Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Co to jest?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 34 sek.

Program Bezpośredniej Likwidacji Szkód umożliwia poszkodowanemu zgłoszenie się po odszkodowanie bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, bez poświęcania czasu na formalności w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Dowiedz się, co to jest BLS, jak działa w praktyce bezpośrednia likwidacja szkody i jakie ułatwienia zapewnia.

Zostałeś poszkodowany w wypadku albo kolizji drogowej i chcesz uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? W tradycyjnym sposobie likwidacji szkód musiałbyś dowiedzieć się, gdzie ma wykupioną polisę sprawca zdarzenia oraz skontaktować się z jego towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki systemowi bezpośredniej likwidacji szkody nie jest to konieczne. Na czym polega BLS, co to jest i jakie są jego zalety? Wyjaśnienia znajdziesz w tym artykule.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – co to jest? Podstawowe informacje

Co to jest BLS? BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód, to program, w którym uczestniczy zdecydowana większość ubezpieczycieli działających na polskim rynku, w tym również LINK4. Polega on na tym, że poszkodowany roszczenia zgłasza bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, u którego posiada wykupione ubezpieczenie OC, a nie do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Ponieważ jest jego klientem, to szybkie załatwienie sprawy jest w tym przypadku dla ubezpieczyciela sprawą priorytetową. 

Na mocy umowy pomiędzy ubezpieczycielami, regulującej, w jaki sposób firmy z tego sektora rozliczają się między sobą w przypadku BLS, ubezpieczyciel poszkodowanego wypłaca odszkodowanie, a następnie już we własnym zakresie rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku. W przypadku BLS osoba poszkodowana na żadnym etapie sprawy nie musi kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. 

Kolizja lub wypadek w tradycyjnym modelu pracy firm ubezpieczeniowych oznacza wiele formalności, które rozciągają się w czasie. Standardowa procedura w przypadku likwidacji szkody z OC sprawia, że musisz zgłosić roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego osoby, która jest sprawcą wypadku lub kolizji. 

W przypadku BLS nie musisz załatwiać formalności z firmą, z którą nie masz zawartej umowy ubezpieczenia. Przyjmowaniem dokumentów i wypłatą odszkodowania zajmuje się Twój ubezpieczyciel.

System BLS został stworzony w 2015 roku z inicjatywy Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jest to usługa bezpłatna dla klientów, którzy u danego ubezpieczyciela posiadają wykupione OC. Z tego systemu możesz skorzystać również w LINK4.

Zobacz również: Likwidacja szkody z OC sprawcy. O czym musisz pamiętać?

bezposrednia-likwidacja-szkod

Jak działa bezpośrednia likwidacja szkody?

Co powinieneś zrobić, gdy nie z Twojej winy wystąpiła szkoda? BLS to program, który znacznie upraszcza wszystkie procedury. Jeśli w Twój samochód uderzyło inne auto, a Twój ubezpieczyciel, u którego posiadasz polisę OC, jest w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód (tak jak LINK4), wystarczy, że skontaktujesz się z nim (np. telefonicznie) i zgłosisz szkodę. Nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. 

Podczas rozmowy poinformuj konsultanta o zdarzeniu drogowym, a ten udzieli Ci informacji na temat dalszych kroków i dokumentów, jakie powinieneś złożyć. To Twój ubezpieczyciel przyjmie niezbędną dokumentację potwierdzającą okoliczności powstania kolizji oraz zajmie się wypłatą odszkodowania. 

Dzięki obecności w systemie BLS ubezpieczyciel może skrócić czas wypłaty odszkodowania, a Ty, jako poszkodowany, szybciej uzyskasz pieniądze. Następnie Twój ubezpieczyciel we własnym zakresie rozliczy się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku. 

Pamiętaj! Aby zgłosić szkodę, niezbędne jest dostarczenie ubezpieczycielowi notatki policyjnej albo oświadczenia sprawcy kolizji, w których należy wskazać, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Dokumenty powinny zawierać informacje m.in. na temat godziny i miejsca zdarzenia drogowego, uczestniczących w nim pojazdów i stopnia ich uszkodzenia.

W ten sposób działa program BLS. Co to jest – już wiesz. A jakie korzyści zapewnia? 

bezposrednia-likwidacja-szkod

Bezpośrednia likwidacja szkody – czy warto z niej skorzystać?

W powyższych akapitach wyjaśniliśmy dokładnie, czym jest bezpośrednia likwidacja szkody. Czy warto z niej skorzystać? Z całą pewnością tak! Rozwiązanie to zapewnia wiele korzyści poszkodowanemu kierowcy. Do najważniejszych należą:

 1. Szybsza wypłata pieniędzy w ramach odszkodowania.
 2. Uproszczenie formalności.
 3. Możliwość skorzystania z sieci naprawczej u Twojego ubezpieczyciela
 4. Brak konieczności kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku. 
 5. Kontaktem między ubezpieczycielami, negocjacją i czuwaniem nad procesem likwidacji szkody zajmują się eksperci. 
 6. Większy komfort i łatwość nawiązania kontaktu z ubezpieczycielem, którego znasz.

Uwaga! Kluczową zaletą tego rozwiązania, bardzo docenianą przez kierowców, jest z pewnością skrócony czas likwidacji szkody. Dzięki temu poszkodowany może szybciej uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, a tym samym zyskuje pieniądze potrzebne na pokrycie niezbędnych wydatków. Bezpośrednia likwidacja szkody eliminuje też niepotrzebną biurokrację.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to zatem bardzo korzystny z punktu widzenia poszkodowanego program. Warto jednak wiedzieć, że BLS nie jest koniecznością. Masz prawo zdecydować, która firma (Twój ubezpieczyciel lub towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy) ma zająć się likwidacją szkody. 

Kiedy zatem warto skorzystać z BLS? Na przykład jeśli nie chcesz zajmować się formalnościami, nie masz ochoty na prowadzenie negocjacji i chcesz otrzymać odszkodowanie w możliwie jak najszybszym terminie. 

W tym miejscu warto dodać, że BLS często oferuje też dodatkowe korzyści. Są one zależne od ubezpieczyciela, z którego usług korzystasz. W LINK4 są to m.in.: 

 • zwrot kosztów holowania samochodu, 
 • otrzymanie pojazdu zastępczego na czas naprawy szkody, 
 • możliwość otrzymania dodatkowego odszkodowania za uszkodzone mienie przewożone w pojeździe. 

Wykupując ten rodzaj ubezpieczenia, możesz być spokojniejszy, gdy dotknie Cię ewentualna szkoda. BLS jednak nie obejmuje każdej sytuacji drogowej i nie we wszystkich przypadkach będzie możliwe do zrealizowania. 

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kiedy nie możesz skorzystać z BLS?

 1. BLS dotyczy poniesienia straty w kwocie nie większej niż 30 000 zł.
 2. Szkoda zgłaszana w ramach BLS musi wystąpić na terytorium Polski.
 3. BLS nie dotyczy sytuacji, gdy doszło do obrażeń ciała. Wtedy trzeba przejść proces standardowej drogi dochodzenia ubiegania się o roszczenia od ubezpieczyciela sprawcy.
 4. BLS jest usługą dodatkową, nie przysługuje automatycznie wszystkim kierowcom, którzy posiadają ubezpieczenie OC.
 5. W sytuacji, gdy oba towarzystwa ubezpieczeniowe (zarówno Twoje, jak i sprawcy) nie należą do programu, nie będzie można skorzystać z BLS.
 6. Jeśli w zdarzeniu na drodze brały udział więcej niż dwa pojazdy, zgłoszenie szkody w ramach BLS nie jest możliwe.
 7. Nie zostało spisane oświadczenie sprawcy ani sprawca szkody nie został wskazany przez policję. 

Jak widzisz, w praktyce sytuacji, w których nie można z niej skorzystać, jest bardzo niewiele, a korzyści w postaci pewności otrzymanych pieniędzy w razie wypadku, dają realny komfort podczas codziennej jazdy.

Pamiętaj, że żaden system ubezpieczeń nie zwalnia od bezpiecznej jazdy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz system likwidacji szkody standardowy, czy bezpośredni, to ciężar odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę zawsze leży na sprawcy wypadku. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie Assistance – co to jest i czy warto je wykupić?

Jak skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód w LINK4?

LINK4 uczestniczy w programie Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu poszkodowany w kolizji otrzymuje od nas pełne wsparcie w likwidacji szkody z OC sprawcy bez dodatkowych kosztów. Zapewniamy szybką i wygodną formę uzyskania odszkodowania. Wybierając ubezpieczenie OC w LINK4, w ramach systemu BLS możesz też liczyć na dodatkowe korzyści, np. pojazd zastępczy, zwrot kosztów holowania uszkodzonego auta oraz odszkodowanie za uszkodzone mienie przewożone w samochodzie. 

W sytuacjach, w których BLS nie zadziała (np. ubezpieczyciel sprawcy nie działa w systemie BLS czy wartość szkody przekracza 30 000 zł), sprawdzi się dodatek do polisy OC oferowany przez LINK4 – Pomoc po wypadku. Dzięki niemu wypłacimy odszkodowanie klientowi niezależnie od uczestnictwa w systemie BLS. Wyższa niż w BLS jest też suma ubezpieczenia, która wynosi w tym przypadku 300 000 zł.  

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Bezpośrednia likwidacja szkody – kilka słów na koniec

Wypadek drogowy bardzo często niesie za sobą mnóstwo konsekwencji – zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, zwłaszcza gdy doszło do poważnych uszkodzeń samochodu. Gdy zostaniesz poszkodowany, dużym ułatwieniem dla Ciebie może okazać się bezpośrednia likwidacja szkody. Co to oznacza dla Ciebie jako kierowcy? Brak zmartwień o to, jakimi formalnościami będziesz musiał się zająć w razie, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony w wypadku, którego sprawcą był ktoś inny. BLS pozwoli Ci oszczędzić cenny czas i szybciej uzyskać odszkodowanie.

Co jednak w sytuacji, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku spowodowanego przez Ciebie wypadku? OC zapewnia ochronę jedynie poszkodowanemu w zdarzeniu, do którego doprowadziłeś. Jeśli chcesz, by Twój pojazd był objęty ochroną, postaw na AC. Dzięki AutoCasco możesz liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego samochodu m.in. w wyniku wypadku, kolizji, zderzenia ze zwierzęciem czy działania sił natury.

Ubezpieczenie samochodu przekłada się na Twój spokój i ewentualne oszczędności finansowe w razie wypadku. Możesz wykupić ubezpieczenie OC lub OC/AC online. Skorzystaj z kalkulatora OC/AC, aby obliczyć wysokość swojej składki. Możesz też skontaktować się telefonicznie z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Sam zdecyduj, jaka forma kontaktu najbardziej Ci odpowiada!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach LINK4 sprawdź w OWU dostępnych na www.link4.pl.

Przeczytaj również: OC Hyundai Tucson, Ubezpieczenie OC Tarnowskie Góry

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o BLS

Kiedy można skorzystać z BLS?

Kluczowym warunkiem skorzystania z BLS jest posiadanie zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego ubezpieczenia OC w towarzystwach ubezpieczeniowych należących do tego programu i ważnego w dniu wystąpienia szkody. Ponadto ubezpieczyciel może zapewnić usługę BLS w razie kolizji, która miała miejsce na terenie Polski, a szkoda dotyczyła tylko mienia (nie było osób rannych) i jej wartość nie przekracza 30 000 zł. 

Co zrobić, gdy kwota odszkodowania Cię nie satysfakcjonuje?

Jeśli wysokość przyznanego odszkodowania Cię nie satysfakcjonuje, możesz złożyć reklamację. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanych efektów, masz prawo pozwać towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy kolizji.

W ramach jakiej polisy można skorzystać z BLS?

System BLS uprawnia do dochodzenia odszkodowania tylko z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie dotyczy zatem AC ani innych dobrowolnych polis komunikacyjnych.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20