Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Podczas poszukiwań samochodu skupiasz się głównie na sprawdzeniu stanu technicznego auta, a mniejszą uwagę przywiązujesz do zapoznania się z dokumentami. Co, jeśli okaże się, że zakupiony samochód pochodził z nielegalnego źródła?

Dziś podpowiemy, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Spis treści:
1. Jak sprawdzić, czy auto jest kradzione?
2. Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony – na co zwrócić uwagę podczas oglądania auta?
3. Kupiłem kradzione auto – co teraz?
4. Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione? Kilka słów na koniec

W 2021 r. w Polsce z ewidencji, z powodu kradzieży, wykreślono 7098 samochodów osobowych. Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar to o 2,7% więcej niż rok temu, ale jednocześnie to tylko 0,03% z około 21 mln pojazdów poruszających się po polskich drogach. Może się więc wydawać, że ryzyko zakupu kradzionego auta jest małe. Jednak jeżeli będziesz nieostrożny, istnieje prawdopodobieństwo, że taka sytuacja przytrafi się także Tobie.

Jak sprawdzić, czy auto jest kradzione?

Po pierwsze, przydatny jest kod VIN, czyli siedemnastoznakowy numeryczny i cyfrowy numer identyfikacyjny pojazdu dostarczony przez producenta. Musisz pamiętać, że kod VIN powinien, zawsze być czytelny. Potencjalny nabywca powinien sprawdzić oznaczenia identyfikacyjne samochodu wraz z numerami VIN. Takie tabliczki montuje się w różnych miejscach pojazdu, w zależności od jego marki. Jedna tabliczka jest zwykle na przedniej szybie, druga na przykład na silniku lub przednich drzwiach. Numery na tablicy rejestracyjnej należy porównać z tymi znajdującymi się w dowodzie rejestracyjnym, w Karcie pojazdu lub książce serwisowej, która dołączana jest do samochodu.

Gdzie sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? Znając numer VIN, możesz przejrzeć informacje o pojazdach w publicznie dostępnych bazach danych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzyło stronę internetową www.historiapojazd.gov.pl, na której możesz bezpłatnie sprawdzić ważne dla Ciebie informacje dotyczące danego pojazdu. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny samochodu, datę pierwszej rejestracji i VIN pojazdu. Pozwoli Ci to porównać zgodność danych technicznych z rzeczywistością.

jak-sprawdzic-czy-auto-nie-jest-kradzione

Sprawdź również: Jak sprawdzić wyposażenie po VIN samochodu? Poradnik

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony – na co zwrócić uwagę podczas oglądania auta?

Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony? Zwróć uwagę czy auto ma oryginalne kluczyki, czy na przykład brakuje jednego z zestawów. Także niska cena może być sygnałem, że sprzedającemu z jakichś powodów zależy na szybkiej transakcji, zwłaszcza jeśli auto jest w doskonałym stanie technicznym.

Gdy do tej pory nic nie wzbudziło twoich wątpliwości, czas na dokładniejsze przyjrzenie się dokumentom. Na pierwszy ogień weź dowód rejestracyjny. Jest on podstawowym potwierdzeniem danych pojazdu. Nie może on zawierać przekreśleń, zamazań ani innych poprawek, które nie zostały zatwierdzone przez pracownika wydziału komunikacji. Pamiętaj, że jeśli dwie osoby widnieją jako współwłaściciele, to obie muszą podpisać umowę i być uczestnikiem transakcji kupna-sprzedaży. Chociaż jeden z właścicieli może wtedy przedstawić upoważnienie, należy pamiętać, że jest ono łatwe do sfałszowania.

Kolejnym krokiem jest inspekcja karty pojazdu. Jest to dokument o przeznaczeniu podobnym do dowodu rejestracyjnego, ale zawierający dodatkowe informacje. Na karcie pojazdu można znaleźć np. dane poprzednich właścicieli. Mało kto trzyma ją w samochodzie, więc jeśli samochód zostanie skradziony, złodziej musi wyrobić lub sfałszować jej duplikat. Taki dokument powinien być więc sygnałem ostrzegawczym. Uzyskanie duplikatu wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy posiadać imienne zaświadczenie, pełnomocnictwo. Jeżeli złodziej dokona tego przed zgłoszeniem kradzieży przez poszkodowanego, nie będzie miał problemu z uzyskaniem duplikatu.

Sprzedający powinien także mieć przy sobie ważną polisę OC. Jednak dane takie jak numer ubezpieczenia i nazwa zakładu ubezpieczeń można znaleźć na stronie UFG, używając numeru rejestracyjnego lub VIN. 

Dlatego też, jeśli dręczą Cię jakieś wątpliwości, zawsze możesz odwiedzić komisariat. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie danych o pojazdach z policyjnej bazy. Wymaga to jednak kompletnych dokumentów i dowodów osobistych. Po sprawdzeniu informacji o samochodzie otrzymasz wydruk z systemu, który zawiera dane na jego temat. Także to czy jego kradzież została zgłoszona w Polsce lub innym kraju UE. Podczas kontroli sprawdzane są nie tylko dokumenty, ale także sam pojazd. W jej trakcie zwraca się uwagę na to, czy np. czy samochód nie nosi śladów włamania. W ten sposób możesz być pewien stanu prawnego zakupionego pojazdu.

jak-sprawdzic-czy-auto-nie-jest-kradzione

Kupiłem kradzione auto – co teraz?

Czasami może się zdarzyć, że mimo sprawdzenia różnych informacji o aucie, ktoś kupi skradziony samochód i dowie się o tym po fakcie. Bardzo często dzieje się tak np. podczas kontroli drogowej lub udziału w kolizji. Wtedy niestety na osobę taką czekają kłopoty. Jeśli zorientujesz się sam, że kupiłeś skradziony samochód, warto zgłosić to na policję. Należy to zrobić jak najszybciej. Działa to na Twoją korzyść i pokazuje, że Twoje intencje były dobre.

Jeżeli prawowity właściciel zostanie odnaleziony, samochód zostanie mu zwrócony. Jeśli właściciel skradzionego samochodu otrzymał odszkodowanie zgodnie z AC, firma ubezpieczeniowa staje się pełnoprawnym posiadaczem samochodu. Jeśli właściciel jest nieznany, samochód staje się własnością państwa. Po znalezieniu nieuczciwego sprzedawcy możesz odzyskać pieniądze zapłacone przy zakupie samochodu. Pamiętaj, że to obowiązkiem kupującego jest upewnienie się, że samochód, który kupuje, nie jest kradziony.

W niektórych sytuacjach osoba, która jest nabywcą kradzionego samochodu, może go zatrzymać. Trzeba jednak wykazać, że zakup był nieświadomy. Musisz udowodnić, że nie wiedziałeś, że samochód został pozyskany w nielegalny sposób. Nie miałeś wątpliwości co do uczciwości osoby, od której kupiłeś samochód. Działając w dobrej wierze, dołożyłeś wszelkich starań, aby zakup samochodu był legalny. 

Jeśli chcesz zachować na własność, takie auto, konieczne jest działanie drogą sądową. Powinieneś pozwać osobę, która sprzedała skradziony samochód. Jeśli zdecydujesz się na postępowanie karne, które jest rozpatrywane szybciej, możesz domagać się odszkodowania od sprzedawcy. Jeśli jest to droga cywilna, złóż roszczenie z tytułu rękojmi. Reguluje ono odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne i prawne. W tym wypadku masz do czynienia z wadą prawną, gdyż sprzedawany przedmiot nie należał do sprzedawcy.

jak-sprawdzic-czy-auto-nie-jest-kradzione

Przeczytaj także: Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych. Wyjaśniamy, co zrobić!

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione? Kilka słów na koniec

Po przeczytaniu tego krótkiego poradnika powinieneś wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego pojazdu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to bezpiecznej jest zrezygnować z zakupu niż stać się posiadaczem auta o niejasnej przeszłości i pochodzeniu. Uchroni Cię to przed utratą pojazdu i pieniędzy zainwestowanych w jego kupno.

Zobacz też: rejestracja samochodu Lublin, OC Radom

Pamiętaj także, że nowo zakupione auto możesz ubezpieczyć w LINK4. Szczególnie wygodną opcją jest ubezpieczenie samochodu online. Takie rozwiązanie pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu i wygodnie wybrać najbardziej odpowiadającą polisę komunikacyjną

Zapraszamy, odwiedź stronę LINK4, już dziś! Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu obliczysz wysokość polisy. Możesz także porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy