Utrata prawa jazdy – za co można stracić prawo jazdy? Przepisy w 2022 roku
Utrata prawa jazdy kojarzy się głównie z nadmiernym przekroczeniem prędkości lub uzbieraniem odpowiedniej ilości punktów. Nie są to jednak jedyne okoliczności, w których polscy kierowcy mogą stracić uprawnienia.
Spis treści:
1. Utrata prawa jazdy – co mówią przepisy o ruchu drogowym?
2. Utrata prawa jazdy. Najczęstsze przyczyny
3. Utrata prawa jazdy – jak je odzyskać?
4. Utrata prawa jazdy – kilka słów na koniec
W dniu 17 września 2022 roku weszło w życie nowe rozporządzenie MSWiA, które wprowadziło nowy taryfikator punktów karnych. Do tej pory maksymalna liczba punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie wynosiła 10. W myśl nowych przepisów policjant może teraz przyznać maksymalnie nawet 15 punktów karnych, przez co utrata prawa jazdy może stać się niestety jeszcze łatwiejsza.
Najczęstszym powodem zabrania kierowcy uprawnień do kierowania pojazdami obok punktów karnych, jest przekroczenie prędkości. Utrata prawa jazdy może jednak nastąpić z wielu różnych powodów. Jeżeli chcesz je poznać, to zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części naszego artykułu.
Utrata prawa jazdy – co mówią przepisy o ruchu drogowym?
Polskie przepisy przewidują całą gamę wykroczeń, za które kierowca może zostać pozbawiony uprawnień. W zależności od tego, jaki przepis został złamany, prowadzącemu samochód może grozić utrata prawa jazdy na 3 miesiące lub na dłuższy okres czasu. Poniżej znajdziesz wykroczenia, za które w Polsce można stracić uprawnienia wraz z okresem czasu, na który zostają one zatrzymane.
Od kilku lat kierowcom grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące, jeżeli przekroczą oni prędkość w terenie zabudowanym o minimum 51 km/h. We wrześniu 2022 roku zwiększono jednak ilość punktów karnych, które można otrzymać za to wykroczenie. Obecnie jest to już aż 15 punktów. Dlatego utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym stała się jeszcze łatwiejsza.
Utrata prawa jazdy za prędkość na 3 miesiące to coś, czego świadoma jest większość kierowców. Jakie inne wykroczenia mogą być powodem straty uprawnień na ten sam okres? Ma ona miejsce, jeżeli w samochodzie przewozisz minimum 3 nadprogramowych pasażerów. Kierowcy zawodowi mogą też stracić prawo jazdy na 3 miesiące za różnego rodzaju manipulacje poczynione na tachografie.
Utrata prawa jazdy za punkty od wielu lat następuje niezmiennie po przekroczeniu limitu 24 punktów. Inne zasady obowiązują jednak młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku limit wynosi 20 punktów karnych. Obecnie zniesiono też możliwość redukowania ilości punktów na koncie za pomocą kursów doszkalających.
Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości może nastąpić również na okres dłuższy niż 3 miesiące. Ma to miejsce w przypadku, w którym kierowca w sposób rażący i całkowicie nieodpowiedzialny naruszy obowiązujące limity. Policjant może wtedy zatrzymać prawo jazdy nawet na 3 lata. Za popełnienie przestępstwa, czyli np. spowodowanie wypadku z ofiarami uprawnienia mogą zostać zabrane minimum na rok a maksymalnie na 10 lat.
Niestety w dalszym ciągu częsta jest niestety utrata prawa jazdy za alkohol. W przypadku prowadzenia auta po spożyciu alkoholu (0,2 do 0,5 promila), uprawnienia zostają zatrzymane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Utrata prawa jazdy po alkoholu, w przypadku jego zawartości we krwi przekraczającej 0,5 promila może nastąpić na czas 3 lub nawet 15 lat.
Sprawdź także: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?
Utrata prawa jazdy. Najczęstsze przyczyny
Jazda z niedozwoloną prędkością jest prawdziwą zmorą polskich dróg. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie utrata prawa jazdy za prędkość jest najczęstszym powodem zatrzymania uprawnień. Najczęściej jest to utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym za przekroczenie prędkości o minimum 51 km/h.
Za zabranie uprawnień równie często odpowiada coś innego niż przekroczenie prędkości. Utrata prawa jazdy w wyniku wyczerpania limitu punktów karnych to także częsty problem. Utrata prawa jazdy za punkty po zmianie taryfikatora ich przyznawania we wrześniu 2022 roku będzie niestety prawdopodobnie jeszcze częstsza.
Do dwóch najczęstszych powodów zabrania uprawnień, wymienionych wyżej, może dołączyć niestety również utrata prawa jazdy za alkohol. Pomimo nieustającej walki z pijanymi kierowcami za pomocą licznych akcji oraz kampanii reklamowych, utrata prawa jazdy po alkoholu w dalszym ciągu przydarza się niestety zbyt często.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Utrata prawa jazdy – jak je odzyskać?
To czy i w jaki sposób można odzyskać prawo jazdy, uzależnione jest od tego, z jakiego powodu zostało ono zatrzymane oraz na jak długi czas. Jeżeli była to np. utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości, na okres krótszy niż rok, to wystarczy dopełnić kilku formalności, by odzyskać dokument. Konieczne jest złożenie wniosku, uiszczenie odpowiedniej opłaty oraz złożenie odpowiednich dokumentów. Jeśli dopełnisz tych formalności, prawo jazdy zostanie Ci zwrócone.
Nieco inaczej wygląda kwestia przywrócenia uprawnień w przypadku, w którym zostały zatrzymane na dłużej niż rok. W takiej sytuacji złożenie odpowiednich dokumentów i wniosków nie będzie niestety wystarczające. Kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na dłużej niż rok, po upływie okresu kary muszą ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Konieczne jest zaliczenie zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej.
Jeżeli powodem cofnięcia uprawnień była jazda w stanie nietrzeźwości, to w pewnych wypadkach kierowca może starać się o skrócenie okresu utraty prawa jazdy. Może mieć to miejsce jedynie wtedy, gdy dana osoba odbyła już minimum połowę kary, lub od wydania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu minęło 10 lat. W takim wypadku sąd może zmienić sposób odbywania kary i umożliwić kierowcy prowadzenie auta wyposażonego w blokadę alkoholową.
Przeczytaj również: Odbiór prawa jazdy. Po jakim czasie od zdania egzaminu można odebrać dokument?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Utrata prawa jazdy – kilka słów na koniec
Jaki jest najprostszy i najpewniejszy sposób na to, by nie stracić prawa jazdy z powodu wykroczeń na drodze? To oczywiście poruszanie się po niej w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Rzecz jasna praktycznie każdemu kierowcy czasami zdarzają się drobne wykroczenia lub przekroczenie prędkości, jednakże notoryczne łamanie przepisów może doprowadzić do tego, że moment refleksji nadejdzie dopiero wtedy, gdy utrata prawa jazdy stanie się faktem.
Utrata prawa jazdy za prędkość oraz punkty karne to dwa najczęstsze powody zatrzymania uprawnień w Polsce. Jeżeli prawo jazdy zostanie zabrane na okres maksymalnie jednego roku, to po upływie kary wystarczy dopełnienie kilku formalności, by je odzyskać. Jeżeli uprawnienia zatrzymano na dłużej niż rok, to ich odzyskanie musi zostać poprzedzone egzaminem.
Zobacz także: rejestracja pojazdu Katowice, OC Zielona Góra
Polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu dobiega końca? Tanie ubezpieczenie OC znajdziesz w ofercie firmy LINK4. Kalkulator, na naszej stronie internetowej www.link4.pl, pozwoli Ci już dziś określić wysokość nowej składki. Zachęcamy Cię też do dokładniejszego zapoznania się z ofertą ubezpieczeń od LINK4. Jej szczegóły znajdziesz na wspomnianej wyżej stronie, pod numerem telefonu 22 4444444 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20