Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 12 sek.

Jazda na hulajnodze elektrycznej jest z pewnością przyjemnym doświadczeniem. Jednak poruszanie się tym pojazdem może zakończyć się kolizją z pieszym lub samochodem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną, i czy jest ono potrzebne.

20 maja 2021 r. dokonano nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przyniosła sporo zmian dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, jak również przysłużyła się ogólnej poprawie bezpieczeństwa na drogach. Nowelizacja ustala, że tym środkiem transportu można poruszać się po:

  • ścieżce rowerowej i pasie ruchu dla rowerów – z prędkością do 20 km/h,
  • jezdni – jeśli brakuje infrastruktury rowerowej, to również po jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h,
  • chodniku – tylko w uzasadnionych sytuacjach, gdy jezdnia jest przeznaczona do jazdy z wyższą prędkością niż 30 km/h i nie ma infrastruktury rowerowej. Na hulajnodze elektrycznej trzeba jednak jechać z prędkością dostosowaną do prędkości pieszego.

Rosnąca popularność tego środka transportu wiąże się ze wzrostem wypadków z jego udziałem. Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom policyjnym z 2022 roku. W tym roku służby zostały wezwane do 272 wypadków spowodowanych przez użytkowników hulajnóg elektrycznych. Według statystyk Policji, w ich wyniku 278 osób zostało rannych, a 3 zginęły. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie takie zdarzenia są zgłaszane przez poszkodowanych, np. ze względu na stosunkowo niewielkie szkody.

Warto mieć świadomość tego, że jeżeli spowodujesz wypadek, w którym będą osoby poszkodowane, koszty ich leczenia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Chyba że masz odpowiednią polisę ubezpieczeniową, taką jak np. OC dla Ekocyklistów w LINK4. Zobacz, co warto o tym wiedzieć.

Czy ubezpieczenie na hulajnogę elektryczną jest obowiązkowe?

Obecnie polskie prawo nie wymaga od właściciela czy też użytkownika hulajnogi posiadania jakiegokolwiek ubezpieczenia. Spowodowane jest to faktem, iż są oni traktowani tak samo, jak piesi lub rowerzyści, którzy również są uczestnikami ruchu drogowego i nie muszą mieć żadnego ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną to produkt opcjonalny i dość nowy na polskim rynku. Jedną z firm oferujących takie polisy jest LINK4. Do kogo skierowana jest oferta? Do osób, które można określić mianem ekocyklisty. Jest to użytkownik pojazdu jedno- lub wielośladowego przeznaczonego do transportu lądowego osób. Pojazd ten może być napędzany silnikiem elektrycznym z ograniczeniem prędkości do 25 km/h lub siłą mięśni poruszającej się nim osoby.

Ubezpieczenie OC dla rowerów klasycznych, hulajnóg elektrycznych lub hulajnóg możesz wykupić w LINK4, jeśli masz własną hulajnogę elektryczną. Możesz nabyć je także, jeśli korzystasz z hulajnóg oferowanych przez firmy zajmujące się wypożyczaniem tego rodzaju sprzętu.

Jeżeli jeździsz hulajnogą na co dzień, warto mieć ubezpieczenie OC. Pojazd ten może szybko wymknąć się spod kontroli. Jest to częste zwłaszcza wśród początkujących lub niedoświadczonych kierowców. Jeśli tak się stanie i Twoje działanie sprawi, że potrącisz kogoś lub uszkodzisz jego mienie, masz obowiązek naprawienia spowodowanych szkód. Nakłada go na Ciebie ustawa Kodeks cywilny. 

Wykupując specjalne ubezpieczenie, unikniesz wielu problemów związanych z likwidacją wyrządzonych szkód rzeczowych i osobowych. Pamiętaj, że poza Tobą na chodniku lub ścieżce rowerowej znajdują się inni uczestnicy ruchu. Często są to dzieci lub matki z wózkami. Koszt naprawy roweru lub zakupu nowego wózka może być duży. Odpowiednia polisa może uchronić Cię przed bardzo wysokimi kosztami.

Czy jest szansa na to, że w najbliższym czasie zmienią się przepisy prawne dotyczące obowiązkowego OC przy jeżdżeniu na hulajnodze elektrycznej? W ostatnim czasie kolejne kraje europejskie decydują się na taki krok. Obecnie OC na hulajnogę elektryczną muszą mieć ich użytkownicy mieszkający w Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Norwegii i Finlandii i na Malcie. W Danii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii OC muszą mieć wypożyczalnia hulajnóg, które udostępniają je klientom indywidualnym. Zmiany prawne w tym zakresie planują też wprowadzić nasi południowi sąsiedzi, czyli Czesi.

Hulajnoga elektryczna – jaki rodzaj ubezpieczenia kupisz dla takiego pojazdu?

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną możesz wpaść na czyjś pojazd lub potrącić pieszego, powodując obrażenia wymagające hospitalizacji. Osoby poszkodowane mają prawo pociągnąć Cię do odpowiedzialności i domagać się odszkodowania. Jeśli jednak masz ubezpieczenie OC, nie musisz martwić się o niespodziewane wydatki.

A co z pozostałymi polisami komunikacyjnymi dla tego pojazdu? Na ten moment ich oferta w zasadzie nie występuje na rynku. Rosnące zainteresowanie użytkowników może jednak przesądzić o zmianie w tym zakresie.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co obejmuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w LINK4?

Niezależnie od tego, czy hulajnogą dojeżdżasz do pracy, czy wybierasz się na przejażdżkę, dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia OC dla Ekocyklistów w LINK4. Nawet jeśli jeździsz ostrożnie i przestrzegasz przepisów ruchu drogowego, nadal istnieje ryzyko kolizji. Niestety, w tym przypadku obowiązują Cię takie same zasady, jak każdego innego kierowcę. Możesz dostać grzywnę i zobowiązanie do zapłaty za wszelkie szkody spowodowane przez Twój błąd.

Nie wszyscy użytkownicy hulajnóg elektrycznych są tego świadomi. Koszty naprawy części w nowoczesnym samochodzie mogą sięgać setek, a nawet tysięcy złotych. Dlatego ubezpieczenie OC użytkownika hulajnogi elektrycznej jest rozsądnym i praktycznym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie będziesz musiał ponosić kosztów finansowych szkód, do których doszło na skutek Twojego działania.

OC dla Ekocyklistów w LINK4 chroni Cię finansowo w wielu przypadkach, które można podzielić na dwie kategorie:

  • szkody rzeczowe, np. uszkodzenie czyjegoś samochodu – jeśli jesteś sprawcą kolizji, a także wtedy, gdy zarysujesz lub w inny sposób uszkodzisz czyjeś auto na parkingu. Ponosimy wówczas koszty wymiany, naprawy lub malowania określonej części karoserii;
  • szkody osobowe, np. obrażenia osób trzecich – podczas jazdy na ścieżce rowerowej można potrącić lub przewrócić pieszego, powodując u niego różne obrażenia.

Co najlepsze, polisa obowiązuje w całej Europie. W związku z tym możesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa nawet podczas wakacyjnego wyjazdu. Możesz swobodnie jeździć hulajnogą, a jeśli stanie się coś nieprzyjemnego, LINK4 zrekompensuje starty poszkodowanemu. 

Dzięki takiemu ubezpieczeniu zapewnisz sobie spokój ducha w wielu sytuacjach. Hulajnoga elektryczna to zarówno wygodny, jak i praktyczny środek transportu, dlatego jej użytkowaniu nie powinna towarzyszyć obawa przed skutkami ewentualnych kolizji. Docenisz to, gdy przypadkowo uderzysz w samochód lub w pieszego. Wtedy, zamiast płacić z własnej kieszeni za naprawę szkód, możesz polegać na LINK4.

Ile kosztuje OC na hulajnogę elektryczną?

Koszt ubezpieczenia dla posiadaczy i użytkowników hulajnóg elektrycznych jest stały. Składkę możesz opłacić jednorazowo lub w ratach, w terminach określonych w polisie. Dzięki temu wydatek ten stanie się jeszcze mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

Jak widzisz, jest to atrakcyjna propozycja dla każdego, kto porusza się pojazdami takimi jak rower, czy też hulajnoga elektryczna. Ubezpieczenie OC w takim przypadku to rozsądny wybór chroniący przed ponoszeniem kosztów różnych wypadków z udziałem tego środka transportu.

Jak zgłosić szkodę z OC dla Ekocyklistów?

Jeśli spowodujesz szkodę podczas jazdy hulajnogę elektryczną, zacznij od zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zdarzenia. Kolejnym krokiem powinno być powiadomienie LINK4, na co masz 7 dni od momentu wystąpienia zdarzenia. W ciągu kolejnych dni otrzymasz informację o przyjęciu zgłoszenia i rozpocznie się proces likwidacji szkody.

Warto pamiętać, że osoba poszkodowana w wyniku Twojego działania może wejść na drogę sądową. Jeśli tak się stanie, masz 3 dni na powiadomienie LINK4 o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie – nawet jeśli już wcześniej została przez Ciebie zgłoszona szkoda do likwidacji.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumowanie

Hulajnoga elektryczna to wszechstronny i wygodny środek komunikacji. Jeżeli obawiasz się, że możesz nią spowodować szkodę na drodze, pomyśl o wykupieniu OC dla Ekocyklistów. Polisa w LINK4 zabezpieczy Cię przed wieloma problemami finansowymi, z jakimi możesz mieć do czynienia podczas wypadku spowodowanego przy użyciu hulajnogi elektrycznej.

Pamiętaj także, że w naszej ofercie znajdziesz też inne ubezpieczenia, w tym OC, AC oraz inne polisy komunikacyjne dla właścicieli samochodów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz skorzystania z wygodnego kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy 60 sekund, by poznać wysokość składki, a także zakres oferowanego przez nas ubezpieczenia. Możesz także wybrać interesujący Cię wariant wraz z dodatkowymi usługami. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Nie zwlekaj i już dzisiaj ubezpiecz Twoją hulajnogę w LINK4!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów w LINK4 dostępne tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Sprawdź również: Ubezpieczenie OC Namysłów

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jest obowiązkowe?

Nie, w Polsce nie ma obowiązku jego posiadania. Ubezpieczenie okazuje się jednak bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Jakie są dostępne opcje ubezpieczeniowe dla hulajnóg elektrycznych?

Obecnie w LINK4 możesz kupić ubezpieczenie OC dla hulajnóg elektrycznych. 

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej?

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów jest dodatkiem do OC komunikacyjnego. W związku z tym, dane niezbędne do ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej podajesz w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia dla samochodu.

Jak zgłosić szkodę w przypadku wypadku?

Możesz to zrobić w dowolny sposób, m.in. poprzez formularz online znajdujący się na stronie internetowej, listownie, telefonicznie lub u agenta współpracującego z LINK4.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21