Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie turystyczne: sporty wysokiego ryzyka – co to jest i co obejmuje?

Czas czytania: 5 min. 52 sek.

Lubisz adrenalinę i amatorsko uprawiasz sporty wysokiego ryzyka? Zapewnij sobie ochronę ubezpieczeniową! Do ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance dokup rozszerzenie ochrony o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Kiedy zadziała i na jakie świadczenia w jego ramach możesz liczyć?

Planujesz podróż, podczas której chcesz skupić się przede wszystkim na aktywności fizycznej? Kręcą Cię spadochroniarstwo, nurkowanie czy wspinaczka skałkowa? Jeśli interesują Cię tzw. sporty wysokiego ryzyka, nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu. 

Sporty, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem, cieszą się coraz większą popularnością. Mowa tu między innymi o sportach takich jak wspinaczka skałkowa czy rafting. Oczywiście sporty takie dostarczają wielu wrażeń, co dla osób lubiących aktywność fizyczną ma kluczowe znaczenie. Niestety, jednocześnie należy pamiętać o tym, że ryzyko kontuzji czy wypadku jest tutaj spore. Biorąc pod uwagę, że sporty wysokiego ryzyka często uprawiane są w czasie podróży, także zagranicznej, warto nabyć w odpowiednie ubezpieczenie. 

Nie ma wątpliwości co do tego, że wykupienie rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka to rozwiązanie bardzo korzystne dla osób, które chcą połączyć podróż z ryzykownymi formami aktywności fizycznej. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, nie trzeba będzie pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie koszty te mogą być bardzo wysokie. 

Czym jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka?

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka? Otóż jest to opcja, która została stworzona przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających sporty uznawane za ryzykowne. Celem posiadania takiego ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony w przypadku kontuzji, wypadków lub innych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić podczas uprawiania tego rodzaju aktywności.

Decydując się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka, koniecznie upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje uprawiany przez Ciebie sport. Mogą to być takie dyscypliny, jak sporty wodne na rzekach górskich, a nawet spadochroniarstwo. 

W przypadku takiego ubezpieczenia turystycznego najważniejsze jest to, aby obejmowało ono koszty leczenia. Odpowiednie ubezpieczenie pozwala na skorzystanie z konsultacji lekarskiej czy pilnych zabiegów. Zadziała ono w razie choroby bądź nieszczęśliwego wypadku. Często można również liczyć na zwrot kosztów zakupu leków, co także jest dobrą wiadomością. 

 Wśród najbardziej popularnych sportów wysokiego ryzyka wymienić można: 

  • wspinaczkę wysokogórską,
  • wspinaczkę skałkową, 
  • baloniarstwo, 
  • lotniarstwo, 
  • motolotniarstwo, 
  • rafting, 
  • skoki do wody, 
  • kitesurfing, 
  • parkur,
  • free run, 
  • biegi długodystansowe,
  • triathlon.

Dlaczego warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka?

Najważniejszą korzyścią, wynikającą z posiadania rozszerzonej ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jest poczucie bezpieczeństwa. Choć osoby, które wybierają takie dyscypliny, często cenią sobie adrenalinę, z pewnością nie dotyczy to braku możliwości skorzystania z opieki medycznej. Mając świadomość, że posiadasz odpowiednią ochronę, z pewnością będziesz czerpać więcej przyjemności zarówno z uprawiania sportu, jak i z całej podróży. Nic dziwnego, że zainteresowanie ubezpieczeniem, które obejmuje ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka stale rośnie

Zalet posiadania tego rozwiązania jest o wiele więcej. Przede wszystkim możesz – w razie potrzeby – możesz liczyć na zwrot kosztów leczenia czy pomoc assistance. W wielu przypadkach to także szansa na uzyskanie transportu do miejsca zamieszkania. 

Wyobraź sobie sytuację, gdy podczas wspinaczki wysokogórskiej dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, a Ty znajdujesz się w odległym miejscu. Dobre ubezpieczenie zapewni nie tylko opiekę medyczną, ale też pokryje koszty ewentualnej akcji ratowniczej i transportu medycznego. Wszystko zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia, jednak im szerszy będzie zakres ochrony, tym lepiej. 

 

Innym przykładem mogą być skoki spadochronowe. To ekstremalna przygoda, ale także ogromne ryzyko kontuzji. W przypadku złamania kości czy innej poważnej kontuzji, ubezpieczyciel pomoże Ci w organizacji leczenia oraz pokrycia związanych z nim kosztów, do wyznaczonych w umowie ubezpieczeniowej limitów. . W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić, dzięki czemu również skupisz się na szybszym powrocie do formy. 

Tak naprawdę w przypadku amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka możliwości wystąpienia różnego typu urazów i szkód jest naprawdę wiele. Właśnie dlatego nie należy rezygnować z tego typu ubezpieczenia – nie tylko podczas wyjazdów zagranicznych, ale też krajowych. 

Ubezpieczenie turystyczne w LINK4

Wybierając ubezpieczenie turystyczne w LINK4, możesz rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o ryzyko uprawiania amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. 

Co oznacza takie rozszerzenie? Amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka najczęściej znajduje się na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku standardowego ubezpieczenia podróżnego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o takie ryzyko, takie wyłączenie nie ma zastosowania i możesz liczyć na pomoc – oczywiście w określonym w umowie ubezpieczeniowej zakresie. 

Tak więc wyłączenia te nie będą obowiązywały przy ubezpieczeniu kosztów leczenia i pomocy assistance, NNW, OC w życiu prywatnym. 

Za sporty wysokiego ryzyka objęte definicją z OWU, LINK4 uznaje:

“Amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka - aktywność sportowa Ubezpieczonego, której celem jest odpoczynek lub rozrywka, obejmująca uprawianie następujących sportów: wspinaczka wysokogórska z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do 5500 m.n.p.m., wspinaczka skałkowa, baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych (zgodnie z definicją ustawy prawo lotnicze), rafting, skoki do wody, sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu (Freediving), skoki na gumowej linie, spadochroniarstwo, speleologia, sporty motorowe i motorowodne, sporty i sztuki walki, myślistwo, jazda konna, bobsleje, skoki narciarskie, jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, jazda na nartach wodnych, wakeboarding, kitesurfing, pływanie jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu, heliskiing, heliboarding, mountainboarding, parkur, free run, B.A.S.E. jumping, downhil, streetluge, biegi długodystansowe pow. 5 km, triathlon”. 

A może chcesz rozszerzyć zakres ochrony? 

Pamiętaj, że w LINK4 minimalny zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku podróży zagranicznej obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, a w przypadku podróży krajowej – ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance oraz NNW. 

Na podróż zagraniczną także możesz wykupić NNW. W sytuacji, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu (wskazanego w OWU), możesz liczyć na świadczenie. Wynosi ono 1 proc. sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

Tak w przypadku podróży krajowej, jak i zagranicznej dobrym rozwiązaniem jest wykupienie OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie zadziała w sytuacji, kiedy wyrządzić komuś szkodę. Może to być na przykład uszkodzenie sprzętu sportowego czy aparatu fotograficznego, należącego do innego turysty. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie będziesz musiał pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni, co także może przełożyć się na spore oszczędności.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka?

Zależy Ci na znalezieniu najlepszej oferty ubezpieczenia, które pokrywa ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością dokonasz dobrego wyboru. 

Zastanów się, czego potrzebujesz

Przed zakupem ubezpieczenia dokładnie przeanalizuj swoje plany, tym razem pod kątem bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń. Czy to będzie nurkowanie głębokie, skoki spadochronowe czy wspinaczka górska – istotne jest, aby ubezpieczenie dostosowane było do konkretnych potrzeb i ryzyka związanego z daną dyscypliną. 

Sprawdź zakres ochrony ubezpieczeniowej

Nie wszystkie TU oferują taki sam zakres ochrony. Przeczytaj uważnie warunki umowy, zwracając uwagę na kwoty w przypadku kosztów leczenia czy NNW. Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej ubezpieczenie będzie dostosowane do potrzeb podróżującego. Oczywiście kluczowe jest to, aby wybrana oferta obejmowała dyscyplinę sportu, który planujesz uprawiać. 

Podsumowanie

Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko uprawiania sportów wysokiego ryzyka cieszy się coraz większą popularnością. Możesz dokupić je dodatkowo do ubezpieczenia turystycznego, jeśli w czasie wyjazdu chcesz uprawiać sporty ekstremalne, które bez wątpienia wiążą się z dużym ryzykiem urazu czy wypadku. Chcesz poznać ofertę LINK4? Skorzystaj z naszego intuicyjnego Kalkulatora ubezpieczeń online. Określ zakres terytorialny, na jakim ma obowiązywać ubezpieczenie oraz na ile dni jedziesz i ile osób ma być objętych ochroną ubezpieczeniową. W kolejnym kroku wybierz ubezpieczenia, które Cię interesują i określ wysokości sum ubezpieczenia – w LINK4 możesz ubezpieczyć koszty leczenia nawet do 800 000 zł na podróż zagraniczną! Nie zapomnij oznaczyć opcji ubezpieczenia z dodatkowym ryzykiem, jakim jest amatorskiej uprawianie sportów wysokiego ryzyka! 

Ubezpieczenie możesz kupić w kilka chwil przez internet – korzystając z Kalkulatora, telefonicznie – dzwoniąc na naszą infolinię pod numer 22 444 44 23, lub też stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4. 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie https://www.link4.pl.

FAQ - Często zadawane pytania

Jakie sporty są uważane za sporty wysokiego ryzyka w kontekście ubezpieczenia?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określi, jakie sporty będą uznawane za sporty wysokiego ryzyka. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W LINK4 są to między innymi takie sporty, jak wspinaczka wysokogórska, wspinaczka skałkowa, spadochroniarstwo, sporty motorowe i motorowodne czy jazda na nartach wodnych. Lista ta jest jednak o wiele dłuższa. 

Czy ubezpieczenie kosztów leczenia zadziała w razie wypadku podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka? 

Koszty leczenia to podstawowy element ubezpieczenia turystycznego. Zadziała ono, gdy dojdzie do wypadku podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jeżeli rozszerzysz zakres ochrony o to ryzyko. Co więcej, sumę ubezpieczenia Koszty leczenia + Assistance możesz ustalić samodzielnie. Najniższa kwota to 50 000 zł, a najwyższa – 800 000 zł. 

Czy możesz liczyć na zorganizowanie akcji poszukiwawczej i ratowniczej, gdy dojdzie do wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych? 

W LINK4 pomoc assistance obejmuje organizację i pokrycie kosztów organizacji akcji poszukiwawczych i ratownictwa. Jeżeli uprawiasz sporty wysokiego ryzyka, możesz na nią liczyć, gdy dojdzie do wypadku podczas jego uprawiania, a wykupiłeś odpowiednie rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20