Usuwanie owadów z karoserii. Jak to zrobić i dlaczego to takie ważne?

Usuwanie owadów z karoserii jest bardzo ważne. Jeśli będziesz zwlekał z tym zbyt długo, mogą spowodować znacznie gorsze kłopoty, niż tylko te natury estetycznej. Dowiedz się, jak się ich pozbyć i dlaczego warto to zrobić jak najszybciej. 

Spis treści:
1. Usuwanie owadów z karoserii – dlaczego warto to robić?
2. Jak usunąć owady z karoserii? Instrukcja krok po kroku
3. Zabezpieczenie samochodu przed przyklejaniem się owadów
4. Teraz już wiesz, jak usunąć owady z karoserii!

Lato to okres, w którym miłośnicy motoryzacji często wyruszają w długie podróże. Bardzo prawopodobne jest, że po każdej takiej wyprawie z przodu auta znajdziesz mnóstwo martwych owadów. Dla każdego, kto dba o swój samochód, ślady po owadach są sporym kłopotem. Wyglądają nieestetycznie, a do tego mogą uszkodzić lakier i doprowadzić do jego zniszczenia. Koszt lakierowania samej maski to wydatek od 300 do 700 złotych, nie wspominając o czyszczeniu reflektorów, lub plastikowych elementów. Dlatego też warto wiedzieć, dlaczego i czym zmyć owady z karoserii.

Usuwanie owadów z karoserii – dlaczego warto to robić? 

Ślady owadów pozostawione na przednim zderzaku, reflektorach, masce i lusterkach zdecydowanie nie cieszą oka. Wiele osób stara się jak najszybciej się ich pozbyć. Jest to rozsądne działanie, gdyż szczątki owadów mogą uszkodzić powierzchnie, do których przylgną. W tym oczywiście delikatny lakier samochodowy. Po pierwsze, rozkładające się organizmy, mogą uszkodzić fabryczny lakier, powodując na nim drobne pęknięcia. Te z kolei przepuszczają wodę, co powoduje, że pojawią się przebarwienia i małe ogniska korozji

Owady należy również regularnie usuwać z przedniej szyby, aby nie ograniczać widoczności kierowcy. Tak zabrudzone szyby mogą wydawać się niegroźne, jednak w nocy, lub w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, mogą one utrudnić kierowcy orientację. Może on nie zauważyć, co dzieje się na drodze, co grozi stłuczką lub wypadkiem. Dlatego też skuteczne czyszczenie przedniej szyby z pozostałości owadów jest bardzo ważne dla bezpiecznego poruszania się pojazdem.

usuwanie-owadow-z-karoserii

Zabrudzone owadami reflektory też należy szybko wyczyścić. Jeśli są brudne, nie będą dobrze spełniać swojego zadania, czyli oświetlać drogi. Dodatkowo mogą powodować oślepianie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Ze względu na to, iż wiele owadów ma chitynowe pancerze, mogą one blokować rozchodzenie się światła, lub zmieniać jego kierunek. Dlatego też usunięcie pozostałości owadów z reflektorów, ma tak duże znaczenie.

Ostatnim powodem, dla którego warto zadbać o wygląd pojazdu, jest estetyka. Nawet najnowszy i najlepiej wyglądający pojazd dużo traci, gdy cały jego przód — maska, reflektory, szyby, lub lusterka boczne — oklejone są resztkami owadów. Dlatego regularne usuwanie tego rodzaju zabrudzeń pozwoli zachować estetyczny wygląd, a do tego ochroni lakier przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Co ciekawe, usuwanie owadów nie jest trudne, męczące, ani skomplikowane. Trzeba tylko wiedzieć jakie środki zastosować, oraz jak zabrać się za to zadanie.

Sprawdź także: Czyszczenie lamp samochodowych – najlepsze metody

Jak usunąć owady z karoserii? Instrukcja krok po kroku

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak usunąć owady z lakieru jest zastosowanie płynu do mycia szyb. Można go znaleźć w każdym domu i jest łatwy w użyciu. Wystarczy spryskać zanieczyszczony fragment karoserii i odczekać kilka minut, aż brud zmięknie. Na koniec za pomocą miękkiej szmatki zetrzyj pozostałe plamy po owadach. 

