Ubezpieczenie samochodu w kosztach działalności gospodarczej – jak je uwzględnić?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Dodatkowo warto mieć również wykupione AC, które chroni Twoje auto w razie wypadku, stłuczki czy kradzieży. Chcesz ograniczyć koszty związane z takimi polisami?

Warto rozważyć wrzucenie ich w koszty działalności.

Spis treści:

1. Ubezpieczenie samochodu w kosztach – co to oznacza?
2. Czy ubezpieczenie samochodu można wrzucić w koszty?
3. Ubezpieczenie samochodu prywatnego w kosztach firmy
4. Ubezpieczenie samochodu a koszty firmy podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu w kosztach – co to oznacza?

Polski system podatkowy nie należy do przejrzystszych. Jednak bez względu na to, jaką działalność się prowadzi, trzeba dbać o odpowiednie rozliczanie się podatkowe. Pominięcie tego aspektu prowadzenia firmy, może być bardzo kosztowne. Podobnie jak brak wykupionego ubezpieczenia OC, które także jest obowiązkowe – zarówno dla samochodów prywatnych, jak i firmowych.

ubezpieczenie-samochodu-w-kosztach1

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni? 

Prowadząc firmę i rozliczając się na podstawie ksiąg przychodów i rozchodów co miesiąc lub kwartalnie, wysyłasz do urzędu swoje rozliczenie. Oczywiście niekiedy robi to za Ciebie odpowiedni pełnomocnik czy księgowa. We wspomnianym rozliczeniu są informacje dotyczące tego, ile uzyskałeś przychodu, ale także ile kosztowało Cię prowadzenie działalności danym okresie. 

Na tej podstawie wyliczasz – albo robi to za Ciebie księgowy czy też specjalne oprogramowanie – to, ile będziesz musiał zapłacić podatku. Zależy to oczywiście od tego, ile faktycznie zarobiłeś, czyli różnicy pomiędzy przychodem a kosztami. Im większe koszty przy tych samych przychodach, tym mniej zarobiłeś. 

Właśnie dlatego opłaca się uwzględniać ubezpieczenie samochodu w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. Oczywiście, żeby było to możliwe, musisz spełniać kilka warunków, o których piszemy niżej.

Czy ubezpieczenie samochodu można wrzucić w koszty?

Najkrótsza odpowiedź brzmi tak, ubezpieczenie samochodu w kosztach firmy może zostać uwzględnione. Jednak to jak to zrobić, zależy w dużej mierze od formy własności samochodu. Najczęściej spotykane to:

  • własność firmowa – ma miejsce wtedy, kiedy samochód wpisany jest jako środek trwały i używa się go wyłączenie na cele prowadzonej działalności;

  • własność prywatna samochodu – ma miejsce wtedy, gdy samochód należy do osoby fizycznej, ale użytkowany jest także na cele związane z prowadzoną działalnością;

  • leasing – w przypadku leasingu operacyjnego nie wprowadza się go do rejestru środków trwałych. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o leasing finansowy. Wtedy pojazd może być środkiem trwałym;

  • najem, dzierżawa lub inna forma użytkowania samochodu na podstawie umowy. Wtedy nie jest on środkiem trwałym. 

ubezpieczenie-samochodu-w-kosztach2

Oczywiście najlepsza pod względem podatkowym jest sytuacja, w której samochód jest własnością firmy. Wtedy możesz 100% wydatków związanych z samochodem wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W tym obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również składkę na AC. 

Żeby to zrobić, musisz przede wszystkim zgłosić samochód do urzędu skarbowego. Korzystanie z samochodu powinno być też obwarowane odpowiednim regulaminem. Ważne jest także ewidencjonowanie przebiegu samochodu. Taki pojazd jednak nie może być wykorzystywany do celów prywatnych. Oznacza, to, że taka praktyka dotyczy z reguły samochodów ciężarowych, czasem dostawczych. Jakiekolwiek wykorzystanie samochodu do celów prywatnych sprawia, że nie możesz odliczać 100% kosztów z tym związanych.

Jeśli auto jest własnością przedsiębiorstwa, ale jest także wykorzystywane prywatnie, to ubezpieczanie samochodu w kosztach firmy także może się znaleźć. Wprawdzie w takiej sytuacji jedynie 75% wydatków związanych z użytkowaniem samochodu można wliczyć w koszty firmy. Nie dotyczy to jednak samego ubezpieczenia. Wydatki związane z nim, można odliczyć w całości.

Musisz też wiedzieć, że obowiązuje limit wartości pojazdu, do jakiej można odliczać koszty związane z jego użytkowaniem dla celów działalności firmowej. Wynosi on 150 000 zł. Oznacza to, że w przypadku samochodu o wartości większej niż wspominane 150 000 zł, wydatki można ujmować proporcjonalnie do wartości pojazdu. Co ważne, nie dotyczy to obowiązkowego ubezpieczania OC, które w całości można zaliczać do kosztów, nawet jeżeli samochód jest wart więcej niż 150 000 zł. 

W przypadku leasingu – bez względu na to, czy jest on finansowy, czy operacyjny – koszty związane z ubezpieczeniem powinien pokrywać leasingobiorca, czyli Twoja firma. Dzięki temu, tak jak w przypadku, gdyby samochód był własnością przedsiębiorstwa, możliwe jest wliczenie wydatków związanych z ubezpieczaniem do kosztów prowadzonej działalności.

Jeśli chodzi o najem, to samochód ubezpieczony będzie przez właściciela pojazdu. To on będzie ponosił związane z tym koszty. Więc tutaj kwestia ubezpieczenie samochodu a koszty nie ma w ogóle zastosowania.

Ubezpieczenie samochodu prywatnego w kosztach firmy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie samochodu prywatnego w kosztach firmy także może zostać uwzględnione – tak samo, jak wydatki związane z takim samochodem. Jednak nie może to być całość pieniędzy, jakie wydajesz na użytkowanie samochodu. 20% wydatków na pojazd prywatny może być uwzględnione jako koszt prowadzenia działalności. Czyli 20% kosztów na ubezpieczanie możesz ująć w kosztach. 

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu osobowego w kosztach firmy. Jednak sam rodzaj pojazdu nie ma tutaj znaczenia. W kwestiach podatkowych różnice będą jedynie w przypadku VAT. Ubezpieczenie samochodu w kosztach może być uwzględnione na wymienionych wyżej zasadach. Ważna będzie przede wszystkim zarówno forma własności, jak i sposób jego użytkowania. 

Sprawdź również: Ubezpieczenie samochodu: NNW – czy warto wykupić polisę?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to posiadany samochód na pewno warto wliczać w koszty z nią związane. Dzięki temu będziesz mógł płacić mniejsze podatki. Oczywiście sposób wliczenia w koszty będzie zależeć od tego, w jaki sposób nabyłeś pojazd, a więc i od tego, czyją jest własnością. Jednak nawet w przypadku możliwości odliczenia tylko 20% warto to zrobić. Jeśli rozliczasz się samodzielnie, to również wliczenie w koszty prowadzonej działalności wydatków związanych z samochodem, w tym ubezpieczenia OC i AC, nie sprawi Ci problemów. Warto to zrobić dla realnych korzyści.

ubezpieczenie-samochodu-w-kosztach3

Ubezpieczenie samochodu a koszty firmy podsumowanie

Wiesz już, że w wielu przypadkach wydatki na ubezpieczenie samochodu możesz w całości lub w znakomitej większości wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Jeśli planujesz zakup polisy, sprawdź ofertę LINK4. Za pomocą kalkulatora wygodnie i szybko obliczysz składkę zarówno na obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i na OC/AC. 

Sprawdź także: OC Mitsubishiubezpieczenie samochodu Łańcut

Polisę możesz w prosty sposób wykupić przez Internet. Jeśli wolisz tradycyjne formy kontaktu, możesz również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Dzięki temu uzyskasz wszelkie niezbędne informacje. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą ubezpieczeń, które pozwolą Ci poczuć się spokojnie w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy