Inny właściciel auta, inny ubezpieczający – czy to problem?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć polisę OC, a za dopełnienie tego obowiązku odpowiada właściciel. Nie zawsze jest on jednak tożsamy z głównym użytkownikiem pojazdu, co może prowadzić do sytuacji, w których jest inny właściciel auta, inny ubezpieczający. Oto wszystko, co warto o tym wiedzieć.
Za ubezpieczenie samochodu odpowiada właściciel i to on poniesie konsekwencje, jeśli tego nie zrobi. Mowa tu m.in. o karze od UFG, która w okresie od 1.07.2023 do 31.12.2023 roku może wynieść nawet 7200 zł w przypadku dłuższej niż 14 dni przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.
Wbrew pozorom, obowiązek zakupu OC nie zawsze spoczywa na właścicielu auta. Umowa może bowiem zostać zawarta przez kogoś innego, jednak pod pewnymi warunkami. Prezentujemy je poniżej.
Kim jest właściciel pojazdu?
W standardowym rozumieniu tego pojęcia właścicielem samochodu jest osoba, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym w rubryce C. To właśnie do niej wpisuje się dane dotyczące zarówno właściciela auta, jak i posiadacza dowodu rejestracyjnego. To rozgraniczenie jest istotne chociażby przy leasingu, gdzie właścicielem pozostaje firma leasingowa, podczas gdy pojazd jest użytkowany przez posiadacza – osobę, która wzięła go w leasing.
Warto jednak wspomnieć o tym, że sam wpis do dowodu rejestracyjnego nie przesądza o niczym. Prawo własności może bowiem zostać przeniesione na inną osobę w momencie zakupu. W tym przypadku to umowa kupna-sprzedaży lub faktura stanowią potwierdzenie tego, kto jest aktualnie właścicielem auta – aż do momentu jego przerejestrowania na siebie, na co nabywca ma 30 dni od daty zakupu.
Za wyjątek można również uznać sytuację, w której samochód należał do osoby, która niedawno zmarła. W tym przypadku funkcję właścicieli pełnią wszyscy spadkobiercy.
W tym kontekście warto też pamiętać o tym, że umowa zmarłego właściciela samochodu obowiązuje tylko do końca aktualnego okresu ubezpieczeniowego i nie odnawia się na kolejny rok. Spadkobiercy powinni się tym zainteresować, zanim UFG wykryje brak ciągłości ochrony ubezpieczeniowej i naliczy karę.
Istotny jest też mechanizm funkcjonowania współwłasności. Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, odpowiedzialność za posiadanie OC dotyczy ich wszystkich solidarnie. Roszczenia wynikające z ewentualnego nałożenia kary za brak OC zostaną zatem skierowane do wszystkich z nich.
Czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc właścicielem?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem, odwołamy się do Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1. Szczególną uwagę zalecamy poświęcić art. 23 ust 1, który cytujemy poniżej:
Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. [...]
Jak widać, ustawodawca przewidział taką sytuację. Z tego powodu nie zastosowano tu zwrotu „właściciel”, lecz znacznie szerzej rozumiane pojęcie „posiadacz”, które może oznaczać zarówno właściciela, jak i każdą inną osobę użytkującą samochód.
Wniosek? Odpowiedź na pytanie, czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc właścicielem, brzmi: tak.
W ustaleniu, kto może być uznany za posiadacza pojazdu, pomoże z kolei kodeks postępowania cywilnego2. Chodzi nam dokładnie o art. 336, który mówi, że:
Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Jak wygląda w praktyce odpowiedź na pytanie, czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem? Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy:
- jesteś leasingobiorcą, czyli zależnym posiadaczem samochodu,
- samochód stanowi część masy spadkowej, która Ci przypada, ale postępowanie spadkowe jest w toku,
- jesteś współwłaścicielem pojazdu wymienionym w dowodzie rejestracyjnym.
Umowę OC na cudzy rachunek może też zawrzeć każda inna osoba, nawet jeśli powyższe sytuacje nie mają zastosowania w jej przypadku.A kto odpowiada za opłacenie składki? Ewentualne konsekwencje jej nieopłacenia spadną na ubezpieczającego.
Z powyższych rozważań można wysnuć jeszcze jeden wniosek. W Polsce ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, bez żadnych wyjątków. W innych krajach mogą jednak obowiązywać odmienne przepisy. Tak jest chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie OC jest zawsze przypisane do kierowcy.
System działający w naszym kraju ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet można zaliczyć to, że inna osoba może bez problemu wsiąść za kierownicę Twojego samochodu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważne jest tylko to, żeby auto było ubezpieczone – to, czy zrobił to właściciel, czy ktoś inny, ma mniejsze znaczenie w kontekście wypłaty odszkodowania w przyszłości. Z drugiej strony, gdy kierowca niebędący właścicielem doprowadzi do wypadku, poszkodowani otrzymają odszkodowanie z OC właściciela.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Inny właściciel auta, inny ubezpieczający – jak ubezpieczyć samochód?
Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód, nie będąc właścicielem, by wszystkie formalności zostały przeprowadzone w prawidłowy sposób.
Właściwie sam proces zakupu nie różni się praktycznie od zakupu OC przez samego właściciela. Po prostu w umowie zostaną ujęte imiennie dwa podmioty: właściciel i ubezpieczający, czyli Ty.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie wysokość składki ubezpieczeniowej. Może ona zależeć od czynników dotyczących tak właściciela, jak posiadacza. Może to wpłynąć na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego, a w efekcie także na cenę OC.
Dlaczego warto ubezpieczyć pojazd w LINK4?
Niezależnie od tego, czy ubezpieczasz samochód jako jego właściciel, czy też nie, oferta LINK4 powinna Cię zainteresować. Oferujemy atrakcyjny Pakiet OC wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W ramach niego zyskasz dostęp do unikalnego pakietu świadczeń, do których należą m.in.:
- holowanie samochodu w razie wypadku na dystansie do 100 km,
- naprawa auta na miejscu wypadku, o ile będzie to możliwe,
- udostępnienie pojazdu zastępczego do 3 dni po wypadku lub kradzieży,
- wymiana uszkodzonego koła na miejscu lub w warsztacie,
- całodobowa pomoc informacyjna.
Warto też wspomnieć o tym, że w LINK4 nie zapłacisz dodatkowo za Zieloną Kartę, która może okazać się niezbędna podczas zagranicznego wyjazdu. Wystarczy tylko o nią zawnioskować, a dostarczymy ją bez żadnych opłat. Plusem skorzystania z oferty LINK4 jest również to, że kupując ubezpieczenie komunikacyjne online, możesz liczyć na dodatkową zniżkę.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Inny właściciel auta, inny ubezpieczający – kilka słów na koniec
Wiesz już, czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc właścicielem. O ile zajdą określone okoliczności (np. spadek, darowizna, leasing), nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów, żeby zawrzeć umowę.
Ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu? To zależy od wielu czynników, które dotyczą zarówno samego pojazdu, jak i jego właściciela. Na wysokość składki ma wpływ również to, czy interesuje Cię jedynie OC, czy też OC z dodatkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
Jeśli chcesz ubezpieczyć samochód, zapraszamy do skorzystania z oferty LINK4. Poza OC znajdziesz też liczne ubezpieczenia dobrowolne. Mając AC, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony w wyniku wypadku, kolizji, zderzenia ze zwierzęciem, działania sił natury czy działania osób trzecich. Gdy wykupisz assistance, Twój pojazd będzie objęty ochroną m.in. w razie wypadku czy awarii. Będziesz mógł liczyć na takie świadczenia jak naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie do wskazanego miejsca w ramach limitu kilometrów czy wymianę koła. Z kolei dzięki NNW będziesz mógł otrzymać wypłatę świadczenia, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Chcąc sprawdzić, ile wyniesie Twoja składka ubezpieczeniowa? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC online znajdującego się na stronie link4.pl. Jego obsługa jest intuicyjna, a cały proces obliczenia składki zajmuje tylko kilka minut. Kupując ubezpieczenie przez Internet, otrzymasz zniżkę.
Ubezpieczenie możesz kupić także, dzwoniąc pod numer 22 4444444 i omawiając szczegóły z konsultantem. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który działa w Twojej okolicy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować polisę do swoich potrzeb!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz również: Ubezpieczenie OC Gliwice
FAQ – często zadawane pytania
Czy inna osoba może ubezpieczyć mój pojazd?
Tak. Nie ma problemu, żeby inna osoba kupiła ubezpieczenie dla pojazdu, którego nie jest właścicielem.
Jakie mogą być konsekwencje ubezpieczania pojazdu przez innego ubezpieczającego?
Z pewnością interesuje Cię nie tylko to, czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem, ale również to, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać. Jedyną konsekwencją takiego działania może być to, że w tym przypadku to ubezpieczający będzie odpowiadać za zapłatę składki.
Z drugiej strony, właściciel pojazdu musi liczyć się z ryzykiem, z jakim wiąże się przerzucenie tego obowiązku na inną osobę. Może zdarzyć się tak, że posiadacz samochodu nie wypełni tego obowiązku i nie kupi OC. W tym przypadku kara za brak OC od UFG, jak i pozostałe konsekwencje jazdy nieubezpieczonym pojazdem, dotkną tę osobę, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel. Jeśli będzie to kilku współwłaścicieli, odpowiedzialność spadnie na wszystkich z nich.
Czy ubezpieczenie będzie ważne, jeśli nie jestem właścicielem pojazdu?
Tak. Zakup OC przez inną osobę nie przesądza o nieważności zawartej umowy. Taka polisa chroni dokładnie w takim samym zakresie, jak ta zawarta przez właściciela samochodu.
Źródła:
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19640160093
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20