Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Woskowanie auta. 7 rzeczy, o których warto pamiętać

Czas czytania: 4 min. 26 sek.

Dbanie o własny samochód jest bardzo istotne, ponieważ wpływa nie tylko na sam wygląd pojazdu, ale przede wszystkim przyczynia się do jego żywotności. Poza standardowym myciem coraz częściej stosowanym zabiegiem jest woskowanie auta. Przyczynia się to do troski o lakier oraz chroni go przed wpływem czynników atmosferycznych.

Spis treści:
1. Woskowanie auta. Co to za czynność i jakie daje korzyści?
2. Jak woskować auto – samemu czy u specjalisty?
3. Woskowanie samochodu. Jak długo utrzymuje się efekt?
4. Woskowanie samochodów. To powinieneś zapamiętać!

Jeżeli chcesz chronić lakier Twojego auta przed niekorzystnym wpływem deszczu, śniegu czy soli drogowej, zdecyduj się na woskowanie. Stosowane preparaty wytwarzają bezpieczną powłokę, która utrudnia czynnikom zewnętrznym wpływanie na stan karoserii. Jest to szczególnie istotny zabieg w okresie jesienno-zimowym. Czym dokładnie jest woskowanie auta? Czy samemu można przeprowadzić ten zabieg? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz poniżej. 

Woskowanie auta. Co to za czynność i jakie daje korzyści?

Pielęgnacja samochodu to nie tylko troska o jego dobry, reprezentacyjny wygląd. Jest to przede wszystkim przyczynienie się do zachowania jak najlepszego stanu technicznego karoserii oraz części mechanicznych. Woskowanie auta stanowi jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia powłoki lakieru. Polega ona na nałożeniu warstwy specjalnego środka na powierzchnię karoserii oraz następnie na jej polerowaniu. Dzięki temu na samochodzie wytworzona zostaje warstwa ochronna, dzięki której zostaje on zabezpieczony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Co daje woskowanie auta? To pytanie stawia przed sobą niejeden kierowca, myśląc o wykonaniu tego zabiegu na swoim samochodzie. 

Pierwszą łatwo zauważalną zaletą woskowania jest uzyskanie lustrzanego połysku lakieru. Ponadto kolor samej karoserii staje się o wiele wyrazistszy i głęboki. Dobrze i precyzyjnie wykonane woskowanie samochodu pozwala zabezpieczyć go nawet przez okres jednego roku. Jest to dość długi czas, mając na względzie, jak niewiele trzeba, aby zabieg wykonać samodzielnie lub u specjalisty.

Kolejną korzyścią wynikającą z woskowania auta jest ograniczenie przylegania brudu. Woda spływa o wiele szybciej po zabezpieczonej powierzchni lakieru, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia nie osiadają na nim w trwały sposób. Z tej zalety wynika kolejna, a mianowicie łatwość mycia woskowanego pojazdu. 

Czas spędzony na myjni ulega znacznemu skróceniu, ponieważ samochód dzięki nałożonej warstwie wosku jest o wiele dłużej czysty. Ponadto ewentualne zabrudzenia są łatwiejsze w usunięciu. Dotyczy to także ptasich odchodów. Woskowanie auta sprawia, że nie wywierają one żrącego działania na powłoce lakieru.

Innymi zaletami przeprowadzonego zabiegu jest ochrona przed korozją oraz działaniem promieni UV. Woskowanie pozwala zapobiec powstawaniu rdzy w miejscach zarysowań lub odprysków na powierzchni lakieru. Sam zabieg nie wypełni powstałych wcześniej uszkodzeń, jednakże dobrze je zabezpieczy przed postępem korozji. Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV przyczynia się do zapobiegnięcia matowieniu powierzchni karoserii.

Zobacz także: Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?

woskowanie-auta

Jak woskować auto – samemu czy u specjalisty?

Odpowiedzi na to pytanie musisz udzielić samodzielnie. Postaramy się jednak przybliżyć wszelkie za i przeciw woskowania samochodu samemu lub w specjalistycznym warsztacieTen zabieg bez wątpienia możesz wykonać w miejscu, które posiada takową usługę w swojej ofercie. Powstaje coraz więcej warsztatów detailingowych, które poza profesjonalnym czyszczeniem pojazdów specjalizują się także w ich woskowaniu. 

Zaletą oddania auta w ręce specjalisty jest przede wszystkim gwarancja dobrego wykonania usługi. Warsztaty wyposażone są w różnego rodzaju polerki do karoserii, dzięki którym łatwiej uzyskać jak najlepszy efekt polerowania. Ponadto tego typu miejsca mają duży wybór wosków do lakierów samochodowych. Samodzielnie możesz wybrać spośród nich produkt, który zostanie zastosowany na karoserii Twojego samochodu.

Osoby zajmujące się woskowaniem aut na co dzień mają duże doświadczenie w przygotowaniu pojazdu do tego zabiegu oraz w samym jego przeprowadzeniu. Mają także dostęp do szerokiej gamy specjalistycznych narzędzi, służących m.in. do nakładania wosku, dzięki czemu sam proces nie jest czasochłonny.

Teraz odpowiedzmy na pytanie, jak woskować auto samodzielnie. Nie jest to zadanie trudne czy skomplikowane, lecz na pewno potrzeba sporej ilości czasu, aby dokładnie i precyzyjnie je wykonać. Należy zacząć od dokładnego umycia samochodu z wszelkich zabrudzeń. Pomocne mogą okazać się specjalne środki do usuwania owadów. Dobrą opcją jest też skorzystanie z glinki czyszczącej. 

Następnie umyty pojazd powinniśmy dokładnie osuszyć. Do tego celu polecamy ręczniki wykonane z mikrofibry. Poza właściwościami chłonnymi pomogą wypolerować karoserię auta i tym samym lepiej przygotować ją do nakładania wosku. Odradzamy samodzielne korzystanie z różnego rodzaju polerek do polerowania lakieru. Ich nieumiejętne wykorzystanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki lakieru. 

Tak przygotowany samochód możemy już poddać procesowi woskowania. Na rynku znajdziemy różne produkty, zarówno w formie stałej, jak i mleczka, pasty czy olejku. Jeśli po raz pierwszy decydujesz się na samodzielne woskowanie pojazdu, najlepszym wyborem będzie pasta. Ze względu na swoją konsystencję jest łatwa w rozprowadzaniu i w porównaniu do formy olejnej, ma lepszą wytrzymałość na lakierze.

Wosk należy nakładać kolistymi ruchami, począwszy od górnych elementów auta. Nie nanoś zbyt grubej warstwy preparatu, ponieważ cechuje go szybki czas zastygania. Staraj się niewielkie ilości wosku dokładnie i jak najcieniej rozprowadzać na powierzchni karoserii. Warto pamiętać, że woskowania nie należy wykonywać, gdy temperatura otoczenia wynosi ponad 25 stopni Celsjusza. Podczas takich warunków nanoszony wosk zastyga w bardzo szybkim tempie, przed jego dokładnym rozprowadzeniem. Po zakończonym zabiegu warto wypolerować powierzchnię auta, stosując w tym celu różnego rodzaju włókna wykonane z mikrofibry.

woskowanie-auta

Woskowanie samochodu. Jak długo utrzymuje się efekt?

Trwałość przeprowadzonego zabiegu woskowania auta jest uzależniona od kilku czynników. Średni okres, w jakim pojazd będzie dobrze zabezpieczony, wynosi około 5-6 miesięcy. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, których producenci zapewniają o rocznej trwałości efektu. Jest to bardzo wątpliwa gwarancja. Także woskowanie samochodu twardym woskiem nie przesądza o dłużej utrzymującym się efekcie. 

Wpływ na trwałość przeprowadzonego woskowania ma przede wszystkim samo jego wykonanie. Zabiegi przeprowadzane przez specjalistów są trwalsze od wykonywanych samodzielnie. Dzieje się tak głównie ze względu na używanie profesjonalnych środków oraz doświadczenie w ich aplikacji. 

Innym czynnikiem mającym wpływ na długość utrzymania się efektu woskowania ma mycie samochodu po zabiegu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak należy wtedy zadbać o pojazd. Jak myć pojazd po woskowaniu? Najgorszym wyborem są myjnie bezdotykowe. Nieumiejętne korzystanie z lancy oraz złe dostosowanie jej odległości od karoserii mogą prowadzić do powstawania uszkodzeń lakieru

Najlepszą opcją stają się więc myjnie ręczne, gdzie z auta brud usuwany jest przy pomocy delikatnych myjek i środków czyszczących. Zbyt częste wizyty na myjni po woskowaniu pojazdu mogą przyspieszać proces ścierania się warstwy naniesionego wosku.

Przeczytaj również: Pranie wnętrza samochodu. Instrukcja krok po kroku

woskowanie-auta

Woskowanie samochodów. To powinieneś zapamiętać!

Jeżeli zależy Ci na jak najlepszym wyglądzie Twojego auta, powinieneś odpowiednio o nie zadbać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jego woskowanie. Naniesiony na karoserię preparat pomoże uchronić Ci Twój samochód przed szkodliwymi czynnikami takimi jak promienie UV, zabrudzenia, zarysowania. Dodatkowo lakier będzie charakteryzował się żywszym kolorem, co ma wpływ na ogólny wygląd pojazdu.

Zapoznaj się również z ofertą ubezpieczeń LINK4. Jest to kolejny element, dzięki któremu będziesz mógł zadbać o swój samochód. Wybierz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Pakiet OC i Autocasco gwarantuje pomoc w razie zdarzeń drogowych, kradzieży lub zniszczenia auta. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.plCzy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21