Czym jest wykroczenie drogowe i jakie kary za nie grożą?

Poruszanie się pojazdem mechanicznym wymaga uzyskania specjalnych uprawnień. Przed tym jednak należy ukończyć kurs i poznać zasady panujące w ruchu drogowym.

Pomimo tego, że niemal każdy kierowca ma prawo jazdy, wciąż niektórym zdarza się popełnić wykroczenie drogowe. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest tego typu naruszenie prawa oraz jakie konsekwencje grożą za wykroczenia w ruchu drogowym.

Spis treści:
1. Co to jest wykroczenie drogowe?
2. Jaki mandat za wykroczenie w ruchu drogowym?
3. Wykroczenie drogowe – pozostałe konsekwencje
4. Wykroczenia drogowe. Podsumowanie

Co to jest wykroczenie drogowe?

Na samym wstępie należy wyjaśnić, co to jest wykroczenie drogowe. Otóż o wykroczeniu w ruchu drogowym można mówić w przypadku popełnienia czynu, który jest zaklasyfikowany w Kodeksie Wykroczeń. Zazwyczaj, skutkiem tego typu zdarzenia jest nałożenie kary finansowej na prowadzącego, który dopuścił się złamania przepisów. Wykroczenia drogowe są sklasyfikowane w Rozdziale IX Wykroczeń, który nazywa się „Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji”.

czym-jest-wykroczenie-drogowe

Poznaj najpopularniejsze wykroczenia drogowe:

  • Art. 84 [Nieoznaczenie wbrew obowiązkowi przeszkody w ruchu]

Wykroczenie drogowe tego typu dotyczy obowiązku prawidłowego oznaczenia przedmiotów znajdujących się na drodze, które mają swoje uzasadnienie z powodu prowadzonych prac budowlanych, wypadku, lub innych zdarzeń. Niedostosowane się do tego artykułu może prowadzić do nałożenia grzywny lub w skrajnych wypadkach aresztu osoby odpowiedzialnej za zapewnienie bezpieczeństwa w określonej strefie.

  • Art. 85 [Samowolne ustawienie, niszczenie, uszkadzanie znaków]

Jak sama nazwa wskazuje, wykroczenie drogowe dotyczy samowolnego ustawiania lub niszczenia znaków drogowych, sygnałów oraz wszelkich innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tego typu wykroczenie najczęściej popełniane jest w okolicach, w których odbywają się imprezy masowe. Organizatorzy nie zawsze bowiem są w stanie dopilnować, by infrastruktura, która znajdowała się pierwotnie na drodze pozostała w nienaruszonym stanie. 

  • Art. 85a [Znakowanie dróg wewnętrznych]

W tym przypadku chodzi o nieprawidłowe oznaczenie dróg wewnętrznych. Zazwyczaj sytuacja dotyczy bezprawnego ustawiania znaków drogowych bez wcześniejszego uzyskania zgody oraz przedstawienia projektu organizacji ruchu na danym odcinku. 

  • Art. 86 [Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym]

Ten rodzaj wykroczenia jest bardzo często opisywany przez interweniujących na drogach policjantów. Ze względu na swój szeroki zakres i pewną dowolność interpretacyjną można spotkać się z dużą krytyką tego typu wykroczenia. Czym bowiem jest manewr zagrażający bezpieczeństwu? Bardzo ciężko jednoznacznie orzec, ponieważ istnieje wiele zmiennych mogących wpłynąć na ocenę. Z powodu tak dużego natężenia wykroczeń zaliczanych do tego rodzaju nazywa się je królową wykroczeń w ruchu drogowym.

  • Art. 86 [Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu]

Co ważne, w tym przypadku chodzi o stan wskazujący na spożycie alkoholu oraz zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu w takim stanie stanowi wykroczenie drogowe. Każdy wynik przekraczający podane wyżej wartości jest już obarczony o wiele większą odpowiedzialnością oraz konsekwencjami spadającymi na kierowcę. 

  • Art. 92 [Niestosowanie się do znaku, sygnału lub polecenia w ruchu drogowym]

Wykroczenie, które w większości przypadków dotyczy nieprawidłowego parkowania. Wszelkiego rodzaju władze gminne chętnie egzekwują ten przepis ze względu na reperowanie budżetu samorządu. Nie zawsze jednak znaki są ustawiane zgodnie z rozsądkiem, co wpływa na wiele patologii, które można zauważyć na polskich drogach. Można więc uznać, że ten artykuł jest łamany przez kierowców bardzo często, ale niejednokrotnie wykroczenie stanowi wynik nieprawidłowego oznakowania.

  • Art. 92a [Przekroczenie prędkości]

Wykroczenie drogowe, które popełnił niemal każdy kierowca. Na drogach ustawiane są znaki regulujące prędkość, z jaką mogą poruszać się pojazdy mechaniczne. W przypadku, gdy dany kierowca złamie obowiązujące przepisy, zostanie mu zrobione zdjęcie fotoradarem lub „wpadnie” podczas kontroli pomiarowej, zostaje zatrzymany oraz ukarany zgodnie z obowiązującym taryfikatorem

Przedmiotem konsekwencji jest grzywna oraz punkty karne, których zbyt duża liczba na koncie prowadzącego, może spowodować ponowne skierowanie na przeszkolenie teoretyczne z zakresu zasad panujących w ruchu drogowym.

Wiesz już, jakie są wykroczenia drogowe.

Sprawdź również: Kiedy następuje przedawnienie mandatu? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jaki mandat za wykroczenie w ruchu drogowym?

Jeśli chodzi o wykroczenia w ruchu drogowym oraz wysokości mandatów, to jak pewnie się spodziewasz, wiele zależy od rodzaju przewinienia. Ważną informacją jest jednak fakt, że od 1 stycznia 2022 roku maksymalna wysokość mandatu wzrosła aż 10-krotnie. Oznacza to, że zamiast 500 zł możesz zapłacić nawet 5000 zł. W sytuacji, gdy sprawca jednocześnie popełni kilka wykroczeń, policjant może nałożyć na niego karę do 6000 zł. 

czym-jest-wykroczenie-drogowe

Nowe przepisy zostały również zaostrzone w kontekście „recydywistów drogowych”, którzy często popełniają wykroczenia drogowe. Jeśli w ciągu dwóch lat dany kierowca zostanie ukarany za ten sam czyn, to minimalna grzywna wzrośnie dla niego dwukrotnie

Niepocieszeni są z całą pewnością również ci, którzy lubią mocniej nacisnąć pedał gazu, ponieważ kary dla nich też drastycznie wzrosły, co sprawia, że dzisiaj zbyt szybka jazda może naprawdę zrujnować budżet niejednego kierowcy. Tak wygląda kara za wykroczenie drogowe.

Wykroczenie drogowe – pozostałe konsekwencje

Kara za wykroczenie drogowe to nie tylko grzywna. W przypadku pojazdów mechanicznych często stosowane jest również nakładanie punktów karnych, które w nadmiarze skutkują wstrzymaniem uprawnień do prowadzenia samochodu. Konieczne jest wtedy ponowne zaliczenie kursu teoretycznego z zakresu zasad obowiązujących uczestników ruchu drogowego.

W skrajnych przypadkach, gdy wykroczenie jest poważne i swoimi konsekwencjami obejmuje wielu kierujących, możliwe jest nałożenie kary aresztu. Jest to jednak sytuacja dosyć rzadka. Warto mieć świadomość zagrożeń oraz ewentualnych konsekwencji, jakie mogą spotkać Cię podczas jazdy. 

Sprawdź także: Mandat z fotoradaru. Po jakim czasie przychodzi i jak go zapłacić?

Wykroczenia drogowe. Podsumowanie

Skoro wiesz już, co to jest wykroczenie drogowe i jakie kary czekają na kierowców, którzy nie podporządkowują się do panujących zasad, czas zająć się zapewnieniem sobie ochrony na wypadek spowodowania  wykroczenia. W tej kwestii najbardziej przyda Ci się dobrze dopasowane ubezpieczenie OC oraz AC.

czym-jest-wykroczenie-drogowe

Pamiętaj, że w przypadku polisy autocasco możesz wpływać na zakres oferowanej ochrony, co jest bardzo ważne w kontekście stworzenia produktu idealnie pasującego do Twoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i niestety nie daje takich możliwości, co jednak skutecznie rekompensuje polisa AC. Kalkulator Link4 pomoże Ci szybko skonfigurować idealne rozwiązanie i sprawnie kupić je bez wychodzenia z domu. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy