Jak obliczyć zużycie paliwa? Przelicz to sam!

Nowoczesne samochody wyposażone są w wiele ciekawych funkcji, w tym możliwość automatycznego obliczania zużycia paliwa. Dzięki temu kierowca ma podgląd na to, jak dużo używa go auto w korkach lub na autostradzie.

Niestety po pewnym czasie wielu kierowców zauważa, że coś jest nie tak ze wskaźnikami i zużycie paliwa pojazdu jest inne, niż wskazuje to komputer pokładowy. Dzisiaj podpowiadamy jak obliczyć zużycie paliwa samodzielnie.

Spis treści: 
1. Spalanie paliwa w samochodzie osobowym. Dowiedz się więcej
2. Jak obliczyć zużycie paliwa?
3.Najczęściej zadawane pytania związane ze zużyciem paliwa
4. Teraz już wiesz, jak obliczyć zużycie paliwa!

Spalanie paliwa to kluczowa wartość przy zakupie pojazdu. Ma ona zdecydowany wpływ na koszty jego utrzymania. Jest to ważne także podczas planowania budżetu. Dlatego też wielu kierowców chce wiedzieć, ile paliwa zużywa ich samochód. W ten sposób można kontrolować wydatki związane z jego zakupem oraz planować budżet na dalsze podróże.

Spalanie paliwa w samochodzie osobowym. Dowiedz się więcej

Przed zakupem samochodu należy sprawdzić zużycie paliwa wybranego modelu. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych niespodzianek lub odwrotnie, możesz być zaskoczony, że zużycie paliwa okazuje się bardzo niskie. Producenci samochodów podają średnie zużycie paliwa na 100 km. Dane te są jednak oparte na testach przeprowadzonych w znormalizowanych warunkach. W rzeczywistości zużycie paliwa może być wyższe lub niższe, choć oczywiście informacje podane przez producenta powinny być brane pod uwagę przy wyborze pojazdu.

Zużycie paliwa to wbrew pozorom kwestia indywidualna. Na jego wysokość wpływa wiele czynników. Jest to: prędkość, styl jazdy kierowcy, to czy preferuje on jazdę spokojną, czy też bardziej dynamiczną. Duże znaczenie ma także rodzaj oraz jakość paliwa. Sama konstrukcja pojazdu wpływa także na jego spalanie. Duże samochody o pojemnych silnikach spalają znacznie więcej niż małe miejskie auta. Ilość energii potrzebna do ruszenia z miejsca SUV-a wymaga użycia dużej ilości paliwa, bez względu na to, jak oszczędnie jeździ kierowca.

Także to, czy poruszasz się po mieście, czy na przykład na autostradzie, ma ogromny wpływ na szybkość spalania. Oczywiście im wyższa prędkość, tym wyższe tempo spalania – na autostradzie, gdzie rozpędzasz się do 140 km/h, paliwo wyczerpuje się znacznie szybciej niż gdybyś jechał tą samą trasą z prędkością 90 km /h. 

Możesz sam wpłynąć na ilość spalanego paliwa, stosując tak zwany ecodriving. Jest to ekonomiczna jazda polegająca na zastosowaniu optymalnej prędkości do panujących warunków. Jak najmniej hamownia oraz ograniczenie zmiany biegów. W wyniku tego spada zużycie paliwa, a samochód emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Takiej jazdy można nauczyć się na specjalnych kursach, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem takich umiejętności, to sprawdź, czy w Twoim mieście są takie szkolenia organizowane. Można się także w prosty sposób nauczyć, jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km.

Zobacz także: Czy można mieszać oleje silnikowe? Podpowiadamy!

oblicz-zuzycie-paliwa

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Przelicznik zużycia paliwa jest bardzo prosty. Wystarczy zatankować do pełna i zresetować licznik. Po zużyciu całego paliwa wystarczy podzielić zużytą jego ilość przez ilość przejechanych kilometrów i pomnożyć wynik przez sto. Możesz też zatankować po przejechaniu 100 km – wtedy będziesz dokładnie wiedział, ile litrów zużył samochód na tym odcinku drogi. W ten sposób obliczanie zużycia paliwa jest jeszcze prostsze.

Kierowcy zastanawiający się, jak oblicza się zużycie paliwa, powinni wykonać te testy kilka razy. Dzięki temu będą mieli pewność, że obliczona ilość paliwa jest prawidłowa. Zaleca się przeprowadzenie oddzielnych badań na drodze poza miastem i w mieście. Ponieważ zużycie paliwa w obu przypadkach jest znacząco różne. Możesz także sprawdzić, jakie będzie Twoje zużycie paliwa na autostradzie przy prędkości 140 km/h. To przydatna rada dla kierowców lubiących szybką jazdę. Być może ilość spalonego paliwa będzie wystarczającym argumentem, że potrzebne jest lekkie zmniejszenie prędkości – także na autostradzie.

Każdy kierowca samochodu od czasu do czasu zastanawia się, jak obliczyć zużycie paliwa. Z reguły robimy to przy zakupie nowego auta lub gdy chcemy trochę zaoszczędzić. Jednak spalanie należy sprawdzać regularnie, np. co kilka miesięcy. To dobry sposób na szybkie wykrycie ewentualnych usterek. Gdy spalanie jest dużo wyższe niż wcześniej, należy udać się do warsztatu i sprawdzić, czy z autem wszystko jest w porządku. Należy pamiętać, że oszczędna i spokojna jazda to najlepszy sposób na zmniejszenie zużycia paliwa. Szybka jazda zagraża nie tylko Twojemu bezpieczeństwu, ale także zawartości Twojego portfela.

Rzeczywiste zużycie paliwa często różni się od tego podawanego przez producentów. Dlatego warto samemu przeprowadzać pomiary, by mieć pewność, że samochód jest sprawny, a po drugie, że sposób, w jaki się poruszamy naszym samochodem, jest ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny.

obliczanie-zuzycia-paliwa

Najczęściej zadawane pytania związane ze zużyciem paliwa

 

Co to jest zużycie paliwa?

Zużycie paliwa jest jednym z ważnych czynników wpływających na koszty eksploatacji pojazdu przez pewien czas. Parametr ten jest liczony w litrach na 100 kilometrów przejechanych samochodem. Dlatego znając cenę benzyny, oleju napędowego lub gazu LPG, możesz obliczyć, ile średnio zapłacisz za daną podróż.

Czy dane producenta samochodu wystarczą do obliczenia spalania paliwa?

Producenci samochodów udostępniają informacje o zużyciu paliwa na swoich stronach internetowych. W ten sposób nie musisz samodzielnie obliczać zużycia. Jednak w większości przypadków dotyczy to tylko nowych modeli. Problemy mogą pojawić się w przypadku zainteresowania starszym pojazdem. Wtedy może być konieczny kontakt z przedstawicielem producenta.

Jak obciążenie pojazdu wpływa na zużycie paliwa?

Dodatkowy ładunek znacząco wpływa na zużycie paliwa. Jazda z ładunkiem jest droższa niż jazda z pustym bagażnikiem. Eksperci szacują, że każde 100 kg dodatkowego ładunku oznacza o 0,4 do 0,7 litra większe zużycie paliwa na 100 km, w zależności od różnych czynników. Dlatego też wyjazdy na wakacje lub gdy przewozisz ciężki ładunek, odznaczają się wyższym spalaniem.

Co robić, żeby zmniejszyć zużycie paliwa?

Największą różnicę w redukcji zużycia paliwa można osiągnąć przy odpowiednim stylu jazdy. Najlepiej jechać z taką prędkością, z jaką samochód zużywa najmniej paliwa. Ponadto należy unikać jazdy przerywanej i zmiennym tempem. Pamiętaj, że płynna jazda jest kluczem do zmniejszenia zużycia paliwa.

Przeczytaj również: "Chrzczone paliwo" – co to znaczy i czym grozi? Sprawdź!

przelicznik-zuzycia-paliwa

Teraz już wiesz, jak obliczyć zużycie paliwa!

Teraz twoja kolej, oblicz zużycie paliwa w Twoim samochodzie korzystając z naszych porad. Przekonasz się sam, że jest to bardzo proste. Wiesz już także co wpływa na poziom zużycia paliwa, oraz jak jeździć oszczędniej.

Pamiętaj także, że gdy zależy Ci na rozsądnym wydawaniu pieniędzy, to w LINK4 znajdziesz dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenia aut. Kalkulator, jaki dla Ciebie przygotowaliśmy, pomoże Ci szybko i sprawnie wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla Ciebie.

Nie zwlekaj, odwiedź naszą stronę już dziś!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze