Dokładka zderzaka. Jakie spełnia funkcje?

W erze upiększania i modyfikowania samochodów pojawiło się wiele elementów tuningowych, które nie tylko dobrze wyglądają na autach, ale również mają wpływ na komfort jazdy.

Jednym z takich przykładów może być dokładka zderzaka, czyli element zaczerpnięty ze sportu motorowego. W tym materiale przedstawimy wszystkie cechy tego elementu.

Spis treści:
1. Dokładka zderzaka – co to jest i jakie funkcje pełni?
2. Uniwersalna dokładka zderzaka
3. Montaż dokładki zderzaka – samodzielnie czy u specjalisty?
4. Dokładka zderzaka – podsumowanie

Wraz z rozwojem sceny tuningowej w Europie, popularnym zabiegiem we współczesnym modyfikowaniu samochodów stało się stosowanie różnego rodzaju elementów mających przynajmniej w jakimś stopniu imitować profesjonalne elementy używane na co dzień w sporcie motorowym. 

Jednym z takich przykładów jest dokładka zderzaka. Przedni splitter (bo tak nazywa się ta część) to lekko wystający przed zderzakiem element, montowany od spodu samochodu. W wyścigach samochodowych pełni on określone zadanie. Za pomocą generowania zwiększonego oporu aerodynamicznego dociska do drogi przednią oś, co poprawia prowadzenie auta przede wszystkim przy wyższych prędkościach. Chętnie zostało to przyjęte w gronie miłośników modyfikowanych samochodów i zabieg montażu dokładki wykonuje się również w „zwykłych” samochodach.

Dokładka zderzaka – co to jest i jakie funkcje pełni?

Dokładka zderzaka w tuningu spełnia przede wszystkim funkcję estetyczną i w takim celu jest też montowana w autach. Po jej założeniu przód auta wygląda bardziej agresywnie, a całość robi lepsze wrażenie na drodze. Łatwo jednak zepsuć wygląd samochodu taką dokładką. Zastanów się więc, czy „cywilne” auto, które do tej pory było całkowicie seryjne, będzie dobrze wyglądało z tak wykonaną modyfikacją. Okazać się może, że taki montaż pasuje do Twojego samochodu.

Założenie dokładki poza kwestiami wyglądu pozwoli na lepszy docisk aerodynamiczny auta do nawierzchni. Przednie splittery są skonstruowane w sposób podobny do skrzydła samolotu, jednak ich ukształtowanie powoduje działanie dokładnie na odwrót. Powietrze opływające dokładkę, zamiast odrywać – dociska samochód do drogi, podobnie jak ma to miejsce w przypadku samochodów stworzonych do wyścigów na torze. 

Mowa tu jednak raczej o profesjonalnych splitterach dedykowanych pod konkretne modele aut ze sportowym zacięciem. Tam aerodynamika faktycznie będzie miała kluczowe znaczenie. Są one z reguły wykonane z tworzyw sztucznych, a te z najwyższej półki z włókna węglowego. Z tego powodu ich ceny są bardzo rozbieżne. Najtańsze dokładki z tworzywa, które mają oprócz wyglądu generować jakikolwiek docisk, to wydatek przynajmniej kilkuset złotych. Karbonowe kosztują już znacznie więcej. Ceny za takie dedykowane do danego modelu mogą oscylować w przedziale nawet kilku tysięcy złotych.

dokladka-zderzaka 

Sprawdź również: Spoiler samochodowy. Rodzaje i zastosowanie

Uniwersalna dokładka zderzaka

Uniwersalna dokładka zderzaka jest rozwiązaniem, które może być stosowane w przypadku praktycznie każdego rodzaju samochodu. Tutaj raczej nie ma mowy o docisku aerodynamicznym, a bardziej chodzi o kwestie estetyczne. Taka dokładka może występować w dwóch odmianach.

Pierwszą możliwością jest zakup gumowej dokładki. Jest ona sprzedawana przeważnie w 2,5-metrowej rolce i po jednej stronie powleczona jest taśmą samoprzylepną. Jej montaż odbywa się w bardzo prosty sposób, gdyż wystarczy taką dokładkę dociąć na odpowiednią długość (równą szerokości zderzaka), a następnie przytwierdzić od spodu za pomocą taśmy. Takie dokładki mają swoje zalety, gdyż w przypadku np. zahaczenia o krawężnik, ochronią zderzak i przyjmą na siebie uszkodzenie. Elastyczny materiał sprawi również, że nie trzeba będzie zbytnio martwić się o stan tego elementu. Gumowe dokładki są również bardzo tanie w zakupie. Koszt takiego elementu to zaledwie 20-50 zł za rolkę. 

Drugą z możliwości jest zakup uniwersalnego splittera z tworzywa sztucznego. Są to przeważnie komplety składające się z trzech części, które samodzielnie można przymocować od spodu do zderzaka i ustawić na taką długość, jaka ma wystawać spod samochodu. Takie dokładki pasują do większości aut i nie ma tu podziału na konkretne modele. Imitują one profesjonalne splittery, jednak raczej nie ma co szukać tutaj parametrów aerodynamicznych. Ceny w tym przypadku również są niewielkie i starują od kilkudziesięciu zł, a dochodzą do 200-400 zł. 

dokladka-zderzaka

Montaż dokładki zderzaka – samodzielnie czy u specjalisty?

Trudność w montażu dokładki zderzaka zależy od tego, czy masz do czynienia z elementem profesjonalnym, czy raczej z prostą dokładką z gumy. Jeśli mowa o pierwszym przypadku, to warto takie zadanie zlecić wykwalifikowanej firmie, która zajmuje się modyfikacjami nadwozi samochodów. Lepiej pomyśleć o takim rozwiązaniu, zwłaszcza gdy zakupiony przez Ciebie splitter sporo kosztował. Jego uszkodzenie podczas montażu nie będzie przyjemnym uczuciem, a porysowana lub, co gorsza, pęknięta dokładka straci na wyglądzie.

Montaż karbonowego splittera dedykowanego do danego auta musi być wykonany zgodnie ze sztuką. Fachowcy w takim przypadku przygotują otwory w odpowiednich miejscach i dokładka do zderzaka będzie zamontowana solidnie, a przy tym spełni swoją funkcję. Robocizna wyniesie w takim przypadku ok. kilkuset zł.

Jeśli jednak w Twoje ręce wpadła dokładka zderzaka uniwersalna, a Ty czujesz się pewnie w majsterkowaniu, możesz wykonać taki montaż samodzielnie. Gumowe dokładki montuje się na taśmie dwustronnej. Wystarczy odmierzyć szerokość auta, dociąć gumę i odkleić zabezpieczenie taśmy. Tak oto, w prosty sposób przymocujesz dokładkę do zderzaka. Plusem w tym przypadku jest również fakt, że przy takim montażu nie trzeba wykonywać żadnych otworów, a jeśli coś nie pasuje, wystarczy oderwać od siebie dwa elementy. Jeżeli jednak zakupiłeś uniwersalną dokładkę zderzaka wykonaną z tworzywa sztucznego, konieczne mogą okazać się odwierty w materiale. Często przy zakupie takich elementów, dodawany jest też szablon, który pozwala na wykonanie otworów w odpowiednich miejscach i odpowiedniej długości.

dokladka-zderzaka

Przeczytaj także: Lakierowanie zderzaka. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

Dokładka zderzaka – podsumowanie

To już wszystko, co przygotowaliśmy w naszym poradniku. Jak widzisz, dokładka zderzaka z wyższej półki oprócz funkcji estetycznej spełnia również rolę aerodynamiczną i ma wpływ na prowadzenie i stabilność samochodu. Jeśli zależy Ci jednak na poprawieniu wyglądu Twojego samochodu, skorzystaj z dostępnych na rynku dokładek uniwersalnych. Wybór jest naprawdę bogaty: od prostych wytworzonych z gumy, po dedykowane do danego modelu dokładki wykonane z tworzyw sztucznych, a nawet z włókna węglowego. 

Sprawdź także: rejestracja samochodu Kielce, OC Dacia

Szukasz polisy autocasco dla Twojego samochodu? Kalkulator LINK4 pozwoli Ci na wyliczenie odpowiedniej składki dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli masz pytania, zadzwoń pod 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy naszych doradców lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Zapoznaj się również z pełną ofertą, gdzie oprócz ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz inne polisy majątkowe. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy