Ubezpieczenie quada – czy OC jest obowiązkowe?

Zgodnie z prawem ubezpieczenie quada jest niezbędne, by móc w pełni legalnie poruszać się nim po drogach. Z tego tekstu dowiesz się więcej o OC quada i samym pojeździe. Znajdziesz też informacje o tym, jak wygląda ubezpieczenie quada bez homologacji.

Czytaj dalej.

Spis treści:

1. Co to jest quad?
2. Jak jeździć quadem?
3. OC na quada – czy jest obowiązkowe?
4. Ile kosztuje ubezpieczenie quada?
5. Ubezpieczenie quada. Kilka słów na koniec

Co to jest quad?

Zanim zajmiemy się tematem tego tekstu, czyli OC na quada warto wyjaśnić, czym właściwie jest tego typu pojazd mechaniczny. Otóż w zależności od masy własnej, wymaganych uprawnień oraz konstrukcyjnego ograniczenia prędkości, jako quad traktowane są:

  • czterokołowce – pojazdy mechaniczne, których waga nie przekracza 550 kg w sytuacji, gdy przewożą ładunki lub 400 kg, jeśli pasażerami są ludzie. Kierowca, który chce poruszać się czterokołowcem, zobowiązany jest do posiadania prawa jazdy kategorii B lub B1;

  • czterokołowce lekkie – pojazdy, których waga nie przekracza 350 kg oraz prędkości 45 km/h. Jeśli planujesz zakup tego typu quada, to musisz mieć świadomość, że wymagane do jego prowadzenia jest prawo jazdy kategorii AM lub innej uprawniającej do prowadzenia motorowerów.

W przypadku czterokołowców lekkich wiekiem granicznym kierowcy jest więc 14 lat. Nikt młodszy nie ma prawa prowadzenia takiego pojazdu. Co prawda nie istnieje przepis, który tego zabrania, ale myśląc zdroworozsądkowo, osoba poniżej wymaganego wieku nie jest jeszcze fizycznie ani mentalnie przygotowana do jazdy quadem o takiej masie. W przypadku, gdy dziecko bez wymaganych uprawnień spowoduje wypadek podczas samodzielnej jazdy quadem, jego rodzice będą narażeni na wysoką grzywnę, a w skrajnych przypadkach nawet karę pozbawienia wolności na okres 3 lat. 

Przeczytaj również: Prawo jazdy kategoria B – czym można jeździć?

Jak jeździć quadem?

Istotna rzecz, którą omówimy to zasady jazdy quadem. Jeśli masz już rejestrację i spełniasz inne warunki, uprawniające Cię do prowadzenia czterokołowca, poznaj kilka podstawowych zasad jazdy.

  1. Zakaz jazdy po drogach ekspresowych oraz szybkiego ruchu.

  2. Zakaz jazdy po lasach poza drogami leśnymi oraz publicznymi.

  3. Zakaz jazdy po plażach,

  4. Zakaz jazdy po parkach krajobrazowych oraz narodowych.

  5. Zakaz jazdy po wałach przeciwpowodziowych oraz wzdłuż korony wałów poza wyznaczonymi miejscami.

W sytuacji, gdy z kierowcą posiadającym uprawnienia podróżuje dziecko do lat 7, prawo wymaga, by prędkość nie wynosiła więcej niż 40 km/h. Co ważne zarówno kierowca, jak i pasażer muszą być wyposażeni w kaski ochronne. Wyjątkiem są quady wyposażone w zamknięte nadwozie oraz pasy bezpieczeństwa.

ubezpieczenie-quada

OC na quada – czy jest obowiązkowe?

Czas przejść do tego, czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe. Pojazd tego typu jest traktowany tak samo, jak samochód lub motocykl, co oznacza, że w momencie rejestracji w Urzędzie Komunikacji konieczne jest wykupienie OC quada. W związku z ujednoliceniem zasad, kierowcy quadów, którzy postanowią, że ubezpieczenie na quada jest im niepotrzebne, narażają się na grzywny i inne poważne konsekwencje finansowe w przypadku spowodowania wypadku.

Quad ubezpieczenie – kary

  • do 3 dni – 200 zł,

  • do 14 dni – 500 zł,

  • powyżej 14 dni – 1000 zł.

Kara finansowa z roku na rok jest coraz wyższa ze względu na jej połączenie z minimalnym wynagrodzeniem brutto. Razem z jego wzrostem, grzywny są również bardziej dotkliwe. Jak więc widzisz, ubezpieczenie na quada to najlepszy sposób na uniknięcie kłopotów. 

ubezpieczenie-quada

Ubezpieczenie quada bez rejestracji

Rejestracja quada bez homologacji nie jest możliwa – pojazd, aby został zarejestrowany, musi zostać dopuszczony do ruchu. Dlatego też pojazd bez homologacji nie może być zarejestrowany. 

Jeśli chodzi o ubezpieczenie quada bez rejestracji, to musisz pamiętać, że w takiej sytuacji Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe może poprosić Cię o dodatkowe dokumenty. W przypadku, gdy jesteś pierwszym właścicielem pojazdu, będziesz zmuszony do wykupienia polisy najpóźniej w dniu rejestracji. Jeśli jednak w ciągu 30 dni od zakupu quad nie zostanie zarejestrowany, obie strony transakcji mogę odstąpić od umowy.

Sprawdź także: Badanie techniczne pojazdu. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać.

Ile kosztuje ubezpieczenie quada?

Ile kosztuje ubezpieczenie quada to pytanie, które bardzo często pojawia się wśród osób, chcących ubezpieczyć swojego czterokołowca. Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy. Otóż każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją unikalną ofertę przygotowaną dla klientów. Pomimo tego, że ustawa jasno reguluje, co powinno zawierać ubezpieczenie OC, możesz znacznie rozszerzyć zakres ochrony dzięki dodatkowym pakietom

W sieci znajdziesz wygodne kalkulatory, umożliwiające dokładne wyliczenie wysokości składki. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka swoich danych oraz informacji o pojeździe. Ubezpieczenie quada online ma też inną zaletę w postaci oszczędności czasu. Jeżeli nie masz czasu, nie musisz odwiedzać agenta w biurze, natomiast jeśli preferujesz taki rodzaj kontaktu, to w biurze także uzyskasz odpowiedź na pytanie „ubezpieczenie quada – cena?”.

Obliczanie OC z kalkulatorem jest łatwe. Co ważne, zgodnie z prawem żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić Ci objęcia ochroną z tytułu polisy OC Twojego quada. Wynika to z ustawy, która gwarantuje pojazdom mechanicznym zarejestrowanym w Polsce dostęp do ubezpieczenia. Poświęć czas ulubionym zajęciom i użyj szybkiego kalkulatora do sprawdzenia ofert ubezpieczenia OC. Quad musi być tak samo chroniony, jak inne pojazdy.

ubezpieczenie-quada

Ubezpieczenie quada. Kilka słów na koniec

Jak widzisz, polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa bez względu na to, czy Twoim ulubionym pojazdem jest samochód, czy quad. Ubezpieczenie chroni bowiem nie tylko Ciebie, ale również innych uczestników ruchu. Jeśli spowodujesz wypadek, towarzystwo wypłaci świadczenia poszkodowanym z wykupionej przez Ciebie polisy. Unikniesz więc wysokich kosztów wynikających z zaistniałej sytuacji. Quad w tej kwestii ubezpieczenia OC nie różni się od innych pojazdów, dlatego sama procedura zakupu jest taka sama, jak ta, którą już możesz znać z samochodu lub motocykla. 

Najważniejsze jest gruntowne zapoznanie się z dostępnymi ofertami. Miej jednak na uwadze, ograniczony zakres ochrony, jaką oferują Ci ubezpieczenia OC. Quad jest pojazdem dynamicznym i wymaga wprawy w prowadzeniu, dlatego warto zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenie kierowcy i pasażerów ubezpieczeniem NNW. W tym przypadku zwróć jednak uwagę na szczegółowe warunki polisy. Znajdziesz je w OWU. 

Znajomość pełnego zakresu ochrony jest bardzo ważna w kontekście ewentualnych zdarzeń, które mogą Cię spotkać. Lepiej wiedzieć wcześniej, na jaką pomoc możesz liczyć niż się rozczarować, gdy interwencja ubezpieczyciela będzie najbardziej potrzebna. Dlatego właśnie stawiaj wyłącznie na sprawdzone towarzystwa. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy