Gniazdo AUX − czy warto mieć je w samochodzie?

Zastanawiasz się co to takiego gniazdo AUX i czy jest Ci potrzebne w samochodzie? W tym tekście wyjaśnimy, z jakimi sprzętami współpracuje to gniazdo i jakie udogodnienia niesie to, że ma się je w samochodzie. Zachęcamy do przeczytania.

Spis treści:

1. Co to jest gniazdo AUX?
2. Gniazdo AUX w samochodzie – do czego służy?
3. Gniazdo AUX w samochodzie – w jaki sposób działa?
4. Jaki kabel AUX do samochodu wybrać?
5. Gniazdo AUX w samochodzie – podsumowanie

Jeśli spędzasz w samochodzie wiele godzin, to na pewno chcesz, żeby był on nie tylko bezpieczny. Zależy pewnie Ci także na komforcie jazdy oraz tym, żeby posiadał szereg udogodnień. Takich, które sprawią, że czas za kółkiem będzie po prostu płynął szybciej, albo przynajmniej jazda nie będzie kojarzyła się jedynie z monotonią czy nudą. Słuchanie muzyki, audycji radiowych, podcastów to czynności, bez których wielu kierowców nie mogłoby sobie wyobrazić podróży samochodem. Jeśli należysz do tej grupy, to warto, żebyś wiedział, czym jest gniazdo AUX.

Co to jest gniazdo AUX?

Jest to skrót od angielskiego zwrotu auxiliary. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to coś dodatkowego lub pomocniczego. W pewnym sensie również w samochodzie, ale także każdym innym sprzęcie muzycznym. Gniazdo AUX może być różnych urządzeniach audio, nie tylko w radiu samochodowym. Wszędzie tam zasada jego działania jest taka sama. Ma umożliwiać podłączenie do danego urządzenia inne źródła dźwięku w bardzo prosty i wygodny sposób. Jak to wygląda w praktyce – to znaczy co będzie potrzebne do takiego podłączenia i jakie to są źródła dźwięku? O tym piszemy w dalszej części tekstu.

Przeczytaj także: Gniazdo OBD — co to jest i do czego służy? Wyjaśnia ekspert

Gniazdo AUX w samochodzie – do czego służy?

Kiedyś jedynym źródłem dźwięku w samochodzie było radio. Później wraz ze wzrostem takich nośników dźwięku jak kasety czy płyty CD, również ich odtwarzacze pojawiły się w samochodach. Jeśli jakieś urządzenie, w tym wypadku radio samochodowe, ma złącze AUX, to znaczy, że może odtwarzać dźwięk z innych sprzętów. Jakich? Tak naprawdę może być dowolne urządzenie audio. Odtwarzacz MP3, telefon, discman, nawet walkman. Oczywiście musi być możliwe włączenie go w samochodzie. Taki sprzęt musi też mieć odpowiednie wyjście, do którego będzie można podłączyć kabel AUX. Poszczególne urządzenia mają różne wyjścia, co będzie istotne dla wyboru kabla.

gniazdo-aux1

Kiedyś najpopularniejszym było tak zwane minijack 3,5 mm. Obecnie producenci, szczególnie telefonów nie zawsze umieszczają tego rodzaju złącze w swoim urządzeniach. W przypadku smartfonu często zdarza się, że słuchawki, czy też inny sprzęt służący do odsłuchiwania dźwięku, trzeba podłączyć do złącza USB-C. W przypadku telefonu marki iPhone jest to z kolei unikalne złącze producenta. Na szczęście, nawet jeśli będziesz chciał słuchać w samochodowym audio muzyki z takich właśnie sprzętów, które nie posiadają złącza minijack 3,5 mm, jest to możliwe. Będziesz musiał po prostu wybrać odpowiedni kabel AUX. 

Oczywiście do większości produkowanych systemów audi w samochodzie możesz podłączyć swój telefon poprzez Bluetooth. Jednak łączność Bluetooth czasami szwankuje i oczywiście jakość tak przesyłanego dźwięki nie będzie tak wysoka, jak w przypadku odtwarzania dźwięku po wysokiej klasy kablu. Bluetooth pozwala na odtwarzanie muzyki z telefonu, co jeśli chciałbyś ją odsłuchać za pośrednictwem swojego odtwarzacza mp3, a może chcesz posłuchać jakiejś starej kasety na walkmanie. Właśnie w takich przypadkach idealnie sprawdzi się złącze AUX.

Gniazdo AUX w samochodzie – w jaki sposób działa?

Kluczową kwestię jest właśnie wspomniane wyjście słuchawkowe 3,5 mm. Jeśli jakiś sprzęt ma możliwość podłączenia słuchawek złączem 3,5 mm, to będziesz mógł je podłączyć do gniazda AUX w samochodzie. Oczywiście będziesz musiał mieć także odpowiedni przewód, który połączy Twoje urządzenie, z którego chcesz słuchać muzyki, ze złączem AUX

Zasada działania samego złącza AUX jest niezwykle prosta. Po prostu odbiera ona dźwięki odtwarzane przez inne urządzenie i przesyła je do systemu audio w samochodzie, który odtwarza je. Urządzenie, które wysyła dźwięk, nie musi być tutaj dobrane w żaden szczególny sposób. Każde urządzenie, do którego możesz podłączyć słuchawki, będziesz mógł podłączyć także do systemu audio w samochodzie. To sprawia, że nie musisz zastanawiać się jak wgrać swoją ulubioną muzykę do radia samochodowego. Wystarczy, że podłączysz swój telefon albo odtwarzacz MP3 do systemu audio w samochodzie. 

Jeśli właśnie poprzez jakieś inne urządzenie i jego podłączenie do gniazda AUX chcesz odtwarzać muzykę, to musisz pamiętać, że także nim będziesz sterować. Musisz więc mieć odpowiednio zaplanowaną playlistę. W czasie jazdy, ze względów bezpieczeństwa nie powinno się zdejmować rąk z kierownicy. Oczywiście poprzez system audio w samochodzie będziesz mógł zwiększać głośność czy przełączyć źródło dźwięki na to z samego odtwarzacza samochodowego.

gniazdo-aux2

Jaki kabel AUX do samochodu wybrać?

Gniazdo AUX w samochodzie ma zawsze jedno takie samo złącze – minijack 3,5 mm. Jednak to drugie musi pasować do Twojego urządzenia, z którego chcesz odtwarzać muzykę. Jeśli więc chcesz odtwarzać muzykę ze smartfona, w którym jest złącze USB-C, to musisz zaopatrzyć się właśnie w kabel AUX USB-C-minijack 3,5 mm. Choć w takich przypadkach możesz też użyć adaptera. Musisz jednak pamiętać, że każde dotykowe połączenie, czyli właśnie adapter, pogarsza jakość dźwięku, dlatego lepiej zastosować bezpośrednio połączenie. 

Gniazdo AUX w samochodzie jest w określonym miejscu i w zależności od tego oraz gdzie będzie znajdowało się urządzenie, z którego chcesz odtwarzać dźwięk, powinieneś dobrać długość kabla. Musi on wystarczać po prostu do fizycznego połączenia systemu audio w samochodzie z konkretnym urządzaniem. Zbyt długi kabel także nie jest dobrym pomysłem, gdyż będzie zaburzał estetykę, a w razie zaplątania się w jakiś inny sprzęt może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Samo wykonanie kabla także powinno mieć wpływ na decyzję. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to dobrym pomysłem jest wybór takiego, który posiada pozłacane końcówki. Odpowiednie tworzywo, z którego zrobiona jest osłona kabla, powinna chronić sam przewód przed jego uszkodzeniem. Zastosowanie płaszcza tkaninowego może zabezpieczyć przewód przed zginaniem. 

Sprawdź również: Rozładowany akumulator – co zrobić, gdy w aucie zabraknie prądu?

gniazdo-aux3

Gniazdo AUX w samochodzie – podsumowanie

Teraz wiesz już, że złącze AUX w samochodzie służy po prostu do odtwarzania w nim dźwięków za pośrednictwem innych urządzeń. Jeśli masz więc swoje ulubione utworzy czy audiobooki np. na odtwarzaczu MP3, to będziesz wiedział, jaki kabel AUX do samochodu wybrać, by cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem. 

Jako kierowca wiesz zapewne, że wykupienie ubezpieczenie OC jest konieczne. Jeżeli szukasz polisy dla swojego samochodu, skorzystaj z kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Bez względu na to, jaki sposób kontaktu wybierzesz, możesz liczyć na naszą fachową pomoc.

Sprawdź także: rejestracja samochodu GliwiceOC Grodzisk Mazowiecki

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie www.link4.pl. Poza OC możesz wykupić także AC czy Assistance – w zależności od Twoich potrzeb. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy