówno starszych, jak i nowszych samochodów, dlatego dobrze jest wyrobić w sobie nawyk regularnego sprawdzania poziomu oleju.

Kolejną przyczyną tego, że silnik bierze olej, może być nieprawidłowy montaż elementów po naprawie lub serwisowaniu pojazdu. W takim wypadku zawsze istnieje ryzyko, że któraś część zostanie niewłaściwie; zbyt lekko lub zbyt mocno zamontowana. Może to doprowadzić do nieprawidłowości w działaniu całej jednostki napędowej.

Bardzo częstą przyczyną jest także zbyt wysokie ciśnienie oleju w układzie smarowania. Jest to wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, ponieważ zbyt późne jej wykrycie może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko silnika, ale także innych elementów. Mowa tutaj o uszczelniaczach, wężach czy też przewodach, które mogą  przestać działać prawidłowo.

Dlaczego silnik bierze olej, poza wyżej opisanymi przypadkami? Na przykład z powodu uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Może ona być lekko tylko przesunięta lub pęknięta, co spowoduje wyciekanie oleju. Naprawa takiego elementu jest dość kosztowna, ponieważ jest on trudny w montażu i demontażu.

Jeżeli natomiast masz auto z napędem na cztery koła, może się zdarzyć, że pojawi się nieszczelność dyferencjałów. Znajdujące się tam mechanizmy różnicowe mogą być uszkodzone i powodować wyciekanie oleju. 

Oczywiście nie są to wszystkie przyczyny wyciekania oleju, a jedynie te najważniejsze i najczęściej spotykane. Jednak poznanie samych przyczyn to nie wszystko, warto także wiedzieć jak sprawdzić, którędy silnik bierze olej i który element uległ uszkodzeniu. 

Zobacz także: Zatarty silnik. Objawy, przyczyny i naprawa awarii

silnik-bierze-olej

Czy silnik bierze olej? Co powinno wzbudzić Twoje podejrzenia?

Przyczyn tego, że samochód bierze olej, może być całkiem sporo. Na szczęście łatwo jest sprawdzić, czy jest tak w rzeczywistości. Są na to dwie bardzo szybkie i skuteczne metody. Pierwsza z nich wymaga pomocy znajomego lub kogoś z rodziny. By tego dokonać, powinieneś rozgrzać silnik, a następnie zrobić postój. Auto niech pracuje na wolnym biegu. Stań w niewielkiej odległości z tyłu pojazdu i obserwuj rurę wydechową.  Druga osoba powinna zwiększyć obroty  silnika.  Jeżeli zauważysz, że wydobywające się z wydechu spaliny mają szaro-niebieski kolor, możesz przepuszczać, że silnik bierze olej.

Kolejnym sposobem na to, jak sprawdzić, czy silnik bierze olej jest wykonywanie regularnych pomiarów poziomu oleju. Jednak żeby było to miarodajne, powinieneś robić to we właściwy sposób. Po pierwsze silnik musi być zimny od co najmniej kilkudziesięciu minut, a auto powinno stać na równej powierzchni. Jakiekolwiek odstępstwo od tych zasad może spowodować, że odczyt będzie błędny i możesz nie zorientować się, że silnik bierze olej lub niepotrzebnie się zaniepokoić.

Po otwarciu maski wyciągnij wskaźnik poziomu oleju, wytrzyj go dokładnie, umieść go na swoim miejscu i znowu wyciągnij. Po ponownym wyciągnięciu sprawdź poziom oleju. Wskazanie powinno znajdować się między wartością minimalną a maksymalną na podziałce bagnetu. Jeżeli oleju będzie za mało, oznacza to, że gdzieś jest wyciek lub że olej dostaje się do innych podzespołów, do których nie powinien. W takim wypadku jak najszybciej zgłoś się do warsztatu samochodowego. Zwlekanie z taką naprawą może spowodować poważne uszkodzenie silnika, w tym jego zatarcie.

silnik-bierze-olej

Silnik bierze olej: co wymienić, co regenerować? Koszty naprawy 

Zorientowałeś się, że silnik w Twoim aucie bierze olej? W takim razie nie czekaj. Zwłoka może okazać się kosztowna. Jeżeli jesteś w stanie sam ustalić przyczynę, to bardzo dobrze, ale jeżeli nie wiesz, co powoduje, że znika olej, udaj się do warsztatu samochodowego. Fachowcy po dokładnym sprawdzeniu silnika są w stanie określić, co jest przyczyną pobierania zbyt dużej ilości oleju. Zaproponują Ci też najlepsze rozwiązanie.

W zależności od przyczyny możliwa jest wymiana, naprawa lub regeneracja danego elementu. Uszkodzona miska olejowa, czy też pęknięta uszczelka nie stanowią zbyt dużego problemu, jednak naprawa uszkodzeń w bloku silnika lub jego cylindrów może okazać się już kosztowna. Dlatego ważne jest dokładne ustalenie przyczyny. W przypadku gdy nie ma żadnych wycieków, a olej znika z silnika, konieczna będzie renowacja kilku elementów. 

Najczęściej zalecana jest wymiana pierścieni tłokowych oraz szlif lub wymiana cylindrów. Koszt takiej naprawy wynosi około 1500 zł, a dokładna cena zależy od tego, jak bardzo skomplikowany jest silnik. W nowoczesnych pojazdach cena takiej naprawy może wahać się między pięcioma a sześcioma tysiącami złotych.

Jak widzisz, jest to dość spory wydatek. Dlatego czasem warto spróbować innych rozwiązań. Chodzi tutaj przede wszystkim o specjalistyczne dodatki do olejów silnikowych. Są to substancje chemiczne, które po dodaniu do oleju, w czasie pracy silnika wytwarzają na jego elementach dodatkową warstwę ochronną. W niektórych przypadkach odbudowują także uszkodzone powierzchnie tłoków, cylindrów czy też panewek.

Specjalistyczne dodatki do olejów silnikowych nie pomogą w każdym przypadku. Stosowane mogą być, tylko gdy nie ma poważnego uszkodzenia silnika, a tzw. branie oleju, nie wynosi więcej niż 1 l na 1000 km. W takim przypadku konieczny jest niestety remont silnika lub wymiana jednostki napędowej na nową.

Jednak zanim zdecydujesz się na zastosowanie konkretnego produktu, warto sprawdzić, jakie opinie ma on wśród innych kierowców. Często może się okazać, że preparat zachwalany w reklamach w istocie wcale nie działa.

Przeczytaj również: Nierówna praca silnika. Co może ją powodować?

silnik-bierze-olej

Auto bierze olej – nie odkładaj napraw na później! 

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy silnik w Twoim aucie bierze olej. Pokazaliśmy Ci, jak rozpoznać, że coś takiego ma miejsce oraz wskazaliśmy najczęstsze przyczyny powstawania tego problemu. Wiesz także, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem i z jakimi kosztami jest to związane.

Pamiętaj także, że bez względu na to, czy Twój samochód jest sprawny czy nie – musi być ubezpieczony. Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4 i wybrania polis ubezpieczeniowych, które najbardziej Cię zainteresują. Dzięki nim jesteś w stanie zabezpieczyć siebie, Twoje auto oraz bliskich na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. 

Nie marnuj czasu, ubezpiecz auto w LINK4 już dziś!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21