W sprzedaży znajdują się również specjalne preparaty, takie jak płyn do usuwania owadów z karoserii, które działają wydajniej i jednocześnie są bezpieczniejsze dla lakieru. Znajdziesz je na stacjach benzynowych, w sklepach budowlanych i supermarketach. Większość z tych preparatów stosuje się w taki sam sposób, jak opisany powyżej środek do czyszczenia szyb, ale zalecamy zapoznanie się z instrukcją przed czyszczeniem. Po wstrząśnięciu opakowaniem spryskaj płynem zabrudzoną powierzchnię i odczekaj chwilę, aż pozostałości po owadach się rozpuszczą. Następnie wytrzyj lakier miękką szmatką i spłucz wodą. Należy pamiętać, że płynów do usuwania owadów z karoserii samochodu nie wolno używać na gorących powierzchniach.

usuwanie-owadow-z-karoserii

A jak usunąć owady z maski samochodu, gdy do czynienia masz z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami? Jeśli preparat do usuwania owadów z karoserii nie wystarczy, możesz użyć glinki do lakieru. Uformuj płaski krążek, a następnie przetrzyj zabrudzony fragment karoserii, uprzednio spryskany wodą z szamponem samochodowym. Jest to proces czasochłonny, ale wyjątkowo skuteczny. W ten sposób usuniesz nie tylko resztki owadów, ale także smołę i inne uporczywe zabrudzenia, które gromadzą się w drobnych pęknięciach lakieru.

Sam możesz zdecydować, czy chcesz zastosować domowe metody, czy też posłużyć się chemią samochodową. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego warto przed dokonaniem wyboru się z nimi zapoznać. Najważniejsze to pamiętać o tym, że lakier samochodowy jest bardzo wrażliwy. Dlatego też należy czyścić go ostrożnie, nie używać ostrych narzędzi, ani szorstkich szmatek.

Zabezpieczenie samochodu przed przyklejaniem się owadów

Usuwanie owadów z elementów samochodu może być żmudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli codziennie przejeżdżasz wiele kilometrów trasami w pobliżu pól, łąk, lub lasów. W takim przypadku najbardziej praktycznym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie lakieru, tak by nie osadzały się na nim resztki owadów. Skutecznym sposobem jest zastosowanie warstwy zmniejszającej przyczepność owadów do lakieru. Dobrze sprawdza się wosk lub powłoka ceramiczna. Dzięki swoim właściwościom hydrofobowym ułatwią one również czyszczenie samochodu

W sklepach samochodowych znajdziesz specjalne preparaty, które sprawiają, że owady na karoserii ześlizgują się i nie tworzą zabrudzeń. Niezależnie od tego, na jaki sposób ochrony karoserii się zdecydujesz, uważaj, aby nie pozostawić zanieczyszczeń na powierzchni pojazdu. Zawsze usuwaj je tak szybko, jak to możliwe, a będziesz dłużej cieszyć się nieskazitelnym wykończeniem. 

W wielu przypadkach wystarczy umyć samochód na myjni samochodowej oraz ręczne usunąć pozostałe zabrudzenia szmatką. Dzięki temu nie tylko zadbasz o wygląd Twojego auta, ale także o dobry stan lakieru i Twoje bezpieczeństwo w trakcie podróżowania. Dlatego zaopatrz się w dobry środek do usuwania owadów z karoserii i regularnie go używaj.

Przeczytaj również: Czyszczenie szyb samochodowych – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie dla szyby?

usuwanie-owadow-z-karoserii

Teraz już wiesz, jak usunąć owady z karoserii!

Organiczne zabrudzenia na masce i przednich elementach pojazdu, nie powinny już być dla Ciebie problemem. Z naszego artykułu wiesz już jak usunąć owady z karoserii. Znasz też domowe sposoby, czy też środki chemiczne to skuteczne metody na uzyskanie czystego i zadbanego lakieru, reflektorów i szyb samochodowych. Jak wiesz, ich stan ma duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy autem. A czysty, błyszczący lakier prezentuje się znacznie lepiej!

Pamiętaj także, że w LINK4 znajdziesz atrakcyjne ubezpieczenia OC i AC oraz wiele innych polis, które zabezpieczą Cię od przykrych konsekwencji stłuczki, kolizji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i skorzystania z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu szybko znajdziesz polisę spełniającą wszystkie Twoje oczekiwania. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy