Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek – 2022 rok

Każdy kierowca jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, aby spełnić warunki określone prawem i móc poruszać się pojazdem na drodze. Jeżeli straci ten rabat, to zapłaci znacznie więcej za kolejne polisy.

A ile w takim razie kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? 2022 rok może się okazać pod tym względem rekordowy.

Spis treści:
1. OC bez zniżek – jak wpływają na cenę ubezpieczenia?
2. Ubezpieczenie auta bez zniżek – czy warto?
3. Koszt ubezpieczenia samochodu bez zniżek
4. Ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Kilka słów na koniec

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma jednego systemu naliczania rabatu za bezszkodową jazdę, który działałby dokładnie w taki sam sposób we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak dotąd, prawo w żaden sposób tego nie reguluje, pozostawiając w tej kwestii pełną dowolność każdej z firm. Dlatego też warto wiedzieć, na jakich zasadach system ten się opiera, by zdać sobie sprawę z tego, ile może kosztować ubezpieczenie OC bez zniżek.

OC bez zniżek – jak wpływają na cenę ubezpieczenia?

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, jest kwestią indywidualną. Jeżeli oprócz zniżek kierowca posiada również inne cechy, takie jak średni lub starszy wiek, mieszka w małej miejscowości lub ma samochód o małej pojemności silnika, brak zniżek nie musi być aż tak dużym problemem. Według statystyk tacy kierowcy nie tylko zwykle jeżdżą ostrożniej, ale także znacznie rzadziej uczestniczą w kolizjach lub wypadkach drogowych. Dlatego też nawet bez zniżek mogą oni liczyć na stosunkowo niskie składki polisy OC.

Zupełnie w innej sytuacji są młodzi kierowcy lub fani motoryzacji dysponujący mocnymi czy tuningowanymi samochodami. Dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych ich polisy obarczone są dużym ryzykiem wypłacenia odszkodowania w razie wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Potwierdzają to statystyki wypadków na polskich drogach.1 Na ich podstawie wyraźnie widać, że biorąc pod uwagę wiek sprawców, to osoby między 25. a 39. rokiem życia są najczęściej sprawcami wypadków. Jednak jeżeli wziąć pod uwagę liczbę wypadków na 10 tys. mieszkańców, najczęściej sprawcami są młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie odsetek sprawców wynosił w 2021 roku 13,77%, a dla kierowców w wieku od 25 do 39 już tylko 7,85%.

ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek

Do tego warto również dodać, że poza zwyżkami za wiek, kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość OC dla młodych kierowców jest brak wypracowanych zniżek. W 2021 roku 18-22 latkowie płacili średnio 1805 zł za ubezpieczenie OC. To 3 razy więcej niż wynosi średnia cena za taką polisę w Polsce, czyli 602 zł.2 Jak widać, ubezpieczenie bez zniżek w bardzo dużym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. 

Dlatego kierowcy starają się jak najszybciej zebrać komplet możliwych zniżek, czyli 60%. Nawet w przypadku jednej szkody przez 12 miesięcy możesz zachować wszystkie zniżki. Taką możliwość daje Ochrona Zniżki w LINK4. Nawet jeśli zdarzy Ci się stłuczka lub wypadek, nie zostaną one uwzględnione podczas odnawiania polisy ubezpieczeniowej. LINK4 nie nałoży zwyżki za pierwszą szkodę w przypadku polisy OC oraz AC.

Sprawdź również: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Wiek a zniżki

Ubezpieczenie auta bez zniżek – czy warto?

Jednak czy są różnice w cenie między składką bez zniżek i z ich kompletem? Ubezpieczenie auta bez zniżek może być naprawdę dużym wydatkiem. Nawet w przypadku małego samochodu kwota taka może wynieść kilkaset złotych. Zwłaszcza jeżeli mieszkasz w dużym mieście, w którym według statystyk dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Dlatego też zdaniem kierowców oraz ekspertów ubezpieczeniowych OC bez zniżek jest opcją nieopłacalną. 

Z tego też powodu warto zachować ostrożność na drodze, by zminimalizować ryzyko uczestnictwa w wypadku lub stłuczce. Gdy osiągniesz maksimum zniżek, zapłacisz tylko 40% początkowej ceny. Sam przyznasz, że jest to bardzo duża oszczędność. Zwłaszcza że ceny polis ubezpieczeniowych ostatnio wzrosły. 

Od 1 listopada 2022 roku wchodzi w życie rekomendacja KNF dla towarzystw ubezpieczeniowych.3 W dokumencie tym Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązuje ubezpieczycieli do tego, aby składki pobierane od kierowców pokrywały co najmniej wypłacone odszkodowania i koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Większe koszty usuwania szkód oznaczają wyższe ceny ubezpieczeń dla klientów. Wzrost cen OC odzwierciedla inflację, zalecenia KNF, zakłócenia w łańcuchu dostaw i kilka innych zjawisk. W zawiązku z tym wyższe ceny ubezpieczeń stają się coraz bardziej odczuwalne dla kierowców.

ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek

Koszt ubezpieczenia samochodu bez zniżek

Zanim zajmiemy się tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, warto zastanowić się, od czego tak naprawdę zależy wysokość składki OC. Cena polisy zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę parametry zarówno pojazdu, jak i dane jego właściciela. 

W zakresie parametrów samochodu towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na: 

 • model i markę, 

 •  rok produkcji, 

 •  pojemność i rodzaj silnika, 

 •  przebieg. 

Dane kierowcy, jakie interesują ubezpieczyciela to: 

 •  wiek, 

 •  data wydania prawa jazdy, 

 •  miejsce zamieszkania, 

 •  stan cywilny, 

 •  liczba dzieci, 

 •  zawód, 

 •  historia ubezpieczenia. 

Zakłady ubezpieczeń obliczają wysokość składki ubezpieczeniowej na podstawie zebranych informacji. Należy jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje inne metody, więc wynik obliczeń opartych na tych samych danych będzie inny.

Aby zilustrować, ile kosztuje OC samochodu bez zniżek, posłużymy się przykładem: 35-letnia Pani Marta z Katowic jeździ Renault Clio 2011 (benzyna, pojemność silnika: 1598 cm³, przebieg: 73 tys. km). Prawo jazdy ma od 2006 roku. Jest mężatką z dwójką dzieci w wieku 8 i 10 lat. Rocznie pokonuje mniej niż 5 tys. km. Ubezpiecza samochody od ponad 10 lat. Jak zmienia się koszt OC w zależności od ilości szkód, jakie zgłosi do LINK4? Za polisę OC w przypadku kompletu zniżek Pani Marta zapłaciła 484,37 zł, a w przypadku zgłoszenia jednej szkody cena ta wzrasta do 726,71 zł.4

Jak widać, już jedna szkoda może znacznie wpłynąć na to, ile kosztuje OC bez zniżek. Dlatego też warto zaopatrzyć się w klauzulę od utraty zniżek. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedna szkoda nie spowoduje utraty zniżek, a co za tym idzie drastycznego wzrostu składki ubezpieczeniowej. Polisa taka sprawia, że obliczanie OC w LINK4 działa w taki sposób, jakby w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie doszło do żadnej szkody. Koszt Ochrony Zniżki nie jest duży, a pozwala uchronić się przed sporym wydatkiem, z jakim musiałbyś się liczyć po utracie rabatów.

ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Co to jest, ile kosztuje i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Kilka słów na koniec

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. 2022 rok okazał się pod tym względem dość kosztowny. Jednak, po lekturze naszego krótkiego poradnika, znasz także skuteczne sposoby na to, by płacić zdecydowanie mniej za ubezpieczenie OC. Dlatego też odpowiedź na pytanie „Ile zapłacę za ubezpieczenie samochodu bez zniżek?” zależy także od tego, czy podejmiesz działania chroniące Cię przed ich utratą rabatów. Jednym z nich jest wykupienie klauzuli Ochrona Zniżki w LINK4.

Zobacz także: OC Warszawa, ubezpieczenie Toyota

Zamiast głowić się i zadawać sobie pytanie „ile zapłacę za OC bez zniżek”, odwiedź stronę LINK4.pl i skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń. W kilkadziesiąt sekund poznasz wysokość składki oraz zakres oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Klauzula Ochrona Zniżki działa w przypadku pierwszej szkody z OC oraz pierwszej szkody z AC dla danego pojazdu, pod warunkiem opłaty dodatkowej składki przy ubezpieczeniu OC lub pakiecie OC/AC. Klauzula nie jest dostępna w przypadku braku historii ubezpieczenia OC u wszystkich właścicieli pojazdu lub gdy wystąpiła szkoda z OC w ostatnim roku u któregokolwiek z właścicieli pojazdu.

Szczegółowe informacje dostępne są w OWU na stronie www.link4.pl

1https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/drogi-w-polsce-w-2021-r-w-ponad-23-tys-wypadkow-zginelo-ok-22-tys-osob/w51sr07

2https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc-samochodu-bez-znizek

3https://www.money.pl/ubezpieczenia/stawki-oc-nieuchronnie-pojda-w-gore-wzrost-bardzo-odczuwalny-6793796855724928a.html

4https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-samochodu-bez-znizek-za-bezszkodowa-jazde/#:~:text=LINK4,726%2C71%20z%C5%82

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy