Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana klocków hamulcowych. Jak często należy ją przeprowadzać?

Czas czytania: 4 min. 33 sek.

Wymiana klocków hamulcowych to ważna czynność, która wpływa na bezpieczeństwo podróży. Jej zaniedbanie lub opóźnienie może mieć tragiczne skutki. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o klockach hamulcowych, ich prawidłowym serwisie, a także o tym, jak rozpoznać, czy klocki hamulcowe są do wymiany.

Spis treści:
1. Wymiana klocków. Do czego służą klocki hamulcowe w aucie?
2. Wymiana hamulców. Czym grozi brak wymiany?
3. Wymiana klocków hamulcowych. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?
4. Wymiana klocków hamulcowych. Kilka słów na koniec

Sprawny układ hamulcowy to kluczowy element wyposażenia każdego pojazdu. To on odpowiada za zatrzymanie auta. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach nieprzewidzianych, gdy hamulce zmuszone są do bezkompromisowej pracy podczas hamowania awaryjnego. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać i regularnie serwisować niektóre z najczęściej eksploatowanych części.

Wymiana klocków. Do czego służą klocki hamulcowe w aucie?

Klocki hamulcowe mają za zadanie zatrzymać pojazd. Podczas hamowania bezpośrednio przylegają do tarcz hamulcowych, wywołując tarcie, co w efekcie spowalnia jadący samochód. To niezwykle czuły układ, warto zatem wiedzieć, jak wymienić klocki hamulcowe w sposób prawidłowy.

Jak to działa? Klocek zamontowany jest w zacisku hamulcowym. Znajdujące się wewnątrz zacisku tłoczki rozpychają się podczas hamowania i powodują przyleganie klocka hamulcowego do tarczy. Siła tarcia spowalnia pojazd. 

Podczas hamowania wytwarzają się wysoka temperatura oraz pył hamulcowy. Często spotkać możemy samochody z zakurzonymi na grafitowo lub czarno przednimi felgami. To właśnie osad z pyłu wytwarzanego podczas hamowania.

Klocki hamulcowe mogą różnić się od siebie twardością. Im miększy, tym lepiej hamuje, ale szybciej się zużywa i może bardziej pylić. Na szczęście, dzięki regularnemu myciu, ślady pyłu nie powinny zostawać na felgach na stałe. Produkt dobrej jakości sprawi, że nie będziesz musiał zbyt często zastanawiać się, co ile wymieniać klocki hamulcowe oraz jakimi środkami czyścić zabrudzone felgi.

Układ hamulcowy to nie tylko klocki. Pozostałe elementy są równie istotne. Są nimi:

  • Tarcze hamulcowe

  • Płyn hamulcowy

  • Przewody hamulcowe

  • Pompa hamulcowa

  • Pedał hamulcowy

  • Inne systemy, np. ABS

Co ile wymieniać klocki hamulcowe i jak sprawdzić, czy są zużyte?

Klocki hamulcowe wymienia się zazwyczaj wtedy, gdy są już zużyte. W przeciwieństwie do płynów eksploatacyjnych nie ma konieczności ich wymiany np. raz w roku. Wszystko zależy zatem od ilości przejechanych kilometrów, ale nie tylko.

Wymiana klocków hamulcowych przeprowadzana jest średnio co 30-60 tys.kilometrów. Jest kilka istotnych elementów, które wpływają na częstotliwość wymian. Warto pamiętać o nich podczas eksploatacji pojazdu. 

Styl jazdy jest kluczowym czynnikiem zużycia klocków hamulcowych. Kierowcy, którzy jeżdżą płynnie i delikatnie, będą dłużej cieszyć się nowym kompletem klocków. Ci, którzy hamują później i jeżdżą szybciej, są skazani na częstsze wydatki. Równie istotny jest sam pojazd. Samochody z manualną skrzynią biegów cechują się mniejszym zużyciem klocków. Przy hamowaniu należy także wykorzystywać hamowanie biegami. To znacząco wydłuża żywotność okładzin i pozwoli także na niewielkie obniżenie zużycia paliwa.

Pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów znacznie szybciej zużywają klocki hamulcowe. Wynika to z faktu, iż podczas wrzucania biegu samochód zaczyna się toczyć. To samo dzieje się podczas hamowania, które wytraca prędkość, jednak pojazd wciąż chce jechać. W związku z tym układ wykonuje cięższą pracę, w efekcie czego wymiana hamulców nastąpi szybciej.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak sprawdzić, czy klocki hamulcowe są do wymiany? Jest co najmniej kilka sposobów na rozpoznanie zużycia. Na szczęście nie trzeba być mechanikiem, aby stwierdzić, że już czas na zmianę. 

Zobacz także: Wymiana amortyzatorów. Cena i objawy zużycia

wymiana-klockow-hamulcowych

Najczęstsze objawy zużycia klocków hamulcowych

  • Klocki starszego typu są wyposażone w specjalne blaszki. Gdy okładzina jest już mocno zużyta, blaszki ocierają delikatnie o tarczę hamulcową, dając jasny sygnał, że nadchodzi czas wymiany. Na szczęście nie niszczą one tarcz, a samych sygnałów nie da się przeoczyć.

  • Okładziny klocków hamulcowych posiadają rowki. Gdy nie są one już widoczne, należy wymienić klocki hamulcowe. Najłatwiej sprawdzić to, gdy koła samochodu są zdjęte. Okazję do tego mamy zazwyczaj podczas sezonowej wymiany opon. Wulkanizatorzy i mechanicy często zerkają na stan klocków i tarcz. Na pewno poinformują Cię o konieczności wymiany. 

  • Pojazdy nowszej generacji wyposażone są w różnorodne systemy, które informują kierowcę o stanie pojazdu. Podobnie jest w przypadku układu hamulcowego. Czas na wymianę klocków hamulcowych zostanie wyświetlony za pomocą kontrolki lub komunikatu w komputerze pokładowym. 

Wymiana hamulców. Czym grozi brak wymiany?

Konsekwencje wynikające z zaniedbań układu hamulcowego mogą być katastrofalne w skutkach. Warto zaznaczyć, że sprawne hamulce zapewniają bezpieczeństwo nie tylko użytkownikowi pojazdu, ale także wszystkim tym, którzy znajdują się w jego zasięgu. Tę sprawę należy potraktować wyjątkowo poważnie.

Brak wymiany klocków hamulcowych w pierwszej kolejności spowoduje uszkodzenie tarcz hamulcowych. Gdy na klocku nie będzie już okładziny, pojawi się tarcie metalu o metal. Tarcza hamulcowa nie jest przystosowana do tego typu pracy i niszczy się niemal natychmiast. W takim przypadku nie należy wymieniać już samych klocków. W tarczach mogą pojawić się wżery, przez co powierzchnia hamowania będzie znacznie mniejsza. 

Zużyte klocki hamulcowe znacznie wydłużają także drogę hamowania. Nietrudno wtedy o najechanie na inny pojazd lub, co gorsza, pieszego czy rowerzystę. Hamowanie awaryjnie z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów i pojazd zatrzyma się znacznie dalej. Konsekwencją może być utrata zdrowia lub życia kierowcy czy innych uczestników ruchu.

wymiana-klockow-hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?

Koszt wymiany klocków nie jest wysoki. Zazwyczaj waha się w granicach 140-200 zł, w zależności od serwisu. Autoryzowane warsztaty często tworzą pakiety, w skład których wchodzą oryginalne klocki oraz ich wymiana. Cena takiej oferty zaczyna się od ok. 400 zł. 

Ceny samych klocków hamulcowych są bardzo różne. Zależą głównie od marki i modelu pojazdu, ale także tego, czy są to oryginalne produkty, czy zamienniki. Rozpiętość jest ogromna – od ok. 50 zł dla aut małych i miejskich, do nawet 3000 zł dla pojazdów premium i sportowych

Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić klocki hamulcowe, to warto w tym celu skorzystać z usług dobrego warsztatu samochodowego. Nie jest to droga usługa, a mechanik upora się z wymianą bardzo szybko. Przy okazji sprawdzi pozostałe elementy układu hamulcowego i z pewnością przekaże swoje uwagi.

Należy pamiętać, że nowe klocki muszą się dotrzeć. Pierwszych kilka kilometrów trzeba przejechać bardzo ostrożnie, delikatnie hamując. Do momentu dotarcia siła hamowania jest słabsza. Gwałtowne wytracenie prędkości może spowodować zeszkleniem się okładzin. Na szczęście delikatne i ostrożne obchodzenie się z układem hamulcowym powinno zetrzeć zeszkloną warstwę.

Przeczytaj również: Wymiana rozrusznika. Objawy awarii i co zrobić, gdy rozrusznik nie kręci?

wymiana-klockow-hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych. Kilka słów na koniec

Układ hamulcowy to kluczowy element, który zapewnia bezpieczeństwo kierowcy i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Nie bez znaczenia jest prawidłowa eksploatacja i wymiana klocków hamulcowych. Cena takiego serwisu nie jest wysoka, a bezpieczeństwo podróży bezcenne. Wymiana hamulców powinna być przeprowadzona przez doświadczonych mechaników

Chcesz, aby każda Twoja podróż była bezpieczna? Troska o stan techniczny auta to nie jedyna Twoja odpowiedzialność. Warto także zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu skutki ewentualnych awarii czy kolizji nie będą generować stresu ani niepotrzebnych kosztów. Zapoznaj się z ofertą Auto Assistance w LINK4, dostępną w aż 3 różnych wariantach i zadbaj o siebie, pasażerów, swój pojazd i innych kierowców! W razie awarii czy wypadku możesz liczyć na naszą ekspresową pomoc – wymienimy koło, holujemy auto, czy dostarczymy Ci paliwo!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